Si? astoa ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Zóó was het eens' Weec&eciM Redactie: L.A.v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker Drukkerij Verzijl,Gouda DAGBLAD NUMMER 71 MAANDAG 5 NOVEMBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda. Tel.3098' Abonn.p.w.25ct.Losse nummlOct. STADSNIEUWS irordert Arrestant ontsnapt uit het politiebureau. Dit voorjaar vervoegden zich aan het po litiebureau te Gouda twee C.C D.-ambtenaren met een arrestant tusschen hen in: een nog jeugdige jongeman, mfear een echt armoedig type, een ouden vilten hoed op, waar zijn wilde haren onderuit kwamen, versleten jas en schoenen aan. Achter zijn bril schitterden echter een paar intelligente oogen. De ambtenaren belden aan het loket en na zich kenbaar gemaakt te hebben als amte- naren van den controledienst, werden ze binnengelaten. De wachtcommandant vroeg het persoonsbewijs aan den arrestant, doem lnplaats hiervan werd hem door de contro leurs twee geladen pistolen onder den neus geduwd. Een andere agent en een toevallig aanwezige werkman moesten eveneens de handen omhoog steken. De pseudo-arrestant liep direct naar het sleutelbord, haalde er sleutel nr. 27 af, ging naar de cellendeur, maar merkte tot zijn groote verwondering, dat hij niet paste. Hij liep terug naar het sleutelbord, alwaar één van de agenten hem met een hoofdknik be duidde, dat) hij een ander bord moest hebben, hetgeen den merkwaardigën arrestant echter ontging. Met behulp van een gevangene, die in de wacht hout aan het zagen was, werd daarop de cellendeur geforceerd. Een van de gevangenen werd uit zijn cel gehaald, terwijl twee anderen op verzoek, ook vrijgemaakt werden. Terwijl dit zich zeer snel afspeelde trad een agent het politiebureau binnen, die binnen een oogenblik ook in het rijtje kwam te staan, natuurlijk met de handen omhoog EensJdaps verheldert het gelaat van den wachtcommandant. „Da.s....meneer Webster mompelt hij bi) zichzelf. Veel tijd wordt hem voor zijn overpeinzingen niet gegeven, want inu is de tijd aangebroken om de politiemannen vn de cellen op te sluiten. Doch zij stellen oor dit niet te doen met de belofte de over vallers niet te zullen achtervolgen. Daarop vtrdwijnt het merkwaardige gezelschap. Zoo werd de dag van den arbeid te Gouda besteed. Na de arrestatie van een L.O.-mede- werker uit Bodegraven, werd een overval op touw gezet door inspecteur Webster en Kersseboom, die beiden ondergedoken waren bij den beroemden Wout den Boer. Een van de C.C.D -ambtenaren was A. Pielanen. Tijdens den overval stonden verscheidene agenten boven op het dak van het politie- burean naar het uitwerpen van voedsel te kijken Den wachtcommandant met zijn mannen komt de hulde toe, volkomen valsche sig nalementen van de „terroristen" gegeven te hebben. Benoemingen. De Burgemeester heeft met ingang van 1 October j.l. bevorderd tot klerk 1ste klasse bi) de PoÜtie-administratie, den heer G. Idema. Met ingang van 1 Januari a.s. is de haer L. C. van Zoest benoemd tot ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding en onderwijzer in de lich oefening aan de openbare school voor U. L. O. Aan de O. L. School C. is met ingang van 1 Jan. 1946 benoemd tot onderwijzer den heer P. Jacobs. Tot leeraar in de Engelsche taal werd de heer H. Frederikze benoemd aan het Gym nasium voor den duur van den cursus 1945/46. Met ingang van 1 October zijn verder voor den duur van den cursus 1945/46 benoemd aan het Gymnasium, den heer Dr J- Meijer, als leeraar in de geschiedenis en den heer Dr. C. J. Matthijs als leeraar in de natuurkunde. Herwoanen Levenskracht. Woensdagavond 8' uur zal in de R Volksbond de heroprichtings-vergadering Plaats hebben van de R. K. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht". Een hoofdbestuurslid zal ter vergadering aanwezig zijn. Bakkerij-brand voorkomen. Zaterdagavond ontdekte de heer B. Wever iu zijn bakkerij aan de Kleiweg een sterke rookontwikkeling. Het bleek, dat een paar ton Amerikaansche steenkolen, tengevo ge van vocht en gasontwikkeling. in «en bun' ker naast den oven waren gaan «meuten. Door het verwijderen van de kolen uit e bunker kon brand worden voorkomen, Herstel stationsgebouw goed. Naar wij vernemen zal het stationgebouw, dat vorig jaar bij de typhoon-aanvallen ernstig werd beschadigd, binnen enkele weken in gebruik kunnen worden genomen. Morgen zal het een jaar geleden zijn, dat raket-vurende typhoons een aanval deden op het station-emplacement. Wij komen hier in onze editie van morgen nader op terug. Er komen Engelsche cigaretten Door een aankoop van 450.000.i00 stuks Engelsche cigaretten door de regeering. is de regelmatige verstrekking van import-ciga- retten voorloopig gewaarborgd. Ontsnapt aan de Duitsche roofzucht. In de afgeloopen weken heeft voor het district Gouda de registratie van motorvoer tuigen plaatsgevonden. Het aantal auto's en motorrijwielen, dat werd geregistreerd, be draagt 1045, gespecificeerd in 260 personen wagens, 90 vrachtwagens, 145 bestelwagens, 460 motorrijwielen en eenige zieken- en jrandweerauto's. Zooals hieruit blijkt is het aantal motorrijwielen, dat werd geregistreerd hetNgtPOtst. Zij waren ook gemakkelijker voor de Duitschers te verstoppen dan auto's. Veel van de motorrijwielen, die ter registratie werden aangeboden, hadden geen rijvergun ning. Thans is voor elk motorvoertuig, dat in deze dagen werd geregistreerd een regi stratiebewijs uitgereikt, zoodat het „levens gevaarlijk" is, thans zonder een dergelijk be wijs rond te rijden. 'Naar schatting moeten nog 350 voertuigen worden geregistreerd. Deze voertuigen kunnen tengevolge van het ontbreken van vitale onderdeden niet worden vóórgereden. Zij zullen „thuis" wor den bezocht. Van de motorvoertuigen, die ter registratie zijn aangeboden, is genoteerd, wat er alzoo ontbreekt of in slechten toestand verkeert. Vanzelfsprekend is er een groote behoefte aan banden. Alles wat ontbreekt of in slech ten toestand verkeert, zal worden vernieuwd of aangevuld. De aankoop zal collectief in het buitenland geschieden. Hiervoor zijn echter deviezen noodig, doch hief zal een oplossing voor moeten, worden gezpeht. Ecu schaap voor 35 ijzerboortjes V. wonende aan de Nieuwe Gouwe had op 2 November j.l. een schaap geslacht welke eigendom was van zijn broer V. uit de Groenendaal, die het schaap op zijn beurt weer had geruild, voor 35 ijzerboortjes van zijn broer V., J. v. Henegouwestraat. Tegen de drie gebroeders is proces-ver baal opgemaakt. 10 K.g. vleesch is in beslag genomen. Daders van diverse kleine inbraken gepakt Van onderstaande „kraakjes" zijn de daders aangehouden. Van de tabakshandelaren K. Walestraat waar 9 pakjes Gold Flake werden meege nomen. Het raadsel der 1000 Rhodesi's is tergelijkertijd opgelost. Verder werden nog opgehelderd de diefstal met braak bij de Wed. v. L.Raam waar 8 pakjes sigaretten en sigaren plus 8 pakjes shag waren verdwenen, de diefstal bi) P. Veerstal en bij de Wed. H. in het Groenendaal. De daders, K. Julianastraat, V. Bocken- bergstraat, H. Turfsingel, en V Lange Nood- godstraat, allen tusschen de 16 en 17 jaar zijn ingesloten. WADD1NXVEEN. Burgerlijke stand. 31 Oct. 1945. v. J. Hoogendoorn E. Aangiften van 25 t. GeborenMaatje d. en D. C. Voshol. Ondertrouwd i G. G. P. Burger en Hoogendoorn, P. Broer en J. Hofman. Gehuwd: D, v. d. Ben en N. Spek, K. Sekeris en D. v. d. Berg, J. v. Dijken en S. Gaastra. OverledenI. Eeden Petersman, echtg. van J. de Zwart, 61 jaar. BINNENLAND. DIS TRIC TS-NIE UWS. WADDINXVEEN Drievoudige aanrijding. Op den Rijksweg ter hoogte van Bloemen daal reed een militairen wagen in groote snelheid op een op den rijweg staanden veewagen, die door benzinegebrek niet verder kon. Even later kwam een luxe auto, die de op elkaar gereden onverlichte wagens ten aevolge van het slechte weer niet opmerkte, als derde slachtoffer met de voertuigen in Met'vereende krachten zijn toen de wrak stukken naar den kant van den weg gesleept om verder onheil te voorkomen. Twee personen werden licht gewond. Een paar pinken uit den veewagen hazenpad. Klompen distributie Aanstaande week kunnen voor kleine kinderen klompen worden aangevraagd. Er zijn alleen maten beschikbaar tot 20 («hoe nenmaat 30). De tweede distributiestamkaart van het hoofd moet worden medegebracht. kozen het Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Engeland. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins ïernhard worden binnen enkele dagen te landen verwacht. H.M. de Koningin, Prin ses Juliana en Prins Bernhard zijn door het .ngelsche Koningspaar uitgenoodigd om op 6 November a.s. het noenmaal in Bucking ham Palace te gebruiken. Sinterklaas gaat toch rijden. In een te Haarlem uitgesproken rede heeft Minister Vos medegedeeld, dat Sint Nicolaas nog wel niet heelemaal op de oude royale wijze gevierd zal kunnen worden, maar dat er toch suikergoed en marsepein zal zijn. Dat is te danken aan de aankoopen van de vorige regeèring. De minister deelde verder mede, dat van de ongeveer 600.000 ton kolen, welke de mijnen thans per maand produceeren, 125.000 ton noodig zijn voor de gas- en electriciteits- fabrieken. Honoreering van één eenheid brandstof vergt 240.000 ton per maand. Half November zal echter de hoeveelheid kolen voor de 4 aangewezen bonnen bij de mijnen voor verzending gereed liggen. De levering van 7 H.I,. brandstof voor dezen winter is gegarandeerd. Volgend jaar zal de productie van schoe nen tot 600.000 paar per maand stijgen, zoo dat eind 1946 ieder Nederlander een paar schoenen zal hebben ontvangen. Sprekende over de geldsaneering deelde de Minister mede, dat de plotselinge inleve ring van 100.— biljetten den staat een winst had opgelegd van 500 millioen, welk bedrag niet is ingeleverd. De tweede phase bracht nogmaals een winst van 500 mil lioen. En dan staan den zwartehandelaren nog eenige verrassingen te wachten. Nederland op het W ereld jeugdcongres. De Nederlandsche Jeugd Gemeenschap vaardigt eenige leiders (zooveel mogelijk jongeren) van verschillende jeugdvereenigingen af naar het wereldjeugdcongres, dat van 29 October tot 9 November in Londen wordt gehouden. Voor deze conferentie hebben reeds 63 landen toegezegd afgevaardigden te zullen zenden. De conferentie staat onder patronage van o.a. Mrs. Eleanor Roosevelt (U.S.A.), Dr. E. Benesj en Mr. Jan Masaryk (Tsjecho-Slowakije), Sir Stafford Cripps (Engeland), Dr. Wong Wen-Hao en Dr Wellington Koo (China), M. Kaare Fostervoll (Noorwegen), Paul Martin (Canada), Generaal Manuel Avila Comacho (Mexico) enz. De drie voornaamste punten van bespreking zijn: 1. de strijd van de jeugd voor vrijheid en voor een betere wereld; 2. de naoorlog- sche nooden van de jeugd3. de organisatie van de internationale samenwerking door de jeugd. Getroffen jeugdorganisaties Daartoe in de gelegenheid gesteld door Nederlandsch Volks Herstel, kunnen door de oorlogsomstandigheden getroffen jeugdor ganisaties eenige financieele tegemoetkoming ontvangen van het bestuur der Nederlandsche Jeugd Gemeenschap voor den wederopbouw van het organisatie-apparaat. Organisaties, die meenen aanspraak te kunnen maken op eeBige uitkeering, kunnen zich wenden tot het Algemeen Secretariaat van de N.J.G., Plantage Qfanschelaan 14, Amiterdam-C. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht "Weinig veranderingen, behoudens pl. opklaringen. Wat Is er in Gouda te doenl Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: Een katje...., maar een schatje. Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag Drie rare snuiters. Schoüwburg-Bioscoop Vrijdag tot en met Woensdag Pimpernel Smith. Maandag 5 November, Concordia, P.O.D.- Revue Allemaal op de pot". Dinsdag 6 November» v. Dijk-Ezechiëls, aanvraagformulieren voor schoenen indienen. Dinsdag 8 Nov. 8 uur, Concordia Ballet groep P. v. d. Sloot. Woensdag 7 Nov. 8 uur, R. K. Volks bond: Heroprichtingsvergadering R K. Ver. tot bestrijding der TuberculoseHerwonnen Levenskracht. Idem 8 uur „Beursklok", AchterzaalOud heidkundige kring „DieGoude". Spreker den heer H. J. M. Basart, over „Barok. Rococo en Classicisme". WAT GEBEURDE ER? 4 November. 1944: Domburg bevrijd. Nieuwe landingen op de oostkust van Walcheren. 1943De Russen staan aan de monding van de Djneper. 1942: De Britten nemen El Alameln in. D.N.B.„De gedeeltelijke terugtocht is een tactische manouvre van Rom- mel." 1940Spanje lijft het internationale gebied van Tanger in. Eieren gedistribueerd. 5 November. 944: Heusden, Vlijmen, Drunen, Nieuw- kuyk en Elshout bevrijd. Geertrulden- berg bezet door de Polen. Vlissingen geheel van Duitschers gezuiverd. 1941De Japansche regeering zendt ambas sadeur Koeroesoe naar Washington om ambassadeur Nomoera te assis- teeten. Of$cieel doel: de onderhan delingen te vergemakkelijken. 1940 Presidentverkiezingen in de U.S.A. Roosevelt herkozen met 27.242.939 stemmen tegen Wilkle 22-327.226 st. Engelsche troepen landen op Kreta. Zuivering PT.T.-personeel. Voor de zuivering van het P.T.T.-per- soneel is voor het district Gouda thans een commissie ingesteld. Klachten en ter zake dienende gegevens kunnen tot en met 14 November a.s. schriftelijk worden ingezon den aan den secretaris van de commissie, den heer A. W. den Boer, IJsselveere te Oudewater. EEN TWEEDE CREDIET VAN 50 MIL LIOEN DOLLAR AAN NEDERLAND. Het Minsiterie van Financiën deelt mede, dat een tweede leeningsovereenkomst tus schen het Koninkrijk der Nederlanden en de in- en uitvoer is gesloten. Krachtens déze overeenkomst opent de in en uitvoer- bank ten behoeve van Nederland nogmaals een crediet van 50 millioen dollar ter finan ciering van den aankoop en utivoer uit de Vereenigde Staten van een reeks nader om schreven Amerikaansche producten, bestemd voor gebruik in het rijk in Europa, alsmede ter financieering van daarmede verband hou dende diensten van Amerikaansche zijde ten behoeve van Nederland. De nader omschre ven producten mogen uit dit crediet worden gefinancierd tot hun waarde C.I.F., Neder landsche haven in Europa. Christiansen wordt uitgeleverd Christiansen, de voormalige Duitsche mil. bevelhebber in Nederland, zal binnenkort aan de Nederlandsche autoriteiten worden uitgeleverd. Hij zal terecht staan wegens zijn optreden te Potten. D GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1