De Spodutttfayett. De toestand in de steden op Java. American Refief For Holland. VOETBAL. HOCKEY Niet aanvaard Uitspraak Tribunaal O.N.A.-Laakkwartier 3-5. Twee goede ploegen binden om even twee uur den strijd aan. Het talrijke publiek kreeg eea wedstrijd om van te genieten, al speelde Ona niet in dien vorm als in de bekerwed strijden. Bij Ona speelt Overeynder voor Evers. Direct na den aanval overrompelt Laakkwartier Ona-'s achterhoede. Ortzan maakt 0-1. Enkele minuten later maakt hij eenr tweede doelpunt 0-2. Daarna doet Ona een goede aanval. Een mooie voorzet van Overeynder weet van Willigen goed te be nutten 1-2. Na deze 15 minuten zijn beide ploegen beurtelings een kwartier in den aanval. Een vrije schop voor Laakkwartier wordt door van Genderen gered. Laakkwar tier komt terug en het is de rechtsbuiten, die met een schitterend schot doelpunt 1-3. Na de rust is Laakkwartier weer in het offensief en binnen enkele minuten is 'de stand 1-4. Ona geeft zich niet gewonnen en in een goeden aanval plaatst Biesheuvel onhoudbaar den bal in het net 2-4. Ona blijft aanvallen en de schoten van v. Willi gen engden Kogel hadden beter lot verdiend. Ternauwernood weet Laakkwartier een doel punt te redden. Een kwartier voor het einde plaatst van Willigen een mooi aangegeven bal van Evengroen in het net 3-4. Ona vecht om den gelijkmaker, doch niets baat. Nog enkele minuten zijn er te spelen. Een aanval van Laakkwartier. Flier komt te ver uit zijn doel en Laakkwartier heeft het voor het intrappen 3-5. Hiermee eindigde den aan weerszijde goed gespeelden wedstrijd. De uitslag is eenigzins geflatteerd. Een gelijkspel zou de verhouding beter aangege ven hebben. Scheidsrechter van Wiel leidde goed. R.V.C.-G S.V. 1-2 Op een zeer zwaar terrein speelde G.S.V. gisteren tegen Residentie Voetbal Club een goeden wedstrijd welke volkomen verdiend door de Groen-witten werd gewonnen. Na 12 minuten spelen weet J. Vermeer den bal hard tegen het lichaam van den R.V.C.- doelverdedlger te schieten welke in het veld terugstuit. F. Lakerveld. die snel toeloopt, weet den bal achter den R.V.C.-doelmanG. de Bie te plaatsen. 0 1. G.S.V. is absoluut overwegend sterker, maar succes blijft uit. Wederom is het F. Lakerveld. die een goede kans krijgt en de bal gaat corner. Le hoekschop wordt echter, voor den doelmond geplaatst, P. Nuvelstcin die goea stond opgesteld, tracht met zijn hoofd achter de Bie te plaatsen welke deze op meesterlijke wist weg te werken. Ver schillende malen bestaan er voor de R. V.C.- ers critieke momenten, maar hoe ook gewerkt wordt, in den stand komt geen wijziging. Na de rust zet R.V.C. formidable aan vallen op, zoodat de G.S.V. achterhoede veel te verduren krijgt. Bij eea mis grijpen van H. Brem tracht H. Lakervald een hoek schop te forceeren. Maar de bal be landt tegen de b nnen kant van den paal. Een viertal R.VC.-ers stormen toe en schieten over. Op dat moment ontkwamen de groen-witten aan een zeker doelpunt. Het wordt de groen-witten schijnbaar al te bar, zij ontketenen een snellen aanval, J. Vermeer speelt naar F. Lakerveld en geeft de Bie het nakijken 0-2L Ook R.V.C. pro beert het nog eens en de vreugde van een 0-2 voorsprong wordt al spoedig minder, met een goed en snel opgezetten R.V.C. uanval, onhoudbaar voor Brem. 1-2. Mat G S.V. in den aanval fluit scheids rechter S. v. Leeuwen het einde. Er dient te worden opgemerkt, dat P. Nuvelstcin een baitengewron prima wedstrijd speelde. rFlorisant 1—DONK 1 6-3. Als de scheidsrechter, die uitste kend leidde, beginoen laat, blijkt, dat beide elftallen volledig zijn. Donk pakt direct goed aan en als H. Brou wers na 5 min. een keurigen voor zet geeft, doelpunt v. d. Bos on houdbaar 0-1. Florisant antwoordt met enkele aanvallen, waarvan er een 'n corner oplevert, die door de midvoor keurig wordt ingekopt 1-1. Nadat door den keeper van Flori sant een prachtig schot van den Donk-linksbuiten gestopt is, trekt de rechtsbuiten der gastheeren er tusschen uit en het is de linksbuiten die den voorzet benut 2-1. Verkeerc terugspelen is oorzaak, dat de Fl.- rechtsbinnen den stand op 3-1 brengt, terwijl even later de linksbuiten uit een voorzet van rechts nogmaals doelpunt 4-1.' Dit is Donk te bar en ze zetten een serie aanvallen op, die met wat meer geluk enkele doel punten hadden opgeleverd, paal en lat hielpen Florisant de stand 4-1 te houden. Ruststand 4-1. Na rust is Donk direct weer in>den aanval, maar het spel wordt te peuterig ge houden en zoo blijft succes uit, tot H, Brouwers er alleen vandoor gaat en met een pracht diagonaal schot den stand op 4-2 brengt. Donk blijft aanvallen maar als de Florisant- linksbuiten er snel met den bal van door gaat is het 5-2. Even later herhaalt hij het spelletje en weer moet van Vliet missen, De strijd gaat nu gelijk op. Bakker doelpunt nog een keer voor Donk, spoedig daarop is het eind van dezen pittigen strijd. DamesweeUitrijd G.M.H.C 1N.O.A.D. 3, 1-1 Na haar goede start ln de tweede klasse, ïeeft G.M.H'C. het deze Zondag niet ver der kunnen brengen dan een gelijk spel. Het veld verkeerde in een slechten toestand en was eigenlijk niet geschikt voor een wed strijd. Mede daardoor was het tempo traag en het spel alles behalve fraai. Noad zet direct na de beginbully een aanval in, op de Goudsche veste, die echter onderbroken wordt door den keeper. G.M. H.C. beanwoordt dit met twee aanvallen op t Noad-doel, die afgeslagen worden. Bij een schermutseling voor het Goudsche doel, wordt de bal ongelukkigerwijze in eigen doel geslagen. (0-1). Verschillende speelsters van de Goudsche voorhoede geven enkele fraaie staaltjes van individueel spel te zien bij diverse door braken, maar zij schieten naast, zwaar ge- ilnderd door de verdediging van de tegen partij. Er worden nog eenige strafcorners geno men op het doel van G.M.H.C., waarna de rust ingaat. In de tweede helft komt Gouda beter qp- zetten. Bij een van haar aanvallen, die uit loopt op een strafcorner door ,,shut" inden slagcircel, treuzelen de backs teveel en me), van Eljk maakt van de geboden kans ge bruik. (1 1). Het meerendeel van de overige aanvallen gaat echter door buitenspel teniet. Noad komt nu nog eens flink opzetten. Door het zich verkeerd opstellen van de ïalf-linie, ontstaan er gevaarlijke momenten voor het doel van G.M.H.C., doch de rechts back, mej. Barentsen, staat als een rots in de branding. Ook de keeper loopt eenige malen goed op tijd uit. Met G.M.H.C. in den aanval, fluit de de scheidsrechter het eindsignaal. Heerenwedstrijd G.M.H.C. i-Leonidas 4, 33. Ondanks het zware terrein werd de ge- heele wedstrijd in een zeer hoog tempo ge speeld. Tegenover een betere techniek en een meer open spel, stelden de Gouwenaren meer enthousiasme en vasthoudenheid. Vooral de verdediging hield goed vast en telden als uitblinkers Spaas en R. Gallas. Leonidas opent den wedstrijd met een serie snelle aanvallen. Toch heeft G.M.H.C. het eerst succes als na goed aangeven van R. van Wingerden, B. de Jong keurig inschiet. (1-0). De Rotterdammers voeren het tempo nog hooger op en hebben al spoedig tweemaal achtereen resultaat. Bi) den eersten keer weet de keeper den bal te keeren, doch het volgende schot is raak. (1 1). Direct na da middenbully doet Leonidas een snellen aanval over de rechtervleugel. Uit den voorzet schiet de midvoor onhoud baar in. (1—2). G.M H.C. doet er nu ook nog een schepje op en Jieeft even later succes als de keeper mét zijn beenbeschermers in de war zit. Op den grond liggend kan hij niet snel genoeg opstaan en moet den bal langs zich heen zien gaan. (2—2). Bij een strafcorner op de Goudsche veste heeft de keeper geen vrij uitzicht en rolt een overigens zacht geschoten bal, rustig in het doel. (2-3). Na de rust krijgt Leonidas het zwaar te verduren. De Goudsche voorhoede is, vooral tegen het einde, niet voor haar doel weg te slaan. Göuda heeft echter slechts eenmaal succes als de linksbuiten voorzet, de keeper treuzelt met uitloopen en B. de Jong inschiet (3-3). Leonidas kan het hoge tempo blijkbaar niet meer volhouden en haar doel wordt tegen het einde als het ware belegerd. Er ontstaan vele gevaarlijke momenten in haar slagcirkel, doch door te kort spel en aarze len van de Goudsche voorhoede, worden de kansen niet benut. Britsche troepen hebben in Batavia de orde hersteld, na een uitbarsting van onlus ten vandaag. Britsche tanks rijden door de straten^In Soerabaja was het vandaag rus tiger. 1500 vrouwen en kinderen, ex-geïnter- neerden zijn aan boord gegaan van de Brit sche schepen, die gisteren zijn aangekomen en een andere groep van 1500 zullen naar men verwacht morgen aan boord gaan. Naar men verwacht zal in Magelang heden een wapenstilstand intreden, waar volgens in lichtingen van het Britsche hoofdkwartier gisteravond zwaar is gevochten. Volgens het wapenstilstandsplan zal het te 9 uur in wer king treden. Een uur later zullen de Indo nesiërs met een witten vlag naar de Britsche linies komen,.daar de Britsche Commandant Brigadier Richard Bethell besprekingen met hen zal hebben, bijgestaan door Soekamo. Het is echter nog niet beken^of de wapen stilstand is aangenomen. Rust in Indië moet terugkeeren. A.N.P.-Aneta gaf in de afgeloopen nacht het volgende bericht: Een „Republikeinsch" zegsman, die de be sprekingen tusschen de Nederlandsche en In donesische vertegenwoordigers op Java heeft bijgewoond verklaarde, dat een van de voor naamste Brandende Kwesties, die besproken is, was: hoe de opgewonden bevolking tot rust te brengen. Er is eenige hoop op een vriendschappelijke regeling. Hoewel wij aan ons standpunt vasthouden, dat Soekarno's Regeering behoort te blijven voortbestaan, hangt het van omstandigheden af, hoever dit gaan zal. Wat de Indonesiërs op 22 October te Djokja veroverden. In hoeverre de Indonesiërs erin geslaagd zijn om zichzelf te bewapenen illustreert een rapport dat de cijfers geeft van de hoeveel heden, die zij alleen al op 22 Uctober in Djokjakarta aan Japansche wapenuitrustin gen op het vliegveld daar hebben ver overd, 62 vliegtuigen, 1800 bommen, 8 mor tieren, 7 machinegeweren, 58 lichte machine geweren, 9300 granaten, 75.000 patronen. Attlee naar Washington. Op den avond van 9 November a.s. zal de Britsche Minister Attlee per vliegtuig naar Washington vertrekken voor zijn voor genomen besprekingen met Truman en Mackenzie King over de problemen, veroor zaakt door de ontdekking van de atoom energie. De Britsche delegatie zal in haar geheel waarschijnlijk uit 15 personen be staan. Men verwacht dat Attlee na niet lan ger dan 14 dagen zal terugkeeren. In den tijd van zijn afwezigheid zal hij in contact blijven met Londen, door communicatie door middel van cijfertelegrammen. Brood In Frankrijk bonvrij. Het agentschap „Belga" verneemt uit Parijs, dat in Frankrijk het brood vrijgege ven is. BUITENLAND. Atoombom geneutraliseerd? Volgens een bericht, dat door Radio Parijs is omgeroepen is door de Sovjet-Russische hoogleeraar, Professor Kapitska een afweer- wapen tegen* de atoomhom uitgevonden. Kapitska's uitvinding berust op de werking van een straling, die ëe'h atoombom op een afstand van 15 km. tot explosie kan brengen. Deze afstand zou door technische verbete ringen weldra or 50 tot 120 km. worden gebracht. Ribbentrop's oorlogsbuit, gevonden. In een kelder te Hamburg zijn zevenen veertig waardevolle schilderijen gevonden. Zij maakten deel uit van Ribbentrop's oor logsbuit en zijn voor het meerendeel afkom stig uit Parijsche verzamelingen deskundigen verklaarden, dat verschillende doekén van Manet, Ingres, Fragonard en Courbet zijn, Vliegtuigaanvallen op extremisten te Magelang. R.A.F. Thunderboltvliegtuigen hebben In donesische extremisten aangevallen, dfe sinds twee dagen in gevecht waren met Gurkha-troepen te Magelang. De operaties worden beschreven als „succesvol" en naar verklaard wordt, is tengevolge van dezen aanval het grootste deel der stad weer in geallieerde handen gevallen. Een woordvoerder van de 23ste divisie verklaard, dat de situatie te Magelang ge durende den nacht slechter werd en dat de Ghurka's het zwaar te verduren hadden tegen groote troepen van aanvallende extre misten. Daar de Gurkha's sights ammunitie hadden tot den middag, veMachten zij om vliegtuigen voor beschermingen het neer werpen van voorraden. Het neerwerpen dat op tijd geschiedde had tot resultaat dat de Gurkha's de stad weer in handen hebben tot het Montagne Hotel. De actie uit de lucht droeg er toe bij de bevolking tot rust te brengen. De „Wiebago"~loop. De uitslagen van den Zaterdag gehouden Wiebago-loop zijn als volgt:, B-klassers: 1 H. W. de Swart (D.O.S.), 11.2.9 sec: 2 B. Molenbroek (Hercules), 11.9.7 séc; 3 W. van Hooff (Schoonhoven), 11.23.5 sec. Crklassers1 J. van Bakel (Holland), 11.20.2 sec: 2 W. Riethoven (Z.L.C.) 11.28 sec; 3A. Mentink (Docos) 11.29.2 sec. D-klassers1 J. v. Slooten (Hercules), 11.28.2 sec; 2 Nederlof(Sliedrecht); 3D. v. Haven (A.V.'40). E-klassers: 1 T. Timp (A.V.'40); 2 E. Groeneweg (Hercules); 3 E. de Eef (D.O.S.). Veteranen: G. Graafland (N.A.U.); 2 G Th. Plnym (Trekvogels). Juniores1 K. Knoops (D.O.S.), 3.22.7 a 2 D. Koster (A.A.V.'36); 3 J. Jansen (D.F.C.).' Regeeringsverklaring over de onderhandelingen in Indië De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt hét volgende mede: De Regeering heeft van den Luit. Gouv. Gen. de gevraagde inlichtingen ontvangen omtrent een bespreking met na tionalistische vertegenwoordigers, waarbij Ir. Soekarno aanwezig was. Het antwoord licht toe onder welke omstandigheden en op welke motieven de Luit. Gouv. Gen. ge meend heeft tegen de aanwezigheid van Soe karno bij deze orienteerende bespreking(geen bezwaar te moeten maken. De Regeering acht het niet in 's Lands belang thans in nadere beschouwingen hieromtrent te treden. In het afwijzend standpunt ten opzichte van overleg met Soekarno is ook bij den Luit. Gouv. Gen. geen wijziging gekomén. BUITENLAND. De Heer Mr. H. L. Woltersom heeft in overleg met den Minister van Financien be sloten zijn mandaat als lid van den Raad van Toezicht, der Herstelbank hem door de aandeelhouders B opgedragen, voorloopig niet te aanvaarden. Voor het Bossche Tribunaal is behandeld de zaak tegen V. A. Rouppe van der Voort, 67 jaar, oud-industrieel te Vught, die er van beschuldigd werd geldelijke steun te hebben verleend aan Winterhulp en Propaganda te hebben gemaakt voor de N.S.B. Het Tribu naal achtte het ten laste gelegde bewezen doch hield rekening met verd^htes leeftijd, een doctersrapport en het feit dat hij van 2 Juni «f was geïnterneerd geweest. Hem weid het actief en passief kiesrecht ontzecht voor 10 jaar en zijn vermogen werd verbeurd verklaard, tot een bedrag van 150.000 gld. Nederlandsche stap bij Australiseke regeering. Naar A.N.P.-Aneta verneemt, heeft Harer Majesteits gezant te Canberra namens de Nederlandsche regeering met den meesten nadruk bezwaar gemaakt tegen het gebiek aan medewerking en hulp, aat ondanks ver kregen toezeggingen werd ondervonden van de zijde dér Australische autoriteiten bij ons streven om de moeilijkheden te overwinnen, ontstaan door de boycot onzer schepen en de staking van Indonesische bemanningen. Deze houding heeft o.m. tengevolge gehad, dat Nederlandsche schepen beladen met re- lief-goederen niet kunnen uitvaren, waardoor tienduizenden uitgehongerde ge-interneerden en krijgsgevangenen in Nederl.-Indië daarvan blijven verstoken." Anderzijds werd door het uitblijven van politiebescherming aan stakende zeelieden volop gelegenheid gegeven werkwilligen te intimideeren en zich te nestelen in bij de Neder!.-Indische regeering in gebruik zijnde gebouwen en kampen. Harer Majesteits gezant heeft niet nage laten er op te wijzen, dat deze gang van zaken, welke de Nederl. regeering met leed wezen en bezorgdheid gade slaat, het tegen-, deel van bevorderlijk is voor de goede ver standhouding tusschen beide landen. Dit is de naam van de Amerikaansche Organisatie, welke alle hulpacties betreffende Holland overkoepelt. Er zijn in de U.S.A. ontelbare instellingen, die geld en goederen inzamelen om de noodén in de geteisterde gebieden van Nederland te lenigen Wij noe men slechts de Queen Wilhelmina ,Fund, de American Red Cross, de Catholic Welfare organisation, de Mennonites, de Christian Scientists, de Reformed Church etc. Van zelfsprekend is de hulpverleening van dit groote land ook verreweg het belangrijkste. Sinds Februari zijn reeds 18 schepen in Ne derlandsche hhvens binnen gevaren met een groote verscheidenheid van alles, zooals 38.000 flesschen levertraan, 400.000 stukken zeep, oude en nieuwe kleedingstukken, dekens, schoeisel, regenjassen ënz. Alle klee ding en textiel, die in Nederland aankomen, worden in de drie groote H.A.R.K.-magazij nen in .Amsterdam, Rotterdam en Roosen daal opgeslagen. De Stichting Nationale Hulpactie Roode Kruis zorgt voor een recht vaardige verdeeling onder hen, die er het meeste behoefte aan hebben.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2