nri m n r n DISTRI BUTIENIEUWS. 1 Tl 1 H De melk- en vetpositie in den komenden winter. De schade aan woningen in Nederland. Uit eigen productie en invoer zal ca. 15.000 ton boter ter beschikking staan. Voor veehouders en hun gezinnen en per soneel van zuivelfabrieken is ca. 6000 ton noodig, voor zieken en aanstaande moeders ca. 2500 ton, zoodat voor overige consump tie cè. 6500 ton beschikbaar is. Voor de ouderen zal, bij handhaving vqn het huidige »ntsoen, slechts 5 maal 125 gram boter kun nen worden verstrekt. Indien de voorgeno men wijziging van de regeling voor veehou ders e.d. doorgaat zal zeer waarschijnlijk ge durende dezen winter de distributie op de huidige basis gehandhaafd kunnen worden. Algemeene vooruitzichten niet ongunstig. De totale melkproductie is gedurende den oorlog met 24 verminderd, wat te wijten is aan de vermindering van het aantal koeien van 1.566.000 in 1939 tot 1.184.000 in 1945. Ook de productie per koe nam af en wel van ca. 3500 Kg. in 1939 tot ca. 3000 Kg. per jaar in 1945. Van eipd October tot half Maart wordt de melkproductie geschat op niet meer dan ca. 795.000 ton, welke hoeveelheid echter lang niet in zijn geheel aan de bévolking ten goede komt. Circa 20 wordt gebruikt als consumptiemelk voor den boer en zijn gezin'. Dan wordt een gedeelte gebruikt voor den opfpk van kalveren, terwijl de zuivelfabrie ken circa 20 van de aangevoerde melk terugleveren als onder- en karnemelk aan de boeren, die deze melk voor voederdoeleinden noodig hebben. Voor consumptiemelk en zuivelproducten blijft er dan slechts ca. 433.000 ton ge standaardiseerde melk óver. Per vier weken is er bij het huidige rantsoen ca. 100.000 ton noodig, zoodat er dezen winter ca. 500.000 ton melk daarvoor noodig zullen zijn. Door middel van melkpoeder zal in dit tekort moe ten worden voorzien. De vetvoorziening. De vooruitzichten zijn hier voor den ko menden winter niet ongunstig, zoodat het rantsoen gehandhaafd zal kunnen worden. nen te worden uitgesloten tot 5 Mei 1952. Onder deze uitspraak zijn niet begrepen, over wie een uitspraak van kracht is in houdende de vergunning tot optreden of uit sluiting van een lagere of kortere termijn dan bovenvermeld. Tot 1 December a.s. kunnen bezwaren tegen bovengenoemde maatregelen en de uitvoering daarvan schrif telijk, onder bijvoeging van bewijsstukken, worden ingezonden aan den waarnemend secretaris van den Eereraad voor de muziek, B. Roest Crollius, Middelweg 21, Wasse naar zoowel door de betrokkenen als door hen, die een overtreding van het boven staande hebben geconstateerd. reeds accoorden van overeenkomstigen aard met België en Engeland werden gesloten, is Zwitserland het derde land, waarmede de monotaire betrekkingen thans bij verdrag zijn geregeld. Het accoord heeft ten doel het commer- cieele betalingsverkeer tusschen de twee lan den te regelen en geeft daartoe een opsom ming van de transacties waaraan een com mercieel karakter moet worden toegekend. In de eerste plaats is een officieele koers- verhouding tusschen de twee nationale valu ta's vastgesteld, welke frs. 162,29 per 100.zal bedragen. Hetgeen overeenkomt met een franckoers van 0,616. Uiteraard zal het handelsverkeer voorloo- pig een eenigszins eenzijdig karakter dragen, daar Zwitserland op het oogenblik meer heeft uit te voeren dan Nederland. De Ne derlandsche regeering heeft zich overigens jereid verklaard de levering van steenkolen te hervatten, zoodra de vervoersmogelijk- leden dit toelaten en zoodra Nederland over een overschot zal beschikken. Uitzending Nederlandsche Studenten naar het buitenland. Het Ministerie van Financiën heeft aan het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een deviezenbüdget van ƒ5.331.000 toegestaan, waarvan ƒ441.000 ten behoeve van de uitzending van Neder landsche studenten naar het buitenland. plannen tot oprichting van een Vereeniging ter behartiging van de belangen van Vrouwen en Verloofden wier mannen zich hebben ingezet voor Ned.-Indië. Door eenige vrouwen van het le Batal jon, le Regiment Infanterie is de gedachte geopperd een hechte band te slaan over alle vrouwen en meisjes wier mannen of verloof den zich in Ned.-Indië bevinden of er naar toe gaan. Het doel der vereeniging zal zijn: le. een nauw verband te leggen tusschen de vrouwen onderling door elkander in ge schrift met bezoek en door filmvoor stellingen, óf lezingen betreffende hun mannen in Indië te steunen. 2e. Het contact met hun mannen of verloof den (zoons) in Indië in sterke mate te bevorderen, 3e. Sociale en economische belangen van de vrouwen over geheel Nederland aan de desbetreffende overheidsinstanties ken baar te maken. 4e. Te trachten het verbroken gezinsver band zoo spoedig mogelijk te herstellen door overtocht naar Indië. Om te komen tot uitvoering van deze doelstelling worden alle vrouwen, verloofden en ouders (die eveneens als lid van de ver eeniging kunnen tpetreden) van alle onder deden ook van die reeds naar Indië ver trokken zijn uitgenoodigd haar namen en adressen aan onderstaand correspondentie adres op te geven. Men ontvangt daarop een circulaire met vragenlijst ter verdere inlichtingen om te komen tot één groote organisatie in den lande. Het algemeen Comité en voorloopig bestuur van de vrouwenkring 1-1 R.I. Correspondentie-adres: Mevr. A. Heersink—Beekman, 1-1 R.I: Militair Hospitaal Bergen op Zoom. 'Leden: Mevr. M. H. Langbroek—Bosman. Mevr. A. Bakker—v^n Tellingen. Mevr. E. M. HogenEsch—de Weert. Dit Vrouwen-Comité werkt ten" nauwste samen met de volgende Off. en onderpff. van 1-1 R.I. Majoor Rombout, Bat.-Comm. Kapt. Heersink, Veldprediker. 2e Luit. Langbroek, P.C. Sergeant Bakker. Sergeant HogenEsch. j> Uitsluiting van musici. Sectie voorlichting van het Militair Gezag «eelt mede: De Eereraad voor de muziek oordeelt, in aanvulling op de door dezen raad reeds ge dane uitspraken, dat alle musici, die gedu rende de bezetting zijn opgetreden voor de Duitsche Weermacht, voor Winterhulp, Vreugde en Arbeid, Frontzorg, op cqncerten n de Rolzaal en andere concerten in ons land fleorganiseerd door de Duitsche bezetters of door Duitschgezinde instellingen, (waar onder niet begrepen wordt de Nederlandsche radio-omroep) of die concerten hebben ge geven in Duitschland of door Duitschland ezette gebieden buiten Nederland, dienen te gordenuitgesloten van openbaar optreden (voorzoover hun optreden niet als een amu sements musici, tot de kleinkunst moet wor den gerekend of als orkestlid is geschied) tot 5 Mei 1947. f Voorn, dat zij, die .een functie hebben anvaard op het gebied der ftiuziek bij het «ziekgilde of overigens bij het Departe- ent van Volksvoorlichting1 en Kunsten, die- Credietovereenkomst tusschen den staat en Philips. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat tusschen den Staat der Nederlanden en de N.V. Philips een belangrijke credietovereén- komst tot stand is gekomen. Het streven van de Philipsondernemingen. om gedurende de oorlogsjaren de vaderlandsche belangen te dienen, het met groote opofferingen in dienst houden van tal van werkkrachten om van voor uitzendingen naar Duitschland te behoeden, de door de geallieerden en den vijand, gedane bombardementen, de schade aan gebouwen, machines en voorraden, door de Duitsche plunderingen, waarvan nog steeds niets is teruggegeven, hebben de liqui diteit voor het weer op vooroorlogsch peil terugbrengen van de bedrijven sterk beïn vloed. Ook sedert de bevrijding van het Zuiden in September 1944 en die van het Noorden in Mei 1945, was er voor de tal rijke werkkrachten harer Nederlandsche on dernemingen, niet direct voldoende emplooi Thans echter is gelukkig op vele punten een aanzienlijke verbetering ingetreden. Men is met volleg energie en met succes bezig de productie weer op gang te brengen. De credietovereenkomst stelt Philips in staat, haar belangrijke economische activiteit voor Nederland weer in vollen omvang te ontplooien. Gedurende den looptijd van het crediet zal de Minister van Financiën zich in het college van commissarissen doen ver tegenwoordigen door een door hem aan te wijzen commissaris, als zoodanig zal de Heer T. J. Greidanus, economist en bankier, lid van de Firma Pierson en Co. te Amsterdam en Heldring en Pierson te 's-Gravenhage optreden. N.V.V. boven de 200.000 leden. Het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen deelt mede, dat het Verbond op 1 November 207.916 gere gistreerde en betalende leden telde. Het handels- en betalingsverkeer met Zweden. Een Nederlandsche delegatie, onder lei ding van den heer A. B. Speekenbrink, Directeur-Generaal voor de buitenlandsche economische betrekkingen van het Ministerie van handel en nijverheid, heeft te Stock holm inleidende besprekingen gevoerd over het handels- en betalingsverkeer tusschen Nederland en Zweden. In principe wordt gestreefd naar een gelijkwaardige import en export tusschen beide landen, waarbij even wel speciale moeilijkheden te overwinnen zijn, aangezien van Nederlandsche zijde voorloopig de import grooter zal zijn dan de export. De onderhandelingen worden nog voortgezet. Handelsovereenkomst met Tsjecho-Slowakije De handelsbetrekkingen van Nederland met de Europeesche landen beginnet! zich meer te ontwikkelen. De Nederlandsche han delsmissie naar Tsjecho-Slowakije is dezer dagen uit Praag teruggekomen met eea door haar geparafeerde overeenkomst betreffende het handels- en betalingsverkeer met dat land. In deze regeling, welke zes maanden geldig zal zijn, werden in- en uitvoercon- tingenten vastgesteld^ Daar Nederland in deze periode meer uit Tsjecho-Slowakije zal importeeren, dan naar dit land exporteeren, zal onze handelspartner tevens een crediet verleenen. Indien beide regeeringen haar goedkeuring aan deze overeenkomst hechten, valt de defi nitieve onderteekening tegen midden Novem ber te verwachten. Er zullen dan ook nadere bijzonderheden bekend gemaakt worden.. MINISTERS SCHERMERHORN EN LOGEMANN UIT ENGELAND TERUG. Zaterdagmorgen zijn de Minister-President Prof. Ir. W. Schermerhom en de Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen Prof. J. H. A. Logemann, die, naar men weet, in Enge land besprekingen hebben gevoerd met Hare Majesteit de Koningin, roet de duikbootjager Queen Wilhelmina" hier te lande terug gekeerd. Wat betreft de recente ontwikkelingen in Indië wacht men in regeerihgskringen op het oogenblik nadere inlichtingen uit Batavia af. Deze werden in den loop van Zondag ver wacht, doch het zal wel vandaag worden alvorens definitief nieuws over de jongste gebeurtenissen kan worden tegemoet gezien. Even wachten. Bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux ver voegen zich herhaaldelijk personen, die wil len emigreeren, naar een land in Europa of daarbuiten. Echter kan in de meeste «landen niet aan toelating van vreemdelingen wor den gedacht, zoolang niet eerst het leger is gedemobiliseerd en de gedemobiliseerden aan het werk zijn. Intusschen kunnen gegadigden zich vervoegen bij de stichting landverhui zing Nederland, Kortenaerkade 10 te 's-Gra venhage, waar zij desgéwenscht reeds nu kunnen worden geregistreerd. Gerekend naar het totaal aantal woningen, komt men tot de volgende verhoudingen van de oorlogsschade in Nederland. Van iedere 100 Nederlandsche woningen zijn er 4 totaal verwoest 2 zwaar beschadigd 14 licht beschadigd. De totaal cijfers zijn aantal woningen op 31-12-'44 2.157.046 totaal verwoest 87.224 zwaar beschadigd 43.259 licht beschadigd 292.163 In de schadeopgave zijn begrepen defensieschade, oorlogsgeweldschade en be- zettingsschade, gerekend van Vóór 10 Mei 1940. Tevens is in deze berekening opge nomen de schade veroorzaakt door de innun- datie en de vernielingen door de burgerij. WONIMSCHADE IN NEDERLAND - Zwitsersch-Nederlandsch roonotair accoord» Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat te Bern een Zwitsersch-Nederlandsche monotaire overeenkomst is geteekend. Daar 15 punten geldig van de Textielkaart. Met ingang van 29 October zijn van de Textiel-Lederkaart V.A. de punten 1 t/m 15 geldig verklaard. Bij de besteding van de punten dient het publiek de uiterste zuinig heid te betrachten, daar het niet waarschijn lijk is, dat binnenkort meer punten kunnen worden geldig verklaard. De kaarten kunnen per gezin gecombineerd worden gebruikt. Hieronder volgt een lijst van artikelen, welke op de punten van de Textiel-Leder kaart kunnen worden gekocht. Het eerste cijfer achter elk artikel geeft de puntenwaar- deering aan voor mannen en vrouwen boven 15 jaar, het tweede cijfer betreft de jongens en meisjes van 3—15 jaar het derde cijfer heeft betrekking op babies en kleuters van 0—3 jaar. Baby bavets en befjes 1; badpak 12 7 4; band (alle soorten) Yi tot 1 punt per M„ al naar gelang de soort: beenwind sels (puttees) 4 4—; boorden (alle soorten, waaronder begrepen papieren boorden met stoffen overtrek. Geheel papieren boordejj zijn vrij 11—: bretelband per meter (onge acht de breedte) 1 1 bretelles 2 2 bretelpatten per 3 stuks buikban den (alle soorten 4 4 bustehouders (alle soorten) 3 3—; butterflies 1 1 chache- nez 4 4 capuchons 3 3 corsetlijfjes (alle soorten 4 3—; corseletten (alle soor ten) 14 14 corsetten (alle soorten) 10 10 dassen (alle soorten 11—; elastiek band (op kaartjes) per V/2 meter Y Vi elastiek (weefsel van) 20 cm. breed tot 20 cm. lang 11—; idem 20 cm. breed tót 35 cm. lang V/2 V/2 -feston per 2 meter Yi Y2 front of serviteur. (chemisette) 3 gordels (alle soorten) met uitzondering van jarretels- en" lijfgordels 6 6—; halsdoek (vierkant model) 4 4—; halsdoek (driekant model 2 2 handschoenen per paar (van stof, gebreid of gevoerd tricot) 3 2 1; hemd- frontie of serviteur 3 hoedenlint (tot 26 mm. breedte, per meter Yi Yi (26 mm. en breeder, per meter) 1 1 hoeden 3 3 2; hoofddoek (vierkant model) 4 4 hoofd doek (driekant model) 2 2 hoofdwarmer 2 2—; jabots (alle soorten) 1 jarre telleband (18 mm. breed of 18 mm. breed per 80 cm. lengte) 1 L. jarretelleband (30 mm. breed per 60 cm. lengte) 1 1 jarretelle-gordeltje (zonder lijfje) 4 3—; (met lijfje 8 5—; jarretelle-lijfje 6 jarretelles (per paar) 111; kantstoffen per m2 6 6 6; kniewarmers-per paar (uitgezon derd elastieken) 6 6 6; knoopgatenband van gummi, 18/20 mm breed per 60 cm. lengte 1 1 1; kousenbeschermers fz.g. pils) per paar 1" 1 tV köüsböorden per paar 2 2 2; kousvoeten (alle soorten) per paar 1 kraagjes (alle soorten) 1 1 kraagmotie ven Y Yl lint (geen hoedenlint) tot 20 mm. breedte per 3 meter Yl Yl van 20 mm. en breeder per 3 meter 1 1 lijfgordel 6 6—; lijfje 6 3 2; maagbanden (alle soor ten) 4 4—; manchetten (geen verpleegsters) per paar alle soorten 2 1 verpleegsters, per paar 3 monddoekje - mouwbeschermers (ook morsmouwen), per paar 3 mouwophouders per paar 1 1 mutsen (alle soortéti) 2 2 2; naadband tot een lengte van 6 m. Yi Vi omslag doek (grooter dan 1 m2) 12 12 tot en met 1 m2 6 6 onderlijfje 4 3—; parapluis 6 6—; parasol 66—; petten (alle soorten) 3 3 pochette 11—; polsmofjes (-war mers) 2 2 1; regenkapjes (geen transparant) 3 3—; (transparant) V/2 V/2 revers (alle soorten) 1 1 rokband 4 cm. breed per 80 cm. lengte Yl Yl ruche per 2 meter Y1V1 schoentjes (alle soorten) pei® paar 2; shwal (alle soorten) 4 4 2; (ski) sokjes per paar 3 2 1; slabbetje per stuk 1; sokophouders per 75 cm. 1 1 sokophouders per paar 11—; sous- bras, per paar Yl Yï strikjes van stof (oök vlinders en Lavalières) YiYi taille band 4 cm. breed per 80 cm. lengte Yl Yl tres (alle soorten) per V/2 m lengte Yl Yl uitknoopbare jasvoering 12 9 vest (zonder rug) .pique vest 3 wanten per paar (gebreid en gevoerd tricot) 4 2 1; zakdoek (je) 11 1; zakmotieven Yï Yl 'r zwembroek (alle soorten) 6 3—. Voor garens geldt de volgende punten- waardeering: festonneergaren, naaigaren, rijggaren: per 100 yards 1 punt; haakgarens, handbreigarens, per 100 gram 4 punten; tapijtwol per 50 <3ram 2 punten; maasgaren, stopgaren, stópmjde, per 40 meter 1 punt. «Bovendien mag op de punten van de pun- tenkaart worden afgeleverd reparatiestof voor werkkleeding, echter met dien ver stande, dat de winkeliers aan een persoon niet meer dan 0.5 m2 mogen afleveren. Voor 0.5 m2 stof mogen 3 punten in rekening wor den gebracht. Meer aardappelen voor wintervoorraad. Bon 127 aangewezen. Naast het eene kilogram aardappelen, dat thans wekelijks wordt verstrekt tot vorming van een wintervoorraad door het publiek, zal voor de volgende week een extra bon voor 2 Kg. worden aangewezen, zoodat men dus boven het normale rantsoen van 3 Kg. een extra hoeveelheid van 3 Kg. ontvangt, bon 127 der bonkaart K. 512 is aangewezen voor het koopen van 2 Kg. aardappelen. Deze bón ia geldig tot en met 10November a.s. (4 r ■totaal W J^LRVOtST L zwaar r^UCKT I ONtC- jMNADMD

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3