ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN k/eecUciM PEP ASPERA AD ASTDA EENDRACHT MAAKT MACHT Redactiet L. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda DAGBLAD NUMMER 71 DINSDAG 6 NOVEMBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.Markt 20, Gouda. Tfel.309i. Abonn. p.w. 25 ct.Losse numm 10 ct. STADSNIEUWS 6 NOVEMBER 1944! Weet U het nog? Hoe daar 's-ochtends dat 'angstaanjagend motorgeronk over de daken kwam? Hoort U ze nog? De knallen van de explosies, dat dreunen van de bominslagen? Vroeg in den morgen begon het al! Even acht uur was het, toen de eerste vier vlieg tuigen over de stad gierden en hun bommen achter het station in het weiland lieten vallen. Was het een Waarschuwing? Niemand begreep het. Maar om even voor half elf begon het goed. Zwaar kreeg het station het te verduren. De loodsen vlogen in brand, rails werden verwrongen en wagons werden omvergeworpen. Maar ook de verdwaalde bommen waren er. Op de Boelekade stortten drie huizen in Twee zwaar gewonden en een lichter ge wonde, werden naar de ziekenhuizen gebracht. Twee dooden vielen er te betreuren. 12.05 Een nieuwe aanval! De huizen bi) den tunnel krijgen voltreffers. De bewoners hadden reeds eerder de vlucht genomen. Gelukkig 1 ln den tunnel is een vrouw door een mitrailleurkogel getroffen. In het zieken huis overlijdt zij aan de gevolgen. Een vierde aanval volgt. In het stations gebouw ontstaat brand, het seinhuis bi) den tunnel staat in lichter laaie. Half twee.'Weer een aanval. Gouda wordt dezen dag niet met rust gelaten. Er is geen sprake van blusschen van de branden in het station en het seinhuis. Dat zou onder deze omstandigheden levensgevaarlijk zijn. Water leidingbuizen. worden getroffen. Maar de hulpploegen verrichten prachtig werk en weten de leiding af te sluiten. Tien voor half drie. Een vliegtuig komt over, Maar het is niets in vergelijking met de vorige aanvallen. Dan wordt het wederom ernst. Acht vlieg tuigen bombardeeren en mitrailleeren. Op de Karnemelksloot komt een bom terecht, maar de qevolgen zijn niet ernstig. Ook bij de Sociëteit op de Boelekade vallen bommen. Twee mebschen worden zonder verwonding onder het puin vandaan gehaald. Vier slachtoffers zijn er te betreuren. Het is vijf uur geworden. Nog keert de rust niet terug. Een achtste aanval komt. Aan den westelijken rand van de stad val len bommen, zonder schade aan te richten. Maar ook de tunnel wordt getroffen. De westelijke muur stort in. VOOR ALGEMEENË ONTWIKKELING. I SPORTNIEUWS Met het doel, door het organiseeren van populair-wetenschappelijke avonden, de al- gemeene ontwikkeling op een hooger peil te brengen is hier ter stede een comité opge richt. Hierin hebben zitting de heeren J. M. Kwinkelenberg, Mr. A. A. J. Rijksen, L. J. A. v. d. Steenhoven en Th. Allebrandi. In het komende winterseizoen zullen eenige lezingen gehouden worden over onderwerpen van politiek en cultureel be lang, terwijl tevens eenige filmavonden ge organiseerd zullen worden. Allemaal op de pot". Toen was het voorbij 11 Het station was één ruïne. Verwrongen balken, een uitgebrand seinhuis en ver woeste loodsen. In de stad viel de schade mee. Acht ddoden waren er te betreuren. Vijftien personen lagen gewond in het ziekenhuis. Mooi werk was er verricht door de hulpploegen van de luchtbeschermings dienst. Bewondering moeten wij hebben voor de waarnemers, die niet van hun uitkijk posten vandaan gingen om dekking te zoe ken. Staaltjes v&n moed werden er vertoond Waren moed, die niet om belooning vraagt. Het personeel van de P.O.D. Gouda had Jyfóandag een amuse mentsavond in de schouwburgzaal „Concordia", die geheel belangeloos door de personeelsvereeniging van den P.O.D.-Rijswijk was aangebo den. Door pech bij het reizen was de heer Bijl de Vroe aan het begin van den avond nog niet aanwezig en heette Mr. de Ruwe, als waar nemend hoofd allen welkom. De bur gemeester en dhr. Beekman, als waar nemend commissaris van politie, ga ven van hun belangstelling blijk. In den loop van den avond wer den Mr. S. H. Smit, die pas voor eenige dagen als leider van den Goudschen P.O.D. om zijn ontslag heeft gevraagd, bloemen/aangeboden door het personeel. Met enkele woorden gewaagde Mr. Smit over den tijd, dat alies nog op poten ge zet moest worden en was vol lof over de toewijding, waarmede ieder zijn werk verricht had. Hij heeft het zich steeds een eer gerekend, zijn thans neergelegde functie te hebben bekleed. De revue, die geboden werd, was aanvankelijk niet op zoo'n peil, als men verwachten zoueen tikje goed koope humor soms. Later op den avond echter en speciaal na de pauze verbeterde het geheel en was er ook meer te waar- deeren. Zeker het vermelden waard zijn de scenes van Toontje en Kees, hongeroedeem met het geestige dok tersrecept en de parade. De heer Bijl de Vroe dankte alle medewerkenden en bood bloemen aan. Ook de Goudsche P.O.D. wil eerstdaags zelf op de proppen ko men met haar revue er wordt echter nog aan gewerkt, maar even geduld, wat in de pot is verzuurt niet Een prettig bal besloot den avond. En nu zijn wij een jaar verder. Een ieder, die deze dagen langs het station gekomen is, zal met stille bewondering hebben gezien, hoe er daar gewerkt wordt aan het herstel. Reeds zijn er ruiten geplaatst in de weder- rEEpT OORLOGSMISDADIGERS AAN gebouwde wachtkamers. Het stationsgebouw I w* nadert zijn voltooinp. Daar toont Nederland, dat het een onge brokenvgeest bezit. De geest van niet bij de pakken neerzitten, maar opbouwen. Het was een gruwelijke dag. Een dag van spanning. Maar het was alles niet in staat om ons te breken of te verwarren, ondanks de ellende van den tijd. OlympiaTonegido 22. Gelukkig is Olympia niet geweest in dien eersten competitiewedstrijd. Wanneer vrouwe Fortuna iets meer aan den Olympia- kant was geweest, dan had zij met dikke cijfers kunnen winnen. Maar het lukte nu eenmaal niet met de doelpunten. Er was nog geen vijf minuten gespeeld of één der gasten _viel uit. Breeman kreeg een kans voor doel maar schoot over. Het spel was snel en beide goals werdén bedreigd. De midvoor van Tonegido kreeg een voorzet, schoot, mdar Vermeij ving den bal keurig op. Tonegido stond voor open doel en had maar voor het inschieten, maar de Olympia- keeper werd gehinderd. Uit een voorzet van rechts lukte het Breeman de eerste goal te maken. 1—0. Daarna school Muilwijk ver schillende malen naast en over. Ook het tweede doelpunt werd gemaakt door Bree man, die weer van rechts een voorzet kreeg Tonegido trok weer ten aanval onder leiding van hun zeer góed spelende midvoor. Deze speler maaktev" dan ook het eerste doelpunt voor Tonegido. Hij liep door de backs heen, kwam voor den keeper te staan, deze liep uit, maar had het nakijken 2—1. Na de rust was Olympia beslist sterker Zij speelde voortdurend op de Tonegido- helft. Tonegido verdedigde echter met man en macht en deed enkele snelle en gevaarlijke uitvallen. De backs van Olympia waren niet best. Later verwisselde Spek, die op de half- plaats stond met Van Ruiten op de back plaats. Met soms zes man stond Olympia voor het vijandelijk doel. Maar het lukte niet, de schoten gingen rakelings naast of over. En zoo gebeurde het dat niet Olympia maar Tonegido een doelpunt maakte, door een snellen uitval. 2—2. Olympia zette toen alles op alles om het winnende doelpunt te maken maar de stand bleef 2—2. Uitslagen N.V.B., afd. Gouda. De uitslagen van de N.V.B. gespeelde wedstrijden voor de afd. Gouda luiden i le klasse A, Moercapelle-Haastiecht 6-1 Unlo-VEP 1-3. Donk 2-Ona 4 2-4, Wad- dinxveen 2-Gouda 4 2-5. le klasse B, Gouderak 2-Nieuwerkerk 3-1 Lekkcrkerk 3-Moordrecht 2 2-2, Olympia 3- Groot Ammers 0-5, GSV 3-Zwervers2 4-7. 2e klasse A, Ona 5-Olympia 4 1-0, Nieuwerkerk 2-Donk 3 3-1 Gouda 5-Berg arcbacht 2 4-2. 2e klasse B, Nieuwkoop-Bodegraven 2 2-2, Bo?koop-GDS 3-1. 3e klasse A, Bergambacht 3-Stolwijk 3 5-4', Haastrecht 3-Oudewater 3 2-4, Nieuwer kerk 3-Lekkerkerk 4 2-6. 3e klasse B, Moordrecht 2-Ona 6 4-2, Waddinxveen 4-Boskoop 2 1-5. 3e klasse C, Nieuwkoop 3-Bodegraven 3 4-3, Boskoop 3-GDS 2-1. Junioren-Competitie. Afd. A. Groep 1 Gouda a-Unio a 3-0, Donk a-GSV a 3-1, Groep 2 jodan Boys a- Donk b 3-0, Bodegraven b-Ona b 1 -5, Gouda b- Waddinxveen a 1-8. Afd. B. Groep 1 Donk c-Haastrecht a 2-0. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwacht Rustig nevelig najaarsweer. Wat is er in Gouda te doen? Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: Eeq katjemaar een schatje. Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag Drie rare snuiters. Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en met Woensdag Pimpernel Smltl\. Dinsdag 8 Nov. 8 uur, ConcordiaBallet groep P. v. d. Sloot. Woensdag 7 November! Faas-v,d.Graaf aanvraagformulieren voor schoenen indienen. Woensdag 7 Nov. 8 uur, R. K. Volks bond: Heroprichtingsvergadering R. K. Ver. tot bestrijding der TuberculoseHerwonnen evenskracht. Idem 8 uur „Beursklok", AchterzaalOud heidkundige kring „DieGoude". Spreker den heer H. J. M. Basart, over „Barok, Rococo en Classicisme". Donderdag 8 November: 7.30 uur. Leger des HeilsHeiligingssamenkomst. WAT GEBEURDE ER? 6 November. 1944; Verkeersbrug bij Heusden door de Duitschers vernield. De Russen veroveren Czegled en Solnok. Het statten van Gouda gebombar deerd. 1943: Kiew door de Russen bevrijd. Cas- stigliano in geallieerde handen. 1942: D.N.B. j „Rommel heeft profijt ge trokken van zijn nimmer verloren bewegingsvrijheid en zich van den vijand losgemaakt en hem aangevallen., Rommels verdediging is thans elas tischer", 1,941De U.S.A. zal Rusland 1.000.000.006 dollar leenen. Litwinof, Russisch am bassadeur te Washington. Verscherpte Britsche blokkade aan Frankrijk en zijn bezittingen. 1939: Koning Leopold bezoekt de Koningin. Er wordt een telegram gezonden aan de staatshoofden der belligerenten met een aanbod van „goede diensten". Een terwijl bommen gierden en mitrailleurs ratelden, werkten op den zolder van het Thalia-Theater een groepje jongens aan de vervaardiging van „De Vrije Pers Want Gouda moest op de hoogte blijven van wat er ook buiten de stad gebeurde. Laurier 10 jaar. Hedenmorgen veroordeelde het Bij*. Ge rechtshof te Graveahage Laurier tot 10 jaar gevangeni«i«raf met ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht, Binnenkort zal door middel van aanplak biljetten de Nederlandsche bevolking worden opaeroepen tot het doen van aangiften van oorlogsmisdrijven tijdens den oor!?9, T®t ook gepleegd door anderen dan Nederlan ders of Nederlandsche onderdanen. De ge rechtigheid, cischt, dat de individueel Duit- sche oorlogsmisdadigers, die direct of in direct verantwoordelijk zijn voor tallooz gruweldaden worden opgespoord en voor den rechter worden gebracht, opdat zij hun qerechte straf niet ontloopen. Van slacht offers van oorlogsmisdrijven, nabestaanden cn allen die hieromtrent verklaringen kun nen afleggen, wordt verwacht, dat zij daar van mededeeling doen bij de Pohtie. Deze aangifte moet voor 15 November schriftelijk geschieden. Gouden bruiloft Het echtpaar Verbruggen zal op 13 Nov. iden dag herdenken, waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Zeker zal het hen op dien dag in Huize Juliana, Kamer 315. Inlet aan belangstelling ontbreken. A.S.C. „Gouda" De u tilegen van de competitie van de A.S.C. „Gouda" luiden. le Tiental: «- P. Lafeber-J. Tom 1-0 |j. de Bruin-A. Broekhuizen '/»-'/ A. v. d. Zaan-A. de Jong 0-1 A. de Zeeuw-Av. Eijk afgebr. 2e Tiental: A. v. d. Berg-A. de Viies 1-0 L. v. Leeuwen-N. de Groot 0-1 3e Tiental: J. J. v. Roon-A. Vermeer 10 M. Wiezer-M. Benninga afgebr. Wie zal het betalen? Gisterenmiddag had in Huize Voorhout in den Haag een vergadering plaats van het Nederlandsche Comité voor Gebiedsuitbrei ding met vertegenwoordigers van de plaatse lijke comité's uit de provincies Noord Holland, Zuid Holland en Utrecht. Deïe vergadering I werd gepresideerd door Ir. J. v. d. Broek, oud-minister van Financiën in het Londensc/ie kabinet, terwijl van het Nationale Comité o.a. tegenwoordig waren Ir. Van Lith de Jende, oud-Minister van Oorlog en Mr. i Linthorst Homan. De heer v. d. Broek opende de bijeenkomst met ren korte inleiding, waarin hij o.a. zei, dat het hem speet, dat het dementie, dat de minister-president aan de pers bad doen toekomen, betreffende be paalde uitspraken, welke hij op een pers conferentie te Groningen zou hebben gedaan, onopvallend, zoo in bet geheel niet door de pers was opgenomen. Minister van Kleffens had spr. nadien nog uitdrukkelijk verklaard, dat in de boezem van het kabinet t a.v. het annexatievraagstuk geen beslissing was ge nomen. Spr. betreurde het ten zeerstfé, dat de regeéring tav. dit allerbelangrijkste ptobleem, dat met het Indische vraagstuk boven alle andere problemen van herstel en wederopbouw uitsteekt, haar standpunt niet had bepaald. comité heeft aan de regee ring een dringend verzoek gericht tot het houden van een referendum betreffende het probleem der gebiedsuitbreiding.-Nederland is ontzettend verarmd, en a'le mooie cijfers, die in den laatsten tijd over het economische herstel van ons land zijn gepubliceerd ten spijt, gaan wij een donkere toekomst tegemoet. Onze scheepvaart werkt, tengevolge van den oorlog met verlies, wij hebben buitenlandsche markten verloren, talrijke bedrijven zijn ver woest of liggen stil. Het ziet er, kortom, veel afschuwelijker uit dan men in het alge meen vermoed. Hierna déden vertegenwoordigers der diverse comité's verslag van hun bevindingen en werden verschillende suggesties uitgewis seld. De maand November zou worden benut om op grootscheepsche wijze het Nederl. volk over het probleem van de gebiedsuit breiding voor te lichten, terwijl tevens da mogelijkheid van een grootsch opgezette enquête zal worden overwogen. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1