2bR^ ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN «SS REGEERIN6S VQ 0 RSTELLEN door Van Mook gepubliceerd. Zviluin (littinhn] lodsn Boys l-S. j: t k/eec&ecicUt £aaisie Indische meerderheid in een democratisch parlement. NEDERLANDSCH-INDISCHE REGEERING Nederlandsche Regee ring "Accoord" NIEUWS RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda dagblad NUMMER 72 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20„Gouda. Tel.3098. Abonn.p.w.25ct.Losse nutnm lOct. Dr. van Mook heeft gisteren te Batavia namens de aan de Nationalistische leiders een voorstel overhandigd, waarin Indonesië zal worden uitgenoodigd een gelijkwaardige partner te worden in het Koninkrijk, dat georganiseerd zal worden als een gemeëne-best. De Regeering gaat uit van de erken ning van het rechtmatig streven der In donesiërs naar een nationaal bestaan en de overtuiging, dat dit streven door een goede samenwérking tusschen Indo nesiërs en Nederlanders langs den weg van een wettige evolutie te verwezen lijken is. Doelstelling daarbij is de spoe dige ontwikkeling van Indonesië tot deel genoot in een Koninkrijk, dat zoodanig geconstrueerd is, dat het nationaal zelf respect van alle daaraan deelnemende volkeren wordt gewaarborgd. Daartoe zal in dat land op wettige wijze de Centrale Regeering zoodanig gereconstrueerd moe ten worden, dat zij uit een volksvertegen woordiging op democratischen grondslag bestaat, in belangrijke meerderheid sa mengesteld uit Indonesiërs en een Raad vaji Ministers onder den Gouverneur- Generaal als vertegenwoordiger van de Kroon. Door deze Regeering zullen de inwendige aangelegenheden van het land moeten worden bestuurd. Indonesië zal, overeenkomstig de toezegging van H.M. de Koningin tot een volledig deelgenoot schap in het Koninkrijk worden geroepen, welks organisatie dus uit de Rijksdeelen zal worden opgebouwd. De vorm aan deze grondgedachte te' geven, zal door het overleg in de rondetafelconferentie en de behandeling van haar voorstellen door de wetgë*ende organen van het Konink rijk moeten worden bepaald. Regelingen en instellingen, welke nog berusten op, of gevoeld worden als ras-distrimatie, zullen verdwijnen of worden'hervormd. Nederlandsch en Indonesisch bestuur. Zoo zal de scheiding worden opgeheven tusschén een Nederlandsch- en Indone sisch bestuur, evenals de gescheiden strafrechtspraak. Het onderwijs zal op zoodanigen voet dienen te worden her vormd, dat zoospoedig mogelijk een einde aan het adalphabetisme komt. De erkening van de Indonesische taal, als officieele taal naast het Nederlandsch, zal volledig doorgevoerd worden.- Onder sy stematische en krachtige leiding van de overheid zal de economische politiek ge richt worden op het herstel en de ver grooting van de volkswelvaart. Met alle middelen, waaronder industriealiseenng, zal worden gestreefd naar een verhooging van dë productie en een verbetering van de verdeeling van het volksinkomen. Op gebouwd zal worden een krachtige weer macht op den grondslag van algemeene weerbaarheid, waaraan alle landaarden zullen bijdragen. Een duidelijke inhoud zal gegeven worden aan het burgerschap van Indonesië, welke dus gelijkwaardig heid tot grondslag heeft. De wederop bouw van Indonesië is alleen te bereiken door werkelijke samenwerking tusschen moederland en Indonesië. Deze weder opbouw moet snel ter hand worden ge nomen, omdat anders de algemeene verarming en verwildering dusdanige af metingen zullen aannemen, dat herstel bijna niet meer mogelijk zal zijn. Aan- de steeds verdergaande afbraak en ver woesting moet een einde komen. Alleen door daarbij den wettigen weg te volgen van hervormingen kan dit proces in gang gebracht worden. Samenbundeling van krachten noodig. De Regeering doet dan ook een krach tig beroep op allen, die de belangen van dit land na aan het hart liggen, hun krachten op dien grondslag te vereenigen. Een streep zal door het verleden kunnen worden gehaald, ten aanzien van veel van hetgeen tijdens en na de bezetting is ge beurd, doch ten aanzien van bepaalde handelingen zal de rechter uitspraak moe ten doen, omdat anders het gerechtsge- voel geen bevrediging zal vinden. Die genen, die willens en .wetens aan hun medeburgers leed hebben berokkend, het zij door vrijwillige samenwerking met den vijand of door het plegen van of aansto ken tot misdrijven tegen personen en goe deren, zullen ter verantwoording moeten worden geroepen. Ten slotte zullen de wapenen, die de vijand wederrechtelijk heeft uitgeleverd aan onbevoegden of die door bepaalde, personen *ïn geroofd, overgedragen moeten worden aan de ge-j allieerden. Het dragen van wapenen zal alleen geoorloofd zijn aan hen, die daar door krachtens hun functie of krachtens een vergunning van hét wettig gezag, gerechtigd zijn. Het' is noodig, dat de reconstructie van Indonesië zoo spoedig mogelijk aangevangen wordt, wil het land MM STADSNIEUWS. De taak van den Officier-Fiscaal. Zooals wij reeds meldden zullen er naast den Procuraal- Fiscaal Officieren-Fiscaal be noemd worden. Daardoor zal een aanmerkelijke vereen voudiging gebracht worden in de berechting van landverraders en dergelijken. Thans kan de P. O. D. geen inbewaring stelling gelasten dan voor den tijd van 24 uur. De Officier-Fiscaal zal echter voor den tijd van 14 dagen inbewaringstelling kunnen gelasten. Ook zullen de Officieren-Fiscaal kunnen beslissen in gevallen van vrijlating en buiteb- vervolgingstelling al dan niet verbonden ®et zekere voorwaarden. Het is echter mogelijk om bepaalde ge vallen geheel door den Officier-Fiscaal af te laten handelen. Dat hierdoor het werk van de tribunalen ,n Bijzondere Gerechtshoven zeer verlicht is wel duidelijk. Al jong op het verkeerde pad. De 12-jarige J. had kans gezien om bij den groentenhandelaar H. op de Gouwe f36 uit een cartognen doosje, dat in winkel van H. stond mee te nemen. Veel plezier heeft hij van.deze daad niet gehad. Een 9-jarig vriendje had hij een gulden cadeau gedaan,, terwijl het overige geld, uit angst voor ontdekking, maar in de Katten- singel was gegooid SPORTNIEUWS. Voor den aanvang van dezen wedstrijd overhandigde de aanvoerder der Jodan Boys bloemen ter gelegenheid van het 25-jang be staan der voetbalvereniging Zwaluwen. Todan Boys steekt direct na den aftrap qoed van wal. Met een paar goede aanvallen wordt de Zwaluwenves.te overvleugeld. INa oméveer 15 min. spelen komt het eerste doelpunt (0-1). Het tot nu toe ongeslagen Zwaluwen zet alles op alles, maar zonder niet verder afglijden naar den chaos. Het is de bedoeling der Regeering om de in het uitzicht gestelde Rondetafelconferen tie, zoo spoedig mogelijk te doen aanvan gen. Daartoe is het noodig, dat de orde wederkeert, opdat kan woi'den overge gaan tot de aanwijzing van de afgevaar digden uit Indonesië, met voortvarendheid en in een overleg, dat vrij is van bedrei gingen. De verklaring wordt aldu§ ge sloten. Land wacht op herbouw. Het geheele land wacht op het oogen- blik waarop de herbouw kan beginnen en de ellehde, waarin velen verkeeren kan worden verzacht. De Regeering ziet met groote bezorgdheid, door misverstand en opwinding, de tegenstellingen groeien. Zij is overtuigd, dat aan beide zijden de wil bestaat om uit het conflict te komen en tot constructieven arbeid te geraken. Zij heeft het bovenstaande, den weg voor allen aangegeven, waar langs aan den onvruchtbaren strijd een einde kan worden gemaakt. Naar aanleiding van het Ned. Indische Regeeringsvoorstel deelt de regeerings- voQrlichtigsdienst te 's-Gravenhage mede, dat de Nederlandsche Regeering van den inhoud van de verklaring op de hoogte was en er volledig mee accoord gaat. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwacht Naar West omloopende en geleidelijk toenem. wind. Zwaar bew., later eenige regen in het N. v. h. land. In het Z. nog geca regen van beteekenis, zelfde temperatuur. resultaat. Bij een volgenden aanval der Boys volgt het tweede doelpunt (0—2). Met deze staisad breekt de rust aan. Na de pauze wordt er in een geweldig hoog tempo gespeeld. Jodan Boys heeft echter nog meer in haar mars. Verburg zorgt voor het derde doel punt (0—3). Zwaluwen aan de andere kant laat zich echter niet onbetuigd, maar de Jodan-Boys verdediging geeft geen krimp. Vijf en twintig min. Vöor het einde maakt Jodan Boys er 0—4 van. Hierna ziet Zwa luwen kans den Jodan-Boys doelverdediger te passeeren (1—4). Tien min. voor het eindsignaal ziet Jodan Boys door Verburg voor de laatste maal kans het laatste doel punt van dezen wettigen wedstrijd te scoren (1-5). f Burgerlijke stand. Geboren 2 Nov. Frederik C, z. v. J. Re- meijer en G. B. Thoen, Lerde Kade 110. Getrouwd i 3 Nov. G. S. Routh enG.A. van der Jagt. Overleden 2 Nov. W. Lammers, oud 2 weken, H.v. d.Maas, oud 77 jaren, T. Egas, oud 71 jaren, geh. met M. van Vliet. Montage-woningen. Het bouwvakblad „Cobouw" heeft onder zijn abonné's een prijsvraag uitgeschreven voor het vinden van een in het Neder landsch bruikbaar woord ter vervanging van "dé uitdrukking „pre-fabricated houses" of, vertaald, „huizen van vooraf gereedgemaakte onderdeelen". De Engelsche uitdrukking, hoe sympathiek ons deze ook in de ooren mag klinken, zou toch op den duur in ons land niet zijn te handhaven, terwijl de Nederland sche equivalenten, die hier en daar werden geopperd, doorgaans te lang waren of het karakter en de methode niet duidelijk uit drukten. De oplossing is gevonden in het woord „montage-woning". Het drukt de werkwijze duidelijk uit, is. bij alle stadia van het ont staan zoowel als na voltooiing te gebruiken, het is kort, ligt gemakkelijk in den mond en is zelfs voor den onontwikkelden leek alles zins begrijpelijk. Te hopen is, dat het woord bij vaklieden zoowel als bij leeken voor beider gerief al gemeen ingang zal vinden. KORTE BERICHTEN. Na de meeting van het Onafhankelijkheids- Front werden van woningen, waar de foto van Koning Leopold was tentoongesteld, te Leuven de ruiten ingegooid. Wat Is er in Gouda te doen? Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: Een katjamaar een schatje. Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag Drie rare snuiters. Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en met Woensdag Pimpernel Smith. Woensdag 7 November: 7 uur Chr. Ger. Kerk, Dankstond voor het gewas. Ds. Dubois. Woensdag 7 Nov.# 8 uur, R. K. Volks bond: Heroprichtingsvergadering R. K. Ver. tot bestrijding der Tuberculose: Herwonnen Levenskracht. Idem 8 uur „Beursklok", AchterzaalOud heidkundige kring „DleGoude". Spreker den heer H. J. M. Basart, over ^Barok, Rococo en Classicisme". Donderdag 8 November: 7.30 uur. Leger des HeilsHeiligingssamenkomst. Donderdag 8 NovemberAraafland-Happel aanvraagformulieren voor schoenen indienen. Donderdag 8 November: 8 uur, Nieuwen SchouwburgGoudsche krontjongcl. „Tahiti"' met „Hoe is 't ie?"' WAT GEBEURDE ER? 7 November. 1944: Tirana, hoofdstad van Albanië, door patriotten bevrijd. Middelburg en Veere bevrijd. 1941De U.S.A. troepen zullen uit Shanghai, Tientsin en Peking worden terugge trokken. Japan verbiedt het vertrek van buitenlanders naar hun land. 1939: Hitier spreekt in de Bürgerbraukeller te München: „Wij hebben voorbe reidingen getroffen voor vijf jaar oorlog". Tien minuten na zijn over haast vertrek ontploft een tijdbom. WIE MOET DE SCHADE BETALEN? Wij of de Duitschers? Op Woensdag 14 November a.s. zal door het Nederlandsch Comité voor Gebiedsuit- broiding, alhier een vergadering worden be legd, waar Ir. A. Plate uit" Rotterdam een uiteenzetting zal geven op welke wijze het bovenstaande dient tejgeschieden. De vergadering wordt gehouden in den Nieuwen Schouwburg te Gouda. De toegang is vrij voor iedereen, terwijl er gelegenheid zal bestaan voor debat. Bij Groesbeek is een trein met Engelsche verlofgangers in botsing gekomen met een 'losse locomotief. imachinist en de Duit- sche conducteur werden gedood. In Den Haag is een bureau geopend van de EC1TO (European Gentral Inland Trans port Organisation). Door bemiddeling van dit bureau zullen binnenkort autobussen naar ons land komen. Voorts zullen er op korten termijn 1.500.000 fietsbanden- naar ons land komen. Bij Koninklijk Besluit ls bepaald, dat overheidspersoneel het zoogenaamde „Invasie- geld" niet behoeft terug te geven. Aan hen, die een dergelijke uitkeering destijds niet hebben ontvangen, zal een zelfde uitkeering worden gegeven. Door de staking op de Friesch-Groningsche beetwortelsuikerfabriek is thans reeds 7Q.000 Kg. suikersap verloren gegaan. De aanj&jging tot staking is de weigeiing van de "direcVie om de E.V.C. te erkennen. De begrooting van de stad Utrecht voor 1945, heeft een tekort van 6.000.000 gulden I hetgeen hoofdzakelijk te wijten is aan een .gemis aan inkomsten. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1