de limburgsche mijnen. Hoe staat U tegenover de mijnwerker? Radio-programma Wanneer U in de gelegenheid zoudt zijn een bezoek aan Limburg te brengen en «et de mijnwerkers van gedachten te wisselen, ezou het U opvallen, hoe weinig belangstel ling deze menschen hebben in wat er in het overige deel van ons land gebeurt. Hoe komt dat? Dat is en dat klinkt misschien vreemd voor een groot deel onze schuld! Want hoe denken wij over die mijnwer kers? Is "dat niet vaak met een gevoel van: „O, het is maar een mijnwerker?" Daalt U eens af in de mijnschacht. Werkt U eens in een gang van ruim 200 M. lengte en iets meer dan 60 c.M. hoogte. U zult het benauwd hebben. En niet alleen van de warmte! U zult er bewondering krijgen voor de menschen, die daar bij dag en bij nacht him zwaren arbeid moeten verrichten. Zij moeten van alle markten thuis zijn. Zij moeten zelf standig kunnen optreden, zij moeten iets van het electricitensvak kennen, zij moeten snel kunnen reageeren. Kortom er wordt van hen meer vereischt, dan alleen maar steenkool houwen. Als U weer in het zonlicht treedt, zult U Uw pet afnemen voor die menschen. Voor die menschen, die thans erkenning vragen van hun bijzondere positie. Zonder die erkenning zal de liefde voor hun vak zeker dalen. De regeering Ijeeft Atmeend en te recht die uitzonderjmjspositie wel te moe ten erkennen. In de winkels van Heerlen en Eygelshoven vindt U zaken uitgestald, die U werkelijk vooroorlogs aandoen. Alleen de Mjnwerkers kunnen deze dingen koopen dóór middel van een ingevoerd puntenstelsel. Dat is natuurlijk hard voor de overige arbei ders in dit gebied, die evenzeer hun beste krachten geven, maar het is onvermijdelijk. Te veel hangt er af van de productie van de mijnen. De Nederlandsche industrie kan alleen op-gang komen, als er brandstof is. En daar heeft de mijnwerker voor te zorgen. Wat die productie betreft: in 1938 werd gemiddeld 44.000 ton steenkool per dag boven den grond gebracht. Nu is er een onderbezetting van 20 zoodat ook de productie 'van 80 van het toen geldende cijfer zal bedragen. Dat is dus ca. 28.000 ton. Tot op heden is de recordproductie ech ter 25.700 ton geweest. Daar speelt ook een zekere angst parten. De angst dat vervallen zal worden in het zoogenaamde jaagsysteem. U kent dat. Van daag 26.000 ton, dan morgen 26.500 ton. Daar wil echter de huidige mijndirectie zeker niet heen. Men moet niet terug naar een uitbuitingssysteem, dat strijd met alle beginselen van democratie. Laat den mijnwerker uit eigen beweging komen tot het opvoeren van zijn prestatie. Laat hem voldoening vinden in zijn werk. Maar laat hem weten, dat hij bij dat werk ook gedragen wordt door het medeleven van het geheele Nederlandsche vqlk. Wij Noordelingen moeten begrip hebben voor de zorgen en moeiten van hen, die zoo een belangrijk aandeel hebben in de her leving van onze industrie. En laten wij dan niet afgunstig zijn op de voordeelen, die deze menschen thans genie ten. Door hun arbeid zal het ook voor ons spoedig beter worden. En met respect zullen wij spreken van: „De Mijnwerker!" De ervaringen van Soekarno's piloot te Soerabaja. De piloot van het vliegtuig dat Soekarno de vorige week van Batavia naar Soerabaja h^eft gebracht, vertelde het volgende over de gebeurtenissen aldaar. Het speciale *'lieg- tuig van Aircommodore O. A. Stevens, de RAF«-commandant in Nederlandsch-Indië, werd ter beschikking van Soekarno gesteld. Bij hun aankomst te Soerabaja, bleek het vliegveld onder machinegeweervuur te lig gen. Het vliegtuig, een Dakota, moest naast een hangar worden gezet, om het te be- schermen tegen de voorbijfluitende kogels. Soekarno ging op een open vrachtauto en met een vlag in de hand naar het Brigade Hoofdkwartier, dat in het midden van de gevechten lag. Hij is daar echter niet aange komen. Inderdaad is Soekarno eenige uren spoorloos verdwenen geweest, waarna hij tenslotte zonder verwondingen opdook en per radio een beroep op. de Indonesiërs deed om de wapenen neer- te leggen. Ook de piloot zelf maakte eenige benauwde oogen- blikken door. Vrede in China? Uit Tsjoeng King wordt vernomen, dat de Chineesche Minister van Voorlichting bij zonderheden heeft onthuld van voorstellen, die de regeering heeft gedaan aan de com munisten van Yenan, in de hoop een einde te maken aan den burgeroorlog. Deze punten zijn le. Stopzetting der troepenbewegingen aan beide kanten. 2e. Terugtrekking der communistische strijdkrachten 6 mijl van de aangegeven spoorlijnen. 3e. Overleg met de communisten, alvorens troepen zich langs de spoorlijnen bewegen. 4e. Instelling van een corps tot behoud van den vrede (anti-bandieten troepen) en van een controleerend lichaam. Dit voorstel van de regeering beteekent, dat Tsjang Kai Tsjek tegemoet komt aan de voorwaarden der Communisten. De be langrijkste concessie is de bereidheid van de regeering om de Communisten te raadplegen •over de troepenbewegingen langs de spoor lijnen. Londensche havenarbeiders hervatten het werk. De Londensche havens herkregen heden morgen hun normale aanzien, nu de arbei ders het werk hebben hervat. Men poogt zoo snel mogelijk de 120 schepen, welke door de staking zijn blijven liggen, te laden of te lossen. Stakingen-hausse. Terwijl meer dan 40.000 Engelsche haven arbeiders hebben besloten met ingang van Maandag weer aan het werk te gaan. na 5 weken gestaakt te hebben, breiden in de Vereenigde Staten de stakingen zich uit. Sinds gisteren is het aantal stakers met 1000 toegenomen en bedraagt thans meer dan 200.000. Het wonder van de Televisie in Amerika. Het „wonder" van de televisie ontwik kelt zich meer en meer in het dagelijk- sche leven van de Vereenigde Staten. Thans worden reeds prachtige gekleurde films over em tusschen de, torenhooge huizen in New York uitgezonden. Paul W. Kesten, de vice-president van het bestuur van Columbia Broadcasting System, had een uitzending in een studio bijgewoond en vertelde, dat de beelden, hoewel zij doorgaans uit slechts 525 lijnen bestaan, er nu 1575 hadden, die prachtig in kleuren uitgevoerd waren. Zij werden van een toestel naar een an der apparaat gezonden, dat hen-op een volmaakte wijze weergaf. Zij waren even duidelijk als bij een gewone bioscoop voorstelling. Enkele dagen later was hij er bij te genwoordig, hoe beelden werden uitge zonden en hoe zij een groot aantal hui zenblokken verder met superbe duidelijk heid ontvangen werden. Van lFebr. 1946 af civiel-bcsfuur in Amerikaansche bezettings zone in Dnltschland. Tijdens een persconferentie heeft gene raai Clay, een der medewerkers van gene raal Eisenhower, verklaart, dat de Ver. Staten voornemens zijn in hun bezettingsr zone in Duitschland van 1 Februari 1945 af een burgerlijk bestuur in te stellen Hij verklaarde voorts, dat de 4 groote geallieerde mogendheden momen teel het vraagstuk voor het instal- leeren van een civiel bestuur voor de vier bezettingszones onderzoeken en dat een dergelijk bestuur niet vroeger dan met ingang van 1 Juni 1946 zou kunnen worden ingesteld. Wat haar zone be treft, zijn de Amerikaansche bezettings autoriteiten voornemens drie minister presidenten te benoemen, door wier tus- schenkomst zij bevelen aan de bevolking kunnen geven. Oeneraal Clay deelde mede, dat de bezettingsautoriteiten 300.000 ton levensmiddelen aan het Ame rikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken hebben aangevraagd, teninde in staat te zijn het dagrantsoen van 1500 caloriën voor de Duitschers te kunnen handhaven. Tenslotte wees generaal Clay er nogmaals op, dat de Duitsche burgers dezen winter geen kolen zullen ontvangen, doch dat alleen de verkeers ondernemingen en de ziekenhuizen van brandstof zullen worden voorzien. DUITSCHLAND HEEFT NIET OPGE HOUDEN TE BESTAAN ALS STAAT. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis heeft de ondersecretaris van Buitenlandsche Zaken. Macneill verklaard, dat Duitschland niet heeft opgehouden te bestaan als staat, ofschoon dé uitoefening van het hoogste gezag in Duitschland door de geallieerden overgenomen is. DUITSCHE INDUSTRIE NAAR ENGE LAND. De Britsche Minister van Handel Sir Stafford Cripps heeft in antwoord op een vraag in het Engelsche Lagerhuis mede gedeeld, dat het in het voornemen ligt bepaalde Duitsche industrieën en fabrie ken naar Engeland over te brengen. Het betreft machinerieën die niet noodzake lijk zijn voor Duitschlands vredes economie. Geen Amerikaansche inmenging in China. Het Witte Huis heeft heden een ver klaring van generaal Wedemeyer gepu bliceerd, waarin het bericht van de China Daily News, dat Amerikaansche mariniers „positief deelnemen" aan den Chineeschen burgeroorlog, wordt tegengesproken. „Er zijn geen botsingen tusschen Chineesche communisten en Amerikaansche mariniers geweest", aldus de verklaring. Molocof sprak. De Russische volkscommissaris van Buiten landsche Zaken Molotof, heeft in een rede gezegd, dat het procédé van dp atoombom niet geheim gehouden behoorde te worden. Hij zeide voorts, dat de oprichting van een geallieerde controle-commissie voor Japan van het grootste belang is voor de toekom stige wereldvrede. Over de eventueele vor ming van een blok of van groepeeringen van Staten, zeide Molotof, dat een dergelijke politiek geen middel ter verdediging was. De U S.S.R. zou nimmer deelnemen aan n blok, dat tegen wien dan ook gericht. Evenwel, zoo zeide Molotof, deed men in het Westen pogingen om een blok te vormen, dat een duidelijk anti-Sowjet karakter zou dragen. Met de betrekking tot de organisatie van den vrede, zeidé Molotof, dat deze niet mag ontaarden in een imperialisme van een enkel volk. Geheime overeenkomst over de atoombom? In het Engelsche Lager Huis werd Dins dag gesproken over het feit, dat Churchill en Roosevelt in September 1943 te Quebec een geheime overeenkomst hebben gesloten met betrekking tot de atoombom. Het Labourlid Captain Blackburn vroeg den minister-president deze overeenkomst zoo spoedig mogelijk te publiceeren, zoodat het Huis in overweging zou kunnen nemen de overeenkomst te ratificeeren. Hij drong er op aan, dat alle inspanningen zouden worden geconcentreerd op het gebruik van atoom energie in vredestijd. Blackburn zeide, dat meer dan 90 van de in- Amerika ver richte onderzoekingen erop gericht waren grootere en betere bommen te vervaardigen voor onbepaalde doeleinden. Op de vraag, welke fimra s in Amerika door het Ameri kaansche Ministerie van Oorlog belast zijn met de leiding vap de fabrieken voor atoom energie, luidt, aldus Blackburn het ant woord: de firma Dupont. Deze naam klinkt den Russen zeer onaangenaam in de ooren, omdat deze onderneming overeenkomsten had met de Imperial Chemical Industry in Londen en met de I. G. Farben-industrie in Duitschland. Overeenkomsten, die gesloten waren, met het doel een eigen herleving na den oorlog veilig te stellen. Zij werden door de Russen beschouwd als een onderdeel van de omsingelingspolitiek, gericht tegen de Sovjet-Unie. Blackburn zeide, dat om deze belangen, die nu tegen de wenschen der ge leerden en de meening der vooruitstrevenden in de Ver. Staten en Engeland hun werk voortzetten, de walm der reactie hangt. Hij drong aan op internationale controle op de atoomenergie. Herbert Morrisson antwoordde voor de regeering en zeide, dat Attlee bij zijn a.s, besprekingen deze en andere overwegingen de noodige aandacht zou schenken. Het zóu niet nuttig zijn, wanneer er voor het vertrek van den minister-president diepgaande ver klaringen zouden worden afgelegd. De be sprekingen met president Truman zullen niet beperkt worden tot wetenschappelijke methoden met betrekking tot het losmaken van atoomenergie, doch zullen volledig en allesomvattend zijn. Morrisson zeide voorts, dat de aspecten van de atoombom op het terrein van de buitenlandsche politiek „de regeering zware hoofdpijn geeft". Zij kan niet in vijf minuten een uitweg* voor dit veelomvattende probleem bedenken. van ^hedenavond. -ïllversum I. 301 M. 8.Ster van den dag Mischa Elman. 18.15 Cabaret „Zes en een kwart", Willem van Iependaal, aan den vleugel Elsa de Groot. 18.30 Het rijk over zee, C. H. W. van der Ven, oud-hoofd der school in Ned. Indië, spreekt over „Naar ruimer horizon". 18.45 Cowboy-liedjes. 19Nieuwsberichten. 19.15 Reportage. 19.30 Benedict Silbermann en zijn Novelty Serenaders. 20.— Ned. herrijst, Nationaal instituut „De eendracht van het land". 20.15 Brieven van onzen Londenschen cor respondent H. Huizinga. 20.30 Gramofoonmuziek, enkele opgewekie potpourieën. 21Hoorspel, „Madam Curie", door Willy Corsari, regie Kommer Kleyn. 22.10 Nocturne in cis mineur op 27 no. 1 van Fr. Chopin. Arthur Rubinstein. 22.15 Mensch en Maatschappij, H. v. d. Vlist over „De kunst van samenwerken" 22.30 Herinneringen aan de vooj-oorlogsche film. 23.— Nieuwsberichten. 23.15 Avondwijding, Ds. Dr. W. Lodde. Ned. Herv. pred. te Bussum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. Hilversum II. 415 M. 18.— Nieuwsberichten, „Wij spreken met en pers-overzicht. 18 30 Orgelconcert door Joop Walvis. 19.— Radio strijktrio. 19.30 Programma voor de Nederlandsche strijdkrachten. 20.— Het omroeporkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 21.— Commentaar op beleid en bewind door den patriot. 21.15 Benedict Silberman and his novel y serenaders. 21 45 AvondwijdingDomAdr. Huijg O.S.3 Benedictijn van de priory v.Egmond. 22 Nieuwsberichten. 22.15 Op de drempel van den nacht. 23.— Afkondiging en Wilhelmus. OFFICIEELE PUBLICATIE. Lijnolie na 15 November. Het C.D.K. deelt in afwijking van hetgeen dezer dagen werd gepubliceerd mede, dat schildersbedrijven en bedrijven met eigen schilders zich eerst na 15 November op plaatselijk nader bekend te maken dagen bij de distributiekringen kunnen vervoegen ter verkrijging van bonnen voor lijnolie. Gecondenseerde melk in het Westen des lands. Ten gevolge van de in het najaar en des winters steeds optredende daling van de melkproductie, zal het straks niet meer mo gelijk zijn in het Westen des lands het ge heele melkrantsoen in losse melk te verstrek ken. Teneinde het huidige rantsoen zoolang mogelijk te kunnen handhaven, zal binnen kort in genoemd gebied een aanvang worden gemaakt met het verstrekken van geconden seerde ongesuikerde melk in blikjes, z.g. „Evaporated Milk", ter vervanging van een gedeelte van het melkrantsoen. De prijs van de in consumptie te brengen blikjes is de zelfde als voor een liter losse gestandaardi seerde melk. De gewichtsinhoud der te ver strekken blikjes kan onderling geringe ver schillen vertoonen. Voor de distributie geldt elk blikje voor een liter melk. Het Nederlandsche Beheersinstituut maakt bekend. Allen, die vermogen onder hun berusting hebben van of die verplichtingen hebben aan: 1. een vijandelijken otaat, 2. een vijandelijken onderdaan, of 3 een persoon, als bedoeld in art. 6 lid 1 van dit besluit (N.S.B.-ers en politieke ge vangenen), of daarover inlichtingen kunnen verscnc-i- fen, zijn verplicht hiervan voor 1 Januari 1946 schriftelijk aangifte te doen bij het Bureau (den vertegenwoordiger) van het Nederlandsche Beheersinstituut, waaronder de aangever ressorteert. Voor de aangi.tc moet gebruik worden gemaakt van formu- lieren, welke verkrijgbaar zijn bij de bureau s (de vertegenwoordigers) van het Nederland sche Beheersinstituut, waar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Niet voldoening aan de verplichtingen be treffende aangifte, naiier uiteengezet in de bekendmaking in de Staatscourant van Vrij dag 2 Nov. 1945, is strafbaar ingevolge het besluit vijandelijk vermogen. Verlenging geldigheidsduur van de koffiz- en biscuitbonnen. Het Centraal Distributiekantoor dee't mede, dat de geldigheidsduur voor bon 110 voor koffie en van de bonnen 108 en 204 voor biscuits wordt verlengd tot en met 24 November a.s. Karnemelk en taptemelk-yoghurt uitsluitend op rantsoenbonnen. Karnemelk en taptemelk-yoghurt zijn sedert 28 October 1945 uitsluitend verkrijg baar op rantsoenbonnen voor taptemelk. Rantsoenbonnen voor taptemelk werden uitgereikt ten behoeve van zieken en zuige lingen, voor wie karnemelk en/of yoghurt door den arts is voorgeschreven. Visch in blik op den vleeschbon. Het publiek dient er op bedacht te zijn,, dat het plaatselijk of tijdelijk niet altijd mo gelijk zal zijn op den vleeschbon, waarvoor thans het rantsoen is verhoogd van 100 tot 150 gram, versch vleesch' te betrekken. Men zal ook genoegen dienen te nemen met op den vleeschbon verkrijgbaar gestelde pro ducten, met inbegrip van visch in blik, voor zoover bij slager, winkelier of in den visch- winkel voorradig. Het ligt echter in de be doeling op den vleeschbon voor een zoo groot mogelijk gedeelte versch" vleesch te verstrekken. Lucifers met ingang van 11 Nov. op bon 123. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de voor één doosje lucifers aan gewezen bon 123 niet op 4 November, zoo als hier en daar bekend is gemaakt, doch op 11 November a.s. geldig wordt.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3