Hst eriisliigswerk van Typhoois sa Spitfires. NIEUWS HANDVEST AANGEHOMEH. /laatste WeecUciM Vergeet U niet.... Redactiei L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda dagblad NUMMER 73 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1945 EENDRACHT HAAKT MACHT AdministratieM, van Loon Bur.: Markt 20,Gouda. Tel.3091 Abonn.p.w. 25 ct. Losse numm 10 ct. STADSNIEUWS. De aanvallen van de geallieerde vlieg tuigen waren noodig om ons land te be vrijden. In zoover hadden de vliegers, die hiermede hun leven waagden de hartelijke waardeering van heel Nederland. Op zichzelf bleef dit werk echter afschuwe lijk en barbaarscb. In den grond is het een menschonwaardig bedrijf. Al ons streven moet erop gericht zijn en blijven, om her haling te voorkomen. De redactie stelt er prijs op dit te ver klaren, naar aanleiding van het artikel van het bombardement van het Goudsche station. Wij betreuren het, dat een uiting ia anderen zin, die voorafging aan het technisch gedeelte van dat artikel, door een samenloop van omstandigheden aan de aandacht van de redactie was ontgaan. Gouwenaar tot lid van de Tweede Kamer benoemd. Naar wij vernemen is de heer R. v. d. Brug, Eerste Kade 49, door de Commissie voor de benoeming van de leden der Staten-Generaal benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Voor eenige^aren was den heer v. d. Brug lid van onzen'gemeenteraad. Hij is de lande lijke voorzitter van de Christelijke Democra tische Unie en neemt deel aan de onderlinge besprekingen der vooruitstrevende partijen. In de Christelijke Vakbeweging neemt den heer v. d. Brug een vooraanstaande plaats in. Dadelijk na de oprichting is hij lid ge worden van de Nederlandsche Volksbe weging. Een uitstekende Indiëkenner komt op boeiende wijze vertellen over Indië. De heer De Keizer uit Den Haag, die jarenlang in Japan en Indié is geweest en daar als journalist werkzaam was, is bereid gevonden in Gouda te komen spreken over hetgeen nu in Indië voorvalt en er nu in lndië kan worden gedaan. Op dezen avond zal ook over het Indische Roode Kruiswerk, een onderwerp dat maar èl te actueel is, een en ander worden gezegd door onzen stad genoot Dr. J. P. de Jong. Voor een en ander houde men den avond van DONDERDAG 15 NOVEMBER vrij! Aan de lezers van Groot Gouda zal reductie op den toegangsprijs worden verleend. Tragisch ongeval. Gisteren speelde het 3-jarige zoontje van de familie Sirre in de Joubertstraat. Spelen derwijs is hij waarschijnlijk in de langs deze straat loopende sloot geraakt. Toen de vader later ging zoeken vond hij het knaapje, dat inmiddels reeds overleden was. Het was het eenige kind van de familie. Goudsche verraders staan terecht Acht en vijf jaar gevangeniaatraf geëiacht Gisteren heeft het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, weer uitspraak gedaan in twee zaken, waarbij Gouwenaars waren betrokken, Maria Steenbergen-van der Meer stonc terecht wegens het aanbrengen van eenige jongemannen bij het Arbeidsbureau, alhier, waardoor deze jongemannen via het kamp Amersfoort naar Duitschland waren gestuurd. De advocaat-fiscaal eischte voor dit verraad acht jaar gevangenisstraf met ontzetting uit het actief en passief kiesrecht. Haar verdedl ger, bepleitte clementie vóórhaar. Verdachte was uit wrok, omdat haar zoon naar Duitschland was gevoerd en nog zoovele zwarthandelaars vrij rondliepen, tot deze daad overgegaan. Zij was nooit lid van de N.S.B. geweest en had bovendien een heel groot gezin. De tweede Goudsche verdachte, die ter verantwoording werd geroepen, was Gerrit Kraan. Hij stond terecht wegens het feit, dat hij een teekening van den weg, die naar een garage leidde, waar zich twee auto s bevon den, aan een Duitscher, Gefreiter Listel, hac gegeven. Door deze daad waren de twee auto's in handen van den vijand gevallen Uit het getuigenverhoor bleek niet, hoe de zaak zich had toegedragen. Tegen verdachte werd vijf jaar geëischt met ontzetting uit het actief en passief kiesrecht. Zijn verdediger voerde aan, dat Kraan niet schuldig was. De uitspraak in beide zaken, over 14 dagen. Jubileum. ZaterJig&10 November hoopt de heer J. Lafeb, den dag te berdenken, dat hij 25 jaas als boekhouder in dienst is bij de firma Goudsche Dienstverrichting L. N. Polder vaart. Burgerlijke Stand. Getrouwd. 6 Nov. W„de Jong en M. J. Bestebreurtje. 7 Nov. L. J. Kraan en C. C. Heemeiaar. H. J. v. d. Kroef en C. J. H. v. d. Wouden, G- Klllcsteln enG.W. Bron, W. Schouten en W. v. d. Berg, L. Gorissen en S. M. v. Bruggen. Overleden. 5 Nov. S. P. de Weger, oud 20 jaren. SPORTNIEUWS VOETBAL. De voetbalwedstrijden voor Zondag. Voor de competitie zijn in t$et district Gouda, de volgende wedstrijden vastgesteld 2e kl. B. U.V.V.-Gouda. 3e kl. B. G.D.A.-O.N.A., Scheveningen- Olympia. G.S.V.-Westerkwartier. 4e kl. H. D.O.N.K.-N.K.S. Voor Zondag 11 November a s. zijn de volgende wedstrijden voor de afd. Gouda van de Ned. Voetbalbond vastgesteld. Ie kl. A. Unio 1-Ona 4 2.30 u., Moet- capelle 1-Donk 2. Ie kl. B. Moordrecht 2-Olympia 3, G.S.V. 3-Gouderak 2 11 u. 2e kl. A. Stolwijk 2-Gouda 5, Donk 3- Olympia 4, 12 u., Ammerst. S.V. 2-Ona 5. 2e kl. B. Nieüwkoop 1-G.S.V.4, 2.30 u. 3e kl. B. Moercapelle 2-Donk 4, 12 u., Ona 6-Boskoop 2, 11 u. 3e kl. C. Nieuwkoop 3-G S.V. 5,12-30 u. Bodegraven 3-Gouda 6, 12.30 u. Alle wedstrijden voor zoover niet anders vermeld, vangen te 2 uur aan. Junioren-competitie. Geiien de omstandigheden, dat de meeste vereenigingen slechts' over één speelterrein beschikken en de juniores-corapetitiewedstrij- den wel zoodanig gevorderd zijn, dat deze onderbroken kunnen worden, is besloten de juniores-competitie gedurende ongeveer drie maanden stop te zetten. Voor Februari worden dus geen wed strijden meer vastgesteld. DISTRICTS-NIEUWS. i Vleesch in het vooruitzicht. Ter - jrsterking van de vleeschpositie heeft Nederlandsche Regeering eenigen tijd .leden in Argentinië vleesch aan gek nt. Het Engelsche schip „Port Syd ney" wordt a,s. Zaterdag Amsterdam verwacht met een lading van 3800 ton bevroren rund- en varkensvleesch uit Ar gentinië. Dien dag zal ook het Nederland sche schip „Westland" met een lading van 600 ton bevroren vleesch uit Argen tinië binnenloopen. Bij het huidige rant soen van 150 gr. vleesch kan met dezen aanvoer ruim twee weken in de behoeften van de vleeschdistributie worden voor zien. Bovendien zal, naar den heer Tj. B. E. Kielstra, directeur van het bedrijfschap voor vee en vleesch mededeeld,. Zaterdag a.s. „de Orestes" in Amsterdam worden verwacht met een lading van 630 stuks slachtvee uit Ierland. WADDINXVEEN Reeks inbraken opgehelderd. De Koninklijke Marechaussee alhier is er ingeslaagd een reeks inbraken en diefstallen op te helderen, welke alhier de laatste weken hebben plaats gehad. De dader bleek te zijn de 18-jarige A. de B- alljier, die voor de zevende maal uit 't Rijks opvoedingsgesticht te Maarsbergen wist te ontvluchten. In d<? vijf weken, dat Arnold rondzwierf heeft hij kans gezien om twee rijwielen te stelen en tal van inbraken te pleger, waarbij meestal kleine gebruiksvoorwerpen werden ontvreemd, zooals in de Ned. Hertf. Kerk, bij den metselaar Sekeris aan de Wilhelmina- kade. de meubelfabriek Appel, het transfor matorstation bij den Rijksweg en bij een in woner uit Moordrecht, alwaar hij distributie bescheiden wegnam. Arnold verbleef in die weken in hooiber- bergen- en schuren en wat hij noodig had voor zijn levensonderhoud ging bij 's avonds .organiseeren". Toen de jeugdige misdadiger zich ook nog bezondigde aan den tabaksvoorraad van zijn broer, heeft de familie aan zijn zwerversleven een einde gemaakt en den jongen aan de politie Uitgeleverd. Bij zijn arrestatie bleek Arnold ook nog in het bezit te zijn van een automatisch vuurwapen, dat hij vermoedelijk van Cana deesche militairen gestolen heeft. De klompendistributie. Zooals gemeld bestaat er deze week ge legenheid tot het aanvragen van kinderklom pen tot maat 20 (schoenenmaat 30). Gelegenheid tot het aanvragen van deze kinderklompen werd opengesteld, omdat alle aanwezige aanvragen werden toegewezen en nog een aantal klompjes resteerde, waarvoor geen geldige aanvragen meer aanwezig waren. Voor de grootere maten is dit helaas nog niet het geval. Er wachten nog steeds vele aanvraag-formulieren, waarvoor nog geen klompen beschikbaar zijn. Naar gelang er klompen komen, worden echter ook deze formulieren afgewerkt. Men wachte dus geduldig zijn beurt af 1 De Eersfe Kamer heefl in haar zitting van heden het wetsontwerp regelende de Toetreding van Nederland tot het Handvest van San Fran cisco zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Zuid-Hollandscche kampioen schappen op den weg. Zondag 11 November organiseert de Haagsche sportvereeniging S.H.O.T. de Zuid-Hollandsche kampioenschappen op den weg om de Maliebaan te Den Haag. De seniores moeten een afstand van 3'/2 K.m. afleggen en de juniores 1500 M. Bovendien wordt een loop voor nieuwe lingen gehouden over ca. 2'/2 K.m. Voor de wedstrijden, welke om„ twee uur be ginnen, hebben in totaal 160 athleten in geschreven, van wie Beckers (D.F.C.), De Swart (D.O.S., Van Kampen (S.V.V.) en Dijkgraaf (W.I.K.) bij de seniores de beste kansen hebben. Bij de juniores is ongetwijfeld Knop (D.O.S.) de beste en voorts Jansen (D.F.C.), Koster (A.A.V. '36) en Govers (S.H.O.T.). Een Canadeesch vliegtuig, dat een lading penicilline naar Warschau vervoerde is in de omgeving van Münster in Duitschland, neergestort. Reuter publiceert een Ass. Pressbericht uit Cairo. waarin gemeld wordt, dat het Britsche Ministerie van Voorlichting melding maakt van ernstige relletjes in Tripolis Volgens A.F.P. betrof het anti-jeodsche manifestaties. In het kader van de Duitsche herstelbeta lingen eischt Griekenland materiaal voor de opwekking van electrische energie en instal laties voor de chemische industrie. Ter gelegenheid van den 28en verjaardag van de Sovjet-revolutie hebben Attlee en Bevin, gelukwenschen gezonden aan Stalin en Molotof. In Tubingen is de eerste FranscheHooge school op Duitsch grondgebied geopend. De levensmiddelenrantsoenen voor de Beiersche bevolking worden binnenkort op gevoerd tot 1500 calorieén per dag. Ter gelegenheid van den 28en verjaardag van de Russische Revolutie hield de Russi sche Ambassadeur te Den Haag een druk bezochte receptie in het nieuwe ambassade gebouw. De van Heutz van de K.P.M. vaart nu regelmatig tusschen Batavia en Semarang om 12.000 voormalige geïnterneerden uit midden-Java te evacueeren. Ook vliegtuigen helpen. Verwacht wordt, dat deze taak in 2 weken volbracht zal zijn. Gisteren heeft het geallieerde hoofdkwar tier gemeld, dat 300 vrouwen en kinderen uit Ambarawa naar Semarang zijn overge bracht. Voort» dat de toestand te Semarang ongewijzigd is. Weersverwachting, medegedeeld door hét K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht Wisselende bewolking. Enkele buien, vooral in de kuststreek. Matige tijde lijk krachtige. Noord-Westelijke wind. Vrij koud. Wat is er in Gouda te doen! Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: De avonturen van Marco Polo. Thalia-TbeaterVrijdag t./m. .Woensdag „De Zwarte Kanjer". Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en met Woensdag Ergens in Nederland. Donderdag 8 November: 7 30 uur. Leger des HeilsHeiligingssamenkomst. Donderdag 8November: Hardebol-Hi'tman aanvraagformulieren voor schoenen indienen. Donderdag 8 November: 8 uur, Nieuwen SchouwburgGoudsche krontjongcl. „Tahiti met „Hoe is 't ie?'' WAT GEBEURDE ER? 3 November 1944 Voor het eerst sedert 1933 heeft Hitier verzuimd een biergewelfrede te houden. Roosevelt voor de 4e maal als pre sident ven de Ver. Staten herkozen. 1943 Hitier: „Wat er ook moge gebeuren, wij zullen het metster worden, ik zal mijn zenuwen niet verliezen. Het is be lachelijk de geruchten te gelooven over onetnigheid tusschen de weer macht en de partij. Ik zal niet de fout van 1918 herhalen door om kwart voor twaalf de wapens te strekken. Duitschland zal als laatste de wapenen neerleggen en wel om vijf minuten over twaalf. De vijanden staan ver bulten onze grenzen". 1942 Hitier: „Wanneer wij bij Stalingrad geen grootere krachten meer opstellen, dan gebeurt dat, on dat ik niet een tweede Verdun wil maken... Roosevelt is ongetwijfeld de supergaugster. die tegenover ons staat, maar het beslis sende en laatste woord spreekt stellig niet meneer Roosevelt". 1941 Hitler: „Prestige oveiWgingen spelen bij ons in het geheel geen rol.... de whiskeyvriend, meneer Churchill.... In Rusland i „een geproletariseerd Untermenschtum". Het Russische leger zal zich nooit meer kunnen her stellen". 1940 Roosevelt stelt voor Engeland 12.000 vliegtuigen te leveren. Hitier: „Voor alles geloof ik aan mijn succes en wel onvoorwaaidelijk. Laten de Engelschen het nog maar eens pro- beeren een voet aan land te zetten". 1939 Hitier: „lk heb mijn vriend Göring opdracht gegeven toebereidselen te treffen voor een oorlog van vijf jaar maar zoolang zal het wel niet dut en"' Tijdelijk geen motoiwedstrijden Het bestuur van de Koninklijke Nederl- Motorwielrijdersvereeniglng heeft, na een bespreking met het Ministerie van Verkeer en Energie, moeten besluiten, dat tot nader order geen motorwedstrijden zullen worden gehouden. Dit staat in verband met de huidige precaire benzine-positie hier te lande. De terreinkampioenschappen-1945 van de K.R.M.V.. welke Zaterdag 10 November op Duinrell zouden worden verreden, worden dus voorloopig uitgesteld. dat U morgen Uw nieuwe distri butiekaart moet halen en Uw snoep- of tabakskaart, als Uw □aam ligt tusschen BOODE en D1TMARSCH U behoeft alleen Uw tweede stamkaart en het inlegvel mede te nemen. U kunt aan d« loketten 5-7-9-11 van het GYMNASTIEKLOKAAL in de PEPERSTRAAT terecht tusschen 9.30 en 12 uur en 2-3.30 uur.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1