Wat is er gaande in de Ned. Hen. Kerk? Leden der Staten-Generaal benoemd. Is er rede tot Pessimisme? Canadeezen maken speelgoed Toor Nederlandsche kinderen. Sinaasappelen uit Palestina Ds. Huls geelt toelichting op de verandering. Dinsdagavond had Wijk III der Ned. Herv. Semeente een Wijkavond belegd in het Gymnastieklokaal der Julianaschool. De hoofdschotel' op deze zeer drukke bijeen komst werd gevormd door een rede van Ds. G. Huls over: „Wat er in de Ned. Herv. Kerk gaande is". Ds. Huls ving zijn rede aan met mede te deeien, dit nizt alleen de Predikanten en de Kerkeraad kennis moeten nemen van wat er momenteel in de Kerk gaande is, maar dat ook alle gemeente-leden dit geweldige ge beuren dienen te weten. De Kerk is n.l. weer bezig Kerk te wor den, zich van haar boeien te bevrijden. De Ned. Herv. Kerk heeft een zeer moeilijken tijd achter den rug. Na een periode van bloei volgde een diepe inzinking, zelfs ook op organisatorisch gebied en dit werd aan leiding voor Koning Willem I zich met de interne organisatie van de Kerk te be moeien. Spreker vertelde daarop, hoe op deze wijze door den Koning een Teglement werd ingesteld en de Kerk een organisatie' kreeg, die niet bij haar wezen paste. De vreeselijke gevolgen van dit ingrijpen heeft de Kerk 130 jaar lang moeten ondérvinden. Het belangrijkste gevolg van dit alles was wel dat de Kerk sedert dien fatalen datum niet meer openlijk heeft kunnen belijden. Als wij beseffen wat een Kerk moet zijn, dan voelen we, dat dat het juiste is, waar het om gaat. De Kerk moest dus aan ieder inzicht en ieder opvatting ruimte laten. Er was geen gemeenschappelijke belijdenis meer. Ieder kon dus belijden, zeggen, prediken, getuigen wat hij zelf wilde. Vandaar de richtingen, blokvorming en strijd in de Kerk zelf. Al deze factoren remden de Kerk in ieder op zicht in de juiste uitoefening van haar taak. Spreker schetste daarna hoe de situatie was geworden na het uitbreken van den oor log in 1940. De Kerk besefte, dat zij wel eens de eenige instantie zou kunnen worden, die nog iets tot het Nederlandsche Volk kon zeggen. Er werden commissies opgericht, die zich met. groote activiteit van hun taak kweten. Ds. Huls ging op enkele dezer commissies nader in en zette uiteen hoe.deze verschil lende zaken, zooals het Jeugdwerk, wederom rechtstreeks onder de Kerk gebracht hebben. BINNENLAND. De Commissie voor de benoeming van leden van de Staten-Generaal heeft aange wezen als leden der Eerste Kamer i Mr. J. H. Kramer, te AssenC. Woudenberg, te AmsterdamProf. Dr. J. G. W. Verzijl, Utrecht; C. I. J. M. Weiter, 's Gravenhage Mr. Dr E. J. Beumer, UtrechtA. Stapel kamp, UtrechtProf. Mr. P. Scholten, 's GravenhageMr. C. M. J. H. Hustinx, Nijmegen Ir. F. C. M. Wijffels, te Brunsum A. J. Koejemans, te Amsterdam Dr. F. Wl- baut, Amsterdam P'of. Dr. J. R. M. van de Brink, te Laren (N.-H.)Prof Dr. N. A. Donkersloot, Amsterdam Mr. Dr. P. J. Witteman, te Overveen Mr. M. N. D. Pa- montjak, te Leiden en Dr, J. P. Kruyt, te Utrecht. Tot leden van de Tweede Kamer zijn benoemd Mej Mr C. Tendeloo, te Amster dam J. de Ruiter, te Balk (Fr.); R. M. Setyadjit, te AmsterdamDr. W. L. P. M. de Kort, te GoirleH. J. Hofstra. Ie Was senaar; Hubert Jongen, te Heerleiheide L. N. Palar, AmsterdamR. van de Brug, te GoudaMevr. Dr. H. Verwey-Jonker, te Eindhoven; J. W. van Bockhove, te Zeist; C. K J- M. Receveur. te VenloMr. J le Poole, te Noordwijk aan ZeeJonkvrouwe Mr. C. W. I. Uttewaal van Stoetwegen, te 's Gravenhage F J. Goedhart, Amsterdam Dr. H. van Velthoven, 's Hertogenbosch Dr. Ir. P. M. F*»ertjes, DelftMr. J. J. R. Schmal, Voorburg; Mej Mr. J. de Vink. UtrechtMr. J. A. W. Burgers, Dordrecht G. Waqenaar. Amsterdam H. van Kuilen burg, Rotterdam Dr. H. A. Korthals, te Voorschoten J. Smallenbroek, Assen P. de Groot, te Amsterdam en H. M. van Raad wijk, te Amsterdam. Tweeduizend kinderen uit Veenendaal zullen zich de Canadeezen nog herinneren, lang nadat ze reeds uit hun omgeving weg zullen zijn. Evenzooveel locomotieven en houten wie gen zullen tegen Sint Nicolaas de werkplaats van het 19de Canadeesche Field Regiment, Rea, verlaten. Anderhalve maand geleden werd door enkele officieren aan de manschappen ge- Hierdoor werd bereikt, dat de Kerk haar taak, Getuige van Christus in de wereld te zijn, weer kon hervatten. Ook een nieuwe Kerkorde werd opgesteld en is in October j.l. van kracht geworden. Het resultaat van dit alles is, dat de Kerk nu weer als één man kan opkomen voor het Woord van God. De taak der Nat. Synode is het nu defi nitieve vorm hieraan te geven en voorstellen in te dienen. Hoe de Kerk deze herkregen vrijheid nu zal gaan gebruiken kon spreker natuurlijk niet voorspellen. Volgens Ds. Huls is er echter zeer veel, dat moed geeft. De grenzen, vooral tusschen vrijzinnig en j-echtzinnig zien wij vervagen. Wel zal de strijd in de Kerk nog blijven, maar nu is dit een onheilige strijd,* die om de macht gevoerd wordt, en niet om de Waarheid. Zooals Dr. Kraemer het noemde, meer een Vechtende Kerk. Nu zal deze strijd alleen nog gaan om de Waarheid. Om de Waarheid Gods te verstaan en die door te geven. Spreker vergeleek dit proces met een keel operatie waarbij men van te voren niet kan weten of de patient met zijn herwonnen stem zal gaan bidden of wel vloeken. Toch wordt die operatie uitgevoerd. Zoo zal ook de Kerk nu weer gaan spreken en wellicht zul len enkele groepeeringen, zich in die Kerk niet meer thuis voelen. Ds. Huls besloot met te zeggen, dat deze beweging onze volle aandacht waard is. De Kerk wordt weer de Christus belijdende Volkskerk. Daartoe heeft zij de roeping ea de plicht en het gaat hierbij om het zijn oT niet zijn. De toekomst ligt in Gods hand, maar dat neemt niet weg, dat ieder ver plicht is te doen, wat zijn hand vindt om te doen. Hierna beantwoordde Ds. Huls nog een aantal vragen, die nog interessante punten opleverden en die den spreker gelegenheid gaven dieper op enkele actueele punten in te gaan. Verder werd deze buitengewoon geslaag de avond, die geopend werd met gemeen schappelijk zingen van Psalm 6810 en ge bed, nog opgeluisterd door declamatie van den Heer de Man, zang van een Dubbel Kwartet en een muziekensemble, waarbij Mej. v. d. Burg de solo-zang verzorgde. vraagd, hoe ze hun tijd het nuttigst zouden kunnen besteden, voordat ze uit Nederland naar Canada zouden worden gerepatrieerd. Het maken van kinderspeelgoed was één van de plannen, spoedig daarna werd het ter hand genomen. Uit de regimentskas werd het materiaal bekostigd. Het bleek, dat in de gemeente Veenendaal 2000 kinderen beneden de vijf jaar voor dit speelgoed in aanmerking zouden komen, juist het aantal, dat in de werkplaats aan ge schenken kon worden vervaardigd. Het spijt dezen Canadeezen,. dat ze het speelgoed niet meer persoonlijk aan de jëugd van Veenendaal zullen kunnen aanbieden, daar ze met Sinterklaas den Nederlandschen bodem reeds zullen hebben verlaten. Een Nederlandsch Comité zal dit dank bare werk van de Canadeezen overnemen. 200.000 kisten worden geleverd. De moeilijke deviezen-positie van ons land maakt, dat bij den invoer van levensmidde len producten van essentieel belang voor rang ontvangen boven artikelen, welke voor de voedselvoorziening niet beslist noodzake lijk» zijn. De import van Zuidvruchten, hetzij droog of versch, zal om deze reden voorals nog beperkt blijven. Dezer dagen is te Lon den een contract afgesloten voor het leveren van 200.000 kisten sinaasappelen uit Pales tina aan Nederland. De partij zal in gedeel ten worden geleverd in de periode van 1 December tot 15 Februari. In totaal kan 8 millioen kg. worden verwacht, waaronder een kleine partij citroenen. De sinaasappelen zullen op een nog nader te bepalen wijze op de bon in distributie worden gebracht. De bestelling van 500 autobus- chassis in Engeland. Naar aanleiding van het Reuterbericht over een order geplaatst bij Crossley Motors tot het leveren van 500 autobus- chasies met dieselmotoren, welke bestel ling een waarde vertegenwoordigt van 900.000 pond sterling, vernemen wij van het Ministerie van Verkeer en Energie dat de autochassis niet bestemd zijn voor de Nederlandsche Spoorwegen alleen. Dienst AmsterdamOslo uitgebreid De vliegdienst, welken de Noorsche Luchtvaartmaatschappij op Nederland on derhoudt, zal van J4 November af wor den uitgebreid. Zooals bekend duurt de 'réis 4 uur. H.M. DE KONINGIN IN ONS LAND TERUG. Naar wij vernemen is H.M. de Koningin gistermiddag per vliegtuig uit Engeland teruggekeerd, na in Londen af scheid genomen te hebben van den Koning en de Koningin en de Engelsche Koninklijke familie, en na haar persoon lijke zaken geregeld te hebben. Het vlieg tuig, dat bestuurd werd door den piloot Van Dijk, die a.s. Zaterdag het eerste Indië-toestel zal vliegen, landde om streeks kwart over twee op het vliegveld Valkenburg. Gistermiddag hebben Prinses Alice en later Koningin Mary H.M. de Koningin in haar hotel bezocht en afschel van haar genomen. Op het vliegveld Blackbush wero H.M. uitgeleide gedaan door den Ambassadeur te Londen, Jhr. Michiels van Verduynen, en den Adjudant van den Engelschen Koning. FINANCIEELE OVEREENKOMST TUSSCHEN NEDERLAND EN NOORWEGEN. Tusschen Nederland en Noorwegen is gis teren een financieele overeenkomst gesloten, welke onmiddellijk van kracht wordt. BUITENLAND. Canadeezen teiefonee^en met thuis. „Hallo?" zei Cap. W. O. Buchanan, toen hij opgebeld werd. Verbaasd was hij, te hooren, dat de telefooncentrale hem vroeg, wanneer het hem schikte door Canada op gebeld te worden. „Onmiddellijk", sprak hij en niet lang daarna sprak hij met zfjn vrouw in Sherbourne, Toronto. Zij spraken onge veer 5 minuten en de ontvangst was buiten gewoon goed. De voorbereiding zijn nu vol tooid voor het telefoneerén van Canada naar Holland via New-York. De onkosten be dragen slechts vier dollar per minuut. Wanneer ook van Holland uit naar Canada getelefoneerd kan worden, behoeft men al leen maar naar het telefoonkantoor te gaan en een gesprek aan te vragen. Ofschoon deze nog niet officieel is vastgesteld, zal de prijs ongeveer f 10.- per minuut bedragen. Rede van Churchill in het Lagerhuis Als leider van de Oppositie, heeft Winston Churchill heden inhet Engelsche Lagerhuis bij de opening van het debat over de Buiten- landsche Politiek, het woord gevoerd. „Hoe wel wij" aldus Churchill, verschil van mee ning hebben over binnenlandsche verhou dingen, wat onze buitenlandse he verhou dingen betreft, als een vereenigt Britsch volk en Britsch gemeenebest, een Imperium, dat alle verschrikkingen van den oorlog heeft doorstaan, onoverwonnen en onoverwinne lijk. Hierna vervolgde Churchill, dat de be langrijkheid van de binnenlandsche politiek in het niet valt, wanneer wij haar vergelijken met de bulteolandsche. Stalin heeft de teu gels van de Sovjet Unie nog steeds in vaste hand. Er moet in Engeland gepn stemming worden gekweekt tegen de Sovjet Unie, die haar beste zonen in den strijd om de vrij heid heeft geofferd. Onze band met Rusland is goed doch dient verstevigd te worden. Wat de verhouding tot de Ver. Staten betreft, releveerde. Churchill, de onlangs door Truman gehouden zeer belangrijke rede, waar hij ten volle mede accoord ging. Het is de plicht van ons volk om de wereld vrede, waar Truman in zijn rede zoo sterk op aangedrongen had. te verwezenlijken In goed vertrouwen kunnen wij, indien wij samenwerken, den opbouw van een betere wereld tegemoet zien. Niets met Holland te maken. Naar aanleiding van de verklaring van Dr. van Mook heeft Soekarno verklaard. „Ik ben er in het geheel niet van onder den indruk Het is slechts een herhaling van de wol Tklaring van Koningin Wiinelmina Soekarno zeide voorts: Wij willen niets te maken hebben met het Koninkrijk der Nederlanden. Nieuw Wereldrecord? Uit jiernebay wordt gemeld, dat de Engelsche piloot Eric Lrreenwood, met het schroeflooze vliegtuig „Yellow Meteor" een gemiddelde snelheid heeft behaald Van per uur&eze tijd ts officieel opgenomen en wordt wellicht voorgelegd aan de Fédé- ration Aeronautic Internationale teneinde de officieele erkenning als nieuw wereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen te verkrijgen Een mensch is licht geneigd tot zwartgal ligheid. De. jaren, welke achter ons liggen kunnen ons bewijzen bij honderden leveren. Een typisch verschijnsel gaat hiermede bovendien nog gepaard. Hij vindt hier, hoe dwaas het voor velen ook klinkt, nog zijn vreugde in ook. Nauwelijks was de oorlog in Europa geëindigd en de vrede een feit en hadden zoowel verdrukten als overwin naars amper over dit gebeuren hun intense vreugde geuit, of er werd een nieuwen kwel geest opgespoord. De boeman was snel ge vonden: de Russische beer. Doch deze figuur was voor veler verbeelding nog niet sterk genoeg. Weldra verscheen dan ook het mon ster van Amerika's geweldig productiever mogen boven den horizon en verduisterde den hemel van menig Nederlander. Geen wonder, dat alles er somber voor hem uit ziet. Is hier nu reden voor en speelt een andere factor in de psyche van menig Nederlander geen voorname rol? Wij doelen hier op het wantrouwen. Het spook van het wantrouwen, dat de Duitschers tijdens de bezetting op ons los lieten, heeft diepe sporen nagelaten. Van zelfsprekend belemmert dit het herstel en den groei van normale verhoudingen. Met wantrouwen is de wereld niet gebaat. Wan trouwen maakt ons eigen leven en dat van anderen ondragelijk. Wantrouwen verlaagt ons tot onwezenlijke pessimisten en remt onze energie. Hoe de toekomstige wereld constellatie zich zag ontwikkelen en welke onze plaats zal zijn in het ondermaansche ligt nog in het duister. Ongetwijfeld, zal zij voor een groot deel afhangen van de hou ding van hen, die voor de Nederlandsche belangen zullen vechten. Zeker zullen dit geen wantrouwenden of pessimisten mogen zijn. Is er reden tot pessimisme? Voor hem, die slechts bedreiging op bedreiging ziet, zeer zeker, doch achter de wolken schijnt de zon en hij, die op het standpunt staat, dat ge schillen en moeilijkheden er zijn om opgelost te worden, zal de toekomst niet zoo somber inzien. Stalin niet aanwezig op Roode Plein. Uit Moskou wordt vernomen, dat Stalin gisteren niet aanwezig was bij de parade op het Roode Plein. In zijn plaats ging Molotof voorop aan den stoet van Sowjet-persoon- lijkheden op de trappen van het grafmonu ment van Lenin. De menschen waren zoo verrast, aldus de Amerikaansche radiospre- Z'' ver9aten te applaudisseeren. Dit was de eerste maal sinds Stalin leider van de Sowjet-Unie is, dat hij niet bij de parade aanwezig was. Zijn afwezigheid drukte een stempel op de plechtigheid. Men veronderstelt, dat Stalin zich nog in zijn vacantie-oord te Setsji bevindt. Verkiezingen wetgevende vergadering Curasao. De verkiezingen voor de wetgevende ver gadering v.Curasao heefttot resultaat gehad, dat de volgende gekozen zijn van het eiland Curacao drie leden der democratische psrti), E, Jonckheer Dr. W. de Regl en Dr. R. Wlx. Voorts twee leden der katholieke partij, FJ M. da Coasta Gomtz en J. H. Sprockel. Van Aruba; twee leden der democratische partij, H. Eman en F. J. Q. Kwartsz en een lid der kath. partij, C. Arends. Van Bonaire: L. Gerharts en van de bovenwindsche eilanden J. Plantz. Dr. de Regt, die als bestuursambtenaar was ontslagen wegens het bezigen van onbehoor lijke uitdrukkingen gedurende de verkiezingen, heeft Curacao verlaten en diens plaats zal worden ingenomen door Dr. F. Maal. De heer Sprockel, die onlangs afgetreden is als id van de Staten zal geen nieuw lidmaat schap aanvaarden en diens plaats zal ver moedelijk worden ingenomen door E. Romer. Europa en de komende winter. Onder leiding van den Aartsbisschop van York zal op 26 Nov. a.s. in de Albert ii e5n groote bijeenkomst worden ge- gehouden om aan te dringen op een ge meenschappelijke actie van de geallieer den om dezen winter hongersnood in buropa te verhinderen. In een resolutie zal aan de Br-itsche regeering worden verzocht met andere regeeringen te on derhandelen teneinde een eind te maken aan de verdrijving van Duitschers uit hun woonplaatsen in Oost-Europa, van de geevacueerden zooveel mogelijk in de Britsche, Amerikaansche en Fransche zones op te nemen in de voedselvoorra den, die wegens het eind van den oorlog kunnen worden beschikbaar gesteld te gebruiken voor de dringende behoefte van de Europeesche bevolking. Revolver-journalistiek in Batavia. Dr. Van Mook heeft, vooidat hij de ver- aring der Nederlandsch-lndische regeering uitgaf, medegedeeld dat hij tot publicatie ge wongen was, omdat eenige correspon denten op onwttig» wijze de Nederlandsche hadden flekregen en gepubliceerd

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2