DE VOEDSELTOESTAND OP JAVA Hoofdartikel van de ]avaansche courant „Het Dagblad" Hoe leeft men in Amerika. Radio-programma Abonneert U op en adverteert in van hedenavond. Hilversum I. 301 M. 18.— Ster van den dag: AU Bowly. J8.30 Kwartier van den arbeid, Hofman, voorzitter v. d. Ned. Chr. Graf. Bond over „Stukje practijk van bedrijfsor ganisatie". 18.45 Tony Schifferstein speelt bekende oude melodieën. ]9.—- Nieuwsberichten. 19.15 Reportage. 19.30 Rddy Walis speelt. 20.— Nederland herrijst, Th. Lubbe, spreekt over „Bloembollenexport". 20.15 Aansluiting mft het Concertgebouw te Amsterdam, het Concertgeb.ork. o.l.v. Eduard van Beinum, solist Bronislaw Hubermann, viool. Vioolconcert van Tsalkofsky. 22.15 Mensch en Maatschappij, Prof. Dr. P. Geyl over „Nationaliteitsbesef in onze historie". 22.30 De „Serenade" in haar schakeeringen. 23.— Nieuwsberichten. 23.15 Avondwijding, kapelaan F. K. Koning, kap. v. d. par. van O.L. Vrouw v. onbevlekte ontvangenis, te Hilversum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. Hilversum II. 415 M. 18Nieuwsberichten, „Wij spreken met en pers-overzicht. 18.30 Jan Corduwener non-stop. 19.— Dora Lindemann, sopraan, Max van Doorn, piano. 19.30 Programma voorde Ned. strijdkrachten. 20.— Ensemble George Frank. 20.30 Landbguwpraatje, S. J..A. A. Quadt- vieg, dir v. d. Veeartsenijkundigen dienst, over het onderwerp „De ge zondheidsdienst voor ons vee". 20.45 Gramofoonmuziek „The Hill Billies 21.— De Regeerlngsvoorlichtingsdienst ant woordt. 21.15 Jack Stadt, zang, Bernard Drukker, 21.45 Avondwijding. Ds P. G. v. d.Hooff, pred. bij de Geref. kerk in hersteld verband. 22.- Nieuwsberichten. 22.15 Het orkest v. d. week, Duke Ellington. 23.- Afkondiging én Wilhelmus. Churchill dankt voor ons geschenk. In een schrijven aan Koningin Wilhelmina heeft Winston Churchill zijn dank betuigd voor het geschenk, dat hem dezer dagen namens het Nederlandsche volk is overhan digd. DE HUIDIGE IMPASSE IN DE INTER NATIONALE VERHOUDINGEN. In Engeland is men overwegend de mee ning toegedaan, dat een nieuwe bijeenkomst van Attlee, Truman en Stalin nog steeds het beste middel zou zijn om uit de huidige im- passé te Qeraken. Men is er van overtuigd, dat de jongste rede van Molotow niet vol doende is, om er aanzienlijk toe te kunnen bijdragen, dat de huidige situatie verbetert, ondanks de door Molotow gedane uitspraak, dat de Sowjet-Unie vurig een steeds nau were internationale samenwerking wenscht. Men betreurt het in Engeland, dat de minis ter van Buitenlandsche Zaken van de Sow-^ jet-Unie niet voldoende aangegeven heeft met welke middelen de Sowjet-Unie bereid is samen te werken. Men wijst er vooral op, dat de rede van Molotow a.h.w. een her haling vormt van de rede van President Truman, die aan de wereld aanbcod, wat sommigen noemen „Pax Americana terwijl hetgeen Molotow thans aanbiedt zou neer komen op een „Pax Sovietica zonder atoombom. Het vraagstuk van de atoombom is en blijft het kernprobleem voor de wereld- verhoudingen. In Londen heeft men herhaal delijk te kennen gegeven, dat men gaarne zou zien, dat het geheim van de atoombom zou wonden toevertrouwd aan denveilig heidsraad van de Vereenigde volken en in Engeland had men in dit verband gewenscht, dat Molotow duidelijk de verlangens^ van de Sowjetregeering op dit punt tot uiting had gebracht. Men neemt in Engeland aan, dat de Sowjetregeering meer de voorkeur schijnt te geven aan een soort van trium viraat, dan aan een organisatie van de ver eenigde volken en men wijst er op, dat zoo lang de Sowjet-Unie haar standpunt ten aanzien van een dergelijk^ organisatie niet duidelijker maakt, de -bestaande atmosfeer van wantrouwen y§een enkele kans heeft te verdwijnen. Van Acker naar Londen. De Belgische Premier van Acker is gister morgen naar Londen vertrokken om bespre kingen te voeren over den invoer van Duit- sche steenkool in België, vooral uit het Ruhrgebied. Van Acker zal waarschijnlijk twee dagen in de Britsche hoofdstad ver toeven. Lord Haw-Haw verliest zijn hooger beroep. William Joyco, de ex-fascist en vurige spreker voor de Duitsche radio tijdens den °°rlpg, heeft jgisteren het door hem aange rekende hooger beroep tegen het doodvon nis, over hem uitgesproken wegens hoogver raad, verloren. Beschikbare rijstvoorraad voor de bevolking tot den volgenden oogst onvoldoende. PJunderen en stelen van rijstvoorraden zijn alle- daagsche gebeurtenissen., „Het Dagblad" publiceert een hoofd artikel over den voedseltoestand op Java, waarin, staat: „Als onmiddellijk na de ne derlaag van Japan de approviandeering op deskundige wijze was aangepakt en een beroep gedaan was op het buiten land, zou veel onheil voorkomen zijn. Thans echter ziet de toekomst er som ber uit en lijkt zij hoe langer hóe som berder te worden. De beschikbare rijst voorraad is onvoldoende om de bevolking tot den volgenden oogst te voeden". Voorts zegt 't hoofdartikel, dat plun deren, stelen en zoogenaamd beslag leg gen op rijstvoorraden, alledaagsche ge beurtenissen zijn. De rijstmoles weigeren rijst te koopen omdat zij vreezen, dat de rijst onderweg gestolen wordt. De natte moeson-teelt moet vroeg uitgeplant wor den, maar de bevolking durft de dessa's niet te verlaten. Als de toestand niet spoedig vsrbetert, zal een deel van de beschikbare rijstvelden onbenut blijven, zegt het hoofdartikel. „Zij die verantwoor delijk zijn voor wanorde, opstand en moord, zijn eveneens verantwoordelijk voor armoede, hongersnood en gebrek aan kleeding. Het is gemakkelijker vlag gen en geweren, dan rijst, kleeding en medicamenten te distribueeren en ook is het gemakkelijker te zeggen wie er niet verantwoordelijk zijn voor de gemaakte fouten, dan de problemen van het oogen- blik op te lossen". Tot besluit zegt het hoofdartikel, dat het niet in de bedoeling ligt een paniek te veroorzaken, maar louter op de ernst van den toestand te wijzen. De huidige ontwikkelingen kunnen slechts tot hon gersnood leiden, waarbij millioenen Indor nesiërs op het land het slachtoffer zullen zijn. De toestand zal nog veel erger wor den dan onder de Japansche bezetting, maar een oplossing is nog steeds moge lijk, het slagveld der democratie is de vergaderzaal. „Veel kan gered worden als de srtijd daar wordt voortgezet, het gezag gezamenlijk opnieuw opgebouwd en de veiligheid gewaarborgd wordt" Tot zoover het hoofdartikel in „Het Dagblad". Evacuatie van vrouwen en kinderen maakt goeden voortgang. Het Nederlandsche koopvaardijschip „Talma" is vandaag te Tandjong-Priok gearriveerd met vrouwen en kinderen uit Soerabaja. Het schip was op weg rfaar Singapore, toen het de opdracht kreeg, die vrouwen en kinderen te Tandjong Priok aan land te zetten, wier mannen en vaders in Batavia wonen. De „Van Heutz" van de K.P.M. vaart nu regel matig tusschen Batavia en Semarang om twaalfduizend voormalige geinterneerden uit Midden-Java te evacueeren. Ook vlieg tuigen helpen en verwacht wordt, dat deze taak in twee weken volbracht zal zijn. Gisteren heeft het geallieerde hoofd kwartier gemeld, dat driehonderd vrou wen en kinderen uit Ambarawa naar Se marang zijn overgebracht. Voorts, dat de toestand te Semarang ongewijzigd is, doch dat de Indonesiërs verzocht hebben een vastlegging van- de betrekkingen tus schen de Britten en de Indonesiërs, zoo als in Magelang geschied is. Een verkenningsdetachement dat ver schillende eilanden aandoet, om naar ge schikte plaatsen voor interneeririg van Japanner te zoeken is toen het Baweari naderde beschoten. Aangezien het onmid dellijk naar Batavia terugmoest, kon niet worden onderzocht wie schoten loste. De route van het Indië-vliegtuig. De route, welke de viermotorige D.C. 4 van den Nederlandschen Regeerings Luchttransportdienst op zijn proefvlucht naar Nederlandsch Indie zal volgen, is als volgt vastgesteld: Amsterdam (vertrek 10 November te 9.30 van Schiphol) Rome Cairo (nachthalte) Sheiba Karachi (nachthalte) Colombo (nachthalte). Den laatsten dag zal van jColombo naar Batavia worden gevlogen, vanwaar het vliegtuig na acht dagen den terugtocht zal aanvaarden. Op deze eerste vlucht zullen 28 passagiers medereizen, maar in den regelmatigen lijndienst kan dit aan tal tot 40 worden opgevoerd. De lijst van de leden der bemanning, welke wij eenige dagen geleden hebben gegeven, kan nog worden uitgebreid met den heer Kras, hofmeester, de aanwezigheid van dezen functionaris waarborgt een schier „ouderwetsche" service Ondanks het feit, dat veel Nederlan ders, die gedurende de bezetting van ons land in de vrije wereld vertoefden, zich behoorlijk van een vreemde taal konden bedienen, heeft men toch de behoefte ge voeld aan Nederlandsche weekbladen, tijdschriften en boeken. Aan deze be hoefte is op verschillende manieren tege moetgekomen. Zoo verscheen in Londen b.v. het weekblad Vrij Nederland". In Amerika is de uitgave „Transatlantic" in het leven geroepen, een coöperatieve on derneming van uitgevers in de Ver. Sta ted*. In deze uitgave hebben verschillende boeken in de Nederlandsche taal het licht gezien. Een van deze boeken is het on langs verschenen werk „Schetsen uit het Amerikaansohe familieleven. De schrijver van dit werk, J. C. Furnas, heeft een achttiental families bezocht en beschrijft hoe het in die gezinnen reilt en zeilt. Hij is hiertoe kris en kras door Amerika ge reisd, zoowel gedurende de periode, dat Amerika niet, als dat het wel in de Stille Oceaan en in Europa-aan den strijd tegen de totalitaire staten deelnam. De families, die Furnas heeft bezocht* be- hooren alle tot de z.g. middenklasse, waaruit het meerendeel der 30 millioen Amerikaansche gezinnen bestaat. Het boek heeft geen litteraire pretenties. Op journalistieke wijze wordt erin beschre ven, hoe het er jn Amerika aan toe gaat. Evenals in andere landen is het ook hier de strijd om het bestaan het probleem van een gezin, ook als van dit gezin de vader onder, de wapens is. Enkele frag menten uit de schets van de familie Micklo in New York City -zullen voldoen de zijn om een juist beeld te geven. „Zoo nu en dan vindt Andy Micklo, soldaat eerste klasse van de 44ste Com pagnie Artillerie, in het opleidings kamp te Aberdeen, Maryland, in een brief een dollarbiljet, met een boodschap: „Koop maar een biertje, veel liefs, Jean". Den vblgenden keer dat hij voor een weekeind met verlof thuiskomt, geeft hij het haar altijd terug. Want hij weet dat z'n vrouw 2elfs de postzegels op haar dagelijksche brieven moeilijk kan bekos tigen. Jean MicklO' is nog maar twintig, en ziet er met haar groote grijze oogen en verlegen glimlach nog j,onger uit. Ze heeft nog heel wat te leeren wat 't huis houden betreft, en haar tweede baby moet nog geboren worden. Maar de be grooting die voor bijna alle vrouwen in dit boek beschreven de grootste boe man is bezorgt haar geen moeilijkhe den. Met haar toelage 80 dollar per maand voor de vrouw van een soldaat met één kind moet een budget wel worden beperkt tot het hoogstnoo- dige, want het leven in de stad is duur. De huur van de donkere kleine flat in een sousterrain in het bonte Westen van New York, plus ijs voor de ijskast, en melk, bedraagt 1,60 dollar per dag. De overige 1,03 dollar moet natuurlijk ge bruikt worden voor levensmiddelen, en zoo mogelijk andere benoodigdheden. Het eerst op de lijst staan altijd schoenen en speelpakjes voor Micky officieel Douglas Peter, die nu irt z'n tweede jaar is, hard groeit en netr begint te loopen. Z'n aan trekkelijke glimlach toont zeven nieuwe tanden. Jean zegt dat ze zich alleen finan- cieele zorgen maakt wanneer de maand zoo onvriendelijk is vijf Zondagen te heb ben en daardoor haar systeem, de maand in vier weken ,te verdeelen, saboteert. Maar de eigenares van het huis is patriot tisch toegevend, wanneer de vrouw van een soldaat een beetje achter is met de huur, en. Jean slaagt er altijd wel in het op de een of andere manier in te halen. Met zulke kleine middelen is het be langrijkste vraagstuk wat niét te koopen. Kousen, bijvoorbeeld, Jean heeft,nog maar één paar behoorlijke kousen, en als die gewasschen moeten worden, draagt ze, weer of geen weer, enkelsokjes. Een wintermantel sla je maar over, hoewel de eenige mantel dien je bezit, gekocht is toen je 99 pend woog, en, je pas weer zal passen na de geboorte van de nieuwe baby. Maar het is wel eens erger ge weest. Als iemand zich misschien af vraagt, waarom z'n afgevaardigde in het congres den vorigen zomer gestemd heeft voor een grootere toelage voor de vrou wen en kinderen van de troepen, zou Jean het hem wel kunnen uitleggen. Vóór die redding-brengende verhoo ging kreeg ze maar 62 dollar per maand 44 cent per dag als de huur, de melk. en het ijs betaald waren. Dus leefde ze van pap en koffie voor 't ontbijt, sloeg het middageten over, en at soep uit een blikje en brood voor 't avondeten. Niet bepaald een ideaal diëet voor een vrouw die een baby verwacht. Het is een won der dat haar mooie gezichtje er niet door veranderd is, en haar dokter verzekert haar dat ze volkomen gezond is^Maar men moet niet verwachten dat derg^Jijke wonderen eeuwig zullen duren". Zóo staat het jonge vrouwtje van den Amerikaanschen soldaat Andy er voor. Veel beter heeft zij het voordien niet ge had, vertelt de schrijver. Toen zij vijftien jaar was, liep zij bij haar grootmoeder vandaan, met biets anders bij zich, dan een koffertje kleeren en een paar dollar. Zij liegt op het arbeidsbureau, dat zij 18 is en krijgt dan een betrekking als ka mermeisje. Na zes weken kennismaking trouwde zij Andy. Geen van beiden had den familieleden beschikbaar, zoodat de getuigen bestonden uit de vrouw van een geestelijke en een volkomen vreemde Poolsche vrouw. De huwelijksreis be stond uit een tocht op een vrachtwagen steenkool, die Andy naar Pennsylvanië moest brengen. Toch leven zij gelukkig. Als Andy wordt overgeplaatst, gaat zij hem na. Hoe het jonge vrouwtje haar dag door brengt? „Eén avond per week komen er mis schien een, paar vriendinnen bij Jean aan- loopen. Een heel enkele keer neemt ze Micky onder den arm en gaat ergens op bezoek. Maar over 't algemeen is ze alleen, en naar ze zegt te druk om zich eenzaam te voelen. Als ze 's avonds, na haar dagelijkschen brief aan Andy, niet te moe voelt, haalt ze een groot plakboek- te voorschijn, waar ze uitgeknipte recep ten uit kranten .en tijdschriften, die haar gegeven worden, plakt. Allemaal dinjren die Andy vast lekker zal vinden. Ze kan ze nu natuurlijk niet probeeren. Voedsel- kaarten heeft ze genoeg, maar geld niet. Ze zou net zoo .goéd om kaviaar en groene kaas van de maan kunnen vragen". Op een dergelijke wijze beschrijft Fur nas het Amerikaansche familieleven. Een ieder, die zich voor het wel en wee van anderen interesseert raden wij aan, dit boekje, dat vlot is geschreven, te lezen. Botsing tusschen Nederlandsche soldaten en Australische communisten. De Sydnische politie heeft heden een com munistische demonstratie uit el kaar geslagen. Nederlandsche soldaden beantwoordden de demonstreerenden met flesschen en borden. Twee gewonden moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. De communisten marcheerden naar de haver waar het schip „Stirling Castle" voor den wal lag, met Nederlandsche troepen die vo->r Java bestemd waren. Voor in den stort werden spandoeken meegedragen, waaron geschreven was „National independance for Indonesians" (Nationale onafhankelijkheid voor de Indonesiërs). Onrast en ongerustheid. 32 gewapende jonge Indonesiërs, leden Van Den Zwarten Stier"-organisatie, zijn op den avond van 5 November in de buurt van Mr. Cornelia door geallieerde troepen ge arresteerd. Achttien anderen wisten te ont snappen, nadat iemand in politieuniform hen gewaarschuwd had. De concentratie van een aanzienlijk aantal gewapenden te Magelang, veroorzaakt on gerustheid, maar de toestand blijft rustig en er zijn tot dusverre geen incidenten gemeld. Op denzelfden tijd, dat de leugdbewegings- bijeenkomst plaats vindt te Jogjakarta op 10 en 11 dezer, zal te Socrakarta een congres van de Islampartij gehouden worden. Soekarno zal de beide vergaderingen bij wonen. Proef-recordvlucht van de „Britannia". Kapitein Wilson heeft gisteren met het schroeflooze Britsche vliegtuig „Britan nia" vier proefvluchten gemaakt voor den aanstaanden aanval op - het wereld snelheidsrecord. Hij bereikte een gemid delde snelheid van 968,6 k.m. per uur.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3