3bp a^ca ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Bevin doet beroep op de groote mogendheden. WucbeciM JlaatsU NIEUWS RECTIFICATIE A.N.P. 1 - m m Redactie; L.A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda DAGBLAD NUMMER 74 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1945 Administratie; M. J. van Loon Bur.Markt 20. Gouda. Tel.3098. Abonn.p.w.25 ct.Losse numm 10 ct. STADSNIEUWS. Volksuniversiteit Gouda. Tweede voordracht van Wim van de Ven over „Kijken, zien en genieten." Kunst is de uiting van een schoonheids ontroering de kunstenaar heeft zijn ervaring gefixeerd („zien") en draagt dit op deze wijze op het publiek over. Het publiek moet xdie schoonheidsontroering weten te vatten („kijken en genieten")de menschen moeten hun hart weten open te stellen voor eiken vorm van kunst. Men zal op deze wijze groeien in schoonheid en zoo de maat schappij naar de volmaaktheid. Het „kijken" moet echter niet uitsluitend en alleen op de aesthetische waarde van het schilderij gericht zijn. Wij moeten de kunst werken begrijpen en de innerlijke overtuiging en bezieling van den kunstenaar beseffen, Dit is niet altijd gemakkelijk er zijn schil ders, wier werken troebel van inhoud en onontwarbaar van gedachten zijn. Als voorbeelden van duidelijke, open en eerlijke schilders noemde spreker Vincent van Gogh, Frans Masereel en Breitner en toonde dit met lichtbeelden aan („Amandelboompje uit Arlas", „Grootstad" en „Liggend naakt De kunst moet tevens opbouwend zijn. Het moet ons als publiek steun geven: het moge ons voedsel geven voor ons inwen dig leven het moge ons verrijken het moge ons geloof verdiepen. Spreker noemde Pin cent van Gogh in zijn werk „Treurende oude man op Oudejaarsavond", Gauguin in „Bretonsche Crucifix" en Van Meegeren in „De Emmaüsgangers". Bij den laatsten schil der stond spreker lang stil en besprak de kenmerken,waaraan men tenslotte kon zien dat dit werk „vervalscht" is. De uitstekende voordracht werd beloond met een luid en hartelijk applaus. Lezing van den heer H. J. M. Bas 8art,leeraar in de kunstgeschiedenis over Barok, Rococo en classisftsmc. Wie de geschiedenis beoefent, hetzij lands- of stadsgeschiedenis, komt ook op het terrein van de - cultuurgeschiedenis, hetzij van de cultuurgeschiedenis, hetzij van bouwkunst, schilderkunst, enz. Dit was voor het bestuur der historische vereeniging „Die Goude" de reden om van tijd tot tijd aan deze belangrijke onderwerpen zijn aandacht te schenken en deze stof in speciale vergaderingen te doeu behandelen. Zoo werden in voorgaande seizoenen reeds voordrachten gewijd aan de gothiek en de renaissance. - Woensdag j.l. sprak in „De Beursklok' de heer Bassart, docent in de kunstgeschie denis, voor de leden van „Die Goude" over de aansluitende onderwerpenBarok, Rococo en Classisisme. Spreker gaf eerst een overzicht van de religieuze en politieke verhoudingen in West en Zuid-Europa in het midden der 16e eeuw, die van zoo geweldigen invloed waren op de kunstbegrippen en het kunstleven van de 16e «n 17e eeuw. Vooral de bouw- en kunstwerken van Italiaansche, Spaansche, Fransche en Duit sche meesters werden uitvoerig besproken en tevens werd ook de aandacht gevestigd op den invloed dien deze werken op de Hollandsche bouw -en sierkunst gehad hebben. Met talrijke schitterende lichtbeelden werd aangetoond, hoe de strenge lijnen van de voorafgaande gothiek in de renaissance- periode plaats maakten voor lossere en meer speejsche vormen. In de caarop volgende periode der rococo werd de beweeglijkheid, het teere en fijne in de schoone kunsten tot het uiterste op-r gevoerd, tot ten slotte a.h.w. een overver zadiging was ingetreden. De kunst had zich uitgeleefd en er ontstond bij het begin der 19e eeuw een drang naar terugkeer tot de oude, streng beheerschte klassieke vormen. Dit is de periode van het classissime. Tenslotte gaf de spreker in aansluiting aan het behandelde nog een Interessante reeks lichtbeelden van standbeelden ej^ koppen uit achtereen volgende kunstperioden. Het geheel was een pracht a^ond, die ongetwijfeld bij de talrijke aanwezigen groote voldoening heeft gewekt. Schadeloosstelling voor gevor derde radiotoestellen. In antwoord op de vraag, waarom de door de gemeenten gemaakte kosten in ver band met de inlevering van radiotoestellen nog niet zijn terugontvangen en degenen, welke hun toestel inleverden nog geen „pas sende schadeloosstelling'* hebben ontvangen, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat de beschikking, waarop de verbeurdverklaring van deze toestellen was gegrond, geacht wordt nimmer te zijn uitgevaardigd. Aan dit feit kunnen dus geen rechten worden ont leend, zoolang geen bijzondere voorziening is getroffen. In het algemeen staat de regee ring op het standpunt, dat althans voor- loopig geen betalingen zullen geschieden voortspruitende uit vorderingen door den bezetter. Benoemingen aan het Gotidsch conservatorium. Aan het Goudsch Conservatorium zijn met ingang van 1 November benoemd de navol gende leeraren Th. Bodenitaff, piano, orgel, theorie, uit Gouda Ap. Bronkhorst, mandaline, guitaar, ukelele, uit Den Haag de bekende accor deonist, A.fde Held, uit GoudaA. Bosch Sr., cello, tromboneA. Bosch Jr.. saxophone, beiden uit Den Haag en musici van de Kon. Mil. Kapel: H. J. Odink, slagwerk, Den Haag, lid van de K. M. K.; Botto v. d. Bergh, viool, Den Haag, lid v. h. Residentie orkestP. v. d. Dool, snaarinstrumenten, Gouda; A. Doomernlk, trompet, lid K.M.K.; Jan van As, rhytmische gymnastiek, Den Haag. BEVOLKINGSCONTROLE. Naar wij vernemen wordt in de voEgende week met de z.g. huis aan huiscontrole voor de bevolkings-registers en de kiezerslijsten begonnen. De volgende straten zullen het eerst aan dl beurt zijn, t.w. Markt, Wijd- straat, Dubbele Buurt, Hoogstraat, Kleiweg, Nieuwsteeg, St. Ant honiestraat.Nieuwe Markt, Zeugestraat, Vogelenzang, Rozendaal, Hout mansgracht, Varkenmarkt, Lemdulsteeg. Ro- baarsteeg, Paradijs, Cappenersteeg, Stoofsteeg, Speldemakerssteeg, Koster Gijzensteeg. Achter de Kerk enz. Het ligt in het voornemen de bevolking' nog speciaal te waarschuwen door het op hangen van biljetten in de betreffende straten, indien het daarvoor benoodigde materiaal wordt toegewezen. Met het oog op de komende verkiezingen •n in het eigen belang der bevolking en de voedselvoorziening wordt een dringend be roep op de medewerking van het publiek gedaan. Ieder kan deze verleenen door er voor te zorgen, dat trouwboekjes, persoons bewijzen en distributiestamkaarten (eerste- en tweede-) paspoorten, indentieteitsbe wijzen, verzekeringspolissen, rentekaarten, zieken- fondskaarten. diploma's, rijbewijzen, nood- stamkaarteL, vestigings- én huisvergunningen, enz. enz. van ALLE leden van het gezin en inwonenenden steeds bij de hand zijn. De inwonenden gelieven die bescheiden tijdelijk aan het hoofd van het gezin af te geven Bij weigering van toegang of afgifte c.q inzage van stukken zal de betrokkene ver plicht worden de benopdigde gegevens per soonlijk te komen verstreken aan het bevol kingsbureau. eiken werkdag tusschen 9 en 12 uur. Telefonische meldingen kunnen NiET worden aangenomen, terwijl over de controle- aangelegenheden evenmin kan worden gecor respondeerd of anderzins worden gerecla meerd. Er zal speciaal op het bezit van vestiging- en verhuisvergunningen worden gelet. Alleen door samenwerking kunnen de moeilijkheden worden opgelost. In het bericht over de proef vlucht van het Indië-vliegtuig dat wij gisteren hebben gegeven, is een storende fout geslopen De vertrektijd van Schiphol is, zooals wij eerder meldden, niet 9.30 maar 8-30 uur, dus hall negen Zaterdagochtend. In een rede over de Engelsche Buiten landsdie politiek zeide de Minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, heden in het Lagerhuis, dat de regeering in re- geeringszaken noch haar macht, noch haar verplichtingen kan overdragen aan een deel der gemeenschap. Bevin wenschte er den nadruk op te leggen, dat de problemen rond de atoombom een grooteren druk leggen op de geesten der Amerikanen als bezitters van de bom in verband met hun verantwoordelijkheid, dan de geesten van de volken van die landen, die niet in. bet bezit van die ge heimen zijn. Hoe groot de macht der wapenen ook moge zijn en wie Minister van Buiten landsche Zaken moge zijn, zoodra men afwijkt van de gedragslijn, waarbij de problemen niet worden opgelost op grond van wat recht is, zullen deze tot verderf voeren. Al bestaat de organisatie der Vereemg- de Volken nog niet, toch behoort iedere beslissing die genomen wordt zoodanig te zijn, dat deze past in het kader dier organisatie. Bevin zeide: „er bestaan twee beginselen: het eerste dat slechts tijd begrip en verzoening tot vereeniging leiden. Men krijgt een afschuwelijke nachtmerrie van onzekerheid, die ieder oogenblik te voorschijn komt. Het tweede is het principe van de samenwerking als doel als gevolg van, den grooten strijd vande laatste zes jaren is de groote moeilijkheid ontstaan, of de zoogenaamde intloedsfeeren en de machtspolitiek ge heel kunnen verdwijnen. Ik moet beken nen, dat soms tijdens onderhandelingen de machtspolitiek mij naakt en onbe~ schaamd voor de oogen stond, maar het andere oogenblik ziet men, dat men zoekt en streeft naar andere idealen, ik wilde het Huis dus vragen met te onge duldig te zijn tijdens deze overgangs- P0Bovenal moet een politiek gericht op den wereldvrede worden gevoerd om de catastrophe, die het gevolg van het ge bruik van vernietigingswapens zou zijn, te voorkomen. „Ik doe namens de Britsche regeering een beroep op de groote mogendheden om de kaarten open op tafel te leggen, wij zijn daartoe bereid". Engeland zal in de Oostelijke gebieden niets ondernemen dat schadelijk kan zijn voor de Sowjet-Unie. „Wanneer wij die verzekering geven, kan ik mij niet voor stellen dat de natuurlijke reactie zou zijn dat men de deur sluit en dat men alle contact tusschen menschen, hetzij voor den handel of iets anders zou verbieden. Ik ben ook niet van zins om de positie te aanvaarden, die radio Moskou zoo vaak uitbazuint: 2ij eischen het recht om goede betrekkingen te onderhouden met hun naburen, terwijl ik een misdadiger ben wanneer ik vraag om goede betrek kingen met de landen, die aan onze gren zen gelegen zijn. Engeland eischt het recht op met Frankrijk, Nederland, Bel- gie, Scandinavië of andere landen in een Westelijk blok in contact te treden. Lan den, die Engelands cultureele vrienden waren, historische relaties die eenzelfde opvatting van democratie hebben als Engeland. Internationale problemen moeten vrij willig door de betrokken volken opgelost worden, en niet door geweld of agressie: dat is het standpunt der Britsche regee ring. Niet omdat wij bevreesd, zijn ons te verdedigen, maar ik beschouw als belang rijkste zaak in de buitenlandsche politiek het verlichten van den last die drukt op het leven der menschen. Ik geloof dat dit land veel heeft te geven en veel heeft te winnen bij 'een uitwisseling- cultureel, economisch en artistiek. Er is op de we reld genoeg voor ieder, er behoeft geen afgunst, geen naijver te zijn. Wanneer die verklaringen in 1914 door Rres. Tru man zou zijn afgelegd, zou er geen oor log zijn geweest. Wanneer die verklaring in 1939 zou zijn herhaald, zou deze oor log eveneens zijn voorkomen. Bevin legde er dep nadruk op, dat on Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht s Naar Oost omloopende wind, aan vankelijk nog krach'ige langzaam af nemend. Nog enkele regen, hagel of natte sneeuwbuien. Daling v. temp. Wat is er in Gouda te doen? Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: De avonturen van Marco Polo. Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag De Zwarte Kamer". Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en met 1 Dinsdag Ergens in' Nederland. WAT GEBEURDE ER? 9 November 1944Vrouwenpolder op Walcheren bevrijd. De strijd op Walcheren thans ge ëindigd. Forli in Italië veroverd Ver- klaring van Churchill over de V 2, 1943: Teterek, Kerts door de Russen bevrijd. Churchill: „1944 zal het hoogtepunt te aanschouwen geven van dezen oorlog". 1942: Montgomery neemt Mers-Matroe- U.S.A. en Britsche troepen landen in Noord^Afrika en Fransch West-Afrika Eisenhower opperbevelhebber. Darlan beveelt de overgave van de stad Algiers. Am.-Fransche betrekkingen verbroken door Vichy. 1941Bntsch-Italiaansch treffen in de Mid- dellandsche Zee: 8 lt. schepen gaan verloien. Ital. weermachtsbericht:. In Oct. gesneuveld aan het Grieksch- Albaneesche front 179 soldaten, ge wond 128 (door gnerillastrijd). 1940: Over den strijd tegen Griekenland meldt de Giornale d'Italia: De Ital. opmarsch gaat met de grootste moeilijk heden gepaard". 1939: Incident te Venlo. Duitsche Gestapo- beambten ontvoeren met een auto 2 Nederlanders en 2 Engelschen van Nederlandsch gebied. danks de atoombom, een militaire macht steeds voor politiediensten noodzakelijk zal blijven. De eenige manier echter waarop een internatianale organisatie in stand kan wordep gehouden is dat die organisatie volledig als verplichting en politiek aanvaardt, dat men hen op hun woord vertrouwt, en dat er niet iedere vijf minuten een politieagent om de hoek komt kijken. Wij hebben dat stadium nog niet bereikt, wij staan nog te dicht bij den oorlog. Damvereeniging „Damlust." De uitslagen van de 10e ronde van de competitie van „Damlust" luiden P. Schouten P. Versloot 1-1 A. v. Beuzekom G. J- Barbier 0-2 J. L. Bol M. Zijlstra afgebr. A. Boer P. Tom 1-1 H. v. Eyk P. Schouten 2-0 N. v. d. Wouden J. de Bode 2-0 P. Slieker J. Backer 0-2 P. Zwart H. v. Haaren 2-0 C. de Pater J C. de Bruijn 2-0 A. de Frankrijker P. Verboom 2-0 C. Molenaar W. Verhoeven 2-0 M. Vermeulen A. ~v. d. Berg 0-2 Ter gelegenheid van de viering van den verjaardag der October-revolutie. hebben 900.000 Berlijners in de door de Sowjet-Unie bezette zone ieder 20 kg. briketten ontvangen. Dit is de eerste brandstof, die de Berlijners sinds Mei hebben geKregen. Unt?r den Linden te Berlijn biedt het pu bliek thans den aanblik van een geïllumi neerd portret van Stalin en in den dieren tuin bij de Brandenburgerpoort wordt de laatste hand gelegd aan een monument ter herinnering aan de verovering van Berlijn door het Roóde Leger. .ffi Éi GROOT GOUDA 1111 1

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1