ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Een ons suiker extra met St Nicolaas. v ilWMKt y ip „(int Condi" per aspera \i mimi nnriüircDi xrvi/nnn rmm mi AucTnn/mi eendracht ^ergeet U niet.... lüucbuuht AD ASTRA RedactieL. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijkeen Drukker: Drukkerij Verzijl.Gouda DAGBLAD NUMMER 76 MAANDAG 12 NOVEMBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda. Tel.3098. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm 10 ct. Sëss STADSNIEUWS Wat* weet U van Indië. De tank, die ons in Indië wacht en hoe de toestand aldaar is gegroeid, zal op Don derdag 15 November a.s. op objectieve wijze door den heer De Keizer, een Indië-kenner bij uitstek, worden toegelicht. Tevens zal met dezen avond, die door het Comité voor actueele onderwerpen, dat onlangs te dezer stede is opgericht, wordt georganiseerd het propagandawerk voor het Ned. Indische Roode Kruis geopend worden. Over dit interessante onderwerp zal onze stadgenoot Dr. J'. P. de Jong het een en ander zeggen. Daar ons blad in dit Gomité betrokken is, hebben wij voor dezen avond een speciale regeling voor onze abonné's weten te ver krijgen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij U naar de betreffende annonce in dit blad. Hulp voor ouden van dagen. Op een Donderdag 8 Nov. gehouden ver gadering met ruim 60 aanwezigen werd hier ter stede een Comité gevormd met het doel den toestand der ouden van dagen te ver beteren. Getracht zal worden zich in verbinding te stellen net Rijks- en Gemeente-instellingen. Alle personen, die zich bij bovengenoemd Gomité wenschen aan te sluiten, worden verzocht zich op te geven bij J. J, v. d. Spelt, (voorz.). Westerkade 83 of C. J. IJsselstein, Secr,), Vorstmanstraat 31. - „Eigen teelt". Zaterdaq J.l. verscheen het eerste nummer van het ©fficieele orgaan der GoudscheH.B.S.- Vereeniging, onder den origineelen naam van „Eigen Teelt". Het blad werd geopend met een welkomst groet van den Directeur, Dr. J. Leest en be vatte enkele goede schetsen van leerlingen, die zeer zeker in de toekomst meerdere ma len de pen zullen hanteeren. Niet sympathiek.' L. H. uit de Scheltemastraat zal terecht moeten staan, wegens het verduisteren van een polshorloge. In de hongerperiode had hij ook relaties met een boerenfamilie aange knoopt, om hem en zijn familie voor het ergste te vrijwaren. In dien tijd had hij voor den boer een polshorloge meegenomen om het in de stad te laten repareeren. Tot op heden was het horloge nog niet terug, zoodat de boer tot andere maatregelen is overgegaan. Zilveren feest. De Gemeente Lichtfabrieken had een ju bilaris onder haar personeel en feestelijk werd dit Zaterdag gevierd. De Heer J. H. Wilier, boekhouder 2e klasse, werd in den voormiddag door den burgemeester ontvan gen en gecomplimenteerd daarna was hem op het directie-kantoor nog een verrassing bereid. De Heer Kuipers en de Heer Schar- oo spraken de Héér W- woorden van waar deering toe. Namens de personeelsvereeni- ging sprak nog de voorzitter de Heer Tuit- hof. De echtgenoote en den jubilaris werden bloemen en een schilderij aangeboden. Gifangeltjie in den gifhandel. H. v. R. uit Bodegraven kreeg 'n proces verbaal, daar hij boter had gekocht van A. V uit Lange Ruige Weide. Het onderzoek bij A. V. leverde nog 10.4 kg, boter op, die in beslag genomen werden. dat U morgen Uw nieuwe distri butiekaart moet halea en Uw snoep- of tabakskaart, als Uw naam ligt tusschen GROÖD—HOYNG U behoeft alleen Uw tweede stamkaart en het inlegvel mede te nemen. U kunt aan de loketten 5-7-9-11 van het GYMNASTIEKLOKAAL in de PEPERSTRAAT terecht tusschen 9.30 en 12 uur en 2-3.30 uur. DISTRICTS-NIEUWS. REEUWIJK Gevonden en verloren voorwerpen. Bij de politie werd kermis gegeven van het vinden van vier tafellakens. 'Terug te bekomen bij A. Groenendijk, 's-Graven- broekschenweg E 155. Verloren werd een hondenriem door Dr. Lievegoed. Huisslachtingen. Huisslachtingen moeten des Maandags ten gemeentehuize voor 12 uur worden aan gegeven om Dinsdag daarop te kunnen slachten. Over de laatste week werden aangegeven 7 huisslachtingen voor varkens, 6 voor schapen en 1 voor een geit. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Gijsbertus Blom 31 j. en Sophia Bontenbal 27 j. Loop der bevolking. Ingekomen: A. de Jong in H 179 a uit Papekop. De 100-gulden biljetten en Ned. Volks herstel. Het bestuur van de afd. Reeuwijk Volks herstel maakt de ingezetenen er op attent, dat ingeleverde 100 gulden biljetten voor Volksherstel kunnen worden vrijgemaakt. Zij, die bij voortduring Volksherstel wil len steunen kunnen hun geblokkeerde 100 gulden biljetten doen overschrijven op reke ning van Volksherstel. Nadere inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt op het bureau van Volksherstel gemeentehuis Reeuwijk. BINNENLAND. In verband met de viering van het St. Nicolaas-feest zal „voor groot en klein" een ons suiker extra beschikbaar worden gesteld. Minister Lieftinck over de geldsaneering Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat de Minister van Financiën, Prof. Mr. P. Lieftinck, Dinsdagavond 13 November a.s. te 21.00 uur, een Radiotoespraak zal houden over: „De ontwikke ling van de geldsaneering. Schatting van Nederlands verlies aan menschenlcvens. Dr. Ph. J. Idenburg, directeur van het Centraal Bureau voor de statis tiek heeft e^n schatting gemaakt van het aantal pertDnwcL dat Nederland tengevolge van den oorlog heeft verloren. Hierbij zijn de militairen en burgers, gedood door oorlogs handelingen, de verliezen van de maripe en de koopvaardij, de ten gevolge van executie en mishande ling en kampen in Duitschland over leden Joden, politieke gevangenen en tewerkgestelden en de slachtof fers van denhongersnoodinbegrepen. Het totaal, waarin dus de ver liezen in Nederlandsch-Indië nog niet zijn begrepen, bedraagt 200.000 personen. Per 1000 inwoners zijn er 22 om gekomen. Het cijfer van de militaire en ci viele oorlogsslachtoffers voor Groot- Brittannie en Noord-Ierland be draagt 7 per 1000 inwoners. Nederland sluit een handels verdrag met België. Met België heeft Nederland zoo juist handelsverdrag gesloten. Het is heden onderteekend. Het verdrag is van beperkten omvang. Wij zullen uit dat land in hoofdzaak ontvangen glas en kalk. Voorzien is in den invoer, van 600.000 vier kante meter gEas tot het einde des jaars. In het volgende jaar zal 250.000 vierkante meter glas per maand worden geimporteerd. Nederland zal aan België cokes leveren. Cokes was voor ons vroeger leeds een belangrijk export-artikel. De regeering acht het dan ook van belang, ondanks onze eigen moei lijke kolenpositie nu reeds mët cokes op de Internationale markt te ver schijnen. De data van de in 1946 te houden voor- en najaarsbeurs definitief vastgesteld. Zooals reeds bekend bestaat er voor de komende voorjaarsbeurs een tegen alle ver wachting in zeer groote belangstelling. Niet het minst bij de deelnemers, waarvan reeds meer dan 700 aanvragen om deelneming zijn binnengekomen. Tot ver over onze grenzen kwamen deze aanvragen en zelfs van Ameri- kaansche zijde werd naar de voorwaarden tot deelname geïnformeerd. Vanzelfsprekend zijn er nog tal van -moeilijkheden op te los sen. De herstel-werkzaamheden, nauw ver band houdende met de expositieruimte, het transportvraagstuk en het huisvestings probleem, behooren wel tot de voornaamste. Het bestuur van de Koninklijke Nederland- sche Jaarbeurs heeft echter goed vertrouwen dat alles zal worden opgelost. Want in de vergadering van den raad van beheer zijn de jaar^eursdata voor 1946 definitief vast gesteld. De voorjaarsbeurs van 10 t./m. 19 September. Nog kan worden medegedeeld, dat de in een dezer dagen te 's Hertogen bosch gehouden bijeenkomst van schoen fabrikanten is besloten aan de voorjaarsbeurs als groep deel te nemen. Huisvrouwen en distributie. Dinsdagavond 13 November as. om 9uur zal voor den zender Hilversum 2, golflengte 415 m. een vraaggesprek worden gehouden tusschen den heer E. C. van Noordwijk en een Nederlandsche hulsvrouw, onder den titel „Een huisviouw vraagt den Directeur van het Centraal Distributiekantoor. Felle strijd in Soerabaja Het geallieerde hoofdkwartier te Bata via deelde mede dat hedenochtend vroeg strijdkrachten van de Vijfde Britsch- Indische divisie begonen zijn Soerabaja schoon te vegen. Er waren verborgen schutters aan het werk en de Indonesiërs schoten met lichte machinegeweren. Tegen het einde van den ochtend nam het Verzet der Indonesiërs toe en de Britsche en Britsch-Indische troepen leden verliezen. Generaal Mansergh besloot toen dat een krachtiger actie van de zijde der geallieerden noodig was er bracht artillerie en. luchtmacht in den strijd. Bepaalde deelen der stad, waar de extremisten de overhand hadden, werden met granaatvuur en bommen bestookt. De vliegtuigen, die van het vliegveld te Soerabaja opereerden, stqpden onder be vel van generaal Mansergh. Britsche oor logschepen beschoten het havengebied van §oerabaja, het postkantoor en de an dere regeeringsgebouwen vijf minuten voor de aanvallen uit de lucht, zoo meldt ANP-Aneta. .Hoewel nog niet officieel be kend is in Batavia, dat hekt ultimatum van generaal Christison is afgewezen, wijzen de feiten uit dat aan de voorwaar den ervan.' zelfs niet gedeeltelijk voldaan is. Behalve gisteravond was de Britsche en Br. Indische artillerie vanmorgen, bij Soerabaja in actie, aldus werd gisteren bericht. Berichten van Nederlandsche her komst, die inhielden, dat het grootste ge deelte van Soerabaja door Britsche en door Indische troepen zou zijn bezet wa ren vermoedelijk onjuist, aldus Reuter, Dit blijkt uit latere rapporten, volgens welke die troepen, gisterenavond 1200 yards ongeveer 1 K.m. waren opgescho ten. Volgens Indonesische rapporten, welke in telegrammen uit Batavia worden aangehaald zijn Soerabaja en zijn omge- Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht Zwakke aan de kust matige wind tusschen N. en N.O. Meest zwaar be wolkt met hier en daar eenige. lichte regen. Vrij koud. Wat is er in Gouda te doen? Reünie; Vrijdag t./m. Woensdag: De avonturen van Marco Polo. Thalia-Theater: Vrijdag t./m. Woensdag „De Zwarte Kamer". Schouwburg-Bioscoop Vrijdag tot en met Dinsdag Ergens in Nederland. Dinsdag 13 Nov. „De Beursklok". 8 u., Flits-varieté. Woensdag 14 Nov. „De Beursklok", 8 u„ Flits-varieté. Woensdag 14 Nov. bovenzaal „Reünie", 7 u. n.m. Ls. J. Borger over „West-Europa en de Democratie, d.w.z. de geest der vrij heid" in verband mét „De mensch vanmor gen". WAT GEBEURDE ER? 11 November 1944 Chateau Salin genomeu. Forli in Italië veroverd. Het stadhuis van Heusden door de D. opgeblazen met 180 be woners in den kelder. 120 komen om. Razzia's in Rotterdam, 30000 mannen worden weggevoerd. 1943 Onlusten in den Libanon. 1942 Casablanca in geall. handen. Duitsch land en Italië bezetten het vootheen onbezette deel van Frankrijk, met in begrip van Corsica. 1941 De Duitschers „snoeren Stalingrad definitief van achterland af." 1939 Rarttorfeneering van erwten, V2 Kg. in vier weken. 12 November 1944 Churchill tot Eereburger van Parijs benoemd. 1942 Britten veroveren Bardia. U.S.A. troepen in Bone. 1940 Molotof brengt een bezoek aan Hitter. De Gaulle verovert Fransch Caboen. ving verwoest en 1000-en Indonesische soldaten en burgers gedood. Door onon derbroken Britsche aanvallen uit de lucht op zee en te land. Ook in Batavia gevechten. Zondagavond is een kort, doch hevig ge vecht ontstaan in het krmatgebied van Batavia, waarbij gebruik werd gemaakt van mortieren. In het centrum der stad. achter hotel Des Indes, werd eveneens geschoten. Omtrent de oorzaak van het uitbreken van het gevecht en het aantal slaehtoffers is nog niets bekend. Soetan Sharir moet nieuw Kabinet vormen Volgens dê „Merdeka" heeft Soekarno den voorzitter van het uitvoerende Comité, Soetan Sharir, opgedragen een nieuw Kabinet te vormen, Sharir is tot dusverre hierin niet geslaagd en zoolang het nieuwe Kabinet nog niet geformeerd is, zal het oude blijven functionneeren. Postverbinding met het Verre Oosten De Directeur-Generaal der P.T.T. maakt bekend, dat het thans mogelijk is, niej; aangeteekende briefkaarten en brie ven t.e.m. 40 gram per vliegtuig te ver zenden npar Birma, Malaya (Maleische staten en Straits Settlementes), Siarn en Hongkong.' Het boven de gewone porto verschuldigde luchtrecht bedraagt 0,30. per 5 gram. Omtrent den overtochtsduur kunnen geen inlichtingen worden ver strekt, Men moet echter rekenen, op ver traging in de aflevering der stukken, in verband met moeilijkheden in -het land van bestemming. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1