De Sf rtduttstay De wereld helpt Holland VOET BAL. U.V.V.- GOUDA 4—1 G.S.V.Westerkwartier 21 Wederom wisten de groenwitten giste ren onder buitengewoon slechte weersom standigheden en een zeer zwaar terrein beide punten in de wacht te slepen, zoo dat zij thans in het bezit zijn gekomen van vier punten uit twee gespeelde wed strijden. Hebben zij iets in hun marsch? Beide elftallen stellen zich op en het is Westerkwarti^r, welke het eerst in den aanval is. Maar direct neemt G.S.V. het spel over en verkeert het Westerkwartier- doel eenige malen in gevaar. Met het ne- mef^van een vijftal hoekschoppen van links en rechts op het doel van de Hage naars torijgen de G.S.V.-ers goed opge- lgtie kansen. Mede door het slechte schie- en weten de groenwitten niet te scoren. Hoe ook gewerkt wordt doelpunten blijven uit, zoodat de rustt met gelijke stand 0—0 aanbreekt. Na de thee/pakken beide partijen flink aan en met een goed opgezette aanval der Hagenaars is het Westerkwartier, dat door het verkeerde terugspelen van K. Kerk, de leiding neemt 01. De G.S.V.- ers ontketenen hierna eenige aanvallen en de vreugde der Hagenaars is van kor ten duur, wanneer F. Lakerveld uit een voorzet van Stouthard den stahd weder om op gelijken voet brengt. 11. Aange moedigd door de G.S.V.-aanvoeder W. Slaman en het publiek trekken de groen witten er met veel enthousiasme vandoor. C. Brem moet door een blessure het veld verlaten en wordt door A. Wemmers ver vangen. Stouthard gaat l.binnen spelen. Gesteund door de middenlinie en de achterhoede Velke bergen werk verzetten, speelt H. /v.'Harten den bal naar J. Ver meer welke met een snelle ren op het Westerkwartierdoel afstromt, een achter hoede speler passeert en onhoudbaar voor den Westerkwartierdoelman inschiet. 2—1 Er zijn nog ongeveer 8 minuten te spelen en ook Westerkwartier laat zich niet on betuigd, zoodat de G.S.V.achterhoede zwaar op de proef wordt gesteld en schitterend stand weet te houden. Met een vrijen trap even voor het strafschop gebied ontstaat voor de groenwitten even een gevaarlijke situatie maar mede door het snelle terugkomen van binnenspelers en halflinie komt in den stand geen wij ziging. Hierna fluit scheidsrechter A. C. Cattel, die prima leidde, het einde van deze spannende, forsch, maar eerlijk ge speelde match, welke volkomen verdiend door de G.S.V.-ers werd gewonnen. Met drie invallers voor Grooten- dorst, Jansen en Revet trok Gouda naar U.V.V. en speelde daar een goede wedstrijd, beter dan de uitslag zou doen vermoeden. Reeds na vijf minuten heeft U.V.V. succes als een hard schot van Wurff via de bovenlat door Gerritsen niet klemvast wordt gevangen en rechts buiten Baams onhoudbaar inkopt. Hierna krijgt Gouda langen tijd verreweg het beste van het spelen Slob in het U.V.V.-doel, die een prima wedstrijd speelde, heeft handen vol werk. Tot driemaal toe weet hij zeker schijnende doelpunten te voorkomen, terwijl Sterk in deze periode bovendien nog tegen de lat kopt, buiten bereik van den keeper. Stoppelenburg is inmiddels geblesseerd geraakt en wordt ver vangen door Wim van Reenen, die als linkshalf snelheid tekort komt om de vlugge Utr. rechtervleugel in bedwang te houden. Reeds spoedig na de rust is het weer Baams die den voorsprong vergroot 2-0. De strijd is meer ver deeld als voor de rust. Toch is het U.V.V; die het meeste succes heeft, want als Piet van Reenen een goede pass geeft, doelpunt Baams op schitterende wijze 3-0. Direct hierop een hoekschop op het U.V.V.- doel; Walthie. die rechtsbuiten is gaan spelen, zet schérp voor en Hommels maakt het lang verdiende tegenpunt. Nadat de linksbinnen Hardeman met een schot in de uiterste rechterhoek den stand op 4-1 heeft gebracht komt het einde van dezen fairen kamp. waarvan de cijfers wel wat geflatteerd zijn. HANDBAL Vir. et Celeritas 1Excelsior I 51 Virés et Celeritas «peelde gisteren op eigen terrein de plaatselijke wedstrijd tegen Excelsior 1. Excelsior begon vrij fel, en het gelukte haar binnen .enkele minuten door Hammer te doelpunten. Na eenig verkennen kwam Vires er allengt beter in, en het was Van Kesteren die met een fraai schot, de stand op 11 bracht. Excelsior speelde in deze periode voor wat ze waard was, maar wat het binnentrio ook probeerde, het strandde op de Hechte Viresverdediging. Het succes kwam aan de andere zijde en het was we derom v. Kesteren welke de stand met de rust op 21 wist te brengen. In de tweede helft was Vires overwe gend in de meerderheid, welke tot uit drukking kwam door 2 doelpunten van Mikkers en één van L. Dekker, zoodat de eindstand kwam met 51. P. Berlijn speelde een zeer goede partij. Vires II bond de strijd aan tegen Mi nerva II, Rotterdam. In de eerste helft was het Minerva, welke de toon; .aangaf, en met 20 voorsprong ging de rust in. Na rust speelde Vires met meer energie en het gelukte haar, door doelpunten van Wirtz 1, de Groot 2, S. Dekker 1 en v. d. Heuvel 1 de stand op 52 te brengen. Heerenwedstrijd G.M.H.C. 1—R.B.C. Ill (6—2) De Goudsche Mixed Hockeyclub ver schijnt met een gewijzigde opstelling in het veld. Klarenbeek speelt nu linksbui ten en Rob van Wingerden in de halflinie. Bovendien zijn rechtsbinnen en midvoor van plaats verwisseld. Deze opstelling blijkt goed te voldoen. De vochtige Goudsche velden zijn over het algemeen een voordeeligen factor voor G.M.H.C., doch nu heeft het de ne derlaag van R.B.C. beperkt tot een doel- puntenverschil van vier goals. Gouda beschikt over een betere stick- techniek en weet dit direct na het begin al in een doelpunt om te zetten door mid del van den linksbinnen B. de Jong. De Rotterdamsche Bondsclub weet al spoe dig den stand gelijk te maken, doch dit is van korten duur. De groote druk op het Rotterdamsche doel wordt door midvoor Langeraar in een doelpunt omgezet (21) en direct daarop weet linksbuiten Klarenbeek na een snelle doorbraak een uitmuntend doelpunt te maken uit moeilijke positie (31) De midvoor brengt voor de rust met een push den stand op 41. Na de verwisseling van de speelhelf- ten valt R.B.C. nog even enthousiast aan en weet den achterstand te Verkleinen tot 42. Van nu af aan. isG.M.H.C. al leen nog maar aan bod en er ontstaan vele kritieke situaties voor het Rotter damsche doel. Door het slechte terrein ontstaan echter slechts twee doelpunten, keurig ingeschoten doof B. de jong. Midden in de belegering van het doel van R.B.C. fluit de scheidsrechter het eindsignaal. Daitieswedstrijd G.M.H.C. I—Tempo 11 (—0) Het zware terrein heeft de dames niet belet een vlotte partij te spelen. De Goud sche hockeyclub heeft deze keer weer mej, Marrees in haar gelederen, wat een aanzienlijke versterking van de ver dediging beteekende. Aan de andere kant mist de voorhoede haar schutter, mej. Lavies. Zoodoende heeft Gouda haar veldmeerderheid niet in doelpunten kun nen uitdrukken. Bovendien wenden de en kele goede doelschoten op Tempo,„door haar keeper uitmuntend gekeerd. We zien in de eerste helft een zeer goeden voor zet van de snelle rechtsbuiten mej. Ken- gen, die door mej. van Eijk rakelings naast geschoten wordt. Een keihard schot van de rechtsbuiten uit een keurige throughpass van mej J. de Jong, wordt door de keeper van Tempo goed gestopt en weggewerkt. De aanvallen van Tempo leverden niet veel moeilijkheden voor de constant goed spelende Goudsche verdediging, die bo vendien nog versterkt bleek door de nieuwe rechtsback, mej. Vixeboxse. De keeper mej. Hess is nog steeds goed in vorm. Van de meerderheid van Gouda, maakt mej. Barerifsen'gebruik trm naar voren te komen en eenige malen alleen door te breken, doch de Rotterdamsche verdedi ging Iaat zich niet verrassen. Zoo komt het einde met een puntloos gelijk spel. Wereldschaaktournooi 1946 te Groningen Naar het A.N.P. verneemt heeft een commissie, bestaande uit leden van het schaakgezelschap „Steunton" te Gronin gen, ptannen in voorbereiding een we reldschaaktournooi in het najaar 1946 te organiseeren. Het ligt in de bedoeling 16 tot 20 spelers uit te noodigen, waartoe in ieder geval (alphabetisch) zullen be- hooren Botvinnik, Euwe, Fine, Flohr, Keres en Reshevsky. Er is een fonds gevormd, waaruit de kosten van dit tournooi zullenkunnen worden bestreden. „Staunton" wil dezen wedstrijd, met enkelvoudige ronde, orga niseeren ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Als wedstrijdleider zal vermoe delijk Hans Kmoch fungeeren. Gelijktijdig zal er in Groningen een nationaal tournooi worden gehouden, waaraan spelers van „Staunton", den Noordelijken Schaakbond, den Friesschen Schaakbond en den Kon. Nederlandschen bond zullen deelnemen. Tenslotte zullen aangesloten schakers te Groningen de ge legenheid krijgen elkaar in een stedelijk tournooi te ontmoeten. Dit laatste tour nooi zal worden geleid door den heer A. B. Flentge. Secretaris van de commissie „Staunton's Wereldschaaktournooi" is de heer Joh. Hollanda. Buitenlandsch sportnieuws. Duitschland van de ledenlijst afgevoerd Het bestuur van de Federation Inter nationaal de Football Associations kwam te Zurich bijeen. Aanwezig waren de bestuursleden Karei J. J. Lotsy (Nederland), Jules Rimet (Frankrijk), Seeldrayers (België), De Pe lican (Tsjecho-Slowakije) en Eie (Noor wegen). T^er-gelegenheid van den voetbalwed strijd ZwitserlandItalië bevonden zich, op uitnoodiging van den Zwitserschen Voetbalbond, Stanley Rons, secretaris van den Engelschen en Graham, bestuurslid van den Schotschen Bond, eveneens te Zürich. Men mag aannemen, dat, hoewel Engeland en Schotland geen lid van de F.I.F.A. zijn, toch officieus contact wordt gehouden over de belangrijkste proble men, de internationale voetbalsport be treffend. Gemeld wordt, dat het bestuur van de F.I.F.A. besloten heeft Duitschland vsn de ledenlijst af te voeren, omdat bij de ineenstorting van het Nationaal-Socialis- tisch regiem de Duitsche voebalbond opgehouden heeft te bestaan. De bestuursleden Bouwens (Duitsch land)) en Mamo (Italië) werden uit hun functie ontzet. Indië-vliegtuig in Basra. De D.C. 4, welke een proef vlucht naar Indië maakt, is heden in Basra (Iran) aangekomen. Zater dagavond landde het toestel te Cairo, vanwaar het Zondag weer vertrok Duitschland wordt niet verdeeld Veldmaarschalk Montgomery heeft op een persconferentie te Berlijn, naar aan leiding van een hem gestelde vraag, cate gorisch verklaard, dat het niet in de bedoeling lag, Duitschcland in vier aparte zones te verdeelen. Hij meende, dat de bezwaren van Fransche zijde in dit op zicht met tijd en geduld overwonnen zou den kunnen worden. In antwoord op een andere vraag zeide Montgomery, dat, naar zijn meening, de thans door de ge allieerden gevolgende methode van op bouw in Duitschland niet zou leiden tot de ontwikkeling van een zeer sterk Duitschland. Montgomery verklaarde tijdens de pers conferentie verder onder meer, dat de voedselsituatie in Duitschland momenteel critieker was dan ooit, sinds de geallieer den Duitschland waren binnengetrokken. De steenkolenproductie steeg op bevre digende wijze, doch door transportmoei lijkheden werd de verdeeling der kolenn belemmerd. De rantsoenen in Duitschland vertegenwoordigen op hett oogenblik ge middeld slechts 1200 tot 1500 caloriëen. Voor het handhaven van deze beneden h.et als noodzakelijk erkend minimum gelegen rantsoenen was men, aldus zeide Montgomery, volkomen afhankelijk van den invoer van tarwe. Ook kon slechts met groote moeite 't huidige rantsoen van 1 kilogram aardappelen per week gehand haafd worden. Montgomery zeide: „met groote be langstelling" kennis te hebben genomen van de krantenberichten, volgens welke hij. misschien spoedig van zijn post ont heven zou worden. Naar zijn inzicht zou het echter aanbeveling verdienen geen wijziging in commando of in het alge meen in Duitschland aan te brengen, vodrdat de „slag om den winter" gewon nen zou zijn. Voorts weidde hij uit over de behoefte aan troepen in Duitschland. Hij zeide, dat de Duitsche bevolking op het oögen- blik weliswaar uiterlijk volgzaam was, doch dat men niet kon voorspellen, welk effect het gebrek aan voedsel en brand stof onder de harde omstandigheden van den Midden-Europeeschen winter op haar zou hebben. KORTE BERICHTEN. Het hoofdbestuur van den bond van arbeiders in de automobielin- dustrie heeft alle stakingscomité's instructie gegeven stakingen te proclameeren in de fabrieken van General Motors, Chrysler en Ford. Met vertegenwoordigers van eerst genoemd concern zullen de onder handelingen echter Donderdag a.s. worden hervat Hadjithaib vraagt samenwerking tusschen Nederlanders en Indonesiërs. In het Bataviasche blad „Het Dagblad", doet een Mohamme- daansche leider Hadjithaib een vu rig beroep om tot samenwerking te komen tusschen Nederlanders en Indonesiërs. Wanneer men een bezoek brengt aan een hoofdmagazijn van de H.A.R.K., krijgt men onwillekeurig den indruk, dat Holland het troetelkind van de wereld is. Uit het weinig of niet geschonden deel van de wereld, uit Engeland, Canada, de Ver. Staten en Zuid-Amerika stroomen enorme hoeveelheden Reliefgoederen naar ons noodlijdend Nederland. In de hoofdmagazijnen te Roosendaal, Rotterdam en Amsterdam worden deze, het zijn .hoofdzakelijk textielgoederen, uit gepakt, gesorteerd, opnieuw gebundeld om vervolgens via de provinciale en de plaatselijke comité's aan de behoeftigen geheel gratis te worden uitgereikt. In ons land worden zoo ruim een mii- lioen stuks per maand uitgesorteerd. Nog steeds stroomen de liefdesgavan aan. Alleen reeds de „Help Holland Coun cil" heeft een permanente toezending"tot April van het volgend jaar toegezegd. Niet alleen de hoeveelheden zijn een bewijs van het sympathieke medeleven der geheele wereld met ons geteisterde land, ook, en misschien meer nog, ligt dat bewijs in de voortreffelijke kwaliteit van de gaven. Een zeer groot deel vor men de zelf-vervaardigde, zelf-gebreide kleedingstukken, die varieeren van baby broekje tot bontjas, van boezelaar tot beddelaken, van kinderkousje tot colbert- costuum. De omstandigheid dat niet voldaan kan worden aan alle aanvragen om de meest noodige kleeding en dekking, geeft een blik op de keerzijde, op den ontzaglijken nood waarin ons volk is komen te ver- keeren. Hoe spijtig ook, de verdeeling van die millioenen bereikt niet alle noodlijdenden. Te meer dankbaar mogen en moeten degenen zijn, die de noodige hulp wel ontvangen, tot het leveren van een be wijs van die dankbaarheid noodigen de schenkers als het ware zelf uit, omdat deze in de meeste gevallen naam en adres aan de geschenken hebben gehecht. Een in het Nederlandsch gestelden brief van den Nederlander die zijn gave kreeg, stelt de goede gever klaarblijkelijk op prijs. Meer nog: insiders beweren, dat zulke brieven de weldadigheid nog meer zullen prikkelen, zoodat men met een bedankje, dat men wat graag zal brengen, tegelijk indirect,hulp verleent aan zijn helaas nog zoo talrijke lotgenooten die dikwijls, zelfs met het allernoodzakelijkste niet konden worden geholpen. De H.A.R.K. doet öntzaglijk veel, z'J kan dat evenwel van alle medewerkers niet gratis verlangen. Particuliere giften, Roode Kruis-collecten moeten de finan- cieele middelen verschaffen.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2