Het plan ran den arbeid wordt verwezenlijkt. Geleide economie wordt doorgevoerd. Radio-programma De Minister van Handel en Nijverheid, ir. H. Vos, heeft geantwoord op eenige gestelde vragen. In de eerste plaats over de planeconomie. Voor zoover deze regeering betreft, zal aangestuurd worden niet op een tijdefijjke, doch op een blijvende geleide economie. Na eenigen tijd zal dienen te worden onderzocht, welke gebreken nog een dergelijke economie aankleven en of zij haar meerwaardig heid heeft bewezen boven de vrije economie. De volksvertegenwoordiging zal ten slotte hebben te beslissen. In dit verband koestert de minister geen vrees, dat in de eerstvolgende jaren de werkloosheid in ons land groot zal zijn. Er zal zelfs een vrij groote vraag bestaan naar geschoolde krachten. Ook beveelt de minister aan een plan voor openbare werken, dat als conjunctuurregulator dienen moet. Noodig is, dat men ook internationaal de conjunctuur zal beheerschen. Een bewust plan voor schadeherstel van bedrijven is in werking. Het eerst komen die bedrijven in aanmerking, waarvan men weet, dat ze in de Interna tionale Economie zullen passen. De re geering zal alleen den normalen weg be wandelen om de bedrijven in de hand te krijgen, dus door middel van toewijzin gen, investeeringsmaatregelen en produc tiecontrole. Credietgeving is in dit ver band secundair. Over het Cnetraal plan bureau, dat op komst is, zal de minister voor de radio binnenkort mededeelingen doen. Wat den handel met het buitenland be treft is met Tsjecho-Slowakije 'n verdrag afgesloten. Mett Noorwegen zijn crediet- afspraken gemaakt, met Zweden zijn on derhandelingen gaande, met België is overeenstemming bereikt, met Zwitserland wordt eveneens onderhandeld. De moei lijkheden bestaan in hoofdzaak hierin, dat wij ons op het standpunt dienen te stellen, dat wij ook iets moeten kunnen aanbieden en niet alleen als vragers moe ten komen. Alle af te sluiten verdragen zijn nog zuiver bilateraal. Het is echter niet de bedoeling, deze zoo te houden. In 1946 hebben wij nog een import-over schot noodig. Gehoopt wordt, dat in 1947 de handelsbalans in evenwicht zal komen. Amerika is gekomen met een wereld- handelsplan. Volgens den- minister zit echter in dit plan weinig aan internatio nale waardep. Er zijn verdergaande re gelingen noodig, waarbinnen een eigen exportpolitiek kan worden opgebouwd. Uit Amerika worden door ons niet alleen eindproducten, doch ook machines ge importeerd. Er is nogal wat te doen geweest over den aankoop van koffie in Brazilië. Deze aankoop lags echter buiten de verantwoor delijkheid dér regeering. Voor de auto trucks komj een publicatie. Voor onze vrachtautopositie heeft de minister geen bijzondere zèrgen meer, wel voor die der personenauto's. Voor boekenaankoop in Amerika is 300.000 toegestaan, voor boekenaankoop in Engeland 800.000, bedragen dit nog ver liggen beneden onze behoeft^. Getracht wordt ook boe ken te expor|teeren, b.v. encyclopaedisch werk, plaatwerk, atlassen e.d. Inzake de Bedrijfsorganisatie wordt te zijner tijd een voorontwerp gepubliceerd, dan kan het eventueel verbeterd worden, opdat een presentabel ontwerp aan de Staten-Generaal kan worden voorgelegd. In verband met loon- en prijspolitiek merkte de minister nog op, dat de enor me toeslagen van 800 millioen per jaar alleen voor defy levensmiddelensector na tuurlijk niet voort kunnen gaan. De re geering poogt dan den eenen kant groote toeslagen te voorkomen, aan den anderen kant de loonen en prijzen te blijven be heerschen. De vraag is gerezen: hoe moe ten de arbeiders de goederen betalen als die straks op de markt verschijnen? Et zijn hier drie mogelijkheden: loonsver- hooging zonder meer, loonsverhooging als spaarsysteem en crediet zonder dat van loonsverhooging sprake is. Een be slissing hieromtrent is niet genomen. Voor de geteisterde gebieden bestaat een normaal distributiesysteem, maar deze gebieden hebben Voorkeur voor bepaalde goederen. Het volgend" jaar hoopt men volledige gelijkschakeling te bereiken. Diner cp het Witte Huis De President der V.S., Truman, heeft op het Witte Huis een diner gegeven ter eere van den eersten minister van Groot- Britannië, Clement Attlee, en den eersten minister van Canada, Mackenzieking. Na de toasts stelde Truman vast, dat, „een der groote eigenschappen van het Britsche Keizerrijk hierin bestaat, dat het Britsche volk, indien de regeering. een buitenlandsche politiek voert en dat doet zij altijd steeds achter die politiek staat, welke regeerlng ook aan het be wind is". Ter illustratie wees Truman op de on derhandelingen te Potsdam, welke door Churchill waren begonnen en door Attlee werden beëindigd (na de verkiezings zege), zonder dat er stagnatie optrad. Hij sprak de hoop uit, dat ook de Ver eenigde Staten een buitenlandsche poli tiek zouden weten te voeren, die een po litiek van het volk mocht heeten en niet een van een partij. Truman zei verder: „Wij begeven ons met vroom gemoed ter conferentie. Wij hopen, dat de conferen ties zullen leiden tot afspraken en richt lijnen, welke de Vereenigde volkeren tot een levensorganisme stempelen". Attlee beantwoordde Truman's toe spraak en zei o.m., dat het doel der bui tenlandsche politiek niet moest zijn één bepaald land te dienen, maar dat alle volkeren der wereld er dë voordeelen van moesten ondervinden. „Dit wil niet zeggen, dat wij geen rekening houden met de verschillen tusschen ons, maar het wil mij voorkomen, dat onze heden ten dagen onder den voet geloopen belangen der wereldbeschaving allereerst de aan dacht waard zijn". Attlee besloot met te wijzen op het vele, dat aan beide zijden van den Atlantischen Oceaan wordt ge daan voor „vrijheid en democratie..^ dien moeilijksten van alle regeerings- vortnen, zoo ongeveer den eenigen, die vrijen menschen waardig is". Indonesische Communistische Partij weer opgericht. De Indonesische communistische partij P'K.l. js> naar uit een verklaring van den secretaris blijkt op 21 October weer op gericht. De* „Merdeka", die deze verkla ring heeft opgenomen, voegt eraan toe dat deze partij sinds haar verbod in 1926, ondergronds heeft gewerkt. Iersch vee voor Nederlandsche magen. De troep ossen, die\ we op weg naar de Borneokade tegenkwamen, zag er heel anders uit dan het vee in onze polders. Dat waren dus de lersche ossen. Per s.s. „Orestes" van de K.N.S.M. zijn ze Woensdag uit Ierland vertrokken, waar ze uitgeleide werden ge daan door den Ierschen minister van Land bouw, Dr. Ryan en den Nederlandschen consul-generaal aldaar. Vannacht om 12 uur meerde het schip aan de Borneokade en Zondag om 5 uur is men begonnen met uit laden van dit eerste contingent van 630 ossen. Er zullen er nog heel wat volgen, want in totaal moeten 10.000 stuks naar Nederland worden verscheept, beurtelings naar Amster dam en naar Rotterdam. 4000 hiervan vor men een geschenk van Ierland, de overigen zijn door Nederland daar aangekocht. De zware ossen - ze wegen ieder onge veer 650 kg. - werden langs een speciale loopplank „uitgeladen" onder aanmoedigend geschreeuw van de dokwerkers, die de on- willigen soms met veel moeite naar buiten moesten drijven. Voor de verzorging der dieren zijn een aantal Ieren aan boord, terwijl een vertegen woordiger vap de lersche pers deze eerste reis heeft meegemaakt. Eisenhower naar de Vereenigde Staten. Generaal Eisenhower heeft Zaterdag per vliegtuig Frankfort a. M. verlaten om zich ▼ia Parijs naar de Ver. Staten te begeven. Waarschuwing voor Land en Tuinbouw Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: In Zweden en Noorwegen heeft de win- ter zijn intrede gedaan. In Lapland komt strenge vorst voor, in Stockholm vroor het vanmorgen 2 graden en op vele plaat sen tot zelfs in Zuid-Zweden viel sneeuw De koude arctische licht dringt met stormsnelheid over Denemarken en de Duitsche Bocht naar onze omgeving door, zoodat ook over Nederland aanmerke lijke temperatuurverlaging te verwachten is. Voor den komenden nacht zijn, in ver band met de krachtige luchtbeweging, de nachtvorstkansen nog klein, voor de daar opvolgende nachten moet op zware nacht vorsten worden gerekend. Drinkwater uit zee Tal van Britsche piloten, die in Zee gestort waren en daaruit zijn opgehaald, werden gered door het gebruikmaken van een apparaatje waarmee men van zee water drinkwater Hfon maken. Deze uit vinding was het resultaat van langdurige onderzoekingen door de wetenschappe lijke onderzoekingsafdeeling van de admi raliteit. Op het einde van den oorlog wa ren er 340.000 apparaatjes in productie. Voorkeur werd gegeven aan de vervaar diging van speciale apparaatjes voor ge vechtspiloten, welkè apparaatjes ongeveer de grootte van een zak-camera hebben en elk een capiciteit hebben van lj/2 liter drinkwater. Een speciale uitvoering van deze uitrustig is door het leger en de luchtmacht der vloot der V.S. overge nomen. Generaal Cunningham hooge Commissaris van Palestina. Tot opvolger van Veldmaarschalk Gort is benoemd tot hooge commissaris van Palestina Luit.-gen'eraal Sir .Alan Cun ningham. Cunningham voerde in 1940 en 1941 de succesvolle veldtocht in Abessinië uit. In 1941 begon ook onder zijn leiding de beroemde veldtocht van het achtste Leger in Cyrenaica. Sinds 1944 stond hij aan het hoofd van het „Eastern Command" in Engeland. Het Handelsaccoord met België Op 8 November 1945 is zooals ge pield een voorloopig handelsaccoord geteekend. Naar Nederland zullen o.a. uitgevoerd worden chemische producten, ijzer en staal, vensterglas, bouwmateriaal en verschillende textielproducten, kalk, gresbuizen, bloembollen en sierplanten. Hiertegenover zal Nederland» aan de Belgisch-Luxemburgsche Economische Unie o.m. leveren: zand, grint, chemische producten, vlas, pootaardappelen, land en tuinbouwzaden, fokstieren, fokvarkens, bloembollen, boomkweekerij-producten, visscherij-producten en Philips-artikelen. De overeenkomst is geldig tot 31 De cember 1945. Binnenkort zullen besprekingen ge houden worden voor het afsluiten van een accoord inzake het goederenverkeer gedurende het jaar 1946. Amerikaansch voedsel voor Europa. De Amerikaansche Minister van Land bouw, C. P. Anderson, heeft in een pers conferentie verklaard, dat bijna 4 mil lioen ton levensmiddelen uit Amerika naar de bevrijde landen in Europa zal worden verscheept. Deze levensmiddelen zijn bedoeld voor die landen, die hulp van de Unrra ontvangen. Anderson noem de o.a. Frankrijk, Belgie, Nederland en Noorwegen. Duitschland wordt toegelaten tot de wereldorganisatie van de jeugd. Op de Internationale Jeugdconferentie te Londen is besloten aan de anti-Natio- naal-Socialistische Duitsche jeugd een ze tel toe te staan in de nieuwe Wereld- Jeugd-organisatie. Dit is de eerste ver tegenwoordiging in een Internationaal Lichaam, welke na den oorlog aan Duitschland is toegestaan. Moeilijkheden in Benkoelen. Volgens een officieele mededeeling van Britsche zijde zijn er moeilijkheden in Benkoelen, waar een Britsche officier ge dood werd. Een ander Britsch officier werd gewond, maar wist te ontsnappen. Deze beide officieren maakten op 5 Nov. een inspectietocht naar een Ned. Rapwi- kanip. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. ARGENTIJNSCHE KAAS. Komende week zal in een deel van hét land op de kaasbon Argentijnsche kaas worden verstrekt. Bij sommigen heerscht de meening, dat deze kaas minder ge schikt zou zijn voor de consumptie. Bij een proefneming op het secretariaat van de vakgroep voor groothandel in kaas, waarbij o.p. vertegenwoordigers van den voedingsraad van het C.D.K. aanwezig waren, hebben wij echter kun nen constateeren, dat zij zeer hartig is en door degenen, die van belegen kaas houden, zeker op prijs gesteld zal wor den. Men bedenke voorts, dat het door den aanvoer van deze kaas mogelijk is het huidige rantsoen van 200 gr. te hand haven. De prijs waarvoor de Argentijn sche kaas mag worden verkocht, is de zelfde als die voor 40 plus kaas. van hedenavond. Hilversum I. 301 M. 18.Ster van den dag: Hoag'yCarmichael. 1^20 Voor de rijpere jeugd, Drs. M. B. Teipe spreekt over „Verzetspoëzie". 18.45 Le Coin Des Enfants van Claude Debussy, Alfred Cortot piano. 19.— Nieuwsberichten. 19.15 Reportage. 19.30 Lucien Louman, bas, Cor v. Boven piano. 20.— Nederland herrijst, de Fox. 20.15 Uit Opera's van Gaetino Donizetti. 21.— De stem onzer bondgenooten, door een geallieerd Officier. 21.15 Fantasie, „The British Army" van Sullivan. 21.30 Matrozenkoor o.l.v. Theo v. Elferen- 21.45 Benedict Sllberman and His Novelty Serenade». 22.15 Mensch en Maatschappij, Mr. N. Stufkens Jr., over .Arbeidsvreugde. 22.30 Cantabile-septet. 23.— Nieuwsberichten. 23.15 Avondwijding, pastoor van Nunen O.Ë.S.A. (Augustein) past. v. d. Par. v. St. Augustinus te Utrecht. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. Hilversum II. 415 M. 18.— Nieuwsberichten, „Wij spreken met en pers-overzicht. 18.30 Een gevarieerd programma met zang door Rina Ketty en Tino Rossi. 19.— Het Sylvestre-trio. 19.30 ProgrammavoordeNed. strijdkrachten 20.Ensemble George Frank. 20.30 Landbouwpraatje, Ir. H. T. Tjalleman. Inspecteur v.d. Landbouw over „Land bouwbedrijven in de naaste toekomst" 20.45 Omroeporkest o.l.v. Jaap v. Ginneken Solist, fan Bresser, Viool. Pauze Gramofoonmuziek. 21.45 Avondwijding. Ds. E. D. Spelberg. Ned. Herv. Predikant, Hilversum, 22.— Nieuwsberichten en post scriptum. 22.15 Sam Nijveen en zijn Radio Swing- kwartet met zang van Tony vHuls 22.45 Zang door The Three Musketiers and the Tabacco Tags. 23.Sluiting en Wilhelmus. MEN WACHTE NIET OP KLEIAARD APPELEN. De gunstige vervoersomstandigheden maken het mogelijk, zooals men weet deze week aan alle personen boven 4 jaar 6 kg. aardappelen te verstrekker waarvan 3 kg. bestemd is voor eigen winteropslag. Het blijkt, dat een deel van het publiek deze 6 kg. niet ten volle opneemt, maar klaarblijkenlijk wacht tot er kieiaardap- pelen worden verstrekt. Er is échter slechts een kleine hoeveelheid kleiaard- appelen beschikbaar, door dat de aardap- pelvoorziening in hoofdzaak afhankelijk is van. het zand- en veengebied in Drenthe en de veenkoloniën. Op kleiaardappelen voor den winteropslag behoeft men dan ook niet te rekenen. Indien niet alle bij den. kleinhandel voorradige aardappelen voldoende houdbaar zijn, zal het winter- voorraadje voortdurend ververscht moe ten worden. In tegenstelling met vorige jaren, be staat thans de verplichting tot het vor men van een wintervoorraad. Wie zich niet aan deze regeling houdt, zal dezen winter of direct na den winter wan neer de aardappelen van den wintervoor raad op het normale rantsoen zullen worden ingehouden niet uit eigen voorraad kunnen putten en uitsluitend over een tijdelijk verlaagd rantsoen be schikken. De aardappelenoogst van dit jaar laat namelijk in geen geval toe, de zen wintervoorraad extra boven het ge wone rantsien te verstrekken. Het vormen van een tegoed bij den kleinhandelaar is verboden, daar de bon nen slechts een week geldig zijn. Detail listen, die een aantal rantsoenen laten vervallen met de bedoeling, deze later op te vragen om schuld aan consumenten af te lossen, moeten er "rekening mede hou den, dat later niet uit de vervallen of „bevroren" rantsoenen zal kunnen wor den opgenomen. Na-registratie Motorvoertuigen Het R.D.M. deelt mede, dat het in de provincie Zuid-Holland voorgekomen is, dat houders van vergunningen, die tot registratie waren opgeroepen, door om standigheden niet geregistreerd konden worden. Voor deze personen wordt alsnog de gelegenheid opgesteld tot registratie, evenwel niet langer dan tot en met 14 November a.s. Voor de provincie Zuid-Holland op de volgende plaatsen: 1. Torengarage, Torenstraat, 's-Gra- venhage. 2. Parklaan 32, Rotterdam.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3