De Gaulle eenstemmig gekozen buitenland. VOETBAL. België-Nederland REDUCTIE-BON voor abonné's „Groot Gouda Op 14 April in Antwerpen Naar gemeld wordt js thans definitief be sloten den eersten Internationalen voetbal wedstrijd tusschen België en Nederland op 14 April 1946 te Antwerpen te doen plaats hebben. Dezer dagen werd in Antwerpen hierover een vergadering gehouden. Zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen met het in gereedheid brengen van het Antwerp-stadion om de duizenden toeschoüwers op waardige wijze te kunnen ontvangen. Het dagboek van de plunderaars Een belangrijk archief is thans in handen van de Arnhemsche overheid gekomen, n.l. dat van „Feldwirtschaftkommando", een der plunderbenden, welke^rnhem na de evacuatie van September 1944 heeft beroofd. Dat „kommando" moest terugtrekken uit Arnhem en kwam tenslotte terecht in Coe- vorden, waar het achtervolgingstempo der geallieerde legerscharen deze Duitschers zoo danig in de war bracht, dat zij hun pappe- rassen in den steek lieten. Dit archief, dat een tijdlang onder de hoede is geweest van den heer G. J. Bartels te Coevorden, is nu naar Arnhem overgebracht, waar het berust bij de afdeeling Engelsche zaken ter gemeente secretarie. Het bevat papieren met uitgebreide gegevens over de weggevoerde goederen, de datum, zelfs het uur van den roof, het tijdstip der verzending, werken, nummers en., plaats van de bestemming zijn nauwkeurig aange geven. Het betreft hier de gegevens van een „kom mando", dat verscheidene bedrijven en ma gazijnen heeft geplunderd., N.V.V. 211 E.V.C. Dinsdag is een conferentie gehouden tus schen vertegenwoordigers van het N.V.V. en de E.V.C. over de mogelijkheid te komen tot een gemeenschappelijke vakcentrale. Besloten werd een memorandum samen te stellen, dat als basis zal dienen voor een volgende bespreking, welke op 1 December a.s. gehouden zal worden. contanten komen op vrijë rekening. Behalve bij postcheque- en Giro dienst; Daar er nog steeds het misverstand blijkt te bestaan, dat men bij storting van contan ten de beschikkingsmacht over dit geld ge heel of gedeeltelijk zou verliezen, vestigt het ministerie van financieën er nogmaals de aandacht op, dat vrije betaalmiddelen ook na de storting vrij blijven. Zij worden ge boekt op een vrije rekening, waarover men onbelemmerd door eenlge blokkeeringsvoor schriften kan beschikken. De eenige uitzondering vormt de pc^st cheque- en girodienst, stortingen worden daar op girale rekening geboekt, de plaatselijke giro-instellingen, zooals de Amstetdamsche Gemeente- girodienst kennen daartegenover wel vrije rekeningen. Afgezien van de uitzondering bijden post cheque- en girodienst is er geen enkele reden om meer aan contant geld dan normaal vast te houden, men kan dit geld onder dezelfde voorwaarden als vroeger naar bank, spaar bank of plaatselijke giro-instelling brengen ENQUETE OVER DE TOEPASSING VAN DE DOODSTRAF. „Moeten de ergste politieke misdadi gers met den dood worden gestraft?" Óver deze vraag wordt thans veel ge sproken en geschreven. Dit gaf de Nede-r- landsche Stichting voor Statistiek aanlef- ding door middel van een opipie-pefiling na te gaan, hoe het Nederlandsche volk als-geheel hierover denkt. Haar enquêteurs legden de vraag voor aan mannen en vrouwen uit ..alle deelen van het land, van verschillenden leeftijd, kerkelijke ge zindte, sociale laag -en politieke over tuiging. Het resultaat van dit onderzoek kan als Volgt worden samengevat; Vóór vood- straf voor de ergste politieke misdadigers is *73% der bevolking; tegen doodstraf 22%; 5% kan over dit onderwerp geen meening te kennen geven.. Bij de ondervraging gaven verschillende voorstanderstte kennen de doodstraf toe gepast te willen zien op de zéér ern stige gevallen. Daartegenover motiveer den enkele'tegenstanders van de dood- Vervolg 2de pag Voor" hen, die het ook aan een geblok keerd tegoed ontbreekt, zal een afbeta lingsregeling moeten worden ontworpen. In plaats, dat het sparen aan de uitga ven vooraf gaat vzal dit indeze gevallen moeten volgen. Aan de voorbereiding van de organisatie, die voor de uitvoering van dit stelsel moét worden opgezet, wordt thans hard gewerkt en wij hopen haar gereed te hebben als de goederen beschikbaar komen. De nieuwe belastingen. Ook de voorbereidingen van -de maatre gelen tot het geven van een -mieer bevre digende bestemming aan de tegoeden, die niet kunnen worden vrijgegeven, maken thans goeden voortgang. Het ontwerp betreïfende een vermo gensaanwasbelasting in den vorm van een heffing ineens van de tijdens den oorlog verkregen vermogensvermeerde ring, is gereed en in handen gesteld van de belasting advies commissie. Zoodra het daarvan wordt terug ontvangen, zal het aan de normale, zgn. parlemementaire behandeling van een wetsontwerp worden onderworpen. Volgens een zeer ruwe schatting zal de 'Opbrengst van deze hef fing op bassis van de regeling zooals zij thans luidt, ongeveer 4 millard gulden bedragen. Voor de betaling daarvan zullen naast geld ook effecten en andere waarden in aanmerking komen. Zooals U reeds weet staat verder ook een algemeene yermogensheffing op het programma. Nieuwe staatsleening ,De voorgenomen Staatsleening heeft vasten vorm gekregen. Ik. heb hiervoor de figuur gekozen van een inschrijving °P een bijzonder grootboek, waarop de rente 3 pet. zal bedragen. Deze inschrij vingen zullen kunnen worden aangewend voor de betaling van bepaalde, nader aan te wijzen belastingen, waaronder de zoo juist genoemde heffingen. Het openen van deze mogelijkheid om geblokkeerde tegoeden die thans bij de banken slechts een zeer veel lagere rente opleveren, om te zetten in 3 p'ct. schuldvorderingen op den Staat, beschouw i-k urgent in verband ®*et de inkomstenderving, die thans doqr velen wordt geleden, en met de stijgende behoefte van het zakenleven om erdieten bp te nern§p, wparyqor hét ook rente be- *en -j., „(,r, ,uei opbKjengst-idtM" Inschrijvingen op dit grootboek zullen dienen tot consoldeering de vlottende Staatsschuld, die een bedrag van bijna 9 milliard gulden be loopt. Reeds thans doe ik een dringend beroep op hen, die daarvoor in aanmer king komen, pm wanneer de inschrijving wordt geopend, daarvan op ruime schaal gebruik te maken. Moge wat'minder aan trekkelijk zijn dan die, waaraan «men zich heeft gewend, zij bevindt zich nog op een belangrijk hooger peil dan in de Angel saksische landen aanvaard is. De Staats schuld van ons land is zoo enorm geste gen, dat het handhaven van het «bestaan de rentepeil een te zwaren lafst op de schouders zou leggen van onze verarmde volkshuishouding, en op het Staatsbudget dood zou drukken. Men moet zich goed realiseeren, dat ons land in dit opzicht er op het oogen- blik moeilijker voor staat dan welk land ook. Economie wordt geboren,'maar .de aanwezigheid van een stuk oorlogseco nomie is harde werkelijkheid. Onder deze omstandigheden klemt de eisch te meer, om bij de besteding van eiken gulden nut en offer zorgvuldig af te wegen en slechts de noodzaak te laten beslissen. Daarom richt ik mij, landgenooten,die geen directe publieke verantwoordelijk heid draagt', over uwe hoofden heen tot allen,, die tot deze verantwoordelijkheid wel zijn geroepen, in alle Departementen en diensten, in Staat, Provincie en Ge meente, hier en in het buitenlanden roep hen toe; waakt, consuls, voor de publieke /aak. Bestrijdt alle verspilling, waar gij die aantreft. Wijst op de noodzaak van een sober bestaan en geeft daarin zelf het voorbeeld. Spaarcertipcaten met korten looptijd. 9 Behalve de grootboekinschrijvingen staan de spaarcertificatèn op stapel als mogelijke bestemming van het geblokkeer de geld. Het ligt in het voornemen om alle pariculiere personen en de bedrijven, die in een technisch woordgebruik „geen lichaam" zijn, in de gelegenheid te stel len voor een bedrag van, maximaal f 300— daarin deel te nemen. Ih tegen stelling tot de inschrijvingen op het grootboek zullen deze certificaten over draagbaar zijn. Zij zullen voor de beta ling van bepaalde belastingen kunnen worden gebruikt. Op het einde van zijn rede deel de de Minister mede, dat er wel dra ook in den effectenhandel ver beteringen zullen worden aange bracht. De Minister verdocht drin gend zijn Ministerie van onnoodigel correspondentie te verschoonen. straf hun standpunt met de opmerking, dat doodstraf in vele gevallen een te lichte straf zou beteekenen: „Levenslang moeten ze hebben!" Vrouwen blijken in het algemeen ge nomen een milder oordeel te hebben dan marinen; evenzoo zijn jongeren in grooter meerderheid voor doodstraf dan ouderen. Mannen 76% 20% Vrouwen 69é/c 24% Personen v. 18 t/m 24 j. 77% 19% Pers. v. 55 j. en ouder 68% 26% Ook bij onderscheiding naar godsdienst of beroep treden opvallende verschillen van oordeel aan het daglicht. Zoo is b.v. bij de Gereformeerden het aantal voor standers (83%) grooter dan bij de Roomsch-Katholieken (76%) en de Her- vórmden (69%) en bij de arbeiders (75%) grooter1 dan bij degenen, die een leidende functie vervullen en de intellec- tueelen ('68%). Mr. A. W. KAMP OVERLEDËN. Na een kortstondige ziekte is hier op 66-jarigen leeftijd overleden de bekende voordrachtskunstenaar Mr. A..W. Kamp. Mr. Kamp promoveerde in de rechten te Leiden in 1905, vestigde zich aanvanke lijk- als advocaat, maar ging zich allengs op journalistiek gebied bewegen, inder tijd was hij redacteur-buitenland aan de „Nieuwe Courant". Hij maakte voorts on derscheidene reizen, o.a. naar IJsland en naar Ned. Indië, van waaruit hij in Ne derlandsche courantep brieven schreef. In 1*914 vestigde hij zich in Den,Haag als advocaat en procureur.Hij bleef zich échter met letterkundigen arbeid bezig houden. Hij maakte grooten naam als voordrachtskunstenaar en trad ook veel voor de radio op. BUITENLAND. De nieuwe Fransche prijs voor Letterkunde. Agance France Presse mélde uit Parijs, dat de nieuwe prijs voor Letterkunde, de „Prix de Critique", bij de eerste stemming wgrd tóegekend aan Rqmain Gary, schrijver van het boek „Education Europieqne". De prijs, die bestemd is voor een na de bevrijding uitgegeven werk. bedraagt 100.000 francs. Remain Gary, de winnaar van den prijs, is officier-vlieger, die reeds op 18 Juni 1940 dienst namin, het leger van generaal De Gaulle. Generaal de Gaulle is door de Assemblee Constituante eenstemmig aekozen tot presi dent van de, voorloopige Fransche regeering. De Gaulle vwerd ^gekozen met 555 stemmen. Een lid van de vergadering onthield zich van stemming. De Duitschers worden geteld. De Amerikaansche nieuwsdienst in Duits^h- land heeft gisteravond bekend gemaakt, dat op 1 December a.s. in de geheele Russische zone een algemeene volkstelling zal worden gehouden. 0 De toastand in Portugal". De civiele Gouverneur van Lissabon heek alle politieke vergaderingen, die tegen de re geering gericht zijn, verboden, omdat de op positie besloten heeft de Portugeescbe ver kiezingen te boycotten. De Portugeesche minister van oorlog heeft een speciale vergadering van den militaire: staf bijeengeroepen. Ver liszen van de R.A.F. De totale verliezen, die de R.A.F. van September 1939 tot 8 Mei 1945 heeft geleden, bedragen 79.147 man, t.w. dooden, gewon den en vermisten. N Staten van Curacao zanden tele grammen aan Kon. Wilhelmina. De staten "hebben twee telegram men gezonden aan Kon. Wilhel mina waarin in de eerste plaats wordt betreurd dat de staten geen zeggenschap krijgen m verband met verbondenheid koninkrijk der Ne- dtolanden aan het' handvest der vereemgde volken. De staten zeg gen dat wij pijnlijk getroffen zijn et. vernemen dat zulks niet in overeenstemming is met de prin cipes van het handvest. Zij zien in dit en ook in andere koninklijke besluiten, waarin de staten geraad pleegd hadden moeten zijn, reden INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Het loopt de spuigaten uit! Zoo luidt het spreekwoord. Maar hier is het werkelijkheid: het loopt de rioolbuizen uit! U wist het zelcer nog niet, dat Gouda een mooien nieuwbouw heeft; een mooien weg met een mooien naam, Koningin Wilhel- minaweg. Dit is wel het stilste stuk van de stad en er is toch zoo'n aardige wandeling te maken voor de be woners van Gouda. Maar ja, waar moet U loopen? Want de straat staat blank van het water, tot op de trottoirs toe. Zij, die dit niet weten, loopen des avonds in het donker tot aan de enekls in het vuile water, want de rioleering geeft hier alles terug. Kinderen moeten in huis blijven, anders worden zij ziek of zij krij gen zweien, zooals reeds is, voor gekomen. Bakker, melkboer en groenteman kunnen niet bij hun klanten komen. Dit is niet langer aan te zien, het is een dagelijksch» ergernis voor de bewoners. In. de Reigerstr. en vKarekietstr. wordt nu de bestrating opgehoogd. Is dat op den Kon. Wilhelminaweg mè- harder noodig? Schenken gemeen tebestuur en gem.werken heelemaai geen aandacht meer aan dezen treurigen toestand? Mogelijk, dat er door Volksgezondheid aandacht aan geschonken kan worden. Dat er spoedig verbetering komt want „het Loopt de spuigaten uit" Een bewoner van de Kon. Wilhelminaweg. te verklaren dat het principe der staatsregeling niet is toegepast. De staten verzoeken de Koningin zoo lang. er geien vertegenwoordigers van Curacao v in Nederland zijn, de staten te raadplegen inzake alle kwesties die Curacao betreffen. In het twteede telegram verkla ren de staten dat er groeiende on tevredenheid bestaat over het,hui dige bestuurssysteem, dat ver ouderd is. Intusschen is een com missie benoemd ter voorbereiding der rondetafelconferentie, maar geen vertegenwoordiger van Cura cao is gekozen. De, staten verkla ren dat het van groot belang is. ,dat de stem vdn Curacao gehoord wordt in NëÜerland en verzoekt vergunning om vertegenwoordigers te kiezen om de belangen van Cu racao te behartigen en de noodige inlichtingen te verstrekken om eenheid in het koninkrijk te ver krijgen. Alle leden der staten gin- J en accoord met de inhoud der telegrammen. De strijd in Soerabaja. De evacuatie van inwonersvan Scerabaja gaat nog steeds voort. De Indonesiërs krijgen veel hulp van buitën o a. van de Kijais (religieuze leiders). Soerio, de Gouve- neur beweert, dat de Indonesiërs naar het jjostkantoor opdringen. De Indonesiërs lijden volgens hem zware verliezen. Volgens een officieele verklaring uitgegeven te Batavia hebben de extremisten te Soerabaja gisteren twee aanvallen gelanceerd. De eerste daarvan werd uitgevoerd door 200 man. De tweede werd ondersteund door pantserwagens en moesten afgeslagen worden door artillerie, mortier- en machinegeweervuur. In den avond werden nog meer aanvallen gedaan, waarbij granaten gebruikt werden. NAAM ADRES wenschtplaatsen a f 0.50 voor den Indië-avond in Thalia Theater op Doaderdag 15 Noventhtr O i v tt

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3