INDIË ATTLEE spreekt tot Amerikaanse^ Congres. De bijzonder zuinige U«Nrt 11| „but tuil" Radio-programma van hedenavond. Hilversum I. 301 M. ]8._ Ster van den dag, pianist Harold Samuel 18.30 Kwartier van den arbeid, W. Stein- metz over „Volkswoningbouw". 18.45 Tony Schifferstein speelt oude bekende melodieën. 19.— Nieuwsberichten. 19.15 Reportage. 19.30 „O, Tommie, kom", cabaret-progr. 20.— Nederland herrijst, Mr. J. F.dejongh, over „De opleiding voor maatschap pelijk werk", 20.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. 216e Caecilia concert, het Concertgebouw ork. ol.v.Eduard v. Beinum, solist Theo Olof, viool, vioolconcert e kl. tets' op. 64 v. Men delsohn. 21.10-21.35 gauze, cultureele agenda. 22.15 Mensch en Maatschappij, Yge Foppema over „Heeft ons leven stijl?" 22.30 „Voor den laten avond". 23.00 Nieuwsberichten. 23.15 Avondwijding, Ds. W. Willemse, Ned. Herv. pred. te Hilversum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. Hilversum II. 415 M. 18.Nieuwsberichten, „Wij spreken met en pers-overzicht. 18.30 SeCco's Gitanos spelen én Imperto Argentina zingt. 19.— Ra Koster, Alt, Isja Rossican. Piano. 19.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. 20.— «Speelliederen" o.l.v. Wessel-Dokker 20.30 Landbouwpraatje Ir. H. A. Ormel, Adj. Ph^topatholoog van den planten ziekten kundige dienst te Wapeningen over: „De chemische onkruidbestrij- ding in granen". - 20.45 Jan Corduwener Non-stop. 21.— De Regeeringsvoorlichtingsdienst ant woordt. 21.15 Ensemble George Frank. 21.45 Avondwijding. Pater J. A. J. Lfnnebank o p. (Dominicaan). 22Nieuwsberichten en post scriptum. 22.15 Het dansorkest van de week: Erci Winstone, met als gasten Leno Home en Frank Sinatra. 23.— Afkondiging en Wilhelmus. Minister-President tot het Zwitsersche volk Gisteravond heeft h/et Zwitsersche radio-station Beromunstej- de eerste uit zending gebracht van een reportage, welke is samengesteld door een verslag gever van radio Bazel in samenwerking met een pers-attache van het gezantschap der Nederlanden te Bern. In de eerste reportage heeft minister-president Scher- merhorn het Zwitsersche volk -toegespro ken. Het tweede deel der reportage zal Maandag a.s. om 19.40 uur worden uit gezonden. Het nieuwe Indonesische „Kabinet" Het nieuwe Indonesische „KaÖlnet" bestaat uit de volgende personen: Sjarir, Minister-President, Binnenlandsche Zaken a.i., Buitenlandsche Zaken., Amir Sjari- foedin, Binnenlandsche Veiligheid en In lichtingen a.i., Soenario,Finaciën., Dr. Abdoel Karin, Verbindingen., Dr. Moelia, Opvoeding, Dr. Soewandi, Justitie., Dr. Adjidarmo, Sociale Zaken., Ds. Damasa- tiawan, Gezondheid., Dr. Darmawan, Eco nomie., Dr. Poetoehena, Publieke werken. Hadji Rasjidi, Minister zonder portefeuille Dr. Soenario heeft te Leiden economie gestudeerd, Dr. Abdoel Karim studeerde te Delft, Dr. Moelia, ook voor den oorlog bekend als Nationalist, promoveerde te Amsterdam, evenals Dr. Adjidarmo., Dr. Darmasatiawan studeerde medicijnen te Leiden, Darmawan studeerde te Delft, Poetoehena, die aan de Technische H©o- geschool te Bandoeng studeerde, is de eenige Ambonnees in het „Kabinet", Ras jidi studeerde te Cairo. De meeste leden zijn ruim veertig jaar oud. Zijn de Javanen trouw? Sergeant George Moleod, die hier juist vanuit Singapore is aangekomen heeft verklaard, dat de Javanen, die op het oogenblik zoo blindelings door een deel van de Australiërs worden gesteund, de eersten zijn om de Australiërs te verra den Moleod noemde de zoogenaamde vrij heidsbeweging een komedie en 'een pas kwil, die slechts vrijheid bood aan een paar halve intellectueelen als Soekarna en Hatta om de Ned. Indische massa uit te buiten. Ik ben niet hier gekomen om de Neder- landsche belangen te verdedigen zei Mo leod doch ik moet toegeven dat dë Ne derlanders de Javanen voor den val van Singapore fatsoenlijk en eerlijk behandeld hebben. De verkiezingen op Java. Soetan Sharir heeft verklaard, dat de ver kiezingen op Java in de laatste helft van December zullen plaats hebben en dat po gingen zouden worden aangewend om ook op andere eilanden verkiezingen te houden, TROEPEN OP JAVrfff GEEN HULP VERLEENEN. Radio Melbourne/ heeft gemeld, dta de Australische Minister van Luchtvaart, Arthur S. Drakeford, een ver bod heeft bekend gemaakt, volgens welk geen lj?den van de Australische Lucht- ^ht JAustralie mogen verlaten om steun te vinkenen aan Nederlandsche troepen op Ja vat Deze Wfcendmaking Js uitgelokt door een verklaring van den secretaris van de „Labour Council" van New South Wales, waarin deze gezegd heeft, dat. de Lucht vaartautoriteiten vrijwilligers hadden op geroepen voor hulp aan het Nederlandsch Oost-Indische leger. De Britsche Premier Attlee heeft zich vandaag vrijgemaakt van zijn vitale be sprekingen met Truman en Mackenzie King over de atoomenergie om het Ame- rikaansche congres in een gemeenschap pelijke zitting van Senaat en Huis van afgevaardigden toe te spreken. De grootste taak waarvoor wij ons thans gesteld zien, aldus Attlee, is alle menschen te waarschuwen, voordat het te laat is, dat onze beschaving aleen kan blijven bestaan door de aanvaarding en verwezenlijking in de internationale be- trekkirigen en in ons nationale leven van hét christelijk beginsel, dat wij allen el- kaars evenaasten zijn. Ik ben van oordeel, zoo vervolgde de premier, dat de organisatie dér Vereenig- de Naties, waarin ik een diep vertrou wen heb, iets meer moet zijn dan een overeenkomst tusschen regéeringen. Zij moet de uitdrukking van den wil van. het volk zijn in elk land. Over enkele jaren kunnen de vernietigende wapens die thans ontworpen worden, elk deel van de we reld bedreigen. In hef licht van deze fei ten, en vooral in het licht het ver schrikkelijke licht van de atoombom, heb ik besprekingen geopend met uwen President, teneinde met alle naties der wereld te overleggen welke soort van wereld wij noodzakelijkerwijs dienen te nebben„ wil de beschtaving blijven voort duren ejt»..willen de menschen in alle lan den zich veilig voelen. Doch bij het be spreken van de werelvraagstukken is het $*•1. een groote fout voortdurend te den ken aan oorlog en het voorkomen van oorlog. Liever moeten wij denken aan de beste middelen om den vrede op te bouwen. Attlee vervolgde: de Ver. Staten zijn thans de machtigste mogenheid ter we reld. En toch vormt Amerika voor nie mand een bedreiging. Wij weten allemaal, dat het zijn macht nooit zal gebruiken voor zelfzuchtige doeleinden of voor terri toriale oogmerken. Ik houd het oog gericht op een tijd perk van toenemende samenwerking en vriendschap tusschen de Ver. Staten en Grqot-Brittannie. Aan U is bespaard de verwoesting van uw groote steden, aan U is bespaard het schouwspel van groote massa's, die dak loos rondzwierven en aan U is bespaard, dat 't menscheowerk van eeuwen in enkele uren tijds door aanvallen uit de lucht werd vernield. Vervolgens sprekende als leider van de Britsche Labourpartij, zeide Attlee: Wij gjjfooven in de vrijheid van het individu am zijn eigen leven te leiden, maar die vrijheid heeft tot voorwaarde, dat men niet de vrijheid van zijn medemensch be perkt. Wanneer de „Big Business" te machtig wordt, krijgt hij het karakjer van een monopolie en dan achten wij.Jiet niet verantwoord, hem in handen van particu lieren te laten. Voorts huldigen wij de meening, dat de economie geleid dient, te worden, wil de gewone man het hem toe komende deel verkrijgen. De toestand te Soera ba ja. Verliezen overdreven. Vierhonderd vluchtelingen, waaronder Europeesche en Indische vrouwen hebben Soerabaja verlaten. Zij bevinden zich in veiligheid. Het is niet bekend hoe groot Indonesische verliezen zijn. Die der geallieerde bedragen zeven gewonden. De Kota Gedeh op weg naar Australië. De „Kota Gedeh" van de Rotterdamsche Lloyd met aan boord 121 man nica-personeel arriveerde 4 November te Batavia, waar de passagiers allen in goeden welstand aan land gingen. Het schip vertrok op 8 November van Batavia naar Ffemantle met 125 geëvacu- eerden, die voor herstel van gezondheid naar Australië gaan. Japanners gesneuveld te Soerabaja In een officieele verklaring van Britsche zijde wordt gezegd dat betrouwbare rapporten hebben bewezen dat er bij de gevechten te Soerabaja ook enkele Japanners zijn gesneuveld De Britsche commandant van de 37ste brigade te Bandoeng heeft besprekingen ge voerd met de republikeinschen „gouverneur van Oost-Java over de evacuatie van vrou wen en kinderen. De belofte werd gedaan dat de Indonesiërs zouden medewerken. Tot nu toe hebben de Britten in het ge bied van Batavia 1300 Japanners ontwapend Staat Sharir gunstig t.o. Nederland? Een correspondent van de Agence France Presse heeft een interview gehad metSoetan Sharir. Laatstgenoemde verklaarde, dat de eerste taak van de nieuwe regeering zou zijn, het banditisme te onderdrukken en de jeugd weer onder haar gezag te brengen. De nieuwe regeering, zoo zeide hjj, zal ver antwoordelijk zijn aan het volk en niet aan den President. De grondwet zal veranderd worden, zóodf^r verkiezingen zijn gehouden. Sharir noemde de verklaring van de Ne derlandsch Indische Regeering onvoldoende. Op een vraag, wat hij in het algemeen dacht van de besprekingen tusschen Indo nesiërs en Nederlanders, verklaarde hij, dat het geschil tusschen deze twee volken, niet zoo groot is als men zou kunnen denken, naar aanleiding van de ernstige wanordelijk heden van het oogenblik. Volgens hem staan de Nederlanders, die een Japansche bezetting hebben ondergaan, dichter bij de Indonesiërs, dan de anderen. Over van Mook zeide hij, dat deze voor den oorlog bekend stond als de meest vooruitstrevende Nederlander in 4e vooruitstrevende kringen. Gevechten te Soerabaja duren voort. De gevechten in Soerabaja duren voort. De geallieerden maken vorderingen tcri Zuiden van het Havengebied langs beide zijden van de rivier de Kalimas, aldus meldde vandaag het communique van het geallieeid hoofdkwartier. De eenheden, die opgerukt zijn langs den Westelijken en Oostelijken oever, houcen een tamelijk vage „frontlinie" bezet, die door de stad loopt, De voornaamste gebouwen van Soerabaja, een groote school en het hoofdpostkantoor, bevinden zich binnen het geallieerde gebied. Britsche autoriteiten ver klaarden heden, dat er gisteren aanwijzingen waren van sterkeren tegenstand der Indoi e- siërs te Soerabaja, in het bijzonder langs den spoorweg, die door de stad loopt. Tegen het einde van den dag hadden de troepen zich genesteld aan de spoorlijn. BINNENLAND fapansche generaals overhandigen hun zwaarden in Batavia. Generaal-majoor Nagano, de vroegere commandant van het 16e leger op Java en Generaal-majoor Yamamoto, zl|n chef-staf- overhandigden heden tijdens een korte cere monie alhier, hun zWaarden aan Generaal- majoor Hawthórn, den bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten op Java Deze twee Japansche Generaals zullen in Singapore terechtstaan wegens het uitleveren van wa penen en munitie aan de Indodesiëfrs, in strijd met de bevelen van den geallieerden bevelhebber. Generaal. Hawthorn, las hun een verklaring van die verstrekking voor. De belde Japansche Generaals werden daarna per auto naar het vliegveld Kemajoran gebracht, waar een speciaal vlegtuig wachtte om hen naar Singapore te voeren. Dr. Mansvelt ontvoerd Naar men meent, is Dr. W. M. F. Mans- velt, vroeger een vooraanstaand ambtenaar vBn het Deparetment van Economische Zaken, ontvoerd. op Batavia reageert gunstig Kabinetswijziging. De onmiddellijke reactie in Britsche en Nederlandsche kringen te Batavia op de reconstructie van het „Republikelnsch Indo nesisch Kabinet", welke Ir. Soekarno, de „President der Indonesische Republiek" gis teravond aanvaardde, was er één van hoop volle stemming Soetan Sharir, die thans „Premier" geworden ii heeft verklaard, dat de wijzigingen in het Kabinet een breken met de Japansche connecties' beteekenen en een vaarwel aan het geweld als uitdrukkingen middel van den Nationalen wil. Hi) voegde hieraan toe, dat het nieuwe Kabinet bereid was met vreemde mogendheden samen te werken. Mogen Nederlandsche troepen niet in Indië landen? Aneta verneemt uit gezaghebbende bron. dat de Britsche militaire autoriteiten nog geen toestemming hebben verleend aan Neder- andsche troepen om te landen jn Ned.-Indie. De „Alcantra" arriveerde heden te Singapore tnet meer dan vier bat irijons jNéde r I an d s c he troepen).-<3200 maiDe Niefiyt-Amsterdam tnet ongeveer eenzelfde aantal soldaten heeft Colombo verlaten en zal waarschijnlijk even eens in Singapore aanloopen. Landwacht of landwacht? De Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag deed uitspraak in de zaak contra O.» van Wijk te Pijnacker, die lid was geweest van de Landwacht en als zoodanig jacht had gemaakt op onderduikers. Van Wijk was door het Bijzonder Gerechtshof tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De proc.-fiscaal bij dit hof had de doodstraf geeischt. De proc.-fiscaal bij den Bijzonderen Raad van Cassatie had in zijn op 17 October gehou den conclusie vernietiging van het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof geeischt en wenschte den verdachte te zien veroordeeld tot den dood. De Raad had aanvankelijk zijn uitspraak bepaald op 31 October j 1., doch later deze uitgesteld tot heden. De raad, vandaag zijn uitspraak bekend maken, ontsloeg Van Wijk van rechtsver volging, daar de Raad zich op het standpunt stelde, dat de Ned. Landwacht geen Duitsche organisatie was en dus de ten laste legging, dat verdachte in vijands dienst zon hebben gestaan, ongegrond is. Weliswaar heeft de Landwacht diensten verleend aan den vijand doch dit is verdachte niet ten laste gelegd. De raad trekt in deze een scherpe scheiding tusschen de op Maart '43 opgerichte Ned. Landwacht en de in November '43 opge- richtte Landwacht. In de motiveering van de uitspraak wordt gesproken van twee Landwachten. Daar deze passage misschien niet volkomen duidelijk is voor degenen, die zich het ont staan van beide Landwachten niet meer her inneren, wordt, mede naar aanleiding van ingekomen vragen, het volgende nog even gememoreerd Aanvankelijk is een formatie „Landwacht Nederland" opgericht, welke als militaire for matie,^opgesteld in het kader der Waffen S.S., ten doel had militairen weerstand te bieden tegen eventueele geallieerde invasie-pogingen op de Nederlandsche kust. Later heeft men deze Landwacht den naam gegeven van „Landstorm". De manschappen waren ge kleed in de Duitsche veldgrijze uniform. Ia 1943 is de Ned. Landwacht opgericht, die zich „populair" maakte met het dubbel loops-jachtgeweer. Deze formatie werd in het leven geroepen, zgn. ter bescherming van leven en goed van N.S.B.-ers en stond onder toezicht van Ranter. Volgens de uitspraak van den Bij'zonderen Raad van Cassatie wordt dus blijkbaar het lidmaatschap van laatstgenoemde Landwacht niet beschouwd als treden in vreemden krijgs dienst. "i!I '"T'H i 7V2 watt: 45ct. 12V2 watt: 50ct. 20 watt: 50ct. 32 watt: 50ct 50 watt: 60ct. 80 watt: 75ct. N V PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN 17 4

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3