Biwca^ett i/an de week. OP DE BPUG. Wat de brengen Uit den bundel „Valse Triste" van Leo Boekraad, die elders in dit blad wordt aangekondigd, is een van de gemakkelijkst aansprekende gedichten „Het Bezoek". Na maanden gevangenschap in het kamp in Amersfoort, is de dichter ontvlucht en zit nu ergens op het platteland, nog altijd onder dreigend gevaar, ondergedoken. Als hij daar zijn vrouw heeft weergezien, schrijft hij de volgende regels: Na die volkomen dagen is zij weer heengegaan met de verzwegen vragen die in haar oogen staan. Nu is dan herbegonnen wat voor een korten duur tot stilstand was geronnen: de vreezen, ieder uur. Zwaar gaat de stilte wegen in woorden en gebaar; rondom haar huis zal regen getuigen van gevaar. Wij zullen ieder denken aan onze laatste groet; weer zal het heimwee wenken: scheiden wij thans voorgoed? Zij heeft, stil aan mijn schouder, haar diepsten nood verschreid... Toen werd de wereld kouder en leeg van eenzaamheid. Uit. LEO BOEKRAAD, Valse. Triste. „IT'S IN THE AIR" Een oude .bekende kan deze film in Gouda genoemd worden. Voor de vierde maal draait de geschiedenis van George Formby, die per abuis in de luchtmacht terecht komt, thans in den Schouwburg Bioscoop. Veel om het lijf heeft het ver haal niet. Dikwijls zijn de situaties wat ongeloofwaardig. Dat neemt niet weg, dat er iets prettigs, iets kinderlijk on schuldigs van deze film uitgaat. Men aan vaardt het, zonder nabetrachtèn als iets vanzelfsprekends. Met zijn banjo en zijn simpele liedjes weet George Formby zelfs den meest nuchtere toeschouwer te ont wapenen. Men móet lachen om al t dolle, dart op zoo'n naieve wijze gebeurt. Details willen wij niet verklappen, het 'zou de spanning wegnemen. In het voorprogramma draait behalve het Hollandsche Nieuws ook een journaal, vwiarin de film voorkomt over de ellende ia Nederland na de bevrijding, zooals die in Engeland vertoond is. POTPOURRI Deze week zorgt Jhalia Theater voor een vroolijke luchtige film. Danielle Dar- rieux en Pierre Mingand spelen, zingen en dansen door deze Potpourri heen. Via een Honden-Potpourri in den aanvang voert de Regisseur Yvan Noë ons door talrijke verwikkelingen heen naar het al oude Happy-Ending Zoowel regisseur als spelers blijken dit lichte genre volkomen te beheerschen en als U dan nog weet, dat een belangrijk deel van het verhaal speelt in een muziek winkel behoeven wij U niets verder mede te deelen, want de liefhebbers weten dan al, dat hen een prima cocktail van vroo- lijkheid te wachten staat. Bijzonder aardig is de inzet van de film terwijl ook vooral verder in het verhaal het pianoduet van Denise en Max, de beide hoofdrollen, bij de bezoekers zeer in de smaak zal vallen. In het voor-programma wordt naast het traditioneele Nederlandsche Nieuws nog een Sportfilm getoond, die ons verschil- lende takken van Sport laat zien, welke in Nederland beoefend worden. DE GRAAF VAN MONTE CHRISTO Deze film verplaatst ons in den tijd van Napoleon, die zijn eerste nederlaag heeft geleden en op Elba gevangen is gezet. Dit is het begin van een reeks avontu ren die de graaf van Monte Christo (Ro bert Donat) moet ondergaan, alvorens hij van de blaam, die vijandig gezinde personen hem 'hebben aangedaan, gezui verd is. Als bootsman neemt hij, tijdens een reis van Elba naar Marseille, op bevel van den kapitein, het gezag van -de bark over Hij krijgt tevens een brief van hem, die 'hij in Marseille op het wachtwoord Elba" moet afgeven. Het is een brief van Napoleon aan hem trouw gebleven vrienden Dooi' verraad wordt hij in de gevangenis geworpen, waar hij kennis maakt met een abt, die hem bij zijn ster ven alles overmaakt,wat bestaat uit schat ten die op een geheime plaats verborgen liggen en die hem tevens het recht geeft om den titel van Graaf de Monte Christo te drag«i. Na talrijke wederwaardighe den weet hij zijn verraders te ontmaske ren, waarbij het „Happy Ending ook niet ontbreekt. Een film die hel; zien ten volle waard is. In het "voorprogramma draait een alleraardigste teekenfilm ne ee« Nederlandsch journaal. cj. WADDINXVEEN Dfc N.V. LOUIS DOBBELMANN GAAT AAN HET WERK De N.V. Louis Dobbelmann Tabak- en Sigarettenfabriek, die gedurende de oor logsdagen in Mei 1940 is gebombardeerd en daarna in Waddinxveen in het begin van den oorlog eenige groote fabrieks complexen heeft laten bouwen, gaat thans weder aan het werk, en binnen niet al te langen tijd zal deze zaak weer op volle toeren draaien! Na jarehlang niets doen, kan de directie thans een aanvang maken met de uitvoe ring van haar grootsche plannen. Wij hebben de directie gevraagd naar deze plannen. Eén der eerste' stappen zal zijn de vorming van een op hoog peil staand vrouwelijk personeel. Hiervoor is noodig, dat een kader wordt gevormd, bestaande uit een tiental meisjes in den leeftijd van 16 tot 30 jaar, welke in deze onderneming in opleiding worden geno men. Volgens inededeelingen van den be drijfsleider is het niet de bedoeling hier voor meisjes te nemen, die verder ner gens meer voor deugen en dan maar naar de fabriek trekken. Dat is juist hetgeen wij niet willen. Wat wij willen is, naar onzen zegsman vertelde, een beschaafd op hoog peil staand vrouwelijk personeel. Wij, van onze zijde zullen al het moge lijke doen het den meisjes zoo prettig mogelijk te maken. Het ligt in hef voor nemen van de directie cursussen voor al- gemeene ontwikkeling te organiseeren; lezingen te dogn houden in de avonduren. Een behoorlijke recreatiezaal zal dan ter beschikking van het personeel staan, waardoor het clubleven, eq de onderlinge band tusschen het personeel onderling en de fabrieksleiding levendig wordt gehou den. De salarisregeling voor dit kader is zeer gunstig; het loon zal plm. 17— per week bedragen, vermeerderd met even- tueele toeslagen. Meisjes, die hiervoor iets voelen, kun nen zich melden aan de Afdeeling Sociale Zaken ter Gemeentesecretarie te Wad dinxveen, alwaar alle gewenschte inlich tingen worden verstrekt. Benosmingen. In de vacature ten kantore van den gemeente-ontvanger alhier, ontstaan door de benoeming van den heer M. A- M- V. Duynstee tot adjunct-commies bij den ge meente-ontvanger te Gouda, is be noemd de heer A. Zoethoutmaar alhier. De heer S. E. Kooijman, oud*- commies ter secretarie alhier, die onlangs werd benoemd bij het Dis tricts-bureau voor Verzorging van Oorlogsslachtoffers te 's Hertogen bosch, is thans benoemd tot wnd. Hoofd van het D.B.V.O- te Til burg De Gemeenteraad komt bijeen. De tijdelijke Gemeenteraad dezer gemeente is bijeengeroepen op Donderdag 22 dezer, des avonds om 8 uur. Na het openingswoord door den Burgemeester zal o.m. aan de orde komen: de beëediging van de raads leden, verkiezing van de wethou ders en de benoeming van de voor zitters en leden van diverse com missies. De spoorlijn Gouda-Alphen. Naar aanleiding van het gerucht, dat het personenvervoer op de lijn Gouda-W addinxveen-Boskoop-Al phen a. d. Rijn zou worden opge heven, heeft het Gemeentebestuur van Waddinxveen zich terstond tot de directie van de Nederlandsen^. Spoorwegen gewend. Er werd aangedrongen deze op heffing althans dezen winter niet in overweging te nemen, omdat de tallooze arbeidenden, die van deze verbinding gebruik maken, nog geen voldoende kleeding, schoeisel en rijwielbanden kunnen krijgen, zoodat een dergelijk besluit on verantwoord zou zijn. Bur gelijke Stand. Ondertrouwd: C. van der Bas en H. Stolker. Gehuwd: G. G. P. Burger en Hoogendoom; B. Schoof en G. As- Scheman; P. Broer en J. Hofman; W. Th. J. Verhoef en M- W. Os kam. BINNENLAND. BOEKAANKONDIGING r, „OP DE BRUG" Minister van Kleffens heeft gisteren avond in zijn radio-causerie, iets mede gedeeld over de organisatie van den nieuwen Volkenbond. De Minister zette allereerst uiteen, dat de oude Volkenbond den oorlog niet had kunnen, voorkomen, omdat men hem niet wilde gebruiken: Voor den nieuwen Volkenbond is de Dum barton Oaks een voorontwerp gemaakt. Daarbij werd bepaald, dat beslissingen moesten worden genomen op den grond slag van recht en rechtvaardigheid. Een hinderpaal was, dat de groote mogend heden elk voor zich bet recht wilden voor behouden om te beletten, dat een bepaal de beslissing genomen zou worden. De nieuwe Volkenbond zal bestaan uit een algemeene ledenvergadering, waarin de Staten, die tot de organisatie toetreden op den zelfden voet vertegenwoordigd zullen zijn. Daarnaast is er de Veilig- leidsraad, die in de eerste plaats den vrede effectief dient te handhaven. Deze Raad treedf namens de organi satie handelend op bij de beslechting van "nternationale geschillen.. Bij geschillen mag de nieuwe Volkenbond de leden der organisatie'opleggen, de diplomatieke en economische betrekkingen met een schul dig land te verbreken. Heeft dit niet het gewenschte resultaat, dan kunnen Mili taire demonstraties of operaties worden voorgeschreven. Onder toezicht van den Veiligheidsraad mogen regionale arrenge- fnenten worden gemaakt. Bovendien zal de nieuwe Volkenbond nog een Interna tionaal gerechtshof kennen, dat in Den Haag gevestigd zal zijn en voorts een economische en sociale Raad. Het verschijnen van de Omroepbladen. Een overleg met de autoriteiten van de papierdistributie heeft aangetoond, dat het verschijnen van 6 omroepbladen niet moge lijk is. Daarom zal Herrijzend Nederland nu tij delijk een bescheiden programmablad uit geven, dBt alleen inden lossen verkoop ver krljgbaar zal zijn. Abonnementen op dit blad kunnen niet worden aangenomen. Het blad verdwijnt, zoodra een nadere re geling op omroepgebied genomen zal zijn. Nederlandsch-Zweedsch Handels- en Betalingsverdrag Na onderhandelingen in Stockholm tus schen een Nederlandsche delegatie onder leiding van drs. A. B. Speekenbrink, di recteur-generaal voor de. Buitenlandsche Economische betrekkingen van het Mini sterie van Handel en Nijverheid, en een Zweedsche delegatie ond'er leiding van R. Sonsohlman, hoofd van »de Handels- afdeeling van het Zweedsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken, zijn op 10 Nov. j.l. een handels- en een betalingS' overeenkomst tusschen Nederland en Zweden geparafeerd. Volgens de termen van het handels verdrag, dat de periode tot het einde van 1946 omsluit, zullen de wederzijdsche leveringen, welke vporzien zijn, een to tale waarde bedragen van ongeveer 320 millioen Zw. kr., waarvan ongeveer 190 millioen Zw. kr. voor import uit Zweden en ongeveer 130 millioen Zw. kr. voor ex port naar dat land. De Zweedsche autoriteiten zullen geen LEO BOEKRAAD, VALSE TRISTE, geschreven in het kamp Amersfoort Van den dichter Leo Boekraad is bij de uitgeverij „Gouden Garvefn" te Gouda een verzameling gedichten verschenen, die grootendeels in de maanden Juni tot November 1944 in het concentratie kamp te Amersfoort werden geschreven. OpgeDakt wegens illegaal werk te Bode graven, zat Boekraad eerst een week in het politiecachot in Gouda, daarna een week* in Rotterdam en vervolgens ruim vijf maanden in Amersfoort, vanwaar hij in een wanhoopspoging trachte te ont vluchten, en daarin slaagde. Hij was zoo vermagerd, dat men meen de dat hij het wel niet zou overleven. Hij bleef echter springlevend en schreef in zijn onderduikadres, in defj Hoef bij Mijdrecht ook nog enkele gedichten van den nu verschenen bundel. Voor den oorlog schreef hij in „De Gemeenschap" en „Criterium"; hij publi ceerde de bundels „Het zingende licht" (Klondyke, Helmond) en „Van licht en schadüwval". Ook deed hij toen mee aan ten prijsvraag van de stad Maastricht, die een Mariaspel wenschte, dat opgevoerd moest worden met de oude Mariakerk al daar als achtergrond. Met 2 anderen ver wierf hijdaarbij een tweeden'prijs. In den bezettingstijd heeft hij gezwe gen, maar een bundel „Boer en polder" ligt al klaar, terwijl hij bezig is aan een verhalend gedicht, de Keltische mythe Rosamonde. 1 Zijn dichtkunst heeft een gevoelige toon, waarin toch altijd iets scherps, soms iets bitters doorklinkt. Het suggereert meer dan het uitdrukkelijk zegt. Het ligt vor de hand dat deze. gesteld heid aansloeg op de bitterheid van een hongerende en geknechte menschenmassa achter het prikkeldraad. Hij noemde zijn bundel „Valse Triste". De verdienstelijke teekeningen van den oud-Gouwenaar C'. A. B. Bantzinger, den teekenaar van „Vrij Nederland", leggen misschien wat veel nadruk op den grie- zeïigen kant van deze dichtkunst. De als romanschrijver bekende Theun de* Vries, een kampgenoot van Boekraad, schreef in den bundel een inleidend ge dicht. Het boek is opgedragen aan me vrouw L. van Overveen, die in dienst van het Roode Kruis zooveel voor de gevan genen heeft gedaan. De verzen zijn geheel gedrukt in mei de hand geschreven letter, dat er een apart trêichet aan geeft. Ingenaaid kost de bfnrael 2,90, geca-rtonneerd 3,50. Onder het hoofd „Gedicht v^n de week" wordt er in dit blad iets uit weergegeven. bezwaar maken tegen het verleenen van een zekere nfate van particulier crediet door Zweedsche indüstrieën met het- doel den import in Nederland-van verschillende goederen voornamelijk machinerieën die van speciale beteekenis zijn voor het uitvoeren van het herstel- en 'wederop- bouwprogramma van de Nederlandsche regeering, te vergemakkelijken. Wat jpetreft den import uit Zweden zijn quota vastgesteld voor verschillende, soor ten rondhout, houten huizen ën barakken evenals andere houtproducten. Verder zijn er quota opgesteld voor papier en carton, houtslijp, ijzer eh staal en verschillende producten daarvan. Betr|Rende de urgen te behoeften van Nederland in verband met het herstelprogramma, werden voor zieningen getroffen voor aanzienlijke le veranties van een aantal producten van de Zwgedsche machine-industrie, zooals kogellagers,* metaal- en •houtbewerkings machines, landbouwmachines van ver schillende soort, electrische machines, te legraaf-, telefbon- en signaalinstallaties, evenals autq$s en bussen, accumulatoren, remregulatoren, kantoormachines enz. Anderzijds zijn leveranties door Neder land voorzien van o.a. zaden, versch fruit en groente, bloembollen, kweekplanten enz. Verder werdén quota vastgesteld voor beperkte, hoeveelheden cokes'; ruw- ijzer, machinerieën en apparatuur, instru menten, Philips producten, evenals be paalde ijzer- en staalproducten. Boven dien is er een hervatting voorzien van de Nederlandsche leveranties van phar- maceutische en chemische producten, verf stoffen en textielgoederen. Op 'het laatst genoemde gebied heeft men voornamelijk het oog op leveringen van 'kunstzijden garens en kunstzijden stoffen enz. De officieele fKoers tusschen gulden en kroon, welke berekend is op basis van de verhoudingenvan beide valuta's tot het pond sterling, is vastgesteld op 63.58 cent. Hoewel bovengenoemde 'overeenkom sten op een later tijdstip onderteekend zullen worden, zijn zij voorloopig van kracht geworden op den dag van para feering'. i

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2