Onrust in Perzië. NUMMER 82 MAANDAG 18 NOVEMBER 1945 Vergeet II niet.... WtecbtciM Moskou in het spel ASTCA ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN EENDRACHT HAAKT MACHT Redacties L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Ver zij Ï.Gouda Administratie: M, j. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda. Tel.3098. Abonn.p.w. 25 ct.Losse numm 10 ct. STADSNIEUWS. Agenda Raadsvergadering. 23 November a.s. benoeming van Wethouders. De agenda van de eerste vergade ring van. den tijdelijken raad der gemeente Gouda bévat o.a. de be- ëediging en installatie der leden van den tijdelijken raad, de be- ming van wethouders, de benoe ming van leden der raadscommis- siën, commissies en besturen van instellingen, benevens de behan deling' van ingekomen stukken en mededeelingen. Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- «n Natuurkunde- Op Dinsdag 20 Nov. a.s. houdt de afdeeling Gouda en Omstreken van de Kon. TvfêM. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde des avonds 8 uur in „Central" een bij eenkomst, waarop bet woord ge voerd zal worden door den heer J. Zwartendijk uit Boskoop. Het on derwerp van zijn "toespraak luidt: „Bemesting en bestrijding van schadelijke insecten enz. voor het - komende jaar." Goed nieuws van Volksherstel-H.A.R.K. Ned. Volksherstel-Hark mocht een dezer dagen de heugelijke tij ding onit'vangen, dat een zending goederen voor gratis verdeeling onder de inwoners van Gouda, on derweg is. Het is begrijpelijk, dat deze tij ding met groote vreugde ontvangen werd, want de nood in Gouda is nog zeer groot. Dat blijkt dan ook wel uit de aanvragen, die dagelijks bij het Bureau binnenkomen. Mo menteel liggen er pl.m. 1000 aan vragen op afdoening te wachten, aangezien geen goederen meer aan wezig waren. Deze aanvragen genieten dus nu voorrang. Zij, die dus een aanvrage vrage Rebben loopen, kunnen bin nen afzienbaren tijd een oproep tegemoet zien. Het is dus onnoo- <kg zich hiervoor tot het Bureau wenden; men zou alleen dit er mede bereiken, dat de afwikke ling van de loopende gevallen niet m het tempo afgewerkt zouden kunnen worden, als men zich op t Bureau voorstelt. Laat dus zij, die nog niet aan gevraagd hebben, de moeite sparen, zich tot het Bureau te wenden. Is men van oordeel, alsnog een po ging te moeten wagen, laat men dit dan schriftelijk doen. Indien de mogelijkheid blijkt, deze gevallen dat U Dinsdag Uw nieuwe distri butiekaart moet halen, en Uw snoep- of tabakskaart, als Uw naam ligt tusschen SCHRADER - UYTENBROEK U behoeft alleen Uw tweede stamkaart en het inlegvel mede te nemen. U kunt aan de loketten 5-7-9-11 van het GYMNASTIEKLOKAAL in de PEPERSTRAAT terecht tusschen 9.30 01 12 uur en 2-3.30 uur. alsnog in behandeling te nemen, wordt zulks gedaan. Bovendien heeft Volksherstel- Hark de beschikking gekregen over» een partijtje dekens en ledikanten, die voor den kostprijs ter beschik king staan van hen, die deze arti kelen van noode hebben. Hierover kan men zich schrifte lijk of mondeling tot het Bureau wenden.' Twee tegeljjk. De heer A. Poot, Venteweg. leer ling van den heer C. J. v. d- Putte, slaagde dezer dagen voor de As sociatie-examens Eng. en Duitsch. In vasten dienst benoemd. Met ingang van 1 Nov. j.l. is de heer C. Vermeij benoemd tot lood gieter in vasten dienst bij Gemeen tewerken. Henri de Man overleden. Vrijdag j.l. is ongsJaakende stad genoot, de héfrtTenri C. J. do. Man, na etn. langdurig en smarte lijk lijden /in den leeftijd van 57 jaar overladen. Er zullen weinig Gouwe/iaars zijn, die hem niet van naam kenden. Als organist van de St. Tanskerk, vervulde hij deze functie met groote toewijding, lief de en virtuositeit. Zijn orgelcon certen hadden de belangstelling van velen en zijn naam was alom bekend. Behalve deze functie, ver vulde hij die van stadsbeiaardier van Gouda en nam hij onder de beiaardiers, die ons land kent, een voorname plaats in. Het zal vreemd zijn, hem in de toekomst op nati onale feestdagen als beiaardier te moeten- missen. Als muziekleeraar stond hij alom bekend en menig leerling -van hem zal dankbaar zijn voor zijn lessen. Het 'stoffelijk overschot van den overleden misucus zal morgenmid dag om kwart voor drie op de Al- gemeene Begraafplaats ter aarde worden besteld. Naast Ds. Verheul werd ook nog het woord gevoerd door Ds. M. C. Koole, namens de Ned. Herv. Kerk en door den heer J. Kapfcein, den algemeen voorz. van de C.J.M.V. Gouda een sociale instelling rijker. Sociëteit voor Jonge menschen geopend. Zaterdagmiddag is onder groote belangstelling in het gebouw Da niël aan de Groenendaal een ont spanningszaal plechtig geopend. Deze opening werd verricht dooi Ds. F. W. G- Verheul, de voor zitter van de financiëele commis sie van de C.J.M.V. „Daniël". Het doel van deze ontspannings- en conversatiezaal bestaat in het ge legenheid bieden aan leden van de C.J.M.V. hier hun vrije uren dooi te brengen. Zonder eenige ver plichting kunnen zij hun vrienden meebrengen, terwijl bovendien een ieder, die zijn vrije uren niet op het asphalt wenscht door te bren gen, hier in een aangename? sfeeT ontspanning kan vinden. Deze zaal staat voor een ieder open. De lees tafel biedt lectuur, terwijl tegen lage prijzen iets kan worden ge bruikt. Bovendien ligt het in de bedoeling van de commissie, die de zaken behartigt, wekelijks een film avond of een causerie te organi- seeren. Naast een bewarend, heeft deze instelling ook een opbouwend element. „Daniël". Een ieder, die de zaal van het gebouw Daniël in zijn oude vorm kende, zal verbaasd staan over de metamorphose, die hier heeft plaats gevonden. De bewondering stijgt als men verneemt, dat dit is geschied in een tijd als deze met .zijn schaar ste, met veelal eigen krachten. De in lichte kleuren geverfde zaal met een keurig buffet, stevige tafels en gezellige bank biedt een fleuri- gen en aangenamen indruk en men. voelt zich aanstonds thuis in deze sociëteit voor jonge mensch'en, wel ke dagelijks geopend is van des avonds 7 uur tot 11.30, en Zater dags van des midHags 4 tot des avonds 11 uur. Voorloopig is zij des Zondags gesloten. De inventa ris van de ontspanningszadl kan nog uitgebreid worden met schaak- en damspelen. Zijn er soms lezers, die deze ter beschikking van dit mooie doel willen stellen? De heer J. Kaptein, Steinkade 36, is gaarne bereid deze in ontvangst te nemen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond Wordt verwacht In den ochtend plaatselijke mist, ove rigens meest licht bewolkt, droog weer. Verder eet-ige daling in temperatuur. Het komende St. Nicolaasfeest. Geen bonlooze koekjes en versnaperingen. Over 14 dagen viert Holland zijn traditioneele Sinterklaasfeest en bijna elke organisatie, waar kinde ren aan 'te pas komen, heeft groot- iche plannen. Het is volkomeh te begrijpen, dat elke vereeniging tracht, buiten den bon om, iets te pakken te krijgen. En hoe kan dat gemakkelijker, dan even met een vriendelijk gezicht naar een bakker te stappen en hem te vragen het een en ander af te staan Zoo ging het tijdens de bezetting ook. De ondervakgroep broodfabrie ken heeft echter bepaald', dat het ongewenscht en niet meer gerecht vaardigd is, om aan verzoeken, van welke zijde ook, om beschikbaar stelling van bepaalde hoeveelheden koekjes, gebakjes, versnaperingen e.d. te voldoen. Vanwege het belang en de te dezer stede in wording zijnde plan nen voor de St. Nicolaasviering, plaatsen wij dit bericht onder het stadsnieuws. Gouda telt thans b.v. ongeveer 70 buurtvereeni gingen. Hoeveel rantsoenen zouden er niet op onrechtvaardige wijze- aan Se distributie onttrokken moeten vorden om aan eventueele verzoe ken van deze vereenigingen te vol doen? Dit is slechts een voorbeeld. Als er dus plannen bestaan, dient men op de een of andere wijze in bezit te komen van bonnen, waar door het distributie-apparaat niet wordt getorpedeerd. Wedstrijd en jubileum. Dinsdagmiddag 2 uur speelt de Goudsche Politie Spórtvereeniging het Olympia-terrein een voetbal wedstrijd tegen Voorburg-Rijswijk. De heer Gebuis viert dien dag als secretaris van de Goudsche politie Spórtvereeniging een jubileum. 12Va jaar is hij de stuwende kracht en bracht zijn club op een goed peil. Wat is er in Gouda te doen 1 Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: De Graaf van Monte Christo. Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag „Potpourri". - Schouwburg-btosc.Vrijdag t/m Donder dag „Het lit in de lucht" Dinsdag 20 Nov. 8 uur Hotel Central- Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw eu Plant kunde: de heer Zwartendijk spreekt over „Bemesting en bestrijding van schadelijke insecten voor het komende jaar." Woensdag 21 November, 8 uur, Concor dia-: Gezelschap Triumph met een Cabaret avond. WAT GEBEURDE ER? 18 November 1942 Het Spaansche leger op oorlogssterkte. Laval krijgt nieuwe volmachten. 1941 De U.S.A. wijzigen de neutraliteits- wet: aan koopvaarders is het nu toegestaan gewapend naar Engeland en andere oorlogszones te varen. Rooseve+r vraagt 7 000.c00.000 dollar voor bewapening „Generalluftzeug- meister" Udet omgekomen bij proef nemingen met een nieuw type vliegtuig. 1940' Daladier, Blum en Gametin naar de gevangenis overgebracht, op last via de Vichy-regeering. 1939 Het s.s. „Simon Bolivar" onder de Britsche kust op een mijn geloopen, 126 vermisten. 19 November 1944 Het eerste Fransche leger rukt de Elzas binnen. In Joego-Slavië opereeren Britsche troepen met Tito's troepen aan de Adriatische Zee. Montenegro en Herzegowina binnengerukt. Razzia's in Naaldwijk, Gravezande en Hoek van Hofland. 1943 Duitschers heroveren Shltomis en doen tegenaanvallen bij Kiev. 200 cc. raap olie voor Kerstmis. De slagers mogen geen bouillon meer maken. 1942 Darlan hooge commissaris van Fransch Noord- en Wesr-Afrika. Openings voorstelling van'het Deutsches Theater in den Niederlande. 1941 De Britten zetten in Noord-Afrika een nieuw offensief in. 1940 Grieksche troepen bevechten de Ita lianen thans op Albaneesch gebied. Amerikanen zenden hulp aan Grie kenland. Volgens te Teheran binnenge komen berichten is strijd uitge broken in Noord-Perzië, waar het Britsche garnizoen geïsoleerd is, doordat alle telefoon- en telegraaf verbindingen verbroken zijn. Reu ter voegt aan dit bericht toe, dat de democratische partij in Aver- bijjan een separatistische beweging is en dat deze beweging door de Sovjet-Russische pers toet sym pathie is begroet. In Britsche politieke kringen is men van oordeel dat de beweging niet louter een nationaal karakter draagt. Men geeft te kennen dat de strijd niet kan zijn uitgebroken zonder dat de Sovjet-Unie er, het Doodige van wist- GROOT GOUDA v»

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1