Nederlanders en Indonesiërs te Batavia I bijeen. Rede van De Gaulle INDIË „Zeer teleurstellend" zeggen de Britten. Zijn wy het vergeten? HADJI SALIM VALT SOEKARNO AAN Zaterdagavond heeft Dr. Van Mook met een aantal landgenooten een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van de Indonesische re publiek. Erg bevredigend schijnen de besprekingen niet verloopen te zijn. De oorzaak hiervan moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat de Indonesische'Kabinetsleden geen raad weten met hun eigen verantwoordelijkheid. Zij durven geen beslissing te nemen. De toe stand behoeft echter niet te somber ingezien te worden. Over vijf dagen komt men opnieuw bijeen. De besprekigen te Batavia hebben drie uur en drie kwartier geduurd. Zij werden door zeer betrouwbare Britsche zegslie den beschreven als „zeer teleurstellend".. De Indonesiërs vermeden het directe antwoorden op de vragen te geven, na dat de discussie drie uur geduurd, had, trokkende Indonesische ministers zich terug om in een naastgelegen kamer te confereeren. Toen zij teruggekeerd waren, werd het volgend communiqué uitgegeven: „Na voortgezette discussie werden geen resul taten bereikt door het feit, de Indone sische leiders op het oogenblik niet in de gelegenheid zijn, verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het geven van defini tieve antwoorden op de besproken vraag stukken. Verdere bijeenkomstert kunnen binnen vijf dagen tegemoet worden ge zien. Over de besprekigen werden nog de volgende bijzonderheden bekend. De delegaties arriveerden groepsge wijze. Eerst de Nederlanders, dan gene raal Christison en zijn staf en ten slotte de Indonesiërs. In de anti-chambre wer- T Heeft U de bonnenlijst van deze week al vergeleken met die van een jaar geleden 7 Weet U nog, dat U toen 400 gram brood in de week kreeg en 3 kg. suikerbieten? I Nu is dat alles verleden tijd, Gelukkig l Maar zijn wij dankbaar voor de hulp, die ons geboden werd 1 Be denken wij, dat het door die hulp mogelijk is geworden, dat wij thans weer een behoorlijk distributie pakket ontvangen aten we eerlijk zijn. Neen dafö denken we maar zelden aan I En dan zwijgen wij nog over de kleeding en het schoeisel, dat ons gezonden werd en waarmede de ergste nood gelenigd kon worden. In het buitenland is men niet overal even tevreden over de wijze waarop Nederland zich erkentelijk heeft getoond voor de toch wer kelijk prachtige hulpverleening op materieel gebied. De buitenlandsche organisaties gaan nog steeds door met het zenden van goederen, welke uit alle deelen van de wereld komen. Deze hulpcomité's werken inder daad hard om de nood bij ons te bestrijden. De H.A.R.K heeft die comité s daarvoor natuurlijk dank gezegd. Deze belangelooze hulp is voor ons land een grooten zegen. Het mooiste blijk van dankbaar heid zou gegeven worden, indien iedere begiftigde Nederlander een brief je zou schrijven aan denschen ker van de goederen. Vaak is dit mogelijk, doordat bij vele artikelen naam en adres van den géber aanwezig zijn. Het is zaliger te geven dan te ontvangen. Maar ook de gever stelt het op prijsi, wanneer hij verneemt, dat zijn geschenk in goede aarde is gevallen. laat Nederland, laat het Neder- lahdsche volk zich dankbaar too den voor dat wat anderen voor ons deden en nog doen Het zal den band met hefbuiten- hnd zeker hechter maken. den de voornaamste gedelegeerden aan elkander voorgesteld. Van Mook maakte een forschen indruk. Van Asbeck, die tot 1933 professor is geweest aan de ReJbtshoogéschool te Batavia, sprak geanimeerd met Sjarifoe din, dien hij blijkbaar nog van vroeger kende. Op voorstel van Christison begaf men zich naar de aangrenzende kamer, waar men om een T-vormige conferentie- tafel plaats nam. Aan het hoofd zaten Christison en de andere Britten. Aart de voet van de tafel zaten aan den eenen kant de Nederlanders, aan den anderen kant de Indonesiërs. De secretarissen zaten aan speciale tafels. Van. Mook, Van Asbeck, Van der Plas en Idenburg zaten respectievelijk tegenover Sjarir, Sajrifoedin, Poetoe Hena en Abdoel Ka- rim. Het teleurstellendé communiqué, dat na de bijeenkomst is uitgegeven, wijt men algemeen aan de moeilijkheden, die het Indonesische kabinet in eigen kring ondervindt. Er is veel oppositie en critiek gerezen tegen dat kabinet en niet alleen uit extre mistische kringen. Hadji Salim is een van degenen, die zich het duidelijkst tegen den gang van zaken uitgesproken heb ben. Hij heeft verklaard, dat Sdekamo een psychology chen blunder heeft ge maakt, door Sjarir dit kabinet te laten vormen, waarbij hijzelf, d.w.z. Soekarno op den achtergrond is geraakt. Er is nog steeds hoop op een regeling van de kwestie door samenwerking tusschen Nederlanders en Indonesiërs, maar het schijnt, dat de juiste basis voor die samenwerking niet binnen korten tijd ge vonden zal kunnen worden. Misschien duurt dit langer, dan de economische toe stand op Java Zal kunnen verdragen. BUITENLAND. BARAKKEN UIT ZWITSERLAND VOOR VENLO EN ARNHEM Een trein met 54 barakken, afkomstig van „Don Suisse" is uit Zwitserland ver-' trokken met bestemming Venlo, waar de barakken als. woningen voor gezinnen zullen dienst doen. Van deze zending zul len twee barakken naar Arnhem worden gezonden, Voor het oprichten van een bu reau, voor het verleenen van tandheelkun dige hulp namens de Internationale actie voor tandheelkundige hulpverleening in samenwerking- met „Don Suisse". Dit bu reau zal de beschikking hebben over twee tandartsen een tandtechnicus en een ver pleegster en zal zijn zorgen vooral tot de scholieren uitstrekken. vrouwelijke beschuldigden bleven meeren- deels uiterlijk onbewogen, doch toen zij na het uitspreken van het vonnis werden weggeleid, hoorde men kreten. Kramer en Dr. Klein bleven geheel onbewogen, doch de beschuldigde Helena Kopper, riep, toen zij hoorde, dat zij tot 15 jaren ge vangenisstraf was veroordeeld, uit: „Ik smeek om een doodvonnis", waarna zij in elkaar zakte en moest worden wegge dragen. De crisis in Frankrijk. Volgens een der meest' nauwe medewer kers van Generaal Dé Gaulle, heeft de Generaal'gisteren tijdens een ondrhoud met den communistischen leider Thorez, o.m. verklaard: „Er zijn thans in de we reld twee groote groepen, De Sowjet- Unie en de Angelsaksische landen. Gij en uw partij hebben orn U bekende redenen reeds namens Frankrijk gekozen. Ik wensch om mijn. eigen redenen, dat Frankrijk een onafhankelijke 'positie in neemt tusschen beide groepen. Óm deze reden kan ik U geen posten aanbieden, welke verband houden met de leiding van de Buitenlandsche politiek, doch ik kan U iederen andere portefeuille aanbieden, welke betrekking heeft op den econo- mischen en socialen wederopbouw van ons laiid. De^LR.P. en dé Gedeputeerden van de rechtsche partijen hebben opnieuw te ken nen gegeven, dat zij vandaag indien noo- dig, wederom voor Generaal De Gaulle zullen stemmen. De Sosialistische Partij is met haar 146 zetels verdeeld. De linker vleugel wenscht het niet op een breuk met de communisten te laten aankomen, ter wijl de rechtervleugel zich niet van de M.R.P. wil losmaken. In zijn radiorede van Zaterdagavond heeft De Gaulle voor het geheete volk de dramatische gebeurtenissen van de afgë- loopen dagen uiteengezet. De Gaulle zei- de, dat hef in zijn bedoeling gelegen had, geen enkele belangrijke politieke stroo- ming of politieke partij van de regeering uit te sluiten. Hij bracht de eischen jjer communisten ten aanzien van een der drie sleutelposities in het kabinet: Buitenland sche Zaken, Oorlog of Binnenlandsche Zaken, in herinnering en verklaarde: „Ik kon deze voorwaarde niet aanvaarden, ofschoon ik bereid was de mannen uit de partij in kwestie uitgebreid in het econo mische en socialewerk van het kabinet t£ betrekken en hun de desbetreffende Mini steries toe vertrouwen, was ik aan den anderen kant van meening, dat ik hun niet de drie plaatsen, die de Buitenland sche politiek beheersen, kon toevertrou wen, ii.l. de Diplomatie, die er uitdruk king aan geeft, het Leger, dat de politiek ondersteunt en de Politie, die deze dekt. Wanneer ik anders had gehandeld, zou ik niet in staat zijn geweest de verant woordelijkheid te aanvaarden voor de Fransche politiek van evenwicht tusschen twee zeer groote machten een politiek, die ik absoluut noodzakelijk acht in "het belang van het land en in het belang van den vrede. De Gaulle voegde daar aan toe, dat hij zijn mandaat aan de Assemblee Nationale teruggaf, wanneer deze besloot iejnand anders op te dragen de regeering op zich te nemen, zou hij zich zonder bitterheid terugrekken. Wanneer daarentegen de Assemblee wederom hem die opdracht gaf, zou hij zijn best doen nog beter het belang en de eer van Frankrijk te dienen. ELF DOODVONNISSEN IN HET PROCES-BELSEN Zaterdag zijn de vonnissen geveld in het proces Belsen. Veroordeeld tot den dood door ophanging zijn: Kramer, dr. Klein, Peter Welngartner, Fr. Höszler, Irma Grese, Elizabeth Volkenrath, Juana Bormann, Wilhelm Dor, Ansgar Pischen, Karl Frankisch en Franz Stertel. (Voor Dor, Pichen en Frankisch luidde de uit spraak doodvonnis, zonder de toevoeging door ophanging). Veroordeeld tot levens- KORTE BERICHTEN. De laatste ex-nazi's, die een admini stratief ambt in de Brioche bezettings zone van Duitschland bekleedde, is thans ontslagen. A in Japan bestaan thans niet minder dan 33 politieke partijen. - In Noord-ltalië wordt een diepgaand onderzoek ingesteld naar een nieuwe fas- Herta Ehlert en Helena Kopper jaren gevangenisstraf zijn veroordeeld: Anton Aurdziej» Herta Bothe, Ilse For- ster, Gertrude Sauer, Stanislawa Starosxa, luana Roth, Irene Haschke, Hannah Ham bei en Hilde Lobauer. ,Tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld: Medislaw Burguf en Gertrude Feist, tot drie jaar gevangenisstraf: Frieda Walter en tot één jaar gevangenisstraf: Hilda Lisiewitz. Het proces Belsen, dat ruim zeven we ken heeft geduurd, is vandaag geëindigd met het uitspreken van' elf doodvonnissen en negentien veroordeelingen tot gevan- genistraffen, varieerend -van een jaar tot levenslang. Tijdens het voorlezen van de vonnissen bleven de beschuldigden uiterlijk onbewo gen. Irma Grese bloosde slechts even, toen de tolk, het vonnis vertalend, haar mededeelde, dat zij veroordeeld was tot den dood door ophanging. De andere Het Italiaansche leger is krachtens besluit van het geallieerde opperbevel wederom onder het gezag van de Ualiaan- sche regeering gesteld. In de Centrale provincies van Br.- Indië zijn de laatste zes maanden 40.000 menSchen aan cholera gestorven. Het Internationale Militaire Hof te Neurenberg heeft het verzoek van de Ver Staten om Alfred Krupp in plaats van diens vader, üustav Krupp, als oor logsmisdadiger te berechten, verworpen. In Praag wordt een wereldcongres van studenten gehouden, waaraan 1.000 eedelegeerden uit 60 landen, deelnemen. h Het proces in Helsinki tegen de Finsche collaborateurs Ryti c.s. is'ver daagd tot 10 December a.s. i Tijdens een hevigen storm is de mast van den grootsten radiozender van Por tugal, tegen den grond geslagen. DE BESPREKING MET VAN MOOK Robert Kiek, seint, dat thans met gezag kan worden gezegd, dat Van Mook's ver klaring over $e -Nederlandsche politiek ten opzichte van Indonesië het hoofdpunt heeft gevormd van de Zaterdagavond ge houden bespreking. Een "tweede hoofd punt was een poging, om ten opzichte van de omstandigheden op Java een vorm van samenwerking te vinden. In beide kwesties antwoordden "de Indone siërs, dat zij nog niet lang genoeg in functie waren om de verantwoordelijk heid voor een antwoord op zich te ne men en dat de kwesties in hun vollen omvang nog niet door het nieuwe kabinet gezamenlijk waren bestudeerd. Door de Indonesiërs werden in, het geheel geen vragen gesteld, zelfs niet om nadere" uitleg van Van Mook's verklaring. Wei bleef gedurende het geheele gesprek de goede sfeer bewaard. Ook toen het pro bleem van den dreigenden hongersnood werd aangesneden, herhaaldqn de Indone siërs, dat zij geen besluiten konden ne men of inzichten kenbaar maken. Toch verklaarden de Indoniesiërs op het eind van de bespjreking, dat deze „waarde volle opheldering" had gebracht. Dit zei den zij, nadat zij met veel moeite waren overreed, binnen vijf dagen, in plaats van zooals van Indonesische zijde was voorgesteld zeven dagen, een volgende bijeenkomst te houden. WEER EEN GEVECHT TE BATAVIA Een Dakota-vliegtuig heeft strooibiljet ten boven Batavia uitgeworpen, met ee.i verkort verslag van Van Mook's verkla ring over de politiek van de Nederltmd- sche regeering. Zaterdagmorgen begon in Kramat in Batavia een hevig gevecht, na het falen van de conferentie van Zaterdagavond en nadat Shermantanks in den vroegen och tend vanuit het centrum van Batavia naar Tandjong-Priok waren gereden. Zoowet geallieerde soldaten als gewapende Indo nesiërs opereerden in de door burgers verlaten straten van Kramat, waar ge schoten werd, doch bijzonderheden om trent den strijd ontbreken*. Later is of ficieel gemeld, dat de strijd ontbrandde, toen een vrachtauto met soldaten van het Nederlandsch-lndische leger en Am boneezen door Indonesiërs beschoten werd, waarop de aangevallenen terug- vuurden. Het schieten begon in het ge bied rond het hospitaal, bij de grens aan de Zuidzijde van het Koningsplein. Der tien Amboneezen werden gewond. LANGZAME VOORUITGANG TE SOERABAJA Volgens een officieel Britsch communiqué wordt in Soerabaja langzame vordering gemaakt. De negende Indisch brigade trekt op langs de spoorwegvertakkingen, terwijl de 123ste brigade eén mijl vooruit kwam. Men ontmoet slechts licht mortier vuur. TWEEDRACHT ONDER DE NATIONALISTEN Nu de extremisten, die de Britten in Soerabaja bestrijden, voor de radio hét dreigement hebben geuit Soekarno en diens politiek aan te vallen, dreigt de mogelijkheid van een burgeroorlog van Indonesiërs tegen Indonesiërs. De extre misten beweren dat Soekarno te gema tigd is en zijn bevelen in den wind ge slagen dienen te worden en zij vragen of de Britten de republiek hebben om gekocht. Er bestond reeds geruimen tijd een meeningsverschil tusschen de extremisten en Soekarho. Toen de strijd te Soerabaja op 28 October hier ontketend werd, wist Soekarno slechts met de grootste moeite de extremisten er toe te brengen het vu ren te staken. Soekarno's instructie werd nog achttien uur na afkondiging niet op gevolgd, in welke periode generaal Mala- by vermoord werd. In West-Java heeft reeds een gevecht tusschen Indonesiërs plaats gehad toen volgens Indonesische berichten, extremis ten nabij Tjikanipek in de afgeloopen week trachtten, de dochter van een plaat selijk Indonesisch ambtenaar te ontvoe ren, maar het nationalistische leger hen verdreef. De extremisten hebben Soekarno ge waarschuwd dat zij tegenstander der re publiek zullen zijn, indien hij zijn houding niet verandert. Later beweerden zij dat de Chineezen in Soerabaja samen met hen strijden en ook de-Japanners bereid zijn zich bij hen aan te sluiten. Vervolgens zeggen zij in hun waar schuwing: „Indonesië, China en Japan zullen Gropt-Brittannië, de Nica en Soe karno met* diens republiek attakeeren".

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3