ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN De eerste Troontede zes jaar Leden der Staten-Generaal, WeecfredM la NUMMER 83 DINSDAG 20 NOVEMBER 1945 Herstel en vernieuwing op elk gebied Vergeet U niet.... 1 Redactie: L.A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijkeen Drukker: Drukkerij Verzijl.Gouda Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda. Tel.3098 Abonn. p.w. 25 ct Losse numm 10 ct. Hedenmiddag beeft H. M. de Koningin, bij de opening van de Staten- Generaal, de volgende troonrede uitgesproken. Gevoelens van diepe bewogen heid mengen zich met die van vreug de er erkentelijkheid nu ik na zes jaren van bittere scheiding weer in uw midden verschijn. Leed en ontbering, nederlaag en ontreddering, maar ook offervaar digheid en heldenmoed kenmerkten de donkere jaren der Duitsche fu rie. In smart gedenken wij de tien duizenden Joodsche landgenooten, •die werden gemarteld en vermoord, de millioenen Nederlanders en In donesiërs, wier veiligheid bedreigd, Wier levenskracht verteerd en wier zedelijk oordeel werd aangetast. Wij gedenken daarnaast het ver zet tegen den vijand, dat sterke krachten wekte en dat ons thans onze vrijheid als een recht doet aanvaarden. Lijden en strijden werk ten ook ten zegen. Wij werden ontvankelijker voor geestelijke be zinning, meer bereid tot offers, die per bewust van onze saamhoorig- heid en vaster besloten onze roe ping als natie te verstaan,, Te midden der verwoesting lig gen hier de krachten voor herstel en vernieuwing en wij gorden ons tezamen aan om de verworvenhe den te bewaren en de zwakheden te overwinnen. Te duur hebben wij onze vrij heid gekocht dan dat wij haar nu zouden misbruiken of verspillen. Daarbij denk ik aan de duizen den die vielen in den strijd om het aderland, hetzij in onze krijgs macht, op de koopvaardij of in het verzet. Moge hun offer inspiree rend werken op hen, die gespaard bleven. Met groote voldoening zie ik de succesvolle krachtsinspanning, ge richt op de noodvoorziening in de geteisterde gebieden en op bet her stel van verkeer en industrie. Wij zijn dankbaar voor de redding van Walcheren en van de Wieringer- meer, daaJkbaar ter wille van deze getroffen landstreken, maar boven al omdat zij het symbool zijn van herwonnen kracht. In mijn radiorede van 20 Maart 1943 riep ik U allen op tot gezette overweging van herzieningsplannen op staatkundig gebied, waarbij met de veranderde omstandigheden en met de opgedane ervaringen zou rijn te rekenen. Met groote vreugde constateer ik, dat deze oproep grooten weer klank heeft gevonden. De plannen van velen, gesmeed in den bezettingstijd, breken zich thans een weg naar hun verwerke lijking. Zij omvatten niet alleen hervormingen van het staatkundig bestel, maar zijn ook gericht op nieuwe vormgeving van het Maatschappelijk en cultureele leven In deze worsteling worden de krachten gesterkt en gebundeld, welke thans den aanval hebben in-» gezet .tegen normloosheid en ont wrichting. De overheid heeft bij dit alles slechts een beperkte taak en haar arbeid is alleen dan vruchtbaar, wanneer zij de activiteit der bur gers in kerk en gezin, zoowel als in andere levensverbanden pdsitief waardeert. Geen wraak of Koloniale overheersching in Indië Met groote zorg vervult mij de ontwikkeling der gebeurtenissen op Java. In gespannen medeleven volg ik het lot der tallooze kinderen, vrouwen en mannen, beroofd, in lijfsgevaar of nog on verlost in de dreiging van een verdwaasde mas sa. Ik versta d>2_gevoelens van bit terheid in de harten van hen, wien al dit onheil in onrecht is aange daan. Ik betreur diep het leed dat tot aan het herstel der orde over Java's bevolking onvermijdelijk zal komen. En toch blijven wij pogen voor Nederlanders en Indonesiërs in dit thans geteisterde land de toekomst te redden, de toekomst van een Gem eenebest, gebouwd op de vrij willig aanvaarde saamhoorigheid der Rijksdeelen. Geen wraakoefening staat ons voor oogen, noch de ves tiging eener koloniale overheer sching, doch wij houden ons er van overuigd, datslechts de gemeen schap onzer volkeren, hier en over zee, een waarborg biedt voor aller harmonische ontwikkeling, veilig heid en blijvende welvaart. Daar toe de mogelijkheid te scheppen is de groote krachtsinspanning waard, die, te dien einde van ons volk zal worden gevergd. Moge het ons spoedig gegeven zijn de grondgedachte, die ik reeds schets matig ontwikkelde in mijn radio rede van 7 December 1942, langs constituioneelen weg tot volle wer kelijkheid te zien worden. Ik weet, dat Nederland bereid is, onbaat zuchtig mede te werken aan de tot standkoming van een nieuwen sta tus van ons Koninkrijk. Het spoe dige bijeenkomen van de Rijkscon ferentie blijf ik daarom bevorderen Vertrouwen in de organisatie der Vereenigde Volken Ten aanzien van onze betrek kingen met het buitenland valt in de eerste plaats met groote waar deering te gewagen van den steun, die wij na de bevrijding uit ver schillende landen in onzen tijde- lijken nood ondervonden. De roof, gedurende de bezetting op ons volk gepleegd, heeft een afhankelijkheid op velerlei gebied ten gevolge ge had, die voorloopig onzer interna tionale handelsbetrekkingen sterk beïnvloedt. Moge de eendrachtige vredesinspanning van ons volk dit tij ^weldra doen kèeren. Met de verbonden landen zijn de betrek kingen hartelijk, in weerwil van de moeilijke problemen, die gezamen lijk moeten worden opgelost en waaromtrent, naast veel overeen stemmend inzicht, ook verschil van meening mogelijk is. De totstandkoming van de. Ver eenigde Naties wettigt de verwach ting, dat deze nieuwe poging tot vrede door organisatie en overleg ook in moeilijke omstandigheden met kracht zal worden volgehou den. Ook al zijn niet al onze wen- schen ten aanzien van deze orga nisatie bevredigd, toch zal mijn regeering met kracht haar mede werking verleenen aan de voorbe reiding en werking van alle orga nen der Vereenigde Naties. Met betrekking tof den geslagen vijand spant' de regeering rich in, onze belangen overal, waar zulks mogelijk is, met de meeste kracht te bepleiten. In Duitschland ving de Nederlandsche militaire missie haar arbeid aan, terwijl het even eens tot tevredenheid stemt, dat Nederland is vertegenwoordigd in het Adviseierend Comité voor het Verre Oosten, dat te Washington zetelt. In 1946 worden dienstplichtigen opgeroepen Nederland dient in staat te zijn, in internationaal verband naar ver mogen bij te dragen tot de hand having van de rechtsorde. Daar toe zal met kracht worden gewerkt aan den wederopbouw van de Kon. Marine, welke in den oorlog zulke zware offers bracht, terwijl de Ko ninklijke Landmacht op doeltref fende wijze wordt georganiseerd. Maatregelen zijn in voorberei ding ten einde in het voorjaar van 1946 een jaarklasse dienstplichti gen in werkelijken dienst op te roepen. v Ten behoeve van de. ontwikke ling van de militaire en van de burgerlijke luchtvaart wordt een centrale dienst ingesteld, die alle gemeenschappelijke belangen zal behartigen. Rechtzekerheid moet terugkeeren Het is mij een' behoefte uiting te geven aan het ernstig streven Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht Vrijwel den geheelen dag mistig of nevelig weer met weinig wind. Vrij koud. dat U morgen Uw nieuwe distri butiekaart moet halen en Uw snóep- of tabakskaart, als Uw naam ligt tusschen DE VAAL - VIJVER U behoeft alleen Uw tweede stamkaart en het inlegvel mede te nemen. U kunt aan de loketten 5-7-9-11 van het GYMNASTIEKLOKAAL in de PEPERSTRAAT terecht tusschen 9.30 en 12 uur en 2-3.30 uur. Wat is er in Gouda te doen Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: De Graaf van Monte Christo. Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag Potpourri". Schouwburg-biosc.Vrijdag t/m Donder dag: „Het zit in de lucht". Dinsdag 20 Nov. 8 uur Hotel Central. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde: de heer J. Zwartendijk spreekt over Bemesting en bestrijding van schadelijke insecten voor het komende jaar." Woensdag 21 November, 8 uur, Concor dia: Gezelschap Triumph met een Cabaret avond. Woensdag 21 Nov. 8 uur, Kunstmin: Sleutelstad Variété". Donderdag 22 Nov, 8 uur. Concordia: Max Croiset draagt voor, „De Gedachte", van Andrejew. Donderdag 22 Nov. 8 uur, Kunstmin: Derde G.S.V. Ontspanningsavond met de revue „G.S.V. Ons Ideaal". WAT GEBEURDE ER? 20 November 1944 Horn bij Roermond en Beeringen be vrijd. Stormaanval op Metz ingezet. Piek benoemd tot secr. gen. van het Roode Kruis 1942 Het 8ste Br. leger in Benghazi voor de Al Aghella-linie. Timosjenko's of fensief ten Z, van Stalingrad en tusschen Don en Wolga vordert onweerstaanbaar. Duitschers en Ame rikanen tegenover elkaar aan de Tu nesische grens- 1941 Gen. Weygand als algemeen gedele geerde van Vichy in Afrika met pensioen gestuurd. 1940 Hongarije treedt toe tot het Driemo- gendhedenpact. 1939 Bij Roermond stort een Duitsch toestel neer. ïm, ■ifj I mijner regeering, om Nederland te doen herleven als een rechtsstaat, waarin rechtszekerheid en vertrou wen in de rechterlijke organen vol ledig zullen zijn hersteld. Een snelle en rechtvaardige be rechting van de politieke delin quenten beschouwt de regeering als een dringende zorg. Het ligt in het voornemen om de bevoegdheden tot opsporing en aanhouding op dit gebied v/eldra toe te vertrouwen aan de normale politie-organen. Bij het ongedaan maken van on recht, tijdens de bezetting gepleegd, is voor den Raad voor het Rechts herstel een belangrijke functie weg gelegd. De regeering heeft het zich tot taak gesteld, om hetgeen in strijd met onze rechtsopvattingen aan den bezetter herinnert, uit on ze wetgeving te verwijderen en door nationale voorschriften te ver vangen. Gestreefd wordt naar een snelle voltooiing van de noodza kelijke zuivering van de overheids organen. Grondwetswijziging in voorbereiding De regeering zal een Staatscom missie instellen tot voorbereiding van een wijziging van de Grond wet, welke zonder twijfel van de eerder genoemde voorbereidende studies, waartoe de bezettingstijd velen opwekte, zal profiteeren. E>e arbeid dezer commissie zal voor (Vervolg troonrede peg. 3) 1 1 O GROOT GOUDA DE OPENING DER STATEN-GENERAAL I

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1