De nood der scholen. Speelgoed voor Venlo Mei tied vat dt Mokken STADSNIEUWS. De laatste jaren is er van het onderwijs in onze stad maar weinig terecht geko men. De achterstand is groot. En de jeugd heeft behalve onderwijs ook opvoe ding gemist. Dit alles zou dit jaar anders worden. Geen bezetter meer in het land, geen scholen meer gevorderd. Aan het werk leerkrachten, aan het werk jongens en meisjes! Er is genoeg gedwongen ledig gang geweest! Maar nu bleek, ondanks hét g'öède werk van N.V.H., voor vele kinderen het ge brek aan kleeren, aan schoeisel een be zwaar. Door samenwerking van stadhuis, dis tributie en leerkrachten kon op korten termijn in den ergsten nood op het gebied der kleeren worden voorzien. Met het schoeisel staat het minder goed, maar toch kon hier en daar en in totaal op vrij groote sohaal geholpen worden. Van de week gaan weer 500 kinderklompen haar de scholen. Hierop behoeft het onderwijs, in het algemeen gesproken, niet meer te stranden. Nu is er echter weer een ander en wel een zeer ernstig beletsel. De moffen heb ben tal van kachels en bovenal tal van kachelpijpen weggehaald. En om kachel pijpen zit men in het geheele land te springen. Op het stadhtiis eh bij de distributie en Gemeentewerkerf heeft men al het mo gelijke gedaan om kachelpijpen voor de scholen te krijgen (met kachels is men reeds geslaagd), maar nog slechts de helft der scholen kan vandaag aan den dag stoken. Wij zullen nog wel iets krij gen, maar weinig, en wanneer? Moeten wij de kinderen nu weer naar huis sturen? Moet de achterstand nu nog weer grooter worden? En evenzoo het kattekwaad en de baldadigheid? Hier moet de geheele burgerij in het geweer geroepen worden en voor de jeugd opkomen. Laat ieder nakijken, of hij met een stuk kachelpijp en/of een elleboog kan missen; op zolder of aan een kachel, welke toch niet gebruikt kan worden bi gebrek aan kolen. Gemeentewerken fabriceert er dan ka chelpijpen van voor de scholen en de ieugd krijgt warmte en onderwijs:' Desgewenscht kan men de pijpen al léén voor dit stookseizoen afstaan. Na af loop krijgt men ze weer van Gemeente werken terug. Desgewenscht zal ook de waarde van de pijp door de gemeente worden ver- 8°De pijpen kunnen bezorgd worden op het Gemeente-erf, Turfmarkt no. 50. Ook kan schriftelijk of mondeling o telefonisch (no. 3241) aan Gemeentewer ken opgegeven worden, datf een stuk pijp kan worden afgehaald. De kou is in de lucht, iedere dag is er één! DE Burgemeester van Gouda, s JAMES. In deze laatste dagen van November is de ieugd van Nederland vervuld van het komende kinderfeest bij uitstek „Sint Nicolaas". Reeds nu gluren nieuwsgierige gezichtjes de speelgoed-etalages af 'n gedachten worden reeds heele verlang lijsten opgemaakt. Dit verlangen bezielt niet alleen onze Goudsche kinderen. Ook de stakkers in Venlo zien vol verwachting ■het St. Nicolaasfeest naderen. N.V.H. doet daarom in deze week een beroep op de schooljeugd van onze stad. Aan alle hoofden van scholen is het verzoek ge richt hun leerlingen te vragen op Vrijdag 23 November a.s. een stuk speelgoed uit hun eigen speelgoedkast mede te bren gen,Deze zullen dan zoo snel mogelijk naar Venlo worden gevoerd, opdat deze kinderschat nog vóór St. Nicolaas daar aankomt en uitgereikt kan worden. Wij doen hiermede een dringend beroep op de ouders. De nood in die stad ts zoo eroot Het is al ellende, waar nten komt. De daken lekken, zoodat de droppels op de geïmproviseerdetafels vallen. Kisten, kistjes en leege bescuisblikïcen dienen als zitplaatsen. Elke huiseli]kheid is,zoek. En de kinderen? Naar school kunnen zq, vooral de kleintjes, veelal niet. Zij zijn moeder tot last en hebben niets om zich te vennaken. Alles was zij hadden »s ver loren gegaan, stuk of moedwillig vermeld. - Ouders, als Uw kind met het verzoek van zijn schoolhoofd thuiskomt, wmge het dan niet Helpt het liever, wanneer het moeilijk van een stuk speelgoed weet te scheiden. Weet, dat elk stukje speelgoed, waarmede de kinderen uitgespeeld zijn, in Venlo een schat beteekent. De kinderen van Venlo rekenen op U. Laten zij niet vergeefs waohten. U kunt hier ontzettend veel aan doen. DUS: 23 NOVEMBER, SPEELGOED- DAG VOOR VENLO!!!! Burgerlijke stand. GEBOREN: 16 Nov. Cornelia J. A. z. v. A. van den Boogert en A. J. IJsselstijn, Crugerl. 38 - Marianne G. L. d. v. J. E. ilust en L. Seleski, joubertstraat 112. GETROUWD: 17 Nov. J. Chr. Jonker en A W. Rieaz. OVERLEDEN: 16 Nov. H. C.J. de Man, 57 jaren. SPORTNIEUWS Waterpolo. Voor de wintercompetitie worden heden avond de volgende wedstrijden gespeeld O.Z.V. 1-A.Z.C. Comb. O.Z.V. 2-G.Z.C. 3 O.Z.V - A.Z.C. (dame») De wedstrijden vangen om 7.30 uur aan in het Spaarde sbad. „Met open oog en oor". De A. N. W .B. en het Jeugdtoerisme. De onlang» opgerichte afdeeling Jeugd toerisme van de A. N.W. B. geeft in de komende herfst- en wintermaanden een •chrtftelijke toeristische cursus voor de jeugd tusschen 11 en 16 jaar: „Met open oog en oor". Dt A.N.W.B. wil hiermede trachten inhoud te geven aan het reizen, zoodat het meer wordt dan een ontspanning. De bond wil alle {ongens en meisjes voot bereiden op hun tochten in de toekomst door hun te vertellen van alles, wat ieder, die naar buiten trekt, zonder moeite, langs den weg kan opmerken, maar waar te velen gedachteloos aan voorbij trekken. De onderwerpen, die behandeld worden zijn De landschappen van ons land. Land en Tuinbouw, Cultuurgewassen, Jacht en Visscherij, Boschbouw, Bosehbedrijf en Boo- men. Bouwstijlen. Wegen- en Bruggenbouw, Kleederdrachten, Levende Folklore, Schepen, Wolkentypen. Sterrebeelden, Iets over Foto grafie, Kaarten. Kaartlezen en Kaartschetsen en buiten Teekenen. Nadere inlichtingen verstrekt de Konlnkl. Ned. Toeristenbond A. N. W. B., Afd. Jeugd toerisme, Parkstraat 18—20, Den Haag. NIEUWS IN HET KORT Paul Hofman, leider van het cremato rium in het beruchte Maidanek-dooden- kamp, is in Lublin-.ter dood veroordeeld. Wie de klok haalt uit den toren, heeft den oorlog reeds verloren.. Zoo luidt een oud rijmpje. Voor Ne derland zou Meulenberg uit Venlo de klokken roof van den bezetter organisee- ren en de fa. Storms uit Rotterdam wilde dat wel netjes uitvoeren voor de provin cie Zuid-Holland. Gelukkig kwamen er dezer dagen ver schillende klokken uit Groningen terug; allen van oudheidkundige waarde, 43 stuks in totaal, te sarpen wegende 32</2 ton. Op de terreinen Van de Kaarsenfa briek staan zij thans te wachten op hun uiteindelijke bestemming. Het is een prachtige verzameling. Er zijn er bij uit Leiden, Dordrecht, Delft en Rhoon. De zwaarste weegt 3530 K.g. en is afkomstig uit een kerk in Den Haag, die echter ge heel verdwenen is door de bombardemen ten. Ook uit onze omgeving is er een, die aan de eene .zijde MOERDRECHT, en aan de andere zijde GOVDERAK tot op schrift draagt, uit 't jaar 1613. In vroegere dagen werden klokken dik wijls om gegoten tot geschut klokken gieters waren vaak ook geschutgieters omgekeerd ook werden niet meer bruik bare kanonen tot klokken omgevormd; zoo werd bij vroedschapsbesluit van 14 Juni 1588 besloten „het geschut, dat voir de stadt ondienstelick ende onbequaem is"' te verkoopen „ofte tot de noodige klokken te doen vergieten". Bij de teruggekomen exemplaren zijn er slechts twee uit onze stad. Een der klok ken uit den Kleiwegtoren is inmiddels vanuit Hoorn weer op zijn plaats terug gekeerd en doet zijn stem weer driemaal- daags weerklinken: 't is de Angelus-klok uit de 17de eeuw. Men zal zich wellicht nog wel herinneren, dat ons carillon, als een der weinige in den lande (voorloopig althans!) gevrijwaard was van vordering. Echter wilde men vier groote klokken uit den St. Janstoren wegnemen. Terwijl men in Januari '43 aansfaitè maakte dit voor nemen ten uitvoer te leggen en de tech nische voorbereidingen reeds trof, snelde de conservator van 't Goudsche museum, de Heer Helbers naar Den Haag én kreeg op 't laatste oogenblik met zeer veel moeite tyaar, dat slechts twee groote klokken afgestaan behoefden te worden, daar de twee andere, als de twee laagste toonen van het carillon niet ontbrekeru mochten. Zoo verdwenen dan toch nog twee zware luidklokken, de VREDES- KLOK waarop het opschrift: Och mogt ick ens mit myn geschal verkondigen een oprechten jrede over all. Henrick Weghewaerdt heeft mij gegoten in der stede Gouda Anno 16Ö5 En de DOODSKLOK, die nu terug keerde. Zij is van denzelfden klokkengie ter, draagt 't zelfde jaartal en als rand schrift: Laet het beduyd Van myn geluyd V cleyn en groot Strecken yermaen Beryd V zaam Al totter doodt. Het klokkèngieten bereikte*in 1650 zijn hoogtepunt in de Gebrs. F. en P. HEMONY, de beroemde Nederlandsche klokkengieters. Slechts enkele jaren voor zijn dood leverde Piet Hemony m 1676 een klokkenspel aan de stad Gouda, dat in 1930 gerstaureerd is. Het werd toen tertijd niet alleen hersteld, maar ook voorzien van de nieuwste vindingen. Ach ter de klepels der melodieklokken zijn spiraalveeren aangebracht, waardoor tweestemmig spel met een lang aange houden toon kan worden uitgevoerd. Wij zijn dus een prachtig klokkenspel rijk en het is iets schoons waar iedereen van kan genieten. En luister hoe onze dichter Gezelle zingt, van de galmende slagen, die over onze daken zweven. Waar ti'ierd die wondere konst gevonden der diepgekeelde kopermonden die, vragende, alle dagen, gaan den ouden gang; die, luide en lang die op en neer, die weg en weer, alhier, aldaar, gedriën te gaar, op tijd en tel, hun tongen slaan? Ook het stadhuisklokje (dat toch nog altijd 398 K.g. weegt) is teruggekomen. Met den grooten brand der St. Janskerk Januari 1552, vielen alle klokken naar be neden en smolten in denvuurhaard, uit gezonderd de beijerklok „GABRIEL" ge naamd, die in de luigaten bleef hangen. Deze klok werd later in 't stadhuis ge plaatst, ze draagt 't jaartal 1509 en als randschrift: „Gabriël is mvnen name Myn ghelluy zij Gods bequame Alsoe verr als men my horen sal Wilt God bewaren overal." Wanneer we uiteindelijk de balans op maken, danblijkt, dat er nog heel wat klokken aan de Duitsche oorlogsvoering ten offer zijn gevallen. 3 luidklokken van de R.K. kerk aan de Gouwe. 3 luidklokken van de R.K. kerk aan den Kleiweg. 1 luidklok van de R.K. kerk aan de Korte Akkeren. - 1 klok van 't uurwerk uit den St. Bar baratoren aan de Kuiperstraat. 1 luidklok (de Vredesklok) uit de St. Janstoren, die hierboven reeds gynoemd werd. Al met al een gevoelig verlies, maar dat kunnen we weer te boven komen. Nu we weer herrinnerd zijn aan ons waarde volle carillon, laat ons dan met meer waardeering ons schoone klokkenspèl be luisteren en mogen de tonen der „slaet- clocken" ons doen denken aan de voort snellende uren, terwijl zij roepen: Beidt Uw Tijd! BINNENLAND. Enquête ©ver annexatie. In den laagten tijd staat het ax- nexatie vraagstuk in het middel punt van de belangstelling. Naast de belangwekkende rede van den Minister-president over dit onder werp, heeft ook de peis groote aandacht daaraan besteed. Ook in talrijke vergaderingen en brochu res is het pro en contra belicht. Het is aan te nemen, dat het Nederlandsche volk, alhoewel de materie zeer ingewikkeld is, toch langzamerhand een idee heeft gé- kregen van de diverse voor- en nadeelen van annexatie. Teneinde een juist beeld te krij- gen van de publieke opinie over dit voor ons land zoo belangrijk onderwerp, heeft het Centr. Bu reau voor Documentatie het initia tief genomen tot het houden van een enquete over deze kwestie. Bevraagd worden een zeer groot aantal personen door het geheele land. Het net van de te bevragen personen is zoodanig samengesteld dat die personen bevraagd wor den, die geacht kunnen worden re presentatief te zijn voor een be paalde bevolkingsgroep' Dit is het zelfde systeem, waardoor het in Engeland onlangs mogelijk was, door bevraging van slechts 1800 van de 25. mill, kiesgerechtigde^, de uitslag van de verkiezingen zui ver te voorspellen. Het Centr. Bur. voor Documen tatie bevraagt bij de te houden enquete een veelvoud van 1800 personen, zoodat de wetenschappe lijke zuiverheid van een dergelijke enquete in een land met ongeveer 5 mill- kiesgerechtigden absoluut gewaarborgd is. WEEK VOOR GEZINSHERSTEL Als begin van de campagne voor gees telijk ert moreel herstel van ons VOlk,1 welke door Nederlands Volksherstel wordt voorbereid, zal van zes tot dertien Januari over het geheele land een week voor gezinsherstel worden gehouden. WEER KINDERPOSTZEGELS Van 1 December tot en met 5 Januari a.s. zullen weer weldadigheidszegels, dé z.g. kinderzegels, verkrijgbaar worden gesteld. Zooals bekend is, is de netto-opbrengst bestemd voor steun van den arbeid tën bate van het bescherming en hulp behoevende kind in het algemeen. Met uitzondering van de Zuigelingenbescher- ming. De zegels zijn ontworpen door den 7 Kunstenaar E. Fernhout. De voorstelling is voor alle waarden dezelfde, n.l. een meisjekopje. DE VAN RECHTSWEGE ONTSLAGEN LAND WACHTERS De Regeergingsvoorlichtingsdienst maakt bekend,, in verband met de uit spraak van den Bijzonderen Raad van Cassatie betreffende den landwachter Van Wijk moet er op gewezen worden, dat dit ontslag van rechtsvervolging op forjneele gronden in elk geval, niet beteekent, dat de betrokkene in vrijheid wordt gesteld. Hij blijft in hechtenis en zal zich eerlang moeten verantwoorden inzake hulpverlee- ning aan den vijand. reizen Naar belgie De consulaten van België te Breda en te Roosendaal zijn bevoegd om visa voor reizen naar Belgie af te geven aan per sonen, die in het ressort van genoemde consulaten wonen; Zij moeten echter in het bezit zij» van een geldig paspoort, alsmede van een be- wijs van in- en uitreis, af te geven door de paspoorten-controle, Badhuisweg 79, Scheven ingen. Personen uit Breda en Roosendaal be hoeven dus niet meer naar Amsterdam voor een visuin. Amsterdam 50 millioen tekort. Het college van Burgemeester en Wet houders heeft een suppletoire begroatjng vastgesteld voor 1945, waarbiijifit'fekort van de oorspronkelijke begf«t5ting ten be drage van 16.800.000 nader werd be groot op rond 50 millioen gulden. DE DGUüLAS-MACHINE OP TERUGREIS De Douglas-machine, die de' proef vlucht naar Indië heeft gemaakt, is Maan dagmorgen om 7 uur plaatselijke tijd weer int Batavia vertrokken voor de te rugkeer naar Nederland. De „Skymaster" had twiptig passagiers aan boord, het toestel zal via Penang vliegen. EXPC.rr VAN SPIRITUS Het Ministerie van Landbouw, Vissche rij en Voedselvoorziening deelt mede, ter behartiging van de Nederlandsche Lx- porthandei is 'n hoeveelheid spiritus naar het buitenland (Zwitserland) uitgevoerd. Deze hoeveelheid'moet in mindering wor" den gebracht op het binnenlandsch ver bruik. Dientengevolge is de toewijzing van brandspiritus, waarvan eerder is aan gekondigd, dat deze op 40% van het ver bruik in 1939 zou worden gesteld, terug gebracht op 20%.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2