,ovdef De politieke crisis in Frankrijk Tl+it&en (Vervolg troonrede pag. 1) de onderwerpen, welke de verhou ding tot de Overzeesche Gebieds delen raken, verband moeten hou- len met dien der reeds genoemde Rijksconf er entie Het herstel van de Staatsfinanciën De herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten heeft de bijzondere aandacht der regeering. Herstel van de financieele zelfstandigheid der gemeenten als einddoel staat hier bij voor dogen. Het vraagstuk der gemeentelijke indeeling heeft mede baar aandacht. De financieele toestand kenmerkt zich door de noodzaak van zeer groote uitgaven. Voor mijn ver armde land, dat reeds, onder een zeer zware Staatsschuld gebukt gaat, beteekent dit alles een centenaars- last. Het streven zal er bij voort during op zijn gericht een doelma- ige besteding der gelden te ver zekeren en de onvermijdelijke hef fingen zoo billijk mogelijk te ver- deelen. De zuivering van het geldwezen zal ten spoedigste door een gezond making van de begrooting: worden gevolgd. Door het opnemen van buitenlandsche leeningen zal het tekort op de betalingsbalans wor den aangevuld, tot deze door een hervatting van den uitvoer en van het internationale dienstbetoon weer in evenwicht zal, komen. Een overzicht van 's lands^ fi nanciën en ingrijpende belasting plannen, die er mede op gericht zullen zijn om de loopende lasten op het bedrijfsleven te verlichten, zullen binnenkort aan de volks vertegenwoordiging worden aange boden. Een Nationaal welvaartsplan De regeering is voornemens het gelukkig reeds ingetreden herstel van industrie, handel en scheep vaart met kracht te blijven bevor deren, zoowel ten aanzien van de binnenlandsche productie als vaii den export. Reeds werden handels verdragen afgesloten met eenige staten, terwijl verdere onderhande lingen gaande zijn. De industrieele ontwikkeling van het land - waar bij groote aandacht zal worden ge schonken aan het wetenschappelijk onderzoek - zal verde'r worden ge leid, uitgaand van een algemeen nationaal welvaartsplan, waarvoor de grondslagen thans worden ge- legd. Land- en tuinbouw nemen in dit plan een belangrijke plaats in. Met groote kracht wordt gewerkt aan het herstel van deze primaire be- staansbronnen van ons volk, zoo wel ten behoeve van de verzeke ring onzer voedselvoorziening als van een voor de volkshuishouding onmisbaren export. De regeering streeft er naar, de organisatie van de boeren een belangrijke taak te doen vervullen in de regeling van productie en afzet en tegelijkertijd een grootere mate van vrijheid in eigen bedrijfsvoering mogelijk te maken. In voorbereiding zijn wetsont werpen tot regeling der bedrijfs organisatie, waaraan zoowel een economische als een sociale taak 2al worden toevertrouwd. Beheersching van de ontwikkeling van prijzen en loonen en het schep pen van verhoudingen, waarbij het levensonderhoud voor, allen ge waarborgd is, is een van de doel einden, waarop de economische en sociale politiek wordt gericht. Voor waarde voor een verruiming van ^et levenspeil is daarbij opvoering productie, zoowel door voller zetting der bedrijven als door verhooging der arbeidsproductivi teit. Herziening der Sociale verzekering Op den grondslag van een reeds in Londen tot stand gekomen rap port wordt een herziening der so ciale verzekering uitgewerkt, die deze van arbeidersverzekering zal doen uitgroeien tot een algemeene volksverzekering, in de eerste plaats ten einde te komen tot een betere verzorging voor den ouden dag. De gezondheidstoestand van ons volk, die ernstig heeft geleden on der de gevolgen van de bezetting, zal groote waakzaamheid en krach tige maatregelen eischen. Geestelijke en materieele weder opbouw. Ten einde het de bevolking mo gelijk te maken het groote tekort aan dekking, kleeding en schoeisel aan te vullen, wordt overwogen om, waar noodig, consumptiecre- dieten te verstrekken in die mate, waarin deze goederen beschikbaar komen. In het jaar 1946 zullen de 300.000 licht beschadigde en de 40.000 zwaar beschadigde woningen definitief worden hersteld. Daar naast zullen 10.000 nieuwe wonin gen worden gebouwd, terwijl het drievoudige van het hiervoor be- noodigde materiaal voor den we deropbouw van de industrie en het herstel van het verkeerswezen zal worden gebruikt. De plannen voor volledige bevrediging van de be hoeften van volkshuisvesting en industrie worden krachtig ter hand genomen. Wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding tot verzekering van de doeltreffende uitvoering van dit bouwprogramma. Ook de wederopbouw ,van het cultureel© leven heeft de volle aandacht der regeering. Een reorganisatie van het On derwijs, inbegrepen het Hooger Onderwijs, is in voorbereiding. Op de terreinen der kunst en der vrije jeugdvorming zal gestreefd worden naar coördinatie van hetgeen uf£ de samenleving opkomt. Met groote aandacht volg ik den wederopbouw van de overheids organen, zoowel burgerlijk als mi litair: De herziening van de rechts positie en de bezoldiging van de ambtenaren is in studie. Moge het resultaat mede tot verbetering van de waardeering van den ambtenaar leiden, zoowel in eigen oog als bij het volk. Meer dan welke over heidsmaatregel ook kan echter hiertoe bijdragen de versterking van het bewustzijn van den amb tenaar, dat de diepste bevrediging in het arbeidsleven voor hem ligt in zijn dienst aan de volksgemeen schap. De strijd om den vrede dient gewonnen te worden Voor het overige wil ik niet po gen een overzicht te geven van alle problemen, die in den ko menden tijd uw aandacht zullen vragen. Zeer vèel is dn het leven van ons volk nog in beweging, on danks vermoeidheid en teleurstel ling hier en daar. Het vergt beleid van hoog gehalte om ©enerzijds de waarde van oude zekerheden en tradities in volle kracht te bewa ren en anderzijds ruimte te laten voor een vernieuwing, die niet slechts historisch noodzakelijk is, doch ook de vrucht is van moreele bezinning in .de jaren der verdruk king. De wegneming van den be- zettingsdruk moge de eenheid, die ons deel werd in het verzet, ma ken tot eendracht in rijker scha keering. De nieuwe krachten, die gewekt zijn, zullen zich blijven op dringen en winnen aan bewustheid en energie. Wij hebben deze meer dan ooit van noode, nu wij gewikkeld zijn in een strijd van even groote he vigheid en beteekenis als die der oorlogsjaren: den strijid om den vrede, om de ware vrijheid en om hernieuwden voorspoed. Met de bede, dat God mijn volk moge zegenen in dien strijd, dat Hij het in eendracht den weg der overwinning zal doen betreden en Uwen arbeid moge doen strekken tot heil des Lands, verklaar ik de Gewone Zitting der Staten-Ge- neraal voor geopend. TIJDELIJKE WIJZIGING AFGEDRAGEN LOONBELASTING Het Ministerie van Financiën deelt mede, datief ingang van 1 Januari '46, de regeling betreffende het afdragen van Loonbelasting en het inleveren van Loon belastingaangiften, ingevolge een Mini- steriëele uitvoeringsbeschikking van 15 November 1945 tijdelijk is gewijzigd. Volgens de tot nu toe geldende voor schriften waren werkgevers verplicht de ingehouden loonbelasting uiterlijk op den tienden dag van de maand, volgende op die waarin de inhouding heeft plaats ge vonden,af te dragen. Hetzelfde gold, wat de inlevering van negatieve loonbelastingaangiften betreft, voor degene, die tijdelijk geen werkgever was of alleen werknemer was voor werk nemers, die een loon genoten, waarvoor geen loonbelasting verschuldigd was. Ingaande 1 Januari 1946 zijn de werk gevers nu verplicht de in den loop van 1946 ingehouden loonbelasting af te dra gen uiterlijk op den lOden dag, volgende op het kwartaal waarin de inhouding is geschied, terwijl de bovenvermelde nega tieve loonbelastingaangiften steeds moe ten loopen over hetzelfde tijdvak als waarover de belasting moet worden afge dragen en uiterlijk op den tienden dag na afloop van het tijdvak, (dit is dus mees tal een kwartaal) worden gedaan. In de regeling, zooals deze geldt ten aan zien van werknemers die uitsluitend huise lijke diensten verrichten, is geen wijziging gebracht. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat de bovenvermelde regeling geen wijziging brengt in de toepassing van de loonbelastingtarieven. COMMISSARIS DER KONINGIN IN FRIESLAND Air. H. P. Linthorst Homan benoemd Bij K.B. is met ingang van 1 December 1945 benoemd tot Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland Mr. H. P. Linthorst Homan. Zijn vader en zijn grootvader waren Commissaris der Koningin in Drente en zijn broer Mr. J. Linthorst Homan in Gro ningen. Hij werd geboren te Assen op 29 Mei 1905. Flink ruim model, in rood, bruin, zwarl «n marine KLEIWEG 25 GOUDA Mr. Linthorst Homan is sinds 1926 reserve-officier der rijdende artillerie. Ge durende de mobilisatie en de Meidagen was hij commandant eener rijdende bat terij. Wegens bepaalde werkzaamheden buiten zijn normalen werkkring, kwam hij in begin 1943 in moeilijkheden met de Gestapo, waarna hij als onderduiker deze werkzaamheden tot eind 1943 heeft» voort gezet. In December 1943 kwam hij in Engeland aan, waar hij weder in militai ren dienst trad en werd ingeschakeld bij den opbouw van het M.G. Hij was var Januari tot ctober 1944 gedetacheerd op Januari tot October 1944 gedetacheerd op het Ministerie van Binnenlandsche Za ken. Vanaf October 1944 vervult Mr. Lint- functie van Hoofd der Sectie Binnen- landsch Bestuur, terwijl hij in Septem ber j.l. werd benoemd tot sous-chef van den staf M.G. PUITEN LAND. BLIJFT DE GAULLE? Gisterenavond werd te Parijs verno men dat Generaal de Gaulle zich bereid heeft verklaard zijn pogingen tot vorming eener regeering uit de 3 groote partijen te hervatten. Hedenavond ontvangt hij een delegatie, bestaande uit 3 vertegen woordigers van elk der 3 groote partijen. De Gaulle belïoudt het vertrouwen van de Amsemblee. Een motie inhoudende, dat de Gaulle onder bepaalde voorwaarden aan het hoofd zal staan van een door hem te vormen regeering der 3 partijen, is door de constitueerende vergadering aan genomen, met 400 tegen 163 stemmen- De communisten stemden tegen. Ten einde te trachten toch nog tot een regeering der 3 partijen onder de Gaulle te komen, hebben de socialisten bij monde van Baumel in de constitueerende verga dering een voorstel gedaan tot gelijke verdeeling der ministerieele portefeuilles onder de 3 partijen. Het voorstel werd aangenomen met 358 tegen 39 stemmen. De communisten onthielden zich van stroming. Besprekingen op het doode punt. De Gaulle voor Communisten en Socialisten niet meer aanvaardbaar. De Fransche Communistische Par tij heeft zich gisteravond officieel tegen de candidatuur van De Gaul le voor het vormen van een nieu we regeering uitgesproken. Volgens een bericht van Radio Parijs heeft de Fransche Socialis tische Parlementsfractie gister avond, in een communique medege deeld dat de partij tot de conclusie was gekomen, dat het haar onmo gelijk lijkt een regeering van natio nale eenheid te vormen onder lei ding van de Gaulle. Voorts wordt gezegd: De Socialistische partij zal zich tegen iedere regeering van 2 partijen verzetten. Nadat de so cialistische partij gisterenavond vergaderd heeft over de situatie, hoorde men irn de wandelgangen van het parlementsgebouw, dat de partij geen imperatief mandaat aan haar afgevaardigden heeft gegeven, omtrent de keuze van een nieuwe kabinetsformateur. Het schijnt, dat louin niet de geschikte man is voor de eischen van het oogenblik. Gisteravond heeft de Gaulle een schrijven doen toekomen aan Fe lix Gouin, waarin hij zeide, dat hij betreurde niet voor de Assemblee Constituante te kunnen verschijnen om het vertrouwen van dit lichaam in te roepen, na het geven van een uiteenzetting van zijn opvattingen. De eenige tnogelijkheid die ik heb om den wil van het Fransche volk thans te vernemen, is dat ik mijr mandaat ter beschikking stel van Assemblé Constituante. Ik heb de eer aan de Achemblé te vragen of zij di? mandaat thans van mij terug verlangt, dan wei of zij mijn op dracht bevestigt. Naar in welingelichte, kringen verluidt, heeft Felix Gouin doen weten, dat hij een opdracht om als kabinetsformateur op te treden, niet zal aanvaarden. Volgens de laatste berichten, zou Maurice Thorez zich candidaat stellen, in dien de drie groote partijen niet uiterlijk tot overeenstemming zou den zijn gekomen over een ande ren candidaat. .o «4

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3