ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Brand In de R. K. Pastorie aan de Gouwe Dt tUeedUtributie Wett&etiM Vergeet U niet...- EEND MAAKT Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda NUMMER 84 Administratie: M. van Loon WOENSDAG 21 NOVEMBER 1945 Bur.: Markt 20 Gouda. Tel. 3098 Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 «t STADSNIEUWS. Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Met ingang van Woensdag 21 Nov. houdt de wethouder van On derwijs spreekuur van 45 uur. Het Consultatiebureau voor zuigelingen. Deze week is het Consultatie bureau voor zuigelingen op de Spieringstraat 113 gesloten. Gouwenaar komt in Sidney aan. Hij logenstraft courantenbericht Maandagmorgen ontving de fa milie Achtenberg alhier, een tele- grambrief van haar zoon, waar mede hij zijn aankomst met het Eng. stoomschip „Stirling Castle" mededeelde. Hij schrééf hierin, dat de ontvangst door de bevolking spontaan en hartelijk was. Zij wer den toegejuicht en eep muziek korps speelde Vaderlandsche lie deren. Dit bericht luidt geheel anders, dan de persberichten, wflke ons vanuit Australië bereiken^ Is hier 'n opzettelijke perscampagne tegen Nederland in het spel? Het is een eenvoudige zaak, om in een ver land d.m.v. de pers een land in een kwaad daglicht te stellen. Wij zul len een onderzoek naar- de - juist heid van de gang van zaken laten instellen. Uitgevallen treinen weer inge- lascht. Met ingang van heden zijn de dieseltreinen, die Maandag j.l. tus- schen Gouda-Den Haag en Gouda- Rotterdam v.v. waren opgeheven, weer in de dienstregeling opgeno men. De stoomtrein Gouda-Den Haag (vertrek 17.30) en Den Haag Gouda (vertrek 14.38) zijn met in gang van heden weer vervallen. Voor de laatste maal „Permanent In ons artikel van 25 Oct.over: „Hoe zit het met de permanent? schreven wij, dat de door het Di rectoraat Gen. voor de Prijzen vastgestelde tarief niet gold voor een „permanent compleet Naar wij thans van het Dir. Gen. v. d- Prijzen vernemen, heb ben de vastgestelde tarieven be trekking op een complete perma nent, bestaande uit de volgende behandelingen: knippen, wasschen, drogen, permanenten, watergolven en drogen. Slechts door de klant gewenschte bijkomende behande lingen mogen apart berekend wor den. dat U morgen Uw nieuwe distri butiekaart moet halen en Uw snoep- of tabakskaart, als Uw naam ligt tusschen v. d. WAAG - ZIJTA U behoeft alleen Uw tweede stamkaart en het Inlegvel mede te nemen. U kunt aan de loketten 5-7-9-11 van het GYMNASTIEKLOKAAL in de PEPERSTRAAT terecht tusschen 9.30 en 12 uur en 2-3.30 uur. „Ho<e is 't ie?". De revue van' Tahiti „Hoe is 't ie?", welke opj 8 Niov. in den Nieuwen Schouwburg gehoud m werd ten bate van Venlo h. t een batig saldo opgeleverd f 606.46. Inderdaad kan hier vraagd worden: „Hoe is 't ie?". Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Afdeeling Gouda en Omstreken. Gisterenavond had- in hotel „Central" een bijeenkomst plaats waar de heer j. 'Zwarten dijk uit Boskoop sprak over: „Bemesting en bestrijding van schadelijke insecten enz." Spreker begon zijn toespraak met het een en ander te vertellen over verschillende zwammen, welke in den tuinbouw veel schade doen. Als eerste groep noemde spr. de slijmzwammen, waarvan er één de knol- voetziekte bi) de koolsoorten veroorzaakt. Vervolgens kregen de splijtzwammen een beurt, welke o.a. de wortelknobbels bij vruchtboomen kunnen veroorzaken. Tenslotte vertelde spr. iets van de hoogere-zwammen, waaronder de meeldauw en schurft bij appel en peer gerekend moeten worden. Voor de bestrijding van genoemde zwam men en insecten werden zeer vele practische wenken gegeven. De praktijk heeft bewezen, dat bij zorgvuldige grondbewerking, voldoen de plantenvoedsel en toepassing van goede bestrijdingsmiddelen de beste oogsten ver wacht kunnen worden. In de pauze-werden verschillende vragen d*or de aanwezigen gesteld, op aangename en leerzame wijze beantwoord. Na de pauze besprak de heer Zwartendijk nieuwe inzichten der laatste jaren tan op zichte van de voadingsstoffen der plantan, die hij gebrekziekte noemde. Man is n.l. tqt de ontdekking gekomen, dat het voor planten -4»-- sommige oevallen noodzakelijk is, dat er bijzondere stoffen in den grond gebracht moeten worden, zij het dan in kleine hoe veelheden. Met een zeer duidelijk betoog over het verschil van stalmest en kunstmest, over de verschillende kwaliteiten en vermengingen, bewaren en toepassing hiervan, eindigde spr. zijn zeer leerzaam betoog. SPORTNIEUWS. JODAN BOYS I—WADDINXVEEN I 9—2 De j.l. Zaterdag gespeelde vriendschap- lijke wedstrijd eindigde in een verdiende overwinning voor de Jodan Boys. Na on geveer 10 min. spelen is het Keppel, die het eerste doelpunt scoort (10). Even later maakt van Wijk er, na een voorzet van links, 20) van. Enkele uitvallen Waddinxveen leveren geen resultaat op. De achterhoede methaan het hoofd 2e aanvoerder v. Leeuwen, geeft geen krimp. Een half uur is de wedstrijd aan den gang als A. Boot, na goed aangeven van Graaf land en Nieuwveld het derde doelpunt maakt (3—0). De. lat en palen komen Waddinxveen te hulp als. Keppel en v. Wijk het van verre afstand probeeren. Keppel ziet zijn zwoegen met een vierde doelpunt na een handige manoeuvre beloond (40). Dezelfde speler geeft even voor de rust den Waddinxveen-kee- per wederom het nakijken (5—0). Kort na de rust is het Chr. Boot, die naar binnen zwenkend het zesde doelpunt voor zi n rekening neemt (6—0). Bij een tegenaanval heeft Waddixveen succes, wanneer de linksbuiten doelman Mij der- wijk passeert (61). Als er 20 min. in de tweede helft gespeeld is, krijgt Wad dinxveen wegens „hands een penalty toegewezen. Voor de tweede en tevens laatste maal wordt den Jodan-Boys-keeper het nakijken gegeven (6—2). Hierna volg een periode, waarin uitsluitend Jodan Boys ten aanval trekt. Twee doelpunten in het voordeel der Boys worden wegens bui tenspel afgekeurd. Vervolgens doelpunten Keppel en A. Boot, zoodat de stand op gevoerd wordt tot 8—2 Even voor het einde geeft van Wijk voor de laatste maal den keeper het nakijken (9—2). Met deze stand komt het einde van dezen prettigen, maar eenzijdigen wedstrijd. Waddinxveen II—Jodan Boys II 1—0 In de eerste helft van dezen wedstrijd heeft Jodan Boys het spel geheel in han den, maar ondanks het groote overwicht ziet de voorhoede geen kans te doelpun ten. De bal rolt de eerste drie kwartier bijna steeds op de Waddinxveen-helft. De achterhoede der gastheeren hield kranig ëtand. De tweede helft gaf ongevéèr het zelfde aanzien, todat 10 min. voor het einde, door eénNrikwerstand in de achter hoede der Jodan Töbys, de midvoor van Waddinxveen doorbrak en met een on houdbaar schot Bouter passeerde, en daarmede tevens zijn club de overwinning bezorgde. DAMES Ille KLASSE C Excelsior IV. et C. I 00 In een zeer spannenden. wedstrijd, waarin het spel op hoog peil stond, werd geen doelpunt gescoord. Keeper Over- eynder blonk uit, en wist verschillende moeilijke ballen te houden. De dames die nog steeds aan den kop staan, hebben uit 5 wedstrijden 9 punten weten te behalen, waarmede de dames een goeden greep naar het kampioenschap doen. HEEREN He KLASSE B Excelsior IMeeuwen I 25 Excelsior verscheen met twee invallers. Door het betere spel van de Meeuwen, wisten deze de leiding te nemen door Kneteman, die met een goed gegooiden bal wist te doelpunten (01). Direct daarna wist dezelfde speler den stand op 02 te brengen. Vlak voor de rust wist G. L. Hammer een tegenpunt te maken (1—2). Na de rust zagen de Meeuwen nog 3 maal kans te doelpunten en- Excelsior slechts 1 maal., zoodat de eindstand kwam met 25 in het voordeel van Meeuwen I. DISTRICTS-NIEUWS. REEUWIJK OUDERAVOND Vrijdagavond hield de Oudercommissie van de Openbare school A te Reeuwijk- dorp een ouderavond in de school. De school was tot in de uiterste hoeken be zet. Een drietal commissieleden traden af. De aftredende leden werden dank ge bracht voor hun werk, terwijl den voor zitter een cadeau en een bloemenmand „werden overhandigd. Tot nieuwe leden der commissie wer den benoemd de heeren Verburg, P. Ver we ij en C. Bontebal Jr. Vervolgens werd de avond gevuld door het opvoeren van een revue 19401945 door de kin deren van de hoogste klassen; een revue die door het hoofd de heer Hack was gaat beginnen. samengesteld. Het programma werd tot in de puntjes afgewerkt. Onder de aanwezigen werd ook opge merkt mej. De Boer, die zooveel jaren aan deze school verbonden is geweest. EEN KOUDE ZWEMPARTIJ De 18-jarige A. de B. die wegens tal rijke inbraken en diefstallen werd gearre steerd en dezer dagen kans had gezien uit zijn cel te Waddinxveen te breken en spoorloos te verdwijnen, werd Vrijdag te ongeveer 2 uur dus op klaarlichten dag door den heer Zanèveld aan de 'd Aumerielaan aan den plas 's Graven- broek te Reeuwijk, op heeterdaad betrapt bij een poging tot inbraak hij was be zig met het uitsnijden van een ruit van een daar liggend woonschip. De heer Zaneveld arresteerde de jonge man en zou hem overleveren aan de po litie. Op weg daarheen zijréden op de Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht Meest nevejig of zwaar bewolkt, geen regen van beteekenis, zwakke wind, geleidelijke stijging van temperatuur. Wat is er in Gouda te doen 1 Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: De Graaf van Monte Christo. Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag Potpourri". Schouwbtlrg-biQsc.Vrijdag t/m Donder dag: „Het zit in de lucht". Woensdag 21 November, 8 uur, Concor dia: Gezelschap Triumph met een Cabaret avond. Woensdag'21 Nov. 8 uur, Kunstmin: „Sleutelstad Variété". Donderdag 22 Nov, 8 uur. Concordia: Max Croiset draagt voor: „De Gedachte", van Andrejew. Donderdag 22 Nov. 8 uur, Kunstmin Derde G.S.V.-Ontspanningsavond met de revue „G.S.V. Ons Ideaal". Donderdag 22 Nov. 8 uur, 't Blauwe Kruis: Volksuniversiteit Cursus Dr. J. Leest, „De tijd van het Imperialisme (1870-1914)". Vrijdag 23 Nov. 8 uur. Beursklok: feest avond E.H.l.O. Vrijdag 23 Nov. 8 uur Concordia: „De Logé". Zaterdag 24 Nov. 8 uur, Concordia; Billardvereeniging „Het Westen" hojidt een Variété-avond. WAT GEBEURDE ER? 21 November 1944 Kessel en Helena veen bevrijd. Belfort in Frankrijk veroverd, Mühlausen en Saarburg eveneens. Eng. parachutisten landen in Albanië. Tirana bevrijd. Dit is de 13e hoofdstad in Europa, die van de Duitschers wordt bevrijd. 1941 Rostov in Duitsche handem. 1939 Na spannende dagen worden van he den af weer periodieke verloven ver leend aan Ned. militairen. litie. Op weg daarheen zij reden op de zettelijk in de sloot en zwom de sloot over. Vandaar zwom hij door de breede wetering naar de straatweg Gouda;^Bo degraven. Op het geroep houdt den dief was ook de politie in actie geko men en toen de vluchteling den wal had bereikt werd hij door de politie gearre steerd. Dit heerschap is een kleptomaan op inbrekers gebied en was ook reeds ontvlucht uit het gesticht waarin hij "was geplaatst. NOG NIET VOORZIEN In de vacature voor onderwijzeres aan de Openbare school A te Reeuwijk-dorp is nog steeds niet voorzien, zoodat de school thans maar met twee leerkrachten werkt voor een te groot aantal kinderen, 't Is te hopen dat spoedig in het tekort aan leerkrachten op deze school zal wor den voorzien. KERKKLOK TERUG De kerkklok uit de Ned. Herv. Kerk te Reeuwijk-dorp, die door de Duitschers was weggevoerd is thans terecht. Er is bericht ingekomen, dat de klok zich te Groningen bevindt. Er worden maatrege len getroffen om het erfstuk weer naar Reeuwijk te transporteeren. Hedenmorgen is de ollebrander) welke dient voor de verwarming van de St. Joseph- kerk aan de Gouwe, door een nog niet be kende oorzaak in brand geraakt. ^Het vuur was hardnekkig, zoodat bi) hef ter perse gaan van dit nummer de Jjradji nog niet was gebluscht. Motorspuiten en schuim- bluschapparaten werden gebracht om het vuur te bestrijden. GROOT GOUDA Met ingang van 7 Dec. a.s. zal een aanvang worden gemaakt met de distributie van thee, zoo vernemen wij van de zijde van de Fa. v. Nelle. Per hoofd zal het rantsoen 50 gr. bedragen. En wat het meest ver heugende feit is, er is voldoende voorraad hier te lande aanwezig om een gerégelde distributie te mogen verwachten. Ook hier kan gezegd worden: ER ZIT SCHOT INI

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1