Waarom geen antithese meer? De Staten-Generaal geopend GOUDSCHE STEMMEN. Na vijf jaar van wreede onderdrukking gaat oftze volksvertegenwoordiging, zij het in voorloopige samenstelling haar werkzaamheden hervatten en was het H.M. de Koningin vergund gisteren in eën plechtige bijeenkomst der beide Ka mers in de historische ridderzaal te 's Gravenhage de zitting der'Voorloopige Staten Généraal te openen. Overal langs de route, die Hare Majes teit zou rijden stonden de menschen al vroeg opgesteld. Vooral voor het paleis Noordeinde en bij de ingangen van het Binnenhof heerschte een bijzondere druk te. Voor de aankomst der Koningin bij het paleis Noordeinde inspecteerde de gouverneur van de residentie Lt. Gen. J J. G. Baron van Voorst tot Voorst de voor het paleis opgestelde eerewachten. De prinsesjes sloegen voor de ramen van ,het paleis de plechtigheid vol belangstel ling gade. Even na half een arriveerde de Konin gin met prinses Juliana en Prins Bern- hard per auto vanaf haar woning aan de Nieuwe Parklaan te Scheveningen. Na zich even in het paleis te hebben opge houden verliet de koninklijke familie het Baleis voor den rit naar het Binnenhof. 'e ridderzaal vulde zich na twaalven ge leidelijk met de leden der voorloopige Staten Generaal. De gereserveerde ruim te voor het corps diplomatique, de Ne derlandsche autoriteiten en de verdere genoodigden was dicht bezet. Aan weers zijden van den zetel van H. M. was een zetel bijgeplaatst, de zitplaatsen voor Prinses Juliana en Prins Bemhard. Nadat Lt. Gen. Baron van Voorst ook op het Binnenhof de keurig opgestelde wachten had geinspecteerd, duurde het niet lang meer,'of de auto van de Konin gin arriveerde. Onder het spelen van het Wilhelmus reed de auto langzaam voor cfen hoofd ingang, waarna H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Berhard gevolgd door H. M. de Koningin, uitstapten en de Rid derzaal binnengingen. D.C. 4 zal morgen in Amsterdam aankomen De D.C. 4 van de Rêgeeringsluchttrans portdienst, die een proefvlucht naar Ned. Indië gemaakt hieft, komt, na een verblijf van eentge dagen te Batavia, vermoedelijk morgen te Cairo aan en overmorgen, dus 22 November te Amsterdam. Over de uren van aankomst is nog niets definitiefs te melden. De extra vleeschbon Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, 'dat voor de periode van 18 November tot en met 1 December a s. een extra hoeveel heid van 100 gram vleesch zonder been verkrijgbaar 'is op de bonnen 165 en 259 der bonkaarten 512. Opbouw West-Zeeuwsch Vlaanderen De afdeeling voorlichting van het Minis terie van openbare werken en wederopbouw deelt het volgende mede: Zooals algemeen bekend mag worden geacht, behoort Westelijk Zeeuwsch Vlaan deren tot de zwaarst geteisterde gebieden Van ons land Nog zeer vele bewoners van dit Nederlandsch gebied verkeeren in grooten nood. Deze menschen moeten voor den winter invalt, in wind- en vochtvrije ver blijven worden ondergebracht, leder, die kan meewerken, dit te bereiken en zulks nalaat, verzuimt een Nationalen plicht. Thans zijn no^dig een groot aantal riet dekkers en vakb kwame timmerlieden. Indien deze in de gelegenheid zijn, mede »e helpen aan het spoedig onderdak brengen van deze Zeeuwen, wordt hun verzocht; zich ten spoedigste te melden op het Gewestelijk Ar beidsbureau of een bijkantoor daarvan, in de plaats van inwoning en zich daarna ten spoedigste te begeven naar Ir. Roos, verte genwoord ger van het college van algemeene commissarissen voor den wederopbouw te Oostburg. café Buitenlust. Voor voeding en huisvesting is gezorgd. Nederlandsche delegatie in de voorbereidend commissie van de Vereeoigde Naties la de bijeenkomst van de voorbereidende commissie van de Vereenigde naties, welke op Vrijdag 23 November a.s te Londen zal aanvangen, zal Nederland vertegenwoordigd ziin door de volgende delegatie: Dr I H. van Roijen. minister zonder portefeuille, hoofd der delegatie A. Pelt, adviseur, plaatsvervangend hoofd der dele gatie. Prof Mt. F. M. Baron van Asbeck. Jhr. Mr. G. Beelaerts van Blokland. Dr L W. Beyen. Mr. P A. Blaisse. Mrfr.B. W. Haveman. jhr. Mr. M- P. M. vatf Kamebeek B I- de Leeuw, P J. Schmidt Prof. Mr. J. H. W. Verzijl en Mr. Z. Zain, adviseurs. Mej- Mr. M. Z N. Witteveen en Mr. G. W. van Santen, secretarissen. Na het uitspreken van de Troonrede, hief de heer Duymaer van Twist den tra- ditioneelen uitroep: Leve de Koningin aan. Daarna verlieten de vorstelijke personen wederom het gebouw terwijl een enthou siaste menigte de hooge bezoekers harte lijk toejuichte. Langs dezelfde route als van den heen weg reed de stoet naar het paleis Noord einde terug, vanwaar de vorstelijke per sonen na een kort bezoek aan het paleis naar de woning van H. M. te Schevenin gen vertrokken. TWEEDE KAMER BIJEEN De 'twèede Kamer is gisterenmiddag in openbare vergadering bijeengekomen onder voorzitterschap van Mr. S. van Schaick. Tot leden der commissie voor bet on derzoek der geloofsbrieven van nieuw benoemde leden werden benoemd de hee- ren De Wilde, Joekes, Van Braambeek, Rutgers van Rozenburg en Korténhorst. De vergadering werd in verband met dit onderzoek eenigen tijd geschorst. Het herstel van ons land. De werkzaamheden aan de spoorbrug aan het herstel bij Oosterbeek Laag, in de lijn Arnhem-Nijmegen schieten zoo goed op dat zeer waarschijnlijk reeds midden December de verbinding Nijmegen-Arnhem-Utrecht tot stand gebracht zal kunnen worden. Hierdoor zal een einde komen aan de bus verbinding tusschen Nijmegen en Arnhem. De stad Nijmegen als doorgangsplaats voor geallieerde militairen komt langzamerhand weer tot rust. Drie maanden geleden hadden de Engelschen en Canadeezen nog bijna 450 gebouwen bezet. Dit aantal Is nu terug gebracht tot bijna 150, zoodat meer woning ruimte vrij komt voor de burgerij. LET OP UW DOCUMENTEN Het is gebleken, dat in den laatsten tijd veel diefstallen voorkomen van documen ten, behoorende bij een auto. Speciaal de rijvergunningen en de van wege het Regeeringsdirectoraat Motor voertuigen verstrekte registratiebewijzen hebben de aandacht van het gilde der langvingers. Waar van deze documenten onder geen enkele omstandigheid meer duplicaten worden verstrekt, worden autobezitters in hun eigen belang aangeraden, zèër voor zichtig te zijn en de bescheiden bij het verlaten van hun voertuig in hun porte- fueille mede te nemen. Het verlies van de rijvergunningen be- teekent thans voor iedereen: niet meer rijden. AAN DE GRENS INGEHOUDEN GELDEN Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat de regeling betreffende de aan de grens door repatrieerenden ingelever de grens is vervat in een K.B., dat zoo juist in het Staatsblad Nr. F. 282 is afge kondigd, alsmede in een ministeriëele uitvoeringsbeschikking welke binnen en kele'dagen in de Staatscourant zal wor den gepubliceerd. Het in September 1944 afgekondigde „Besluit regeling in- en uitvoer, Neder- landsch en vijandelijk geld 1944' (staats blad Nr. C. 90) verbood den in- en uitvoer van vijandelijk papiergeld geheel en stond den invoer van Nederlandsch geld zonder speciale vergunning alleen toe aan repa trieerenden tot een maximum van 50, Ter aanvulling hiervan is nu in het nieuwe K.B. bepaald, dat de Minister van Financiën aan repatrieerende Nederland- sche onderdanen den invoer van vijande lijk papiergeld kan toestaan onder voor waarde, dat dit geld in eigendom wordt overgedragen aan den Siaat met vergoe ding van de tegenwaarde in Nederland- sche guldens tegen een door den Minister vast te stellen koers. Deze koers zal worden vastgesteld in een binnen enkele dagen te verwachten beschikking. Tevens zal de terugbetaling van ingeleverd Nederlandsch geld worden geregeld. O.a. 'zal overlegging van een bewijs van politieke betrouwbaarheid worden verlangd, tot welk doel alle P.O.D.'s in afwijking van de thans daar voor geldende regeling, dergelijke bewij zen aan particulieren (i.e. de betrokken gerepatrieerden) .zullen verstrekken. ALGEMEENE VERGUNNING MOLESTSCHADEUITKEERINGEN Het Ministerie van Financien deelt mede: de Nederlandsche Bank verleent èen algemeene vergunning (no. 22a) aan leden "van dé Bedrijfsgroepen Effecten handel, Hadelsbanken, Landbouwcrediet- banken en Spaarbanken tot het overboe ken ten laste van geblokkeerde rekening van verzekerden tegen molestschade en ten gunste van geblokkeerde rekening van onderlinge oorlogsmolestverzeke- ringsmaatschappijen, van bedragen ver schuldigd aan deze maatschappijen ter zake van voorschotpremies en heffingen, alsmede omslagen of naheffingen dan wel van voorschotten daafop, welke zullen dienen tot vergoeding van schaden aan roerende goederen en onroerende goe deren en zulks op de volgende voorwaar den: (1) als onderlinge molestverzekerings- maatschappijen worden beschouwd zij, die in de beschikking van den Minister van Financien van 18 Oc tober 1945 (Staatsblad no. F. 235) als zoodanig worden aangeslagen; (2) het verschuldigd zijn van een be drag moet worden aangetoond door overlegging van de declaratie van de Onderlinge Mölestverzekerings- maatschappij; (3) van deze vergunning zijn uitgezon derd betalingen aan vervoerrisico, aangesloten bij Centraal Beheer, ter zake van thansportverzekeringsover- eenkomsten. De algemeene vergun- gunning no. 22 komt hiermede te vervallen. DE NOOD IN BRABANT Een verslaggever van de Brusselsche Courant, „De Nieuwe Standaard", heeft een bezoek gebracht aan Brabant. Over i zijn ervaringen heeft hij een en ander in zijn blad weergegeven en daarbij speciaal gewezen op den grooten nood, die er in Wij stellen ons voor zoo nu en dan over vragen* van algemeenen aard het woord te geven aan stadgenobteh onder het hoofd Wij hopen hiermee het geestelijk ver keer in den kring van de eigen stad te bevorderen. Ze worden daarom ook» met dep naam van den schrijver onderteekend. Van de kwesties, die in de huidige politieke discussie een belangrijke rol spelen, is de vraag van het al of niet handhaven der antithese tusschen zgn. „christelijke"- en „niet-cRfistelijke" par-' tijen, zooals deze voor 1940 in ons land bestond, wel een der belangrijkste. Vooral door het optreden der Nederlandsche Volksbeweging, het toetreden van diverse predikanten tot de S.DA.P. en zeker niet in de laatste plaats, door de nieuwe ont wikkeling in de "Ned. Herv. Kerk, is deze vraag wel sterk in het middelpunt der belangstelling komen te staan. Om misverstand te voorkomen, is het allereerst noodzakelijk om duidelijk te zeggen, wat we onder het begrip anti these willen verstaan en wat niet. We verstaan er niet onder de scheiding, die het Koninkrijk Gods in de wereld teweegbracht. Deze antithese berust op den Bijbel, maar is niet zoomaar voor menschen hanteerbaar, en zeker niet als politieke maatstaf bruikbaar. Wanneer wij het in de politieke discussie over de antithese hebben, dan bedoelen wij daarmede, dat men uit het feit van de scheiding tusschen het Koninkrijk Gods en de wereld, die er is, zonder meer af leidt, dat dit tot een scheiding in de poli tieke partijvorming en tot een isolement van het „Christelijk volksdeel" zou moe ten voeren. Maar al te veel worden deze beide be grippen door elkaar gehaald, wat tot ver warring en het intrappen van open deu ren leidt. Ter linkerzijde heeft men vroeger het goedrecht van de antithese ontkend, godsdienst met politiek niets te maken hebben. Wil nu het verwerpen van de antithese zeggen, dat men voor het standpunt van scheiding van godsdienst en politiek kiest? Geenszins! Het belang der huidige sityatie ligt hier in, dat menschen, die vroeger aan tegen overgestelde rijden van de scheidingslijn stonden, eikaar hebben gevonden op een nieuw plan, dat aan de antithese haar zin ontneemt en handhavong daarvan on waarachtig maakt. Het komt niet op een ontkenning, maar op een overwinning van de antithjese neer. De basis voor samenwerking iigt in de gemeenschappelijke erkenning van nor men als barmhartigheid, gerechtigheid, waarheid en naastenliefde, die niet geïso leerd worden, maar voor ieder verbonden blijven met de eigen levensbeschouwing waaraan zij hun levenssappen ontleenen. Ten aanzieri van de groote lijnen van het politieke- en maatschappelijke leven, is ondanks alle verscheidenheid in gods dienstig en geestelijk opzicht toch over eenstemming te bereiken. De zedelijke normen, in het Christen dom verkondigd, vinden ook in buiten kerkelijke kringen voor het staatkundig leven meer en meer erkenning. Reeds voor- den oorlog was er in ker kelijke kringen een strooming, die de Brabant heerscht. Op zijn tocht sprak hij niet alleen met autoriteiten, doch ook met eenvoudige huismoeders, en zoo kwam hij tot de conclusie, dat de ellende in België in het niet zinkt, bij hetgeen Nederland, in casu Brabant, te doorworstelen heeft. Hij spoorde zijn landgenooten met klem tot hulpverleening aan. CONCERTGEBOUWORKEST NAAR LONDEN Van 7 tot 13 Februari a.s. zal het Lon- densch Philharmonisch Orkest voor het eerst in Nederland komeq concertreeren, terwijl gedurende diezelfde week het Con certgebouworkest naar Engeland zal gaan. Het eerste optreden van het j Concert gebouworkest te Londen, zal j gegeven worden op 8 Fébruari a.s. in de Royal Albert Hall onder leiding van Eduard van Beinum. Uit een onderhoud van Joachim yon Rib- bentrop, die te Neurenberg als oorlogsmis dadiger terecht zal staan en den voormaligen Japanschen ambassadeur te Berlijn - een on- derhoud, waarvan de tekst thans gepubli ceerd is te Washington - blijkt, dat von Rlbbentrop heeft geloofd, dat Engeland door innerlijke verscheurdheid genoodzaakt zou zijn, een knieval te doen voor Duitschland. vraag naar de Christelijke politiek du bieus stelde. Gedurende de bezettingstijd, mede on der den invloed van de Barthiaansche ppBj>j uee Sujiuoojjs azap jjaaq aiSojoaip gewonnen. Uit verschillende uitingen der Kerk, met name der Ned. Herv. Kerk, na de bezetting is wel gebleken, dat er een groote verandering in de verhouding Kerk en Politiek is gekoriïen. De Kerk kan zich niet laten binden aan een Christelijk volksdeel, zij heeft met| haar boodschap uit te gaan tot het ge- heele volk. Aan het bestaan van Christelijke par tijen zijn nadeelen verbonden op politiek- en iet-minder op kerkelijk gebied. Het kerkelijk bezwaar is dat Kerk en politieke partij vereenzelvigd worden. Aan de antithese politiek wordt mede de schuld gegeven van de ontkerstening. De onkerkelijkheid in Nederland is nog nooit zoo toegenomen als onder het rechtsche regime. Dat jaren geleden het Plan van den Arbeid werd verworpen, werd door de arbeiders geweten aan het Christelijk volksdeel, aan de Kerk. „Deze stond in dienst der reactie". Was het wonder dat de arbeiders zich van haar afwendden? Deze menschen staan niet meer objectief tegenover het Evangelie. De afzondering der Christenen ver scherpt de tegenstelling tusschen wereld en christendom. Fouten die in de politiek woeden ge maakt, worden vereenzelvigd biet fouten van het Christendom. Dè Kerk is dan niet meer in staat om met haar getuigenis tot het geheele volk te spreken, wat toch haar opdracht is. Het groote politieke bezwaar tegen Christelijke partijen bestaat in een ver menging van het kerkelijke en politieke, zoodat personen die om redenen "op poli tiek gebied gelegen zich met een politieke partij niet kunnen verefenigen, toch om kerkelijke redenen aan deze partij blijven vasthouden, waardoor er op politiek ter rein groote verwarring en verstarring ont staan, die ons politieke leven de laatste kwarteeuw hebben gekenmerkt. Wanneer de antithetische scheidslijn 'zou komen te vervallen, Wil dat niet zeg gen, dat er een einde komt aan de be- ginseipolitiek. De methode alleen verandert. De Chr. Staatkunde behoeft niet te lei den tot de vorming van Chr. partijen. Doordat de Kerk niet deed wat' ze doen moest, door het opbouwend socia lisme, dat toen sterk materialistisch en atheïstisch was en dóór het oppermachtig heerschende liberalisme was Groen van Prinsterer zich noodgedwongen-met vele volgelingen in Christelijke vereertigingen en organisaties gaan terugtrekken. Door zijn opvolgers, met name Dr. Kuijper, werd deze noodmaatregel als be ginsel geproclameerd. Hiertegen komen wij op. De redenen, die er vroeger waren voor afzonderlijke - Christelijke organisaties (b.v. schoolkwesties en achterstelling der Christelijke groepen) zijn er niet meer- We moeten op het politieke terrein tot partijvorming komen, die op tegenstellin gen berust, die op de huidige omstandig heden passen. De antithese is dat niet meer. Mr. J. W. BLANKER^-

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2