Fransche Crisis geëindigd De tolunie met België eo Luxemburg Uh wümq, fospcoken INDIË Het monsterproces te Neurenberg met veel haken en oogen Radio-programma van hedenavond. Hilversum I? 301 M. 18,Selectie* van filmmuziek. 18.15 Cabaret „Ze* en een kwart". 1830 Het rijk overzee. De heer W. S. Bitter, oud-Indisch hoofd ambtenaar bij het Binnenlandsch Bestuur, „De heilige bedriegers op Java". 18.45 Het Krontjongorkest Eurasia. 19,— Nieuwsberichten. 19.15 Reportage. 1930 Êddy Walls speelt. 20.— Nederland,, herrijst. De zevende lezing van het Nationaal Instituut met als titel „De eendracht van het land". 20.15 Brieven van onzen Londenschen tor respondent J. H. Huizinga, 20.30 Concert. 21.— Hoorspel „Erasmus", het licht der wereld" van Peggy van Kerckhoven. regie Kommer Kleyn. 22.10 Soirèe de Vienne no. 6 van Schubert- Liszt. 22.15 Mensch en maatschappij. Prof. Dr. J. Bocke, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, spreekt over „Erfelijkheid en verantwoordelijkheid". 22.30 Componist van de week. Alphons Diepenbrock. 23.— Nieuwsberichten. 23.15 Avondwijding. Ds. E. E. de Looze. Ned. Herv. pred. te Hilversum. 23,30 Sluiting en Wilhelmus. Hilversum II. 415 M. 18.— Nieuwsberichten Wij spreken met en persoverzicht. 18.30 Harry Horlick speelt walsen, Geraldo tango's. 19.— Henry Purcell-programma. 19.30.Progr. voor de Ned. strijdkrachten. 20.— Het omroep-orkest o l.v. Benedict Silberman. m.m.v. Rinus van Zelm, saxofoon. 20.45 Jan Corduwener non-stop. 21.— Commentaar op beleid den bewind 'door de patriot. 21.15 Ensemble Jetty Cantor. 21.45 Avondwijding door "Mgr. W. v. d. Hengel. 22.— Nieuwsberichten en event, parlemen tair overzicht. 22.20 Op de drempel vpn de nacht. 23Sluiting en Wilhelmus. De Ganlle vormt nieuwe regeering Gisteravond kon gezegd worden, dat de Fransche regeeringscrlsls feitelijk is opgelost, en dat het Ministerie Woensdagochtend zal worden gevormd. In dezen indruk is men versterkt, 4door het bezoek van de Commu nisten Thorez en Duclos aan generaal De Gaulle. In den loop van den avond ontving De Gaulle verscheidene persoonlijkhsden, die ongetwijfeld geroepen zullen worden om in de regeering zitting te nemen. De geest van optimisme, die de onder handelingen voor de vorming eener regeering omgeeft, gaat in stijgende lijn. Hoewel geen enkele officieele verklaring is afgelegd, meent men dat de drie groote partijen en generaal De Gaulle thans een basis van overeenstem ming hebben gevonden en dat dientengevolge de vorming der regeering practisch verzekerd is. De communisten hebben zich bevredigend uitgelaten over den keer. die de onderhan delingen hebben genomen. Volgens sommige geruchten zou er sprake van zijn, het Ministerie van Oorlog tce te kennen. Drastisch Russisch ingrijpen. Officieel wordt medegedeeld, dat aan de bataljons Iraansche troepen, welke uit Teheran waren vertrokken voor het herstellen van de orde in Adserbeidjan door Russische militaire autoriteiten een halt is toegeroepen in Kazvin en bevel is gegeven om terug te keeren. Kazijin ligt ongeveer 140 km. ten noordw. van Teheran. Iran protesteert. De regeering van Iran heeft op 17 Nov. een nota gezonden aan de regeering van de Sowjet Unie, waarin zij de Sovet regeering verzoekt de souvereiniteit van Iran te willen eerbiedigen en de Russische militaire autori teiten te instrueeren zich te willen onthouden van inmenging in bewegingen van het Iraansche leger en de politiemacht. De Iraan sche ambassadeur te Washington zeide tijdens een persconferentie, dat Iran hoopte, dat de Amerikaansche regeering haar invloed te Moskou ten gunste van Iran zou aanwenden. Iran. aldus de ambassadeur, is de proefsteen voor alle beginselen, waarvoor de wereld in den oorlog is gegaan. Attlee terug in Londen. Attlee is gisteren per vliegtuig in Londen teruggekeerd van zijn bezoek aan de Ver- eenigde Staten en Canada. Terstond na aankomst begaf hij zich naar Buckingham Palace om den koning verslag uit te brengen Gisteren is het monsterproces tegen de voornaamste misdadigers begonnen. Een speciale verslaggever van het A.N.P. seint naar aanleiding hiervan het vol gende Het is vandaag een groote dag in de geschiedenis der menschheid. De voor naamste aanstooters van een leed van ongekenden omvang over - de geheele wereld, staan voor hun rechters. De binnenkomst in de rechtszaal van de beklaagden was geen groot moment, want het geschiedde tegelijkertijd met het binnentreden der persvertegenwoor digers, de advocaten en de leden der "bui- tenlandsche delegaties. Göring, was de eerste der verdachten die de rechtszaal binnenstapte. Met korte tusschenpoozen Rib^entrop, zijn gezicht een en al ver betenheid en sterk vermagerd. Zijn blik is nog steeds agressief, doch ook door angst vertrokken. Op de tweede rij zit ook Seys Inquart, met een opgewonden kleur en een verward opstaande haar- kuif. Hij praat druk met Speer, die naast hem zit. Alle beklaagden waren in burger ge kleed, in grijze, bruine en blauwe cos- stuums. Keitel en Jodl in de lichtgroene weermachtsuniform. Er ontbreken Ley, die zelfmoord pleeg de, Kaltenbrunner en Krupp, die ziek zijn. Bohrmann ,is nog steeds voortvluch tig. Streicher ziet er gezond, normaal uit, uiterlijk brutaal als steeds. Keitel met verbeten blik. Rosenberg is erg onrustig. Von Papen onsympathieker dan ooit mei De Nederlandsche Regeering in Londen heeft in de bezettingsjaren den grondslag gelegd voor een tolunie met België en Luxemburg. Dat wfl. zeggen, dat de- tariefmuren tusschen deze.landen in de toekomst zul len vervallen. In principe is dat een verheugend iets. De wederzijdsche handelsbetrekkingen kunnen door het vervallen van invoer rechten gestimuleerd worden. De voor- oorlogsche jaren hebben toch wel Over duidelijk'bewezen, dat Vooral de bescher ming van eigen industrie, de hefrschende crisis eerder verergerden, dan dat zij een verbetering in den toestand brachten. Doch met dezen vrijen wederzijdschen invoer zijn wij er niet. Want bij' het be raamde plan blijft zeer zeker de accijns hestaan. Deze bijzondere vorm van invoerrecht wordt n.l ook geheven op hier te lande gefabriceerde artikelen, waarvan wij suiker en gedistilleerd willen noemen. Daardoor blijft het noodzakelijk de grenscontrole te handhaven qp een zelfde basis als tegenwoordig. Zoniet meer zal d't duidelijk zijn, daar er bij uitvoer van deze binnenlandsche producten naar an* dere landen, dus ook naar België en Lu xemburg afschrijvingen en restituties Plaats hebben. Een tweede en wel haast het groot ste bezwaar is gelegen in het feit, dat de ontworpen tolunie het noodzakelijk maakt voor België en Nederland een ge- "ikluidend tarief van invoerrechten toe te Passen, zooals .dit voor België en Luxem burg reeds vele,jaren geschiedt. Waar tot op heden het invoerrecht in Hclgië in hoofdzaak naar het gewicht van de ingevoerde artikelen berekend wordt en in Nederland naar'de waarde, ligt het v°or de hand, dat importeurs hun waren gullen invoeren via het land, waar het •®agste invoerrecht geldt. Zou voor een pPaald artikel het invoerrecht in België Jager zou zijn dan bij rechtstreekschen '."voer in Nederland, dan is het in het be- 'ang van den importeur zijn goederen een Belgische haven naar ons land te laten komen. Hoogere vrachtkosten zul len daarbij een zeer ondergeschikte rol spelen. Daardoor zal echter België het invoerrecht innen dat rn feite in de Neder- landsche Schatkist thuis hoort. De oplossing voor dit probleem zal dus gevonden moeten worden in een herzie ning van de tariefwet in een van beide landen. Mochten de geruchten juist zijn, dan zou het bestaande Nederlandsche ta rief daarbij, den hoofdtoon aangeven, zoo dat een handhaving van het hier te lande geldende'systeem te verwachten is. Maar er zit nog een anderen kant aan de zaak en wij twijfelen of de Londensche regeering hier voldoende aandacht aan geschonken heeft. Wanneer in België om een voorbeeld ter illustratie te geven op een be- paald moment een artikel laten wij zeggen meubelen goedkooper- worden j aangeboden dan in Nederland, zal het directe gevolg zijn, een uitvoer naar Ne derland, waar deze artikelen immers duurder zijn. Die invoer is vrij van in voerrechten volgens het ontworpen plan, zoodat hier een e^jstige concurrentie dreigt voor het eigen product. Wil men dit voorkomen en in de periode van sqhaarscfite op elk gebied, die wij thans beleven en die nog wel eenigen tijd zal aanhouden, lijkt ons dat zeer gewenscht dan zal een eensluidende prijsbeheer- sching noodig zijn, zoodat in beide lan den gelijke prijzen gelden. De verdere consequentie is een stand vastige koers tusschen belga en gulden. Een nauwere handelsbetrekking tus schen Nederland, België en Luxemburg is van harte toe te juichen. Of die echter op deze wijze bereikt zal kunnen worden valt ons inziens te betwijfelen. De reeds jaren bestaande tolunie tus schen België en Luxemburg kan daarbij geer# maatstaf zijn. Deze landen hebben immers een gelijkluidend tarief van in voerrecht, terwijl alle overzeesche pro ducten, die in Luxemburg ingevoerd wor den, via België moeten worden aange voerd. Met spanning wachten wij de verdere ontwikkeling van de plannen af. kwamen de overige beklaagden één voor één binnen. De vroegere grootheden ke ken schuw rond en werden door M.P.'s met glanzend witje helmen naar hun bank gebracht. Na een minuut of tien zaten de twintig verdachten in twee rijen in de groote beklaagdenbank. Van onze plaats uit ziet men onmiddellijk Göring's profiel. Hij zit op de eerste plaats van de voorste rij in een licht grijs uniform van zomerstof met koperen knoopen. Hij maakt een volkomen normalen indruk. Hoewel hij vermagerd is, is zijn gelaats kleur gezond. Duidelijk waarneembaar is dat hij nerveus is. Hij heeft roode plek ken op de wangen als gevolig van ze nuwachtigheid. Hess, zijn buurman, heeft een gelig, ingevallen, ja uitgeteerd gezicht, waarin de diepe oogen nog dieper schijnen te liggen dan anders. Hij ziet er als een zenuwpatiënt uit. Achter Göring zit Dö- nitz, rustig af en toe in gesprek met Raeder, die naast, hem zit. Beiden zien er slecht en zorgelijk uit. Naast Hess zit zijn gorilla-gezicht. Schaukel zit geen oogenblik stil. Achter zijn nieuwsgierig heid gaat de angst schuil. Tien uur pre cies rijst een ieder overeind, als het Hoi binnentreed. De president leest een korte verklaring voor, waarin hij het proces uniek noemt^ü] de geschiedenis der inter- notionale jurisprudentie en van de groot ste beteekenis voor millioenen over de geheele aarde. Hij spreekt de hoop uit, dat allen bewust mogen zijn, van hun hooge verantwoordelijkheid ten aanzien der procesvoering. Hierna werd de dag vaarding ih haar geheel in het Engelsch voorgelezen, hetgeen uren in beslag nam en het geduld van allen op de proef stel de. De beklaagden luisterden dan ook maar met een half oor naar den ern- stigsten aanklacht, ooit uitgesproken. Al leen Rosenberg's aandacht bleef gespan nen, alsof hij iets nieuws vernam. Reuter seint, dat Göring, die in het begin een actieven indruk had gemaakt, na eenigep tijd..,in slaap gevallen bleek mgen t te zajn. GEBRUIKEN DE EXTREMISTEN CiDRLOGSGAS? Reuter's speciale correspondent Noel Buckley seint dat een Britsche officier in een rapport bij deiijstrijd sterke ver moedens uit over het gebrttik van gas door de Indonesiërs en wel in den vorm van fless'chen, die, met chloorgas gevuld, naar den, tegenstander worden geworpen. Het rapport is op dit punt echter niet uitvoerig. GEVECHTEN IN BATAVIA In Batavia in Sswas Besar is voor den tweeden achtereenvqjgenden avond vrij lievig gevochten tusscken Britten en In donesiërs. Het vuren meld aan tot na middernacht. Vijf huiztyiAverden in brand gestoken en brandden geheel uit. Het Geallieerde hoofdkwartier heeft verklaard, dat de honderddrieentwintigste brigade te Soerabaja nog anderhalve kilo meter in de stad is dqorgedrongen, waar bij men weinig op verzet stuitte, maar vrij zwaar geweer- en mitrailleurvuur werd getrotseerd. 6 In een school werden een munitiedepot alsmede zestig Nederlandsche vrouwen en kinderen ontdekt, die thans naar de Britsche linie zijn overgebracht. Op de Meneng-weg vielen Nederlandsche strijd krachten Indonesiërs aan, waqrna een sterke Britsche patrouille w^'rd uitgezon den. Het vuren verminderde, doch de schietpartij bleef tot na het vallen van den avond voortduren. BUITENLAND. DE GRIEKSCHE KABINETSCRISIS Aartsbisschop Damaskinos, de Griek- sche Regent, heeft, na Maandag den ge- heelen dag in bespreking te zijn. geweest met Hector Mcneil, den Britschen i onder minister van Buitenlandsche Zaken, en Sir Reginald Leaper, den Britschen Ambas sadeur. Dinsdagmiddag zijn alle vroegere Minister-Presidenten tot eeh buitengewo ne bijeenkomst uitgenoodigd. Bevordering van de Anierikaansch- Rüssische betrekkingen door middel van de kunst Zondagavond werd te New York een bijeenkomst gehouden, waaraan door meer dan 1000 mannen en vrouwen uit de we reld van de muziek, de letterkunde, het toóneel enz., werd-deelgenomen. Zij dron gen aan op een bevordering van d'e Ame- rikaansch-Russische vriendschap en ver-1 standhouding door middel van de kunst. Verschillende vakgroepen gaven als haar meening, dat het wederzijdsche ver trouwen en de verstandhouding tusschen de beide landen waarschijnlijk beter ver stevigd kunnen worden door de kunst dan door welk ander middel ook. •mi - o Eens de stichter ven de Duitsche Luchtmacht.... de man met de vele ridderorden- Thans verafschuwt door de heele wereld.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3