Oproep van de Begeering lnzane den Gifhandel (jtasUvzcwnetinfy RESUWIJK GESLAAGD Voor hetpractijWiploma Engelsche Handelscorrespondentie slaagde de heer A. Poot, wonende in de afd. Tempel alh'. ST. NICOLAAS OP SCHOOL Er bestaan thans weer plannen om het St. Nicolaasfeest op de Openbare school A te Reeuwijk-dorp in eere te herstellen. Het is echter nog moeilijk om aan ca deautjes voor de kinderen te komen en als ze al te krijgen zijn toch wel een !te groot prijsniveau vertoonen. Het feest zal dus wel op bescheidener schaal gevierd moeten worden, maar dit neemt niet weg, St. Nicolaas komt weer. 25-JARIG BESTAAN Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Zangvereeniging Z,y.V. geeft zij op 27 en 29 November a.s. een uitvoering in het hotel „De Sport" aan de Brug. Het programma vermeldt: Zang en tooneel. Na afloop bal. BESTUUR GEKOZEN De afd. Reeuwijk der S.D.A.P. heeft tot haar bestuursleden gekozen de heeren W. Boom, voorzitter, H. C. Groenendijk, secretaris, C. den Ouden, penningmeester, A. Boerefijn en C. Spreij leden. Tot controle commissie werd benoemd de heeren C. Jongeneel, W. Schouten en D'Scbouten. VERKIEZINGEN Tot kerkvoogden bij de Ned. Herv. Kerk te Reeuwijk-dorp zijn gekozen de heeren J. de Kamper in de plaats van^den heer A. J. van Spengen en de heer A. M. C. van Zijl (herkozen). Tot notabelen werden herbenoemd de heeren W. den Ouden, P. vanDam en H. Oosterom. BURGERLIJKE STAND Gehuwd: G. Blom, 31 j. en S. Bontebal, 25 j.; J. F. Saltet, 25 j. te Am sterdam en Sj. van Hees, 26 j. LOOP DER BEVOLKING Vertrokken: C. Eikelenboom uit H 2 F naar Gouda; H. van der Waal uit H 2 F naar Schiedam; C. Kermis uit E 46 naar Rotterdam; G. A. van Herk uit F 50 naar Nieuw-Helvoet; P. A. Boerefijn uit E 131 naar Lisse. Ingekomen: G. Streng in D 26 uit Zwammerdam; J. van Mierlo in K 45 uit llsselstijn; J. D. Verdoes in E 48 B uit Katwijk; P. F. Versluis in H 238 uit Gouda; H. Roorda in H 111 uit Gouda; A N. Graveland in H 197 uit Haastrecht; W. Bruining in E 34 uit Onstwedde; W. van den Berg in D 57 uit Gouda; M. P. Bouthoorn in 1 32 uit Zevenhuizen; M. van Oostrom in E 73 uit Schoonhoven. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden een étui met vulpenhouder en vulpotlood. Terug te bekomen bij T. Hagen, Zoutmansweg E 51. STEUNVERLEENING Over de laatste week werd aan 27 werkloozert stéiin uitgekeerd. SLACHTINGEN EN NOODSLACHTING Over de laatste week werden ter se cretarie aangegeven: 11 huisslachtingen J varkeps, 9 huisslachtingen schapen, 1 geit. Een noodslachting v§n een koe is ver richt, waarvan het vleesch voorwaardelijk werd goedgekeurd. Aan gestorven vee "werd ter' vernietiging aangegeven: N. W. van Leeuwen een schaap en J. Verkaik een paard. KLEUTERSCHOOL Maandag werd aan de Reeuwijksche- brug in het gebpuw E 20 bestaande uit twee ruime kamers, in gebruik genomen voor de pas opgerichte Christelijke Kleti- terschoof. Als leerkrachten werden aan deze school verbonden de dames mej. N.' N Lamens uit Zaandam en als hulp mej. E. de Wit uit Rotterdam. De openings plechtigheid werd verricht door Ds. H. Roelofsen van Reeuwijk-dorp, in tegen woordigheid van ouders en het Bestuur van de Kleuterschool. Hij bracht dank aan mej. De Wit voor t afstaan van dit huis en sprak de hoop uit, dat de kleuter- school zal groeien en bloeien. Mej. La- «ens dankte voor de gesproken woorden en zei dat zij haar beste krachten zal inspannen voor het welslagen van deze instelling. De school werd geopend met 'aanvankelijk 41 kinderen. We hebben de kleuters in de klas zien zitten en het mag aezegd dat een en ander goed is gere- gefd. Het thans in gebruik genomen ge- Stouw zal weldra te klein blijken te zijn, maar bij gebrek aan iets beters moet van deze noodmaatregel gebruik worden ge- •marakt. De Minister van Justitie, Handel en Nijverheid, Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, Financiën en Sociale Zaken deelen mede: le. de regeering roept de geheele be volking op om mede te werken aan een doortastende actie tot vernieti ging van den zwarten handel, den gifhandel. 2e. onder gifhandel wordt verstaanalle handelingen, waardoor goederen aan de eerlijke distributie worden ont trokken, en voorts het verkoopen of koopen van goederen of dient tegen hoogere dan de vastgestelde prijzen. 3e. zoowel het verkoopen als het koopen in den gifhandel is strafbaar. 4e. door de op 19 November afgekon digde aanvulling van het Koninklijk Besluit E 135, „berechtiging econo mische delicten" is het thans ook J mogelijk om overtreders „verkoopers pr zoowel als koopers in dezen gifhan del" direct te werk te steljen in de Rijkswerkinrichting Veenhuizen. 5e. aan de actie tot vernietigng van den gifhandel zal, behalve door politie en justitie, krachtig worden deelgeno men door de-controle-organen van de Rijksbureaux voor Handel en Nij verheid, den Opsporingsdienst van de Prijsbeheersching, den C.D.D. en de Fiscale Recherche. 6e. van nu af zal snel en streng wor den opgetreden tegen verkoopers en koopers in den gifhandel om dat deze „handel" het herstel van ons aller welvaart in den weg staat. U zegt: »'t Is glashelder, Ik GEEF glas bij de voor Venlo» op Zaterdag 24 Nov. a.s. V- Gevangennummers uit «nbekende concentratiekampen. Bij het informatiebureau van het Nederl. Roode Kruis, afd. repatrieering is uit Berlijn het bericht binnengekomen, dat van een aan tal gevangenen uit onbekende concentratie kampen alleen de nummers bekend zijn. Belanghebbenden, wier verwanten onder een van de onderstaande numm*»s gevangen gezeten hebben, worden verzocht zich tot bovengenoemd bureau te wenden. Mannen :nr. 100545,12608,36323.121374, s.l, 137162, t. 118563. s 1. 137190. h. 99728. h. 134862,94767. 55801. 110779, 115526, 120750,140701,140786,482370.77799,1103, 39234, 135765, h. 100804, s. 121358, c. 130812, u. 123392, 106228. 138895. 85910, 91235, 63091. 84126. 95022. Vrouw; 8208, Het ruimen van Mijnen. De sectie voorlichting van het Militair Gezag deelt mede In de week van 29 October tot 4 Nov.- werden 2436 mijnen geruimd in vele reeds vroeger geruimde mijnenvelden in de pro vincies Zeeland, Brabant en Limburg. In de provincies benoorden de rivieren, met uitzondering van een gedeelte van Gelder land, zijn alle bekende mijnenvelden geruimd. Wat kost het schoorsteenvegen? Het directo-aat generaal van de prijzen deelt mede, dat in verband met de ontoelaat baar hooge prijzen, welke in vele gevallen voor het vegen van schocsteenen worden berekend, de opsporingsambtenaren van de prijsbeheersing öpdracht hebben gekregen de tarieven van schoorsteenvegen asn een scherpe contröle te onderwerpen. De aan dacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat voor het vegen yan een rookkanaal ten hoogste 25 cent meer mag worden berekend dan op 9 Mei 1940, waardoor de tarieven der schoorsteenvegers in het algemeen vari- eeren van 65 cent tot f 1.25, de prijs voor het vegen van een rookkanaal van centrale verwarmingen bedraagt ongeveer het dubbele van dien voor een gewoon rookkanaal. Post naar Hongarije en Tsjecho- Slowakije. De Directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat voprtaan naar Hongarije post stukken (zoowel gewone als luchtpostcor respondentie) ter verzending zijn toegelaten. Naar Tsjecho-Slowakije kunnen, behalve luchtpostcorrespondentie (alleen toegelaten t.m; 500 gram), ook gewone stukken worden verzonden. Aangiften van tegoeden in Denemarken. Een ieder die in Deeasche Banken, Spaar kassen of Coöperatieve kassen een contant tegoed heeft, inclusief de daarop gevallen rei.te, van meer dan 500 kronen/ een schrif telijke aanmelding inzenden aan de nationale bank van Denemarken, De aanmelding, waartoe formulieren verkrijgbaar zijn bij de Deensche consulaten, moet de nationale bank van Denemarken te Kopenhagen voor het einde van het jaar 1945 in handen zijn. Geen pest voor ongefrankeerde brieven uit Indië De Directeur-Generaal van de P.T.T. maakt bekend, dat met het vliegtuig, dat op 19 November j.l. uit Batavia is ver trokken, brieven en briefkaarten voor Nederland worden vervoerd. Deze stukken zijn als gevolg van de omstandigheden in Ned.-Indië, niet ge frankeerd en zijn zonder kosten voor de afzenders met het vliegtuig verzonden. De brieven en briefkaarten zullen te Amsterdam worden voorzien van een af druk van den dagteekeningsstempel en door de kantoren van bestemming dit maal zonder heffing van port aan de ge adresseerden worden uitgereikt. Internationaal Verkeer en Toerisme Dezer dagen is te Londen het hoofd bestuur van de Association Internationale des Automobile Clubs Reconnus, het inter nationale lichaam waarbij alle landelijke automobielclubs zijn aangesloten, bijeen geweest. - De K/N.A.C. was vertegenwoordigd door haar secretaris. Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. Het was de eerste bijeenkomst na den oorlog. Algemeen kwam de wensch tot uiting zoo spoedig mogelijk de internationale samenwerking te herstellen, en met alle kracht te werken aan df herleving van het internationale verkeer en toerisme. Daartoe zal onder méér contact worden gezocht met andere internationale orga nisaties, welke hetzelfde doel nastreven, en vooral met de Association Internatio nale de Toerisme, waarmed# reeds be sprekingen in dien geest zijn gevoerd. Men hoopt dat daardoor de grondslag zal worden gelegd voor een nauwe sa menwerking in het belang van het inter nationale verkeer en toerisme. De^eerste, normale en algemeene bij eenkomst der A.l.A.C.R. zal in het yoorr jaar van 1946 te Parijs worden gehouden. Luchtpost naar het Verre Oosten De Dir.-Gen. der P.T.T. maakt bekend, dat de Luchtpostcorrespondentie voor den Austratischen Statenbond, Nw.-Zeeland en de overige eilandengroep in het Z.W. van den Stillen Oceaan, alsmede voor den 'Phiüppijnschen Statenbond; n.l. de eilan- len Leyte Luzon, Mindoro en Samar, voortaan over den geheelen afstand per vliegtuig wordt vervoerd. Het boven de gewone porten verschul digde luchtrecht is in verband hiermede verhoogd tot 1,10 per 5 gram, terwijl de stukken niet zwaarder mogen zijn dan 40 gram. HANS ALBERS WAS GEEN NAZI De film- en tooneelspeler Hans Albers, wiens laatste film „die Grosze Freiheit" in de Britsche zone gespeeld wordt, heeft zich onlangs in een interview tot diege nen onder zijn collega's gericht, die met den moed hadden, om zich tegenstanders van de nazi's te toonen. „Vele tooneel- spefers zouden zich buiten de partij heb ben kunnen houden", zoo deelde hij mee, maar de moesten waren te laf om neu traal te kunnen blijven. Albers verklaarde, verder, aldus de Duitsche Nieuwsdienst in de Britsche zone, dat Goebbels niet moe. werd, om hem het leven moeilijk te maken. Het gelukte hem echter niet, om Albers te bewegen tot de partij toe te treden of tot het Nazicisme té bekeeren. Hans Al bers woont op het oogenblik in zijn huis in Tutzing aan het Starnberger mëer en houdt besprekingen met de filmproducen ten over zijn toekomstige plannen. Hij deelde mee, dat hij zich in de naaste toe komst meer aan het tooneel zal gaan wijden. FIN A NCIEELE RUBRIEK In hpt oyerzicht van de Rotterdamsche Bank N.V. lezen wij het volgende: Uit de mededeelingen van Minister Lieftinck in zijn radiotoespraak van 13 November over de gevolgen ,der geldsa- neering valt op te maken, dat momenteel een grootscheepsche conversie van staats schuld niet voor de deur staat. Immers, de Minister kondigde de uitgifte van een nieuwe Staatsleening aan, in den vorm van een inschrijving op een bijzonder Grootboek, waarvoor de geblokkeerde saldi zouden kunnen worden gebruikt. Dez£ inschrijvingen zouden 3% rente dragen; over een verlaging van de rente op de reeds uitstaande leeningen werd niet gesproken. Ook de uitgiftevan spaar- certificaten staat op program. Deze zul len slechts voor 300,per j>ersoon ver krijgbaar gesteld worden, zij zullen ver der een korten looptijd hebben en of schoon de Minister zich daarover niet verder uitgelaten heeft zeer waar schijnlijk een lage rente dragen. Hierbij trekt de opmerking de aandacht, dat deze certificaten overdraagbaar zullen zijn, terwijl de 3% inschrijvingen niet over draagbaar zijn. Zulks waarschijnlijk op grond van de overweging, dat zij voort komen uit eveneens niet overdraagbare geblokkeerde gelden. De nieuwe inschrij vingen zullen voor de' betaling van belas tingen vermogensaanwasbelasting en heffing ineens, welke overigens nog in de Kamers zullen moeten woYden behandeld gebruikt kunnen worden. Het vraagstuk van de toekomstige ren- tepölitiek van de Regeering was dezer dagen weer ter sprake gekomen, waar schijnlijk naar aanleiding van het bericht, dat verscheidene spaarbanken met ingang van 1 Januari 1946 a.s. haar rentevergoe ding aan inleggers zullen verlagen tot 2%, terwijl de rente thans nog fluctueert, tusschen 2% én 3 %.Volgens deze zelfde berichtèn zou de Rijkspostspaarbank haar rente voorloopig nog op 2.64% handha- venKaangezièn. deze instelling ook in vYoe- gere jaren toen de rentevoet aanzien lijk hooger lag ook niet tot wijziging vati haar deppsitotente is overgegaan. De aangekondigde verlagingen vinden haar oorzaak in een mededeeling van Regee- ringswege, reeds vrij spoedig na de be vrijding van ons land gedaan, inhoudende, dat het in de bedoeling lag, over te gaan tot een verlaging der rente op Staats leningen. Nog veel ingrijpender gevolgen zou een verlaging van den rentevoet van Staats schuld hebben voor de verzekeringsmaat schappijen, die haar berekeningen bijna alle gebaseerd hebben op een renteba(e van 3«/2%. Niet alleen de verzekeringsmaatschap pijen,, dpch. ook de .pensioenfondsen en de verschillende Rijksfondsen zouden groote bezwaren ondervinden, indien de Regee ring tot deze conversie zou overgaan. Ook de komende effectenregistratie zal voorloopig het doorvoeren van een verla ging van den rentestand voor Staatsle ningen wel niet mogelijk maken. Over rente eenerzijds en over effecten registratie anderzijds valt ook#nog wel het een en ander te zeggen. w Wat de rentebetalingen betreft, heeft de betaling van de achterstallige coupons op de leenmgen der Bat. Petroleummaat- schappij ëenige stof doen opwaaien. Van verschillende zijden werd protest aange- teekend tegen de betaling van dezen ach terstand in vrij geld, hetgeen volgens de letter van de geldsaneeringsmaatrege- len mogelijk was. InAëfiléad worden toegegeven, dat het door den Minister van Financiën voor gedragen systeem, om de hoeveelheid bankpapier in circulatie ineen juiste ver houding te houden tot de hier te lande aanwezige hoeveelheid goederen, door dergelijke bêtalingen doorkruist zou kun nen worden. Naar schatting is door deze betaling 12 a 13 millioen gulden in om loop gebracht aan nieuw geld. Ook hier over sprak AAinister Lieftinck in zijn laat ste radiorede. De Minister gaf toe, dat dergelijke betalingen niet in de bedoeling hadden gelegen, doch mogelijk waren ge worden doordat de betreffende regeling de deur daarvoor had opengelaten. De Minister verklaarde, dat de bepaling®1 terzake verscherpt zouden worden, het geen hierop neer zal komen, dat in de toekomst slechts die renten en dividen den in vrij geld kunnen worden betaald, die na 20 September 1945 vervallen zijn. De effectenregistratie. Over de ëffectenregistratie verscheen een publicatie, welke bij sommigen den indruk wekte, dat de registratie voorloo- pig van de baan zou zijn. Zulks evenwel ten onrechte: de effectenregistratie zal wel degelijk voortgang vinden; het was slechts de bedoeling er op te wijzen, dat de inlevering, van coupön- en divi dendbladen momenteel nog niet verplicht is. Het publiek kan echter, indien het dit wenscht, wel degelijk tot inlevering over gaan. De Minister van Financiën verklaar de hietömtrent, dat hij thans uitdrukke lijk heeft te kennen' gegeven, dat de voor- by'eidingen voor de effecten registratie, dividendbladen, voortgang kunnen vin den, indien de uitvoering van de geldsa- nèering daardoor niet wordt gestoord.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2