Het proces tegen de Duitsche oorlogsmisdadigers SSSaST S,eden',0"W: AkSSEMWrtlta) Abonneert II op „Groot fioida" Gelijk aantal zetels voor de 3 leidende partijen Radio-programma Hei nieuwe Fransche Kabinet gevormd Maximum licht bij minimum stroomverbruik DISTRIBUTIE-NIEUW S van hedenavond. Hilversum I. 301 M. jg Melodieën van Georges van Parijs. 18.30 Kwartier van den arbeid. De heer A. Vermeulen spreekt over „Het vraagstuk der loonen en prijzen." t8.45 Tony Schifferstein speelt oude bekende melodieën. |9,_ Nieuwsberichten. 19.15 Reportage. 19.30 Caatabilé-septet. 20.— Nederland herrijst. Ds. Ringnalda, Ger. Pred. te Amsterdam, houdt een couserie over het werk van het co mité tot steun der Nèderlaftdsche oorlogsgewonden, getiteld: „Eere schuld en dankbaarheid", in verleden en toekomstr 20.15 Het concertgeb. orkest o.l.v. Eduard v. Beinum, solisten Haakon Stotl)n, hobo en Luctor Ponse. piano. Hobo concert in c kl terts van Marcello. Pianoconcert no. 2 van Bartok. 21.10-21.35 pauze, cultureeie agenda (I. W. Acda). 22.15 Menich en maatschappij. Dr. H. J. van der Hoop. zenuwarts te A'dam over „De moreele verwildering". 22.30 Ensemble George Frank. 23.— Nieuwsberichten. 23.15 A vond wijding. Pastoor M. Boogaart. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. Hilversum II. 415 M. 18.'"Nieuwsberichten Wil spreken met en persoverzicht. 18.30 Ted Brooks Rhythmkwartet m.m.v. Mitzy Smeekens. 19.— Helene' Ludolph, sopraan en Rutger Schoute, piano. 19.30 Progr. voor de Ned. strijdkrachten. 20.— Vaudeville-orkest o.l.v. Cor van der Linden. 20.30 Landbouwpraatje. Ir. J. A. P. Franke, hoofd v. d. afd. landbouw en prijzen, v. het Ministerie van landbouw, vis- scherij en voedselvoorziening óver „Handhaving van voorschriften en maatregelen". 20.45 Jan Corduwener non-stop. 21.— Regeeringsvoorl.dienst antwoordt. 21.15 Cabaret-program of gramofoonplaten 21.45 Avondwijding. Cs. P. Vermeulen, Ned. Herv. Pred. te Laren. 22.— Nieuwsberichten en event, parlemen tair overzicht. 22.20 Dansorkest van de week. Francesco Canaro en zijn Tlpic? orkest met ter afwisseling zangplaatjes van Carlos- Gardel. 23.— Sluiting en Wilhelmus. BUITENLAND. Bevordering van de Amerik.-Russ. betrekkingen door middel van de kunst. Zondagavond werd te New-York een bijeenkomst gehouden, waaraan door meer dan 1000 mannen en vrouwen uit de wereld van de muziek, de letterkunde, het tooneel, enz., werd deelgenomen. Zij drongen aan op een bevordering van de Amerikaansch- Russische -Vriendschap en verstandhouding -door middel van de kunst. Verschillende vakgroepen gaven als haar (Beening, dat het wederzijdsche vertrouwen en »de verstandhouding tusschen de beide landen waarschijnlijk beter verstevigd kunnen worden door de kunst dan door welk Snder middel ook. De gestolen „Gloster Meteor Gisteren is een schroefloos vliegtuig, type ..Gloster Meteor", op spoorlooze wijze van een engelsch vliegveld verdwenen. Een uitgebreid onderzoek is aan den gang. ^lle raderstations en vliegvelden in Engeland <n op het continent zijn gealarmeerd. In offlcleele kringen wordt volkomen stilzwijgen bewaard over den naam van het vliegveld. Van waaraf het toestel is verdwenen. Vol gens geruchten zou dit het vliegveld Molos- worth zijn. De actie-radius van het toestel is niet grooter dan 800 kilometer.' Nederlanders maken in Australië een herstelkuur door De „Oranje" is heden in de haven van Melbourne binnengejoopen, met 857 oud- geinterneerden aan boord uib de Java" kampen. Hieronder zijn 115 mannen, 184 vrouwen en 96 kinderen, die in Melbourne zullen blijven. 104 mannen, 176 vrouwen 182 kinderen, die naar Fremantle zul len gaan, De oud-geinterneerden die voot het meerendeel uit Batavia en Semarang komen, zullen een rustkuur van vier maanden in Australië doormaken, voor tekening van de Nederlandsche regeering. Een eerste groep van ongeveer 45 Neder- landsche oud-krijgsgevangenen en geïn terneerden, zal aan het ejnde van deze -5» week in Adelaide aankomen, waar zij voorhoede zullen vormen van Nederlanders. De eerste groepen zullen "'orden gehuisvest bij particulieren, sioris en in hotels. Na den eersten dag is de algjSmeene indruk, dat het proces niet zoaZspecta- culair zal zijn, als werd verwacht. Dit zou waarschijnlijk anders gevdeest zijn, indien Hitier, Goebbels en Himmler aan wezig geweest zouden zijn. Tenslotte zijn de beklaagden, die thans terecht staan, behalve Goering, figuren van het tweede plan, menschen die hun kans kregen, om dat alleen dit onscrupuleuze systeem hen gebruiken kon Alleen de echte militairen onder hen als Doenitz, Reader, Keitel en Jodl heb ben hun oude houding bewaard. Men kan het Raeder aanzien, dat hij met zenuwen te kampen heeft. De magere Von Neu- rath is nog maar een schim van de ro- buste zelfbewuste figuur van vroeger. Fritsche zit er met verzuurd mager ge dicht bij. Funk probeert af en toe vroolijk te zijn, maar het gaat hem slecht af. Von Schirach is volkomen beheerscht. Schacht gchijnt gevoel te hebben, dat hij het er el levend zal afbrengen. Hij vertoont g^en spoor van emotie en doet alsof hij eenV^ergadering van commissarissen bij woon Seys lnquart trekt algemeen de aan dacht doordat hij geen oogenblik stil zit. Het schijnt alsof hij nog niet wil opgeven en hardnekkig oude thesen zal verdedi gen. Streicher blijkt na langere observatie een zeer ongunstig uiterlijk te hebben, dat niet zoo opviel toen wij hem en pro fiel zagen. Zijn rol was allang uitgespeeld en hij telde in dit gezelschap niet meer mee, maar helaas is zijn doel, de ver nietiging van het Joodsche volk voor het grootste deel bereikt. Frank probeert zjch ook goed te houden, maar het lukt niet al te best. Hij praat in de pauzes veel te veel. Sauckel, de man, die de deportatie van milloenen slavenarbeiders op zijn geweten heeft, is het type van proletarischèn kleinen burger. Met zijn korte, kale schedel, gemeen en dom la chend gezicht, kijkt hij voortdurend naar alle kanten rond. Men begrijpt niet, dat deze man eens Generaal en Minister is geweest, of eigenlijk beseft men nu pas goed wat de S.S. was. Hij heeft in het geheel geen houding en begrijpt blijkbaar niet hoe hij in de leidende kringen is thuisgeraakt. Hij doet verwonderd en onwennig: Hij is het prototype van een cultuurloos individu. Het is trouwens interessant om een studie te maken van de typen, die hier in de rechtszaal voor maanden bijeen zijn. President Lawrence is de meest ge moedelijke Engelschman, die men zich denken kan, gedachten oproepend aan de wereld van Dickens. De Amerikaan Biddle is een energieke menschelijke, doch onverbiddelijke figuur met den meest markanten kop van het gezelschap. De verdachten zullen geen gemakkelijke aan hem hebben. De wijze waarop hij zijn prooi observeert, laat aan duidelijkheid niets te wenSchen over. Dë kleine Frpnschman Menthon is type van een scherpzinnige rechtsgeleerde man van Internationale vermaardheid. De jeugdige Russische Generaal Nikit- chenko verkeert in een uitermate goede stemming en met welbehagen zit hij nsar de vervallen Duitsche grootheden te kij ken. Na voorlezing van de hoofdstukken der dagvaarding volgde" eveneens voorlezing van de aanhangels. Op een tóón van re quisitoir las de forsche figuur van den Amerikaanschen prosecutor, Jackson, de aanklachten tegen elk der beklaagden af zonderlijk voor. Hun wordt niet alleen te laste gelegd te behooren tot organisaties, waarvan het misdadig karakter bp dit proces moet vastgesteld, maar ook van bijzondere individueele verantwoordelijk heid voor een aantal oorlogsmisdaden. Duidelijk wordt men zich ervan be wust, dat bij alle onvolmaaktheid er toch voortgang in de wereldgeschie denis is, dat er zoo iets bestaat als een geweten van de menschheid. Het tra gische van de figuren der beklaagden is, dat zij behooren fot een volk, dat in mo reele ontwikkeling achterbleef. Men voelt hoe onbelangrijk eigenlijk deze mannen zijn, op wie het volk graag de schuld wil afwentelen. Het volk is namelijk als ge heel schuldig. Dit beteekent niet, dat de beklaagden geen groote persoonlijke verantwoorde lijkheid dragen, maar wel, dat met hun veroordeeling onmogelijk het laatste woord gesproken kan zijn. Dit zal aan het Duitsche volk duidelijk moeten worden gemaakt. Bij het voorlezen van de per soonlijke aanklachten toonden zij weinig bijzondere emotie. Goeririg reageerde door neen te schudden, toen hij als S.S. generaal werd betiteld. Ribbentrop lui sterde met somber vertrokken gezicht, toen zijn aandeel in de algemeene ellende werd gememoreerd. Van Seys lnquart werden alleen de functies, onder meer door hem vroeger in Oostenrijk vervuld en zijn ambt van Rijkscommissaris van Nederland genoemd met de opmerking, dat hij bij een groot aantal misdaden te gen personen en zaken betrokken is. Nederland werd ettelijke malen genoemd bijde opsomming van de diverse schendin gen van vredesverdragen. Zoo worden de beklaagden verantwoordelijk gesteld voor schending van de arbitrage-overeenkomst met ons land van 20 Mei 1926 en van Duitsche verzekeringen om de neutrali teit en de territoriale onschendbaarheid van Nederland van 30 Januari 1927, 28 April 1919, 26 Augusus 1939 en 6 Octo ber 1939. HET HERSTEL IN BELGIE De Belgische Minister van Economische Zaken, De Smaele, heeft gisteren een redevoering gehouden over den „terug keer tot de vrijheid". De Minister heeft verklaard, dat de regeeringsinmenging. niet langer zal duren dan dringend noodzakelijk is. In 9 maan den tijds is een diepen wijziging ingetre den in het economische leven van het land. De productie van vensterglas be reikt thans 40% van de voor-oorlogsche die van staal 50, v,an lichtgas 73, van kunstmest 104 en van electriciteit 107%. De steenkolenproductie is verdubbeld se dert Februari en men hoopt in Februari 1946 de benzine vrij te kunnen geven. In het voorjaar zullen de meeste overheids maatregelen en contigenteeringen tot het verleden behooren en alles laat voorzien, dat er tegen de maand Maart geen sprake meer zal zijn van dè zwarte markt. G°neraaT De Gaulle is geslaagd in de vorming van een nieuwe Fransche Regeering. Hil zal zelf optreden als Hoofd van de Regeering en zal tevens Opperbevelhebber van het Leger zijn en de leiding op zich nemen van de Nationale Verdediging. Hii zal hierin worden bijgestaan door een Minister voor het Leger: Michelet (M R.P.) en een Minister voor de Wapening: Tillon (communist). De andere' Ministers zijn: justitie- TEITGEN Sr. (M.R.P.) Binnenlandsche Zaken: TjXIER (Socialist) Buitenlandsche Zaken: £10 AU LI (M.R/P.) Nationale Economie: BILLOUX (Communist) Financiën PLEVEN (partijloos) Inriustrieëiê Productie: MARCEL PAUL (Communist) Landbouw en Bevoorrading: 'TASraUV-^^iaEN'T (SQcralIst) Publieke Werken en Transport: ^BROKE CRtUZAT '(Communis,) Anrtnrwiis GIACCOBI (Rad.-Socialist) I/™'™1 J. SOUSTEILE (Union Dem. Soc. Rep.) KE™ Te,e8raphie; R. PE1GENT (M^pf Voorts zijn er 4 Ministers zonder portefeuille n.l VINCENT AURIOL <Soc,ahs«); FRANCOIS GAY (M.R.P.);. L. JACQUINOT (Umté Republican) en MAURICE THOREZ (Communist). Het nieuwe Kabinet telt 5 Socialisten, 5 leden van de M R P en 5 Communisten. Voorts een lid van de Union Dem. Rep., een gematigde en 3 technici, te weten: DAUTRI, MALRAUX en PLEVEN. Vrijdag a.s. zal het Kabinet zich aan de Assemblee Nationale Constituante voor stellen. EEN TITIAAN VOOR 300 FRANCS? Een kleine drukker uit Spanje heeft een schilderij ontdekt, dat waarschijnlijk een werk van Titiaan is. Manuel Moret kocht een oude en vuile schilderij voor 1CJ pesetas (ongeveer 300 francs) en restau reerde het werk met medewerking van een schilder. Hij nam het schilderij m naar Madrid, alwaar de deskundigen na. een onderzoek tot de conclusie kwamen, dat het hier een „Vigo Dolorosa" van Titiaan betrof, dan wel een zeer getrouw copie. Men heeft Manuel Moret reeds 700.000 pesetas (ongeveer 2 millioen Belgische francs) voor het werk geboden, zoo meldt A.P. aan „La Laterne". HET WERK VAN DE „UNRRA" Directeur-Generaal van de Unrra, heeft meegedeeld, dat de Unrra reeds 5.250.001 gedeporteerden in Europa naar hun vroe gere woonplaatsen teruggebracht heeft en dat 60 van de nog overblijvende 1.250.000 binnen enkele maanden zullen repatrieeren. Aan de unrra is het te danken, zoo zei hij verder, dat millioenen voor den hongersdood gespaard zijn gebleven, en alleen door de Unrra zullen milloenen in de maanden, die nog voor ons liggen, in leven kunnen worden gehouden. Bon voor schoenreparatie. Bon „02 leder" van de lederkaart is inde provincies boven de Waal en het Harim; vliet aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met een hoeveelheid van 25 gram leder en/of rubber zolen- en hakkec- materiaal. Bon voor petroleum. Bovefi Haringvliet en Waal worden van 21 Nov. t/m 24 Dec. op de bonnen 169 en 269 der bonkaarten 512, 2'/a liter petroleum beschikbaar gesteld. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Keukengerei extra. Het C.D.K. deelt mede, dat handelaren' die nog in het bezit zijn van punten „keuken gerei extra" kunnen deze punten nog tot en met 24 November a.s. bij de plaatselijke distributiediensten indienen. Na 24 Nov. kan dit niet meer geschieden. De inlevering moet plaats hebben in veelvouden van 100 punten met een minimum van 100 punten. Joodsche eigendommen uit Barneveld en Westerbork. Ten departemente van Binnen'. Zaken bevindt zich een lijst van goederen, welke toebebooren aan in de Joodsche tehuizen te Barneveld vertoefd hebbende Joodsche per sonen. Voorts worden maatregelen getroffen om een lijst van de in de tehuizen te Bar neveld en in het kamp te Westerbork aan wezige boeken samen te stellen. Belanghebbenden kunnen toezending van deze lijsten schriftelijk bij het departement aanvragen. Morgen moeten aanvragen voor schoenen worden ingediend door diegenen, wier naam ligt tusschen MEBIUS - NEVEN li N V. PHILIPS' GLOEILAMPEN FABRIEKEN

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3