ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Denk er aan, morgen glas-dag!! Uitspraken Bijz. Gerechtshof te Den Haag WucfociM NUMMER 86 VRIJDiAG 23 NOVEMBER 1945 Distributie van druiven voor kinderen. VOLKSHERSTEL een zaak van iedereen, ook wan U EENDRACHT MAAKT WACHT Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt- 20, Gouda. Tel. 3068. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct„ STADSNIEUWS Morgen zullen de schilders en ge zellen van Gouda reeds vroeg uit rijden om bij U langs te komen. Wat zij komen doen? Zij komen uw glas, dat U missen kunt, afhalen. U heeft nog wel een ingelijste plaat, die U niet meer aan den muur wil hangen. Of U heeft een zolderraam, dat U best kimt dichttimmeren. Geeft dat glas voor Venlo. Wan neer U er goed Van doordrongen bent, hoe of het is, in een kamer te wonen, waarvan alle ramen dichtgetimmerd zijn en geen en kel lichtstraaltje doordringt, dan bent U ook bereid een offer te brengen Een offer? Het weggeven van glas, dat U niet gebruikt, is geen offer. Dat wordt het pas, wanneer U iets geeft, dat U eigenlijk niet missen kunt. En ten bate van Venlo willen wij U vragen: Brengt Zaterdag eeii offer. Ook al is het maar klein. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders ma ken bekend, dat op de secretarie ter inzage ligt een verzoek van de N.V. tot Aanneming vah werken vh. H. J. Nederhorst om vergun ning tot het oprichten van een bergplaats voor ontplofbare stof fen op een terrein aan de Goud- kade. Bezwaren kunnen op Dins dag 4 Dec. des voormiddags 9.30 uur op het raadhuis ingediend wor den. Door het bijzonder gerechtshof te Den Haag werd uitspraak ged&an in de zaak tegen Maria Steenber- gen-v. d. Meer uit Gouda, die jon gens had aangebracht bjj het Ar beidsbureau te Gouda. Zij werd tót 3 jaar gevangenisstraf met ontzet ting uit het actief en passief kies- echt voor het leven veroordeeld. Recht tot cassatie werd verleend. De advocaat-fiscaal had 8 jaar ge- vangenisstraf met ontzegging van actief en passief kiesrecht voor het leven geëischt. Gerrit Kraan uit Gouda, die den vijand hulp had verleend bij het vorderen van auto's, werd vrijge sproken wegens gebrek aan be wijs. Tegen verdachte was' 5 jaar met ontzegging van het actief en passief kiesrecht geëischt. Postduiven liefhebbers, opgelet! Door de comm. ter behartiging der Postduivensport in Gouda, wordt Zondag a.s. een begin ge maakt met het houden van hok- tentoonstellingen. De volgende liefhebbers zullen hun duiven ex- pfcseeren: J, de Jong, T. Stoppe lenburg, T. Welzenis en C. W- Blok. Het wordt gehouden, in het lokaal van de P.V. „De Reisduif" Vondelstraat 63 van 10 tot 12 uur v-m. Deelname en toegang zijn gratis. Tevens bestaat er gelegen heid om duiven te ruilen, te koo- pen of anderszins. Zij, die duiven hebben en mede willen doen, worden verzocht zich op te geven bij: H. J. Scholten, Raam 304. - Het plaatselijk Verdeelingskan- toor voor Groenten en Fruit maakt bekend dat voor de kinderen ge boren in 1938 en daarna, dus van 3 t.m. 7 jaar, per kind 200 gram druiven beschikbaar is. De ze druiven zijn te verkrijgen Maandag a.s. in de Agnietenkapel op de Nieuwe Markt, op vertoon van de tweede stamkaart, van des morgens 8 uur tot des avonds 5 uur. De prijs Bedraagt! 15% cent per 100 gr. Deze distributie heeft alleen betrekking op Goudsche kin deren. Zjj konden niet wachten. Iedereen zal binnen korteren of langeren tijd in het bezit komen van een paar schoenen en kalm wachten wij dus onze beurt af. Eeniga lieden, die blijkbaar geen tijd hadden om te wachten, hebben zichzelf geholpen. Door het ver breken van een ruit wisten zij 13 paar schoenen uit de vitrine van de Fa. Hoogenbosch op de Markt tc stelen. Het waren 12 paar zwar te hooge heerenschoenen van de merken Cowboy, Robinson, Swift en Timtur en 1 paar hooge bruine jongensschoenen. Utrechtenaar gepakt. Op verzoek van de politie te Utrecht is hier ter stedè aange houden zekere K. uit Utrecht, die beschuldigd werd van diefstal van 3 lappen stof en eenige witte schorten. De goederen, welke hi; in Gouda wilde verkoopen, werden in zijn bezit aangetroffen. Teza men met het gestolene, werd de dief op transport gesteld naar zijn haardstede. De brutale greep. 'M. uit de Krugerlaan had in zijn tuin eert -waschmachine en eën waschteil onder een zeil ifeergezet 's Ochtends kwam hij tót de ont dekking, dat de teil gestolen was, terwijl de dieven de electromotor uit de waschmachine hadden ge sloopt. Ook de schuur was open gebroken, maar hier hadden de on verlaten blijkbaar niets bruikbaars kunnen ontdekken. Er werd ten minste niets vermist. Zulke menschen zijn er 09k! De heer H- van den Kattensingel' had verleden jaax van eenige Rot terdammers, die als slachtoffers van de daar gehouden razzia's on derdak hadden genooten bij hem, eenige bagage in bewaring geno men. Voor zoover de adressen hem- bekend waren heeft hij deze ba gage aan de eigenaren geretour neerd. Van eeifige koffers waren hem echter de bezitters onbekend. Daarom wendde hij zich tot de politie met het verzoek om be middeling te willen verleenen bi; het opsporen van deze adressen. Jong-Hervormden bijeen Woensdagavond vergaderde de Jong-Her vormden in de Kleine Kerk aan dePeperstr. Volgens het programma zou Ds. M. C. Koole spreken over het onderwerp; „Lid maat van de Hervormde Kerk. waarom?" Terwijl Ds. C. A. Korevaar de vraag zou belichten: „Lidmaat van de Her vormde Kerk, waartoe?" 0 Daar Ds. Koole door ziekte verhinderd was, werden beide onderwerpen behandeld door Ds. Korevaar. In zijn toespraak over het onderwerp „Lidmaat van de Hervormde Kerk, waarom? stelde spr. de vraag wat eigenlijk de diepste beteekenis is vaii het lid zijn van de kerk. Hij wees erop dat dit niet beteekent» beter zijn dan anderen en dat belijdenis doen niet inhoudt dat we het ideaal van een heilig leven bereikt hebben of althans goede hoop mogen hebben dit te zullen bereiken. Toch leeft er bij de jonge menschen, die tot lid maat van de kerk worden aangenomen, meestal iets van de spanning dicht bij God te zijn, heel sterk wordt soms openbaar den titel fot een nieuw, een beter leven. Teruggekeerd in de werkelijkheid van het dikwijls wreede en moeilijke leven blijkt dit ideaal al spoedig onbereikbaar. Deze bele venis geeft ontmoediging, maar anderzijds is zij noodzakelijk om den mensch te doen be seffen dat de overwinning over de zonde, nooit door hemzelf bereikt kan worden. Na de padze behandelde spr. de vraag „Waartoe het lid zijn van de kerk moet leiden". Lid zijn van de kerk beteekent dBt wij recht hebben op de gaven die de kerk uitdeelt. Lid zijn van de kerk beteekent ook dat wij mede mogen helpen aan het vele werk dat er te doen valt. Spr. verwachtte veel van het nieuwe leven dat in de kerk is ontwaakt. Met name wees hij erop dat men terecht is gaan inzien dat de kerk, zich niet mag afsluiten van de wereld, want dan dreigt verwarring en wijkt hét leven. Ook binnen de kerkmuren mogen we tiet verstarren binnen de omheining van eigen groep of richting, waartoe we ons rekenen. Wij moeten eikaars bedoelingen leeren waar- deeren en elkaar beter dan tot nog toe leeren bearijpen. De met groote aandacht gevolgde inlei dingen werden afgewisseld door orgelsoli van den heer Lambelgen en declamatie van me), v. d. Berg. De kerk was goed bezet. Er werd mede gedeeld dat op Donderdag 20 December a s. de Jong-Hervormden wederom zullen samen komen in een liturgische kerstwijdingsdienst „G.S.V. ONS IDEAAL". Ondanks het feit, dat wij den laatsten tijd wel eens iets te veel van het goede krijgen, wist de Goudsche Sportvereeniging G.S.V door haar revue met bovenstaande titel een volle zaal te trekken. Aan den anderen kant verwondert dit ook weer niet, daar, zooals de voorzitter, de heer v. d. Klis, in. zijn openingswoord zeide, momen teel het ledenaantal ruim 900 is. De medespelenden, alle leden van G.S.V., werkten het programma op vlotte wijze af, zoodat spoedig de juiste stemming aanwezig was. Het deed ons prettig aan, dat er precies op tijd begonnen werd. Een gezellig bal besloot dezen, voor G.S.V., geslaagden avond- Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht Op de meeste plaatsen overwegend zwaar bewolkt, matige Z. O wind in het Noorden des lands. Des nachts nog lichte vorst. Minder koud, overw. droog. Wat is er in Gouda te doen Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: „Tarzan en de Groene Godin". Thalia-Theater: Vrijdag t./m. Woensdag Het begon met Eva". Schouwburg-biosc..Vrijdag t/m Dinsdag: .Herinner je den dag". Vrijdag 23 Nov. 8 uur. Beursklok: feest avond E.H.B.O. Vrijdag 23 Nov. 8 uur Concordia t „De Logé". Zaterdag 24 Nov. 8 uur, Concordia; Billardvéreeniging „Het Westen" houdt een Variété-avond. Zaterdag 24 Nov. 2.30 u. Nieuwe Schouw burg, Hans en Grietje. Sinterklaas komt! WAT GEBEUÜDE ER? 23 November 1944 Maasbree bevrijd. Finland bijna geheel bevrijd. Duitschers ontruimen Tokai in Hongarije. Castiglione in Italië veroverd. Seyss Inquart voor de derde maal uit zijn woning verjaagd door typhoons. Nijpend-gebrek aan brand stof in Nederland. 1943 Samos in Duitsche handen. 1940 Grieken bezetten Korea. Roosevelt tot de pers: „Alles wat maar eenigs- zins mogelijk la om de Engelschen te he,pen wordt gedaan". 1939 Duitsche kortegolfzenders beginnen nieuws in het Nederlandsch uit te zenden. SPORTNIEUWS P.T.T.-combmatie tegen Enden- burg's Zeilmakerij. Zaterdagmiddag a.s. speelt een elftal van de N.V. P. J- Enden- burg's Zeilmakerij en Scheepstui- gerij een vriendschappelijke wed strijd tegen een P.T.T.-combinatie, op het terrein van Vires et Celeri- tas aan de Waaiersluis. Aanvang 3 uur. De M-V.Z. gaat voetballen. Morgenmiddag om twee uur zal er op het Olympia-terrein een voet balwedstrijd gespeeld worden tus- schen een elftal van de M.V.Z. uit Gouda en een elftal van „De Nederlanden van 1845" uit Den Haag. „Damlust". De onderlinge competitie-uitslagen van „Damlust" luidden als volgi: N. v, d. Wouden - P. Versloot 1 1 C, Molenaar - P. Schouten 0—2 J. Blokland - P. Zwart 2—0 A. van Beuzekom - N. Gerhards 0—2 N. v. d. Wouden - J. L. Bol afgebr. H. Van Eijk - P. Verboom 02 H. van Haaren - A. Kooi 0—2 M. Zijlstra - J. C. de Bruijn 2—0 C. de Pater^ - A. de Frankrijker 0-2 A. de Boer - J. de Bode 1 1 P. Mieker - - A. van den Berg 0—2 S. J. Schrooder - P. Tom 0—2 'Dialect- en Volkskunde- onderzoek Het Dialect- en Volkskunde-bureau van de Kón. Neder). Akademie van Wetenschap pen, Kloveniersburgwal 29 te Amsterdam, zoekt voor een aantal plaatsen in onze om geving nog steeds medewerkers, die bereid zijn om de vragenlijsten in te vullen. Deze plaatsen zijn» Den Bommel, Herkingen, Moordrecht, FJieuwerkerk a.d. IJssel, Ouderkerk a.d. IJssel, Hillegersberg, Kapelle a.d. IJssel, Krimpen a.d. IJssel, Maassluis, Nieuwe Tonge, Rhoon, Rotterdam, Schiebroek. Schipluiden. Gaarne wekken wij onze lezers nit deze plaatsen, die zich in staat achten de lijsten van het bureao in te vullen, op om op deze wijze bij uitstek nationale en voor de weten» schap zoo belangrijke werkWe steunen. GROOT GOUDA *4

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1