Dc berechting der oorlogsmisdadigers. INDIË J i Radio-programma .Ook in Nederland een aangiftebureau. van hedenavond. Hilversum I. 301 M. 18.— Mario Melfi als componist. 18.30 -De Speellieden" o.l.v. Wessel Dekker. 19.— Nieuwsberichten. 19.15 Reportage. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.— Nederland herrijst. Voor het comité „Nederland helpt Indië", spreekt Ir. D. de Jongh Wzn., voorzitter van het Landelijk Burau te Rotterdam v. het comité en oud-directeur van de Gouvernementsbedr. in 'N.-Indië. 20.15 Politiek weekóverz. door L. de Jong. 20.30 Sylve»tre-trio. 21.— Op de brug. 21.15 Otello, opera in vier bedrijven v. Verdi. Ensemble Metropolitan Opera tè New York. 22.15 Mensch en maatschappij. Max. J. M van Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over „Wat is politiek". 22.30 Lajos Kiss en zijn orkest. 23.— Nieuwsberichten. 23.15 Avondwijding. Ds. J. L. Wielinga, Ger. Pred. te Laren. t 23.30 Sluiting en Wilhelmus. Hilversum II. 415 M. 18.— Nieuwsberichten. Wij spreken met en persoverzicht. 18.30 Ensemble George Frank. 18.50 Voor je slapen gaat. Met Regina naar droomenland. 19.— Jean Antonietti, plano. 19.30 Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 20.— Benedict Sllbermann and his Novelty Serenaders. 20.30 Voor de werkende vrouw. Mej. Dr. Jane de Jong, die als Voorzitster van de U. V'. V. naar Engeland is geweest voor een bezoek aan de „Women's Volontary Service"' zal eenige actua liteiten geven over de vrouwen-orga nisatie. 20.45 Ar jon Zondervan. bariton en Cor van Boven, piano. 21.— Op de Brug. 21.15 Gevarieerd programma. 21.45 Nieuwsberichten en event, parlemen tair overzicht. 22.20 Op den drempel van den nacht. 23.— Sluiting en Wilhelmus. 1.050.000 eieren, een kapitaal van 75.000 en dat in den_ tijd, toen er groot gebrek aan voedsel bestond. De geschiedenis van 1945 zal het ambtelijk leven noemen: St. bureau- cratius de trage. Men diene de oude ver- eenigingen van 1940 weer in het leven te roepen. Zij vormen een kring en door verkiezingen zal een raad voor het be drijfsleven gevormd .worden, die alles overkoepelt. De regeering bereidt dit voor. Laat zij ons paraat vinden om hier aan medewerking te verleenen. Herstel en vernieuwing moeten konten uit de bur gerij, dus van 30.000 Nederlanders, in het bedrijfsleven, fabrikanten, hooplieden, aannemers! Men praat over het belang van het Staatsleven, maar dat komt dik wijls neer op achteruitzetting van het be drijfsleven. De Staat zal tenslotte ons aller werkgever en uiteindelijk ons aller tyran zijn. De bureaucratie kost milloenen aan belastinggeld. In 1937 had het De partement van Handel en Nijverheid 464 ambtenaren, thans 14.000. Deze actie is niet revolutionnair, maar wil herstel van onrecht en de regeering hefpen bij het verwijderen van alle over bodige rompslomp. Deze actie moet zui ver en waardig blijven en bezield worden door Truman's uitbraak: Regeeringscon- trole op het economische leven dient zoo snel mogelijk ty verdwijnen". Besloten werd een telegram aan den Minister-President en den Minister van Handel en Nijverheid te zenden om te protesteeren tegen de economische dic tatuur van het bedrijfsleven. De heer Van der Zee uit Middelburg las een brief voor van den Minister van Handel en Nijverheid, die hierin mede deelde, dat de geheele organisatie van het bedrijfsleven grondig zal worden beke ken. In afwachting daarvan moeten de vakgroepen, hun werk voortzetten. De Minister bestreed, dat de vakgi»épen schuldig zijn aan de sluiting van bedrij ven tijdens de bezetting en dat zij onvol doende medewerking verleenen aan de heropening van bedrijven. Geallieerden ontruimen gedeelten van Tsjecho-Slowakije De geallieerde troepen hebben de ste den Brno en Plzen ontruimd. Plzen was bezet door de Amerikanen en Brno door de Russen. Metalen jeeps, met af neembare kap, uiterst solide afgewerkt KLEIWF.G 2S GOUDA Bestrijding van de Economische Dictatuur - Het voorloopig Comité van de Federa- - tie van het Bedrijfsleven ter bestrijding van de Economische Dictatuur, had in Frascati Dinsdagmorgen zijn eerste ver gadering belegd. De heer L. Zijp zette uiteen, dat ieder een het er over eens is, dat het huidige, bureaucratisch en autocratisch systeem niet kan blijven voortbestaan. Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen is een oproep uit gegaan tot de industrieelen tegen de ambtelijke belemmeringen van het be drijfsleven. En die heeft overal weerklank gevonden. Zoowel in Zeeland, een van de zwaarst getroffen provincies, als in Amsterdam, economisch de zwaarst ge troffen stad, wil men de muur van bu reaucratie negrhal^n. Zes maanden na de bevrijding had. men mpgen verwachten, dat het ambtelijke apparaat mgestéld zou zijn op het verleenen van hulp aan het bedrijfsleven, integendeel, het is een kluister geworden. Deze kan alleen ver broken worden door een. gemeenschappe lijk verzet van het bedrijfsleven. Het is overal: over U buiten U en zónder U wor den beslissingen genomen, die dikwijls Ruiten, schoppen, harken en klpvieren, doch NU eerst ruiten. Geeft bij de voor Venlo» op Zaterdag 24 Nov a.s De voorbereidingen van Neurenberg Heden werd Kolonel Storey, een lid van de Amerikaansche Delegatie, gehoord over de methoden welke gebezigd worden I om door den Amerikaanschen aanklager aangeboden documenten met elkaar in I verband te brengen en te indentificeeren 1 Ruim 2500 documenten, in allerlei ge j bouwen, kasteelen, zoutmijnen e.d. aan- i getroffen, werden gerangschikt en ver menigvuldigd door fotocopieering. Slechts een aantal daarvan zullen het tribunaal worden voorgelegd. De Oorlog kostte Amerika 290 millard dollar De Onder-Minister van Financiën van de Ver. Staten heeft heden onthuld, dat de tweede wereldoorlog den Ver. Staten rond 290.000.000.000 dollar gekost heeft, Hoeveel dit is, kan blijken uit het feit, dat het totaal der uitgaven, tusschen 1 Juli 1940 en 30 Junil945 door de Federale regeering" gedaan, 323.000.000.000 dollar bedraagt. de vitale onderdeden van het bedrijfs leven raken. Men wordt niet eens ge hoord. Alle initiatief wordt gedood. Alles wordt van boven geregeld. Spr. bracht hulde aan de ambtenaren, die uitstekend werk verrichten, tegen hen gaat onze strijd niet. Maar ons verweer gaat tegen de sfeer op vele ambtelijke bureaux, die me.enen dat het bedrijfsleven er voor hen is. Spr. gaf eenige krasse staaltjes hoe door bureaucratie kosteljjk voedsel ver loren ging. 15.000 kg. eipoeder is naar de mestvaalt gereden, dat is gelijk aan ledereen dient mede te helpen om hen op te sporen. Er is in ons land reeds heel veel-ge sproken en geschreven over de landver raders, dus over die Nederlanders, die op de een of andere wijze de zijde van de Duitschers hebben gekozen en ons land daarmede direct of indirect onnoemelijk veel schade en leed hebben berokkend. Betrekkelijk weinig is er echter nog gezegd over de oorlogsmisdadigers. Onder deze categorie verstaat men de niet-Nederlanders, die zich aan ernstige misdaden tegenovei' ons volk en andere volkeren, waartoe zij niet behoorden, heb ben schuldig gemaakt. En toch hebben juist deze menschen misdaden op hun geweten, ook, en men zou haast zeggen vooral, in ons land, die vermoedelijk hun weerga in de ge schiedenis niet zullen vinden. Om enkele voorbeelden te noemen: van de 140.000 joden, die de Nederlandsche bevolking telde, zijn er 105.000 in Polen vermoord,, terwijl als gevolg van het embargo op de Zuiderzee, gedurende den afgeloopen winter, in het westen van ons land 50.000 menschen den hongersdood von- den. Dit alles is nog slechts _ee|n klein ge deelte van sie gruwelen, die zij op hun geweten hebben. Dit moet gestraft worden. De „United Nations war Crimies Com- missibn" die in het einde van 1943 in het leven geroepen werd heeft tot taak de verschillende aanklachten, welke binnen komen aan een eerste onderzoek te on derwerpen en lijsten samen te stellen van hen, die zich- als oorlogsmisdadiger voor een internationaal gerechtshof zullen heb ben te verantwoorden. Bij de declaratie van Moscou van 1 November werden de oorlogsmisdadigers ingedeeld in: Ie. Degenen, wier daden met geioca- liseerd zijn, m.a.w. de ontwerpers van het crimineele plan, dus diegenen van de nazi-patfij, die de onderwerping van Europa hebben voorbereid; 2e. Degenen, die dit plan hebben uit gevoerd èp die dus op bepaalde plaatsen misdrijven hebben gepleegd. Het verzamelen van de namen en ge- gevens van deze menschen geschiedt volgens een grondig uitgewerkt plan. De U.N.W.C.C. heeft in ieder land een natio naal bureau. In ons land Nederlandsch Bureau Inlichtingen Oorlogsmisdadigers geheeten, dat als voorzitter heeft Mr. A. M. Baron van Tuyl van Serooskerken en waarvan het secretariaat staat onder lei ding van Mr. Bijl te Amsterdam. De in de eerste categorie van de de claratie van Moscou genoemde oorlogs misdadigers worden berecht door een in ternationaal Hof, het Hof te Neurenberg, Zij die vallgn onder de tweede categorie worden in de landen afzonderlijk berecht en wel in ons land door een Bijzonder Gerechtshof. Het kan heel goed voorko- mep, dat een yerdachte in beide categd- riëii valt, zooals bijvoorbeeld Seys In- quart, die als Rijksminister in Neuren berg terecht zal staan en dparna vermoe delijk ongeacht het vonnis ook nog in Nederland zal worden berecht, wegens zijn optreden hier. Het is de Procureur- Generaal bij het desbetreffende Hof, die de uiteindelijke aanklacht samenstelt. Het besluit opsporing oorlogsmisdadi gers roept iedereen op, mede te helpen deze lieden bijeen te brengen en geen enkele te vergeten. Het lijkt misschien moeilijk, omdat lang niet iedereen op de hoogte is met de namen. Dit is echter geen bezwaar. Indien plaats, datum en functie van den oorlogsmisdadigers be kend zijn op het moment, dat hij zijn misdaad beging, kan in een centraal" re gistratiebureau te Parijs, waar de bijzon heden omtrent zeven millioen leden der Gestapo, S.D., S.S., S.A. en andere mili taire of economische organisatie zijn bij eengebracht, nagegaan worden met wien men precies te doen heeft. Dit is van on schatbaar belang; omdat heel wat mis daden tegen het oorlogsrecht tegen het strafrecht of het bijzonder strafrecht, kortom tegen de internationale oorlogs- wetten en' tegen de humaniteit zijn ge pleegd door lieden, die onder een val- schen naam optraden of op een andere wijze hun ware indentiteit verbergen. De procedure, welke hier wordt ge volgd is een sprong van groote beteeke- nis op het gebied van het internationale recht. Men dient echter niet te vergeten, dat het hier niet alleen gaat om de sim pele bevrediging van het rechtsgevoel, maar in de eerste plaats om het redden van onze beschaving. Waarom de Inheemsch-Nederl. troepen worden teruggetrokken Het besluit van het geallieerde opper bevel om Indonesische soldaten behoo- rend tot het Nederlandsch-Indische leger uit Batavia terug te trekken, werd, aldus Robert Kiek, reeds eenigen tijd verwacht, want de discipline van de Ambonneezen, Timoreezen en Menadoneezen liet te wenschen over. Het standpunt van het opperbevel is dan ook ten volle gerechtvaardigd. Ge noemde soldaten die meerendeels door de Japanners gevangen genomen waren en eerst onlangs naar Java teruggekeerd zijn, hebben daar zeer onaangename er varingen opgedaan, toen zij bijvoorbeeld hun kampongs bezochten, stieten zij op verzet der republikeinen, die dreigdeu hun woningen in brand te steken dan wel de voedselbevoorrading stop te zettenn De familieleden die hun verwelkomden ondervonden de grootste moeilijkheden van de Pemoeda eh extremisten. Dien tengevolge werden de betrokken steeds meer verbitterd, gedesillusioneerd en ge provoceerd, zoodat zij op wraak belust waren. Mogelijk is het in brand steken der kampong Pedjambon zulk een daad van wraakneming geweest, aangezien men Ambonneezen blikken met petroleum heeft zien aandragen. Dat zulks tot fel e represaille-maatregelen kan leiden is goe I te begrijpen. Over het algemeen zou d.: discipline onder de NedeHandsch-Indischy troepen beter kunnen zijn. OVERZICHT VAN DEN TOESTAND IN INDIE Ook in Bandoeng onrust Het z.g. Indonesische Kabinet heeft verklaard, dat het weigert om deel te no men aan besprekingen waaraan ook door Nederlanders wordt deelgenomen. Het z.g. Kabinet heeft zich echter bereid ver klaard om alle vraagstukken met de Brit ten te bespreken. Het is geruimen tijd be trekkelijk rustig geweest in Bandoen?', maar thans begint er ernstige onrust te heerschen. Blijkbaar zijn de extremisten vast) besloten hertwerk van de R^pwi te belemmeren. Zij trachten de voedselbe voorrading af te snijden, door de winke liers en de boeren te intimideeren. Er wor den nog steeds menschen weggevoerd en vermoord. De Britsche commandant heeft in verband daarmede een onderhoud ge had met den plaatselijken z.g. Goeverneur over het feit, dat de politie ter plaats van geen niA is. Aangezien de daden van terreur thans voornamelijk tegen de leder, van de Rapwi gericht blijken, hebben d 3200 leden van de Rapiwi en het Roodc Kruis in Bandoeng een verzoekschrift ge richt tot hun leider J. van de Velde om maatregelen te treffen ten einde hen in staat te stellen hun arbeid ongehinderd te kunnen voortzetten en waarin zij om be hoorlijke bescherming verzoeken. Inheemsche soldalen Batavia uil. Volgens een off. Britsche verklaring zullen op bevel van het geall. Opperbevel alle inheemsche soldaten behoorende tot het Ned. hadische léger uit Batavia verwijderd worden, i. v. m. het uitbreken van ernstige onlusten en wanordelijkheden. Voorts wordr daarin verklaard, dat Britsche troepen thans van Magelang teruggetrokken worden om elders een gelijksoortige taak te vervullen. Britsche officieren te Batavia hebben ver klaard dat er geen gevaar bestaat voor ver lies van controle over de situatie, ondanks het feit, dat er van veel plaatsen berichten binnpnkomen over onlusten. Zij zeiden, dat de strijdkrachten, die onder commando staan van Generaal Christison voldoende zijn om iedere situatie het hoofd te bieden. Besprekingen tusschen Nederlanders en Indonesiërs. Welingelichte Indonesische kringen achten het niet waarschijnlijk, zoo meldt Reuter, dat de Nationale conventie der Indonesiërs erin zal toestemmen, dat verdere besprekingen tusschen Nederlanders en Indonesiërs plaats vinden, als Rusland, China, de Ver. Staten en Australië niet met de Britten samen aan de voorbereidingen wtllen deelnemen. De Nationale conventie zal a.s. Zondag bijeenkomen om hierover te beraadslagen Burgers mogen Batavia niet verlaten of binnenkomen. A.F.P. meld* uit Batavia dat er een ver bod is uitgevaardigd, volgens hetwelk bur gers zich niet naar deze stad mogen begeven, noeh haar per trein verlaten, dit verbod geldt met ingang van heden. Intusschen gaan de extremistendoor met het zenden van ver sterkingen naar Bantam waar alle gezag van Soekarno reeds verdwenen is en overgeno men door terroristen. jf V

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3