WETHOUDERS BENOEMD WeecfcüM ^a§t1a ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN De visscherijfilm komt Nederlandsch Volksherstel kan slechts helpen met Uw hulp Het Steentjesfonds 1 Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda NUMMER 87 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1945 Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda. Tel. 30i8. Abonn. p.w, 25 ct. Losse numm. et. De burgemeester geeft een over zicht van den stand van zaken. Gisteravond heeft de eerste vergade ring van den tijdelijken Goudschen Ge meenteraad, die thans uit 25 leden be staat, plaats gehad. Voorzitter was burgemeester Mr. Dr. K. F. O. James, terwijl de heer C. J. van As als waarnemend Gemeente-Secretaris fungeerde. Aan de indrukwekkende openingsrede van den burgemeester ontleenen wij het volgende: Bij. de opening van de eerste vergade ring van den tijdelijken gemeenteraad van Gouda wil ik een woord van welkom tot U spreken. De laatste maal was dit op 29 Mei 1940. Sinds kort leefden wij onder de bezetting. Deze vergadering had een plechtig, doch somber karakter. Wanneer wij waarachtig zijn, dan moe ten wij constateeren, dat noch ontroering noch vreugdebetoon gepaard gaat in de mate, als wij ons in die donkere dagen hebben gedroomd. Wij zijn onszelf be wust dat dit college anders is ontstaan, anders is geboren dan wij ons in het eenmaal bevrijde vaderland hadden ge dacht. Anderzijds zult U ook mij over de wor ding van Uwen Raad niet hard willen vallen, al heb ik daaraan ook. ingevolge het Koninklijk Besluit, een werkzaam aandeel moeten nemen. In dit besluit wordt den burgemeester een grooter kunde, ja helderziendheid toegekend dan die, welke ik bezit. Immers wordt van hem verlangd aan te geven, naar welke evenredigheid de voornaamste geestelijke en maatschap pelijke stroomingen der burgerij in dit college vertegenwoordigd moeten zijn. Wanndër zoo straks werkelijke verkiezin gen zullen worden gehouden, dan zal, daaraan twijfel ik niet, blijken dat mijn adviezen, meer nog dan eenig ander men schenwerk, verre van feilloos zijn ge weest. Ondanks deze bezwaren blijft dit oogenblik, de eerste zitting van dit tijde lijk college, van groote beteekenis voor onze gemeente. Voortaan zal het gemeen tebeleid gevoerd worden door een college van Dagelijksch Bestuur, waarin de wet houders door U zijn gekozen, en door een raad, die hoe gebrekkig wellicht ook de yoornaamste stroomingen onder de burgerij representeert. Op 6 Mei van dit jaar, den dag na de bevrijding, mocht ik o.p deze plaats uitstippelen de gedragslijnen, welke Bur gemeester en Wethouders zouden volgen bij het waarnemen van de bevoegdheden van den Raad. Het belang der Gemeente en der gemeenteambtenaren als geheel zou ons steeds voor oogen staan en wij zouden pogen te vermijden beslissingen, welke een politiek karakter zouden dra gen en beter aangehouden zouden kun nen wordën tot de gemeenteraad zelve weer in functie zou kunnen treden. Mede namens de wethouders -mag ik wel constateeren, dat wij ons aan dien regel hebben gehouden. Het Gemeente bestuur heeft in dit halve jaar tijds over stelpend veel werk te verzetten gekregen en hooge eischen zijn gesteld aan de werkkracht van het ambtenarencorps. Verschillende diensten en afdeelingen ver richten geregeld overwerk. De gemeente is aan hun toewijding grooten dank ver schuldigd In herinnering moge daarom worden gebracht, dat Burgemeester en Wethou ders in genoemde hoedanigheid allereerst een aantal voorloopige zuiveringsmaat- regelen hebben moeten nemen, t.a.v. ambtenaren. Tevens is reeds dadelijk een tijdelijk wethouder aangewezen in de persoon van Mevrouw Van Dantzig Melles. Vervolgens hebben wij de ver schillends commissies en Colleges van Beheer, Bestuur of Toezicht van onge- wenschte elementen gezuiverd en nieuwe gedelegeerden der Gemeente of commis sieleden aangewezen. Het tijdens de be zetting in de gemeentelijke verordeningen neergelegde leidersbeginsel is wederom daaruit fluks verwijderd. Eenige verpach tingen, verhuringen en verkoopingen von den plaats, evenals een groot aantal be noemingen van ambtearen, in het bij zonder bij het onderwijs. Ten slotte wil ik nog vermelden het U tekende besluit, zij het van vooral nega- neven aard, ten aanzien van de conces sie der Goudsche Waterleiding Maat schappij Nog steeds overheerschen de zorgen en de moeilijkheden, al is het herstel der Gemeente reeds in belangrijke mate voortgeschreden. De werkgelegenheid in de Gemeente is sedert Mei, toen het geheele raderwerk van het bedrijfsleven tot stilstand was gekomen, sterk toegenomen. Bijkans alle bedrijven zijn, de een meer, de ander minder, naarmate grondstoffen, kolen, electrische energie en deskundig perso neel ter beschikking kwïtmen, weer op gang gekomen. Toch tellen wij nog 310 wachtgelders in- de Gemeente, waarvan 221 gedeeltelijk en 89 geheel werkloos, daarnaast 650 personen, die overbrug- gingssteun ontvangen. Wanneer wij er rekening mede houden, dat 98 Gouwe naren in D.U.W.-werken arbeiden, moet vastgesteld worden, dat nog 1058 perso nen te dezer stede niet of slechts ge deeltelijk door het normale bedrijfsleven werden opgenomen. Ik laat daarbij de 22 gesteunde kleine zelfstandigen en de 470 personen, die doof Maatschappelijk Hulpbetoon gesteund worden, buiten be schouwing. Het behoeft wel geen betoog, dat het Gemeentebstuur alles, wat in haar macht ligt, zal hebben te doen, om uitbreiding van de werkgelegenheid te bevorderen. Daar behoort toe het scheppen van de mogelijkheid tot woningbouw, wanneer- de materialenpositie zulks toelaat. Het woningtekort te Gouda^kan, ofschoon slechts 54 woningen door oorlogsgeweld verloren gingen, op 800 westeld worden. Vóórdat deze achterstand is ingehaald, zal, ondanks den besten wil en het naar stig arbeiden van de betreffende bureaux, aan de sociale, hygiënische en moreele bezwaren, welke kleven aan de talrijke samenwoningen in vaak onvoldoende be huizingen, geen einde komen. De gezondheidstoestand der bevolking is sedert de bevrijding van Duitscher en hongersnood sterk verbeterd. Het sterfte cijfer, dat b.v. in Januari en April, res pectievelijk 73 en 88 bedroeg, daalde tot 16 in October. Het wekt geen verwon dering, dat daarentegen het geboorte cijfer in dit najaar tot ongekende laagte daalde. De maand October zag in deze Gemeente 34 kinderen geboren worden, tegen 63 in October,, 1944. Over de krapheid der brandstoffen en het gebrek aan kleeren en schoeisel be hoef ik U niet veel te zeggen. De Ge meente kan slechts weinig doen om deze te verhelpen, maar wat gedaan kan wor den, is, zoo mag ik wel zeggen, .geschied, en dat zal ook in de toekomst zoo zijn. De dienst der Distributie wordt bij voort during door mij doordrongen van de plicht om niet alleen met de grootst mo gelijke mate van rechtvaardigheid, doch ook met de grootste snelheid de textiel- zjoederen en het schoeisel, welke naar Gemeente worden gedirigeerd, ook inderdaad ter beschikking te stellen van hen, die dit het meest behoeven. De te korten zijn nog ontstellend groot, maar om U een voorbeeld te geven van wat reeds geschiedde, vermeld7 ik, dat alhier sedert de bevrijding ongeveer 40% van het totale aantal aanvragen voor schoe nen is bevredigd kunnen worden. Aan klompen alhier werden 1980 paar in den vefkoop gebracht, afgezien van de 600 paar, welke via Maatschappelijk Hulpbetoon en de scholen hun weg vonden. Ik moge U ook een kleine opsomming geven van de uitgegeven textielgoederen. Door de N.V.H. Hark werden via den Distributiedienst verstrekt: 4088 stuks onderkleeding, 3005 stuks bovenkleeding, 360 stuks werkkleeding en 90 luiers. Het aantal door den Distributiedienst behandelde aanvragen (buiten N.V.H. en Hark) bedroeg sedert 1 September 1.1. Vervolg noodgemeenteraad pag. 3 STADSNIEUWS. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht Meest zwaar bewolkt. Geen neersl. van beteekenis. Matige O. wind. Zelfde temperatuur. Het directe oorlogsgeweld is Gouda goeddeels voorbij gegaan. Slechts enkele klappen kwamen aan. Laten wij het Sta tion buiten beschouwing, dan moeten wij erkennen, dat Gouda er zonder meer goed afgekomen zou zijnindien niet het Jozefpalviljoen dien rampzaligen aanval op 26 November 1944 a.s. Maandag een jaar geleden zou hebben moeten doorstaan. Maar toen, op één dag, met een slag, ging een groot gedeelte van een modern ziekenhuiscomplex Jverloren, dat Gouda noode kon missen. Het geleden verlies ,aan menschenlevens is niet in cijfers te meten. Daarnaast werd echter voor zulk een gröot bedrag schade -aangericht, dat het ziekenhuisbestuur zich ook nu nog af vraagt, hoe de bedragen voor het herstel gevonden kunpen worden. Natuurlijk zal een gedeelte wellicht een groot gedeelte'door den Staat ver goed worden, maar zeker is, dat nog een zeer groot bedrag van particuliere zijde bijeengebracht moet worden. In de eerste plaats zullen hier een taak weten zij, die persoonlijke redenen voor dankbaarheid jegens dit ziekenhuis heb ben. Maardaaromheen zullen, naar ik vertrouw, kr zeer velen zijn: Roomsch- Katholieken in de eerste plaats, maar ook anderen, die het belang voor de Goudsche samenleving van een snellen herbouw van het Jozef Palviljoen, welks naam zulk een goeden klank in onze stad heeft, voor oogen staat. De vorm, welke gekozen is om velen in de gelegenheid te stellen, aan dezen herbouw hun steentje naar vermogen bij te dragen, namelijk de verkoop van zegels voor het steentjesfonds, komt mij zeer ge lukkig voor. fk doe daarom gaarne een beroep op U om een zegeltje en het mogen er ook meer zijn te koopen, wanneer die U aangeboden worden. De Burgemeester van Gouda, JAMES. Chr. Jonge Boeren en Tuinders Ook onder de Chr. Jonge Boeren en Tuinders is de actie in de omgeving van Gouda, opnieuw ingezet en hervat. Daartoe vergaderden dezer dagen een vijfeigtal jon gelui onder leiding van den heer C. Vink in de Chr. lagere landbouwschool te Gouda. De heer Vink zette uitvoerig uiteen, dat ook op het maatschappelijk terrein de Chr. jonge boer en tuinder een taak heeft. Onder het licht van Gods Woord bestudeeren van de vraagstukken, die betrekking hebben op het economisch en maatschappelijk en sociaal terrein, zoowel als die dingen welke in en- geren zin tot het bedrijf behooren. Der jongeren taak is de studie. Zij moeten de andere dingen overlaten aan de ouderen, maar door gezamenlijk bestu deering en bespreking zich inwerken in de vele vragen, waarmee ze zeker in hun leven te maken zullen krijgen. Het overgroote deel der aanwezigen gaf zich als lid op, zoodat de nieuwe vereeniging met een moot getal-van ongeveer 50 leden, kan beginnen. Uit de meeste plaatsen werden 1 of 2 Bestuursleden gekozen, zoodat er nu verder gewerkt kan worden tot welzijn van oaze jonge boeren en tuinders. Wat is er in Gouda te doenl Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: .Tarzan en de Groene Godin". Thalia-Theater: Vrijdag t./m. 'Woensdag „Het begon met Eva". Schouwburg-blosc.Vrijdag t/m Dinsdag: „Herinner je den dag". Zaterdag 24 Nov. 8 uur, Concordia: Billardvereeniging „Het Westen" houdt een Variété-avond. Zaterdag 24 Nov. 2.30 u. Nieuwe Schouw burg, Hans en Grietje. Sinterklaas komt! Maandag, 26 Nov; 8 uur. Concordia* De Logé. WAT GEBEURDE*ER? 24 November 1944 Duitschers over de Maas teruggedre ven. De gevangen genomen Oberst Mayer zegt, dat verscheidene leden van de Volkssturm 12 uur opleiding hadden genoten en niet wisten hoe een geweer te laden. Het 3de en 7de Am. leger sluiten zich aaneen bij de Saar. Finnen bereiken de grens van Noorwegen. Macedonië bevrijd. Duit schers rooven telefoontoestellen. 1943 In Berlijn wordt medegedeeld, dat de omvang van de Britsche terreuraan- ivallen op Berlijn Duitschland nood zaken naar zijn vergeldingswapen te grijpen. 1942 Russische aanvallen op Wellkije Luki. Kerkklokken worden in ons land in beslag genomen. Interkerkelijke samenkomsten Van Dinsdag 27 t.m. Vrijdag 30 Nov. worden te Gouda in den Remonstrantsche kerk bijzondere samenkomsten gehouden. Deze bijeenkomsten gaan niet uit van een bep^hlde kerk of richting, maar dragen een interKerkelijk karakter en staan onder leiding van den heer J. Kits te Zeist, die als leider van de bekende „Openlucht- en Tentevan- gelisatie in Nederland" (O.L.E.) Jarenlang met auto en tent het land afreisde en dui zenden menschen met de boodschap van het evangelie in aanraking bracht. Verder werken mede de heeren Jb. Klein Haneveld te Bo degraven, H. C. van der Flier te Enschede en K. Rozendal te Den Haag. Samen trekken deze vier vier predikanten als herauten het geheele land door en hebben overal de bijzondere aandacht van het publiek. De samenkomsten in Gouda hebben plaats eiken avond om 7.30 uur en eiken middag (behalve Dinsdag) om 3 uur. Als solisten zullen meewerken mevr. N. Kits-van Gent te Zeist en mej. Annie Klein Haneveld te Musselkanaal De toegang is vrij en volledig uitgewerkte programma's zijn in de kerk verkrijgbaar. Gouda gaat een avond naar zee. Zooals bekend kan zijn, worden alhier op 6 December a s. de visscherijfilm en een serie internationaal bekroonde kleurenbeelden ver toond. Dit belooff een bijzonderen avond te worden. Deze trawl- en haringfilm is buiten gewoon aantrekkelijk en leerzaam. Zij geeft een sprekend beeld van zwaren arbeid op zee en toont o.m. het gereedmaken van de schepen, het kleurige vertrek uit de havens, de race op zee naar de vischgrondp&v-Jiet ultzet'en der netten, interessante ontmoetingen op zee, verkoop der lading enz. Daarbij komt een aantal kleurenbeelden ofJ het doek. Hier brengen wij een bezoek aap de Neder- landsche visschershavens, visscherstypen enz. Een lust voor het oog Holland hoort op het water thuis. Wie een avond naar zee wil, komt op Donderdag 6 December a.s. naar den Schouwburg. Deze avond wordt georganiseerd door den plaatselijken vischhandel. De entree bedraagt 25 cent. Dit kwartje wordt echter geschonken aan het Roode Kruis. Door te komen dient U dus zichzelf en een goed doel. GROOT GOUDA De Goudsche noodgemeenteraad bijeen

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1