ftloswpetv I/oh de week. Revue '40-'45. VOETBAL HOCKEY Wat de brengen „Partir c'est mourir un peu, afscheid nemen heeft iets van sterven zoo zingt het met een diepe klank in een bekend lied. Wie heengaat sfiijdt een stuk van het bestaan dat achter hem ligt" af, hij verlaat wat van het leven.' Het klinkt op het eerste gehoor vreemd, maar het is de ervaring van velen in de achtergelegen jaren geweest dat ook terugkeeren iets heeft van sterven. Wie maanden, of misschien jaren in Duitschland, in de gevangenis,' ih een kamp was geweest, was zelf onder de nieuwe, scherpe dndervindingen veranderd en merkte dat het thuis en in zijn werk anders was dan hij zich aldoor had voorgesteld. Ook daar was het leve/i voortgegaan en had zich buiten hem om ontwikkeld. Het was hem gedeeltelijk ontglipt; wat hij had achtergelaten was voor een stuk tot donkere herinnering geworden. Daarnaast had men terugverlangd weer midden in zijn familie te zijn en het dagelijksch werk te hervatten, toen men eenzaam zat in de cel of misschien eenzamer nog in de voortdurende wrijving aan een kampmassa. Bij terugkeer bleek de bitterheid daarvan te zijn geworden tot een smaak die men toch had lief gekregen. Zoo is de terugkomst wel altijd, een vreugde geweest, maar min of meer gemengd met het gevoel veranderd te zijn en iets te hebben verloren. Het laatste van de'gedichten uit den bundel „Valse triste" van Leo Boekraad, dat hier volgt, geef in den mieer lenigen, gedrongen en kleurigen trant, die het goede vers eigen is, uitdrukking aan dit vage gevoel dat menigeen kent. NA ZOOVEEL TIJD Na zooveel tijd afwezigheid is ook het liefste ding mij vreemd: het stille licht werd oud eh grijs, die naglans droevig, als herneemt een droom het leven in den dag. Ging veel verloren? Of niet veel? Misschien bleef alles zoo f),et was en liet het hart een donker deel (Thuiskomst) hier achter als herinnering Het is te moeilijk: bitterheid en angst zijn nagenoeg gestild; dat ik van vreugde heb geschreid, het is vergeten en ik wil, ,dat niets meer nablijft dan de pijn te weten, hoe ik eenzaam was gelijk ik nu verlang te zijn. Uit LEO BOEKRAADValse triste. Deze bundel, verschenen bij uitgeverij „Gouden Garven" te Gouda is verkrijg baar in den boekhandel en bij drukkerij Verzijl, Korte Tiendeweg 1. Prijs inge-, naaid 2,9U, gecartonneerd 3,50. MAX CROISET IN'„DE GEDACHTE" VAN ANDREJEW. Het is een uitmuntende gedachte van de kort geleden opgerichte „Goudsche Tooneelkring" geweest om Max Croiset naar Gouda uit te noodigen. Het is alleen bedroevend, dat wij gezien de zeer slecht bezette zaal -ge neigd zijn te concludeeren, dat het Goud sche publiek dit „neusje van den zalm" op kunstgebied niet naar den smaak is. Andrejew's „Gedachte" speelt in Peters burg in het jaar 1900; het verhaalt hoe een medicus, Dr. G^rtsjenkew, die op een onzalig oogenblik tothet besluit is geko men om één zijner beste vrienden, een jurist, te vermoorden mischien uit lief de voor diens vrouw, misschien om een andere reden; hij weet het zelf niet Tijdens het gerechtelijk vooronderzoek aan de deskundigen-psychiaters, die hun oordeel van al of niet toerekeningsvat baarheid aan de rechters dienen te bren gen, vertelt hoe hij tot zijn daad is geko men. „De voorbedachte rade" van den moord is gelegen in de omstandigheid dat hij zich heeft voorgedaan als een krankzin nige^ reeds lang te voren weet hij de symptonen van zijn pathologische geestes- afwijking als medicus kent hij deze precies te simuleeren. Dr. Gartsjenkew denkt zich echter zoo zeer in zijn pathologischen toestand in, dat hij tenslotte werkelijk krankzinnig wordt, althans zelf niat meer weet, hoe bet met hem gesteld is. „Simuleerde ik om te dooden of dood de ik omdat ik krankzinnig ben" vraagt hij zich tenslotte af. Het sterk en boeiend geschreven stuk laat ons zien hoe met het denken, enkel en alleen, het uiterste te bereiken is, doch tenslotte de vernietiging in zich draagt. Max Croiset gaf door zijn prachtig mumiek Spel een voordracht van den hoofdpersoon, die slechts door verstand wordt geleid, een gave creatie; Dr. Garts jenkew werd ons volkomen aannemelijk! Jammer was het dat deze avond van honderd procent kunstgenot in een onver warmde zaal werd gehouden. VOLKSUNIVERSITEIT. .De tijd van het Imperialisme" Gisterenavond hield Dr. J. Leest de eerste van zijn serie lezingen over „De tijd Van het Imperialisme". In 1870 brak een nieuwe periode voor Europa aan. Het zwaartepunt van het politieke leven werd van Frankrijk naar Duitschland verplaatst. In Duitschland kon Bismarck de een- 4 heid voltooien, nadat verbrokkeling en innerlijke tweesplat eeuwenlang het rijk tot machteloosheid hadden gedoemd. Dat die eenheid ten slotte te danken was aan de Pruisische miliaire macht en niet aan een sterken vrijheidslievenden volkswil, noemde spreker een ramp voor Europa. De eigenaardigheden van Bismarck als mensch en als Staatsman werden, mede door eenige typeerende anecdoten uitvoe rig belicht. Evenzoo zijn strijd met de twee, „Inter nationalen", de Roomsch-Katholieken en dé Sociaal-Democratische. Spreker stond vervolgens stil bij den implusjeven onberekeyibaren figuur van Wilhelm II, aan wiens handen groote po litieke macht maar slecht was toever trouwd. In Frankrijk was na 1870 onzekerheid omtrent den regeeringsvorm. Zou de Re publiek blijven of zou de monarchie terug- keeren? Verdeeldheid onder de monar- cholen en de krachtige actie van Gam- betta redden de derde Republiek. Als men op dezen strijd let, en boven dien op versplintering der partijen en op de korte levensduur der Ministeries (geni. 8 mnd.), dan lijkt alles onzeker en onbe trouwbaar. Ziet men echter dieper dan deze opper vlakte, dan ontdekt men een burgelijk bestuur dat al sedert Nap. I vaste vor men heeft bewaard, en een hoofdzakelijk conservatief volk, hard werkend en spaar zaam, vredelievend en vooruitstrevend. De 3e Republiek bleek sterk genoeg om de gevaren die haar bedreigden (ridder ordenzwendel, Panamaschandaal, Bou- langisme en Dreyfus-affaire), zegevierend te doorstaan. Vervolg stadsnieuws Er wordt ijverig gerepeteerd aan de revue 'AQ-'AS, waarvan de opvoering op 10 Januari a.s. in den Nieuwen Schouwburg tegeipoet kan worden gezien. Met den kaartverkoop wordt volgende week een aanvang gemaakt en reeds werden een groot aantal bestellingen gedaan, ook van buiten Gouda, zoodat go de verwachting bestaat, dat de Stichting '40-'45, waaraan de netto-opbrengst ten goede *al komen, er wel bij zal varen. Kaarten kunnen worden afgehaald bij Mevr. Hagedorn, v. Swietenstraat 16, Gouda, van Dinsdag 27 November a.s. af. Gevaarlijke uitrit. Met zijn auto uit de Noodgodstraat ko mende, wilde de heer B. uit Hengelo voor zichtig de brug oprijden over de Westhaven, toen van H. uit Nieuwerkerk a/d IJssel uit de richting van de stad de Noodgodstraat wilde passeeren. Bi) de botsing, die daarbij ontstond werd de linker voorband en de bumper van B.'s wagen en de rechterzijde van de auto van Van H. leelijk toegetakeld. Het zeer slechte uitzicht ter plaatje is mede oorzaak- vam dit verkeersongeval. Geen per soonlijke ongelukken. Met een korreltje zout. Het was niet flauw van hem om f 1.80 meer te vragen voor 1 kg zout. maar de controleurs zijn waakzaam en (leggen die bederfwerende stof op alle slakken. En zoo doende liep G. J. S. uit de Bockenbergstraat tegen de lamp. 50 kg. zout werd in beslag genomen. Hij had in langen tijd niet zoo zout gegeten. Ook 400 rookertjes werden bij hem gevonden. SPORTNIEUWS. Het programma voor d# voetbalcompetitie vermeld voor de Goudsche clubs de volgende wedstrijden voor morgen; In de 2e klasse B speelt Gouda tegen Velox thuis. In de 3e klasse B gaat G.S. V. tegen Laakkwartier ten strijde, terwijl in Gouda Ona tegen Tonegido en Olympia tegen Westerkwartier in het veld zullen treden Voor de vierde klasse tenslotte zal Donk een uitwedstrijd spelen tegen N.H.S. Het Hockey-programma voor Zondag luidt: Heeren le klasse B. G.M.H.C. 1-Aeolus 3 (R'dam) om 2 uur. Dames 2e klasse A. G.M.H C. 1-Bully '36 5 (R'dam) om 12 uur, Beide wedstrijden worden gespeeld op het 2e veld van het Gouda-terrein aan de Nieuwe Vaart. Le toegang is vrij. HET BEGON MET EVA. In Thalia Theater treden deze week weer eens oude bekenden voor ons op. In een gezellige, onderhoudende film kun nen we-de kennismaking hernieuwen met Deanne Durbin, Charles Laughton en Ro bert Cumming. Het meest op de voorgrond treedt na tuurlijk het vroolijke, frissche spel van Deanne Durbin, die ons ook in enkele zahgnummers van haar prettige stem laat genieten. Wij zien haar optreden als pseudo- verloofde van een sympathieken jonge man, Robert Cummings die zich tegen over zijn vader plotseling van een ver- hoofde moet voorzien. Wat hier allemaal achter zit zullen wij U niet verklappen. Het is de moeite waard dit eens te gaan zien. Wel kunnen wij U nog vertellen, dat de vader,een aardige rol is van Char les Laughton, die zich in den figuur van Jonathan Reynolds, weer eens van een anderen kant laat zien. Zouden wij één bemerking tegen deze film willen maken dan is het alleen dit, dat wij de karakter speler, die Laughton ook in deze film is, gaarne weer eens in een speelfilm zou- dn 'terugzien in plaats van in het komische genre, hoewel ook hier zijn creatie vol maakt is. Een teekenfilm en het Neder- landsch Journaal voltooien dit programma „REMEMBER THE DAY". Henry King, als regisseur minder be kend, heeft met vaardige hand een film menu samengesteld, dat prettig verteer baar is. Er is een dosis goed spel, wat liefde, wat humor en een vleugje senti- -mentaliteit te genieten in den Schouw burg Bioscoop. Het verhaal van de onderwijzeres, die na 25 jaar haar favorieten leerling weer terugziet als candidaat voor het presi dentschap van de Ver. Staten heeft op zichzelf niet zooveel om het lijf. Maar de wijze waarop het gebracht wordt en voor al het aannemelijke spel van den jongen Dewey Roberts, zijn hartstocht voor het honkbalspel en zijn houding tegenover zijn schoolvriendinnetje maken het ge heel aantrekkelijk. Vooral de manier, waarop de onderwijzeres zijn hart weet te winnen en de groote teleurstelling die Dewey ondervindt, wanneer hij ontdekt, dat zijn groote vriendin getrouwd is met den sportleeraar, zijn innig doorvoelt. Hier is een stukje echt schoolleven weer gegeven. Als beroemd man, door velen aanbeden, ziet hij haar aanvankelijk over het hoofd, doch zoodra het groote feit tot hem door dringt zet hij alles op zij, om haar te kunnen spreken, die zoo'n grooen invloed op zijn jongensjaren heeft gehad. Nederlandsch nieuws, de belevenissen van Donald Duck als parachutist en een film over Amerikaansche jongensclubs completeeren het geheel. „TARZAN EN DE GROENE GODIN' Nog steeds zijn de rolprenten, waarin Herman Brix de bekende Tarzanfiguur is, in trek. Ook in deze film in de Reünie Bioscoop is hij weer de held van het oer woud. Samen met een expeditie, heeft hij kans gezien om een afgodsbeeld, de '.Groene Godin" genaamd, die door de inlanders vereerd wordt, weg te halen. Deze expeljtie is echter niet de eenige. Met minder goede bedoelingen zijn er concurrenten, die het afgodsbeeld in hun bezit willen hebben, daar dit beeld een geheim bevat wat den bezitter ervan groote winsten kan opleveren. Ziehier voor de liefhebbers een avontuurlijk ge geven. Het gebruikelijke Hollandsch Nieuws, een aardige teekenfilm, die de lente uitbeeldt en de geschiedenis van den speelgoed hond „Duffey" vormen het voorprogramma. Gifhandel. A. v. d. B. uit de Meidoornstraat bood Eng. sigaretten aan f 0.40 per stuk. 4Q0 stuks uerden nog bij hem in beslag genomen. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 November 1945. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur voorm, Ds. M. C. Koole, 5 uur nam. Ds. G. Elieng'a. bed. H. Doop. Westerkerk v.m. 10 uur Ds. N. O. Steen beek van Amersfoort, Jeugddienst, s nam. 5 u. Ds, C. A. Korevaar, bed. H. Doop. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk, Peperstraat 128, n.m. 7.— uur Ds. G. Westmijse van Rotterdam. Vereenig. Calvijn, Turfmarkt. 10 uur Ds. de Bruin, van Otterloo. Remonstr. Gereform. Gemeente, 10.30 uur Ds. J. Nienhuis. doodenherdenking en Avondmaal. Evang Luthersche Kerk 10 uur voorm. Ds. J. Simon. Oud-Katholieke Kerk 10.30 en 6.— uur Pastoor Glskes. Gereformeerde Kerk 10 en 5 uur Ds. K. W. Dercksen van Maassluis. Geref. Zondagschool „Jozef", Grben van Prinstererschool, Groenendaal, van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Gereformeerde Kerk, art. 31. 8.30 en 4 uur Rem. Kerk Ds. J. W. Smit. van Veere. Geref Gemeente Stationsweg, 10en5 uur Ds. A. de Blois. Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gemeente. Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Woensdagavond 7.30 u. Ds. Joh. v. Weizen. Vrije Evang. gem. geb. Zeugestraat 38. 9.— en 10 30 v.m. en 5 u. n.m. Br. Van Pete- gem van Utrecht. Woensdag 21 Nov.. 3 u. Gebedsuur. Leger des Hetls, 10 uur Heiligingsdienst. 3.39 u. Openlucht samenkomst-op de Nieuwe Markt. 7.30 u. Openb. samenkomst. Leider Majoor Brouwer. Dinsdag 7.30 uur nam. Ledenverg Donderdag 7.30 uur Openbare Samenkomst Dokters- en Apothekersdienst. De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. H. Reedijk, Crabethstraat 45, en Dr. A. J. Kettler. Gouwe 166. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. Apothekersdienst Apotheek Grendel, Lange Tiendeweg 9. STEENTJES-ACTIE-INGEZET. V Een beroep op geheet Gouda Gisterenavond is, ira aanwezigheid van Burgemeester James, de actie van het „Steentjesfonds" voor het herstel van het St. Jozefpaviljoen door Deken J. F. A. Bots ingezet. De regenten van het Pal- viljoen en een groot aantal medewerk sters waren mede tegenwoordig. Na een verdienstelijke declamatie van Mej. S. v. d. Bosch opende Deken Bots deze bijeenkomst met'het in herinnering roepen van dien noodlottigen November Zondagmiddag, toen het paviljoen plot seling zoo zwaar werd getroffen. Toen in 1942 dé Duitschers eerst ge deeltelijk, later geheel beslag legden op het gebouw, zag het er al somber uit voor de zieken en ouden van dagen die elders moesten worden ondergebracht. Niemand kon toen vermoeden, dat er nog grooter leed zou komen, waardoor 18 menschen, die in blijmoedigheid hun leven gaven voor de menschheid, plotseling werden weggerukt. De materiëele ramp zal Gouda jaren van groote zorgen bren- en spreker vroeg, daarom ook de mede werking van geheel Gouda voor dit zwaarst getrpffen gebouw van onze gan- sche stad. Hij memoreerde hoe het ziekenhuis al tijd en voor ieder klaar stond en hoe op den eersten dag van de groote Duitsche razzia in Gouda de zusters 6080 opge pikte Gouwenaars lieten ontsnappen. De steun aan het Paviljoen zal tevens een daad van piëteit zijn tegenover de slachtoffers van dit ongeluk. Hierna sprak Burgemeester James een kort woord, waarin hij schetste de toe wijding waarmede het gebouw werd ge bouwd en bestuurd. Hij was er zeker van, dat, wanneer een beroep op de Goudsche burgerij wordt gedaan, deze ook daad werkelijk zal helpen. Ook zijn oproep om kachelpijpen van eenige dagen geleden, was spontaan beantwoord. Wanneer het woord St. Jozefpaviljoen wordt uitgespro ken zal niet alleen bij de Katholieken, doch bij alle Gouwenaars, medeleven wor den ondervonden en zal een, ieder een steentje willen bijdragen. Hierna deed Mevr. -C. Vos v. d. Steen hoven eenige mededeelingen van orga- nisatorischen aard. Aan onze stadgenoo- ten zullen in deze dagen zegels worden aangeboden voor steun bij het herstel van het Paviljoen. A 9

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2