HERFST EXPOSITIE OP DE BRUG. Vervolg noodgemeenterelad pag. 1 bijkans 12.000, waarbij ruim 500.000 pun ten aan het publiek werden verstrekt. Daaronder 200.000 punten voor de lagere schooljeugd. Intusschen zijn reeds weer 5000 aan vragen voor personen in den leeftijd van 12-20 jaar in bewerking. Het onderwijs, ook een zorgenkind tij dens en na de bevrijding, kon na het vertrek van binnen- en buitenlandsche troepen, weer op gang komen. Gij ziet, meer en meer moet het Ge meentebestuur van alle markten thuis zijn. De sociale voorzieningen in het alge meen \;ragen onze aandacht als nooit te voren. Daarnaast is met de bescheiden mid delen, welke ons ten dienste staan, ge streefd om verbetering te brengen in het verwaarloosde en armelijke beeld, dat onze reeds vóór den1 oorlog ontluisterde stad na vijf jaren van gebrekkig onder houd en een winter van houtdiefstallen, vertoonde. De plantsoenen zijn weer op geknapt, de bestrating zal meer opge haald kunnen worden, zoodra wij over meer zandauto's de beschikking hebben. Van veel belang acht ik, dat Burgemees ter en Wethouders zoo juist een besluit genomen hebben, waardoor een bevredi gender JuïWeering van de welstandsbe— paling mogelijk zal zijn. De omvang van de aanvoeren ter markt, één der barometers voor de wel vaart in een plattelandscentrum als Gouda, is nog bescheiden, althans voor wat de varkens betreft: op 8 November 1.1. werden 44 magere varkens verhan deld tegen 279 op denzelfden datum van 1939, toen reeds de mobilisatie en de beperkte vervoersgelegenheid de aan voeren drukte. Veel opwekkender echter reeds is het beeld der biggen- en runder- aanvoeren. Wat de biggen betreft, wij overschreden reeds ruimschoots de cijfers van eind 1939. Op 15 November 1.1. wer den 290 biggen aangebracht tegen 276 op den correspondeerenden dag van 1939, in welk jaar overigens de maximale aan voer toen de evengenoemde nadee- lige factoren van den naderenden oorlog zich nog niet deden gevoelen 942 be droeg. De aanvoer van runderen is thans op zichzelf zeer bevredigend en laat verre achter zich de cijfers van 1939, doch hier spelen bijzondere factoren, zooals de ge dwongen veeleverng en de transport moeilijkheden een rol. De aanvoer van kaas ter markt is nog zeer gering, al gaat een vergelijking tus- schen de ,4 partijen, welke op de laatste marktdagen werden aangevoerd, met de 300 a 500 partijen, welke in 1939 werden aangevoerd, mank, daar de boeren thans kennelijk de markt-controleurs ontloopen en htm partijen direct in de pakhuizen brengen. Het herstel van het bedrijfsleven on het meer normaal worden der levensom standigheden weerspiegelt zich ook in de quanta der alhier ter beschikking gestelde electriciteit en gas. Terwijl omtrent dezen tijd in de laatste vooroorlogsche jaren per dag 50 a 52000 kilowatt-uren werd afgegeven, bereikten wij in de vorige week reeds weer een ge middelde van 45.000 KW. uur. De gaslevering was in dezen tijd voor den oorlog ongeveer 14 a 15000 M3. per dag, thans bedraagt zij rond 10.000 M3. en deze quanta stijgen nog voortdu- rend. Ik moge het laten bij deze enkele fa cetten van het leven onzer stadsgemeen schap. Het nieuwe college van Burge meester en Wethouders'zal spoedig ge legenheid hebben, voorstellen bij U in te dienen betreffende verschillende onder werpen; De begrooting van 1945 laat na diverse wijzigingen een verschil tusschen inkom sten en uitgaven zien van bijkans 1.700.000.—. De allerlaatste van boven af voorgeschreven salaris- en loonsver- hooging is hierin nog niet verwerkt. Zeker is, dat het Gemeentebestuur met de uiterste nauwgezetheid zal hebben te bezien, dat iedere uitgave ook werkelijk nuttig en verantwoord is. De Burgemeester, de Wethouders en de Raad zullen die taak gezamenlijk heb ben te vervullen. Een gezamenlijk werk, doch in andere verdeeling dan vroeger, daar verschillende bevoegdheden van den Raad thans zijn overgegaan naar Burge meester en Wethouders. Ondanks dezen overgang blijft voor U veel belangrijk werk. Het feit, dat de belangrijkste beslissin gen, het gemeentebeleid rakende, weer in openbaarheid zullen worden genomen Cn besproken, is op zichzelf reeds een groot voordeel te achten. Het zal ook de belangstelling der burgerij in de de behartiging van de publieke zaak bevor deren. Gij zult mij ten goede houden, wanneer ik, waar in Uwen Raad zoovele nieuwe leden zitting hébben, er aan herinner, dat, zoo de Gemeenteraad, ingevolge de wet tal van bevoegdheden heeft, ja het hoofd der Gemeente is, het individueele raads lid zich op geen voorrechten, hetzij te genover ambtenaren, hetzij tegenover der den, kan laten voorstaan. Alvorens ik dit welkomstwoord besluit, wil ik nog een enkel woord wijden aan hen, die niet met ons den drempel der nieuwe periode overschrijden. Er zijn er onder de leden van den thans definitief verdwenen gemeenteraad, waarbij onze gedachten niet willen verwijlen, er zijn anderen, aan wie wij terugdenken met erkentelijkheid voor wat zij voor de Ge meente deden. Bene meriti de urbe! Wel verdienstelijk waren zij voor de stad, als raadslid, enkelen ook als Wethouder, één tevens als waarnemend Burgemeester. Slechts één naam wil ik hier in het bij zonder noemen, die van dengeen, die gisteren het wethouderschap in alle geval vöor goed neerlegde. 22 jaren raadslid, 19 jaren wethouder, Cornelis Hendrikus Koemans mag aanspraak maken op den dank der Gemeente. H'j droeg een warm hart toe aan de nooddruftigen, met wie de onder zijn zorg gestelde dienst be moeienis had. Nooit had Gouda een wet houder, die met grootere toewijding de belangen der markt behartigde. Richten wij thans onze blikken weer vooruit. Vaststaat, Mevrouw en Mijne Heeren, dat gij, met ernstigen wil bezield om in het kader van het Gemeentebestuur te doen wat mogelijk is, ten zeerste kunt medehelpen om onze geliefde stad naar herstel en opbloei te richten. Verschillend van inzicht, karakter, ge aardheid, zal ieder van U met zijn mede leden tezamen, één zijn in eenzelfde stre ven en, naar ik hoop, ook in wederzijd- sche waardeering, in de overtuiging, dat ook Uw medelid al ziet of zegt hij het anders dan Uzelf den groei, den bloei, het herstel onzer goede stad als grootste doel voor oogen staat. Ik vertrouw, dat wij aldus tezamen nuttig en vruchtbaar werk kunnen ver richten voor ons Gouda en dat straks, wanneer de werkelijk gekozen gemeen teraad U gaat opvolgen, de gemeente naren dankbaar zullen getuigen van de wijze, waarop gij inmiddels hun belangen hebt behartigd. En hiermede verklaar ik deze vergade ring voor geopend. Het oudste lid van den Raad, de heer A. Heerkens heeft met een vrindelijk woord den Burgemeester dank gezegd en hem namens alle raadsleden allen steun toegezegd en onze stad uit de impasse te helpen halen. Min.-Pres Schermerhorn over dc berechting van oorlogsmisdadigers De Minister President Prof. Ir. W- Scher merhorn heeft gisterenavond in de radio serie „Op de Brug" gesproken over de opsporing en berechting van oorlogsmisdadigers. Spr. wees er op. dat het voor het terst in de we reldgeschiedenis is, dat men na afloop van een oorlog de leiders van de verliezende partij, niet eenvoudig als verliezers uil wraak het leven beneemt, maar hen ter verantwoor ding roept. De geallieerden namen zich voor, aldus Min. Schermerhorn. de vertooning van 1919, toen het begrip oorlogsmisdadigers al leen nog maar gehanteerd werd, ten behoeve van de oorlogs-propaganda. en het proces tegen de toenmalige oorlogsmisdadigers door de Duitschers zelve werd gevoerd, niet te herhalen. Uitvoerig besprak de Minister Pres. vervolgens de organisatie, die ten grondslag ligt aan de z.g. United Nations War Crimes Commission, de instantie die met de berech ting van oorlogsmisdadigers is belast Er be staat een onderscheid tusschen de ontwerpers van misdadige plannen en de uitvoerders daarvan. Tot de 1 e categorie behoort ten op zichte van Nederland o m. Seyslnquart. Deze lieden zullen worden ultqeleverd en in het desbetreffende land terecht staan De Min. Pres. nam stelling tegen de opvatting, dat het overbodig zou zijn, dat Nederland zich met deze zaken bemoeide, omdat het reeds teveel moeilijkheden in eigen huis heeft. Het is van het grootste belang, zoo zeide de Minister, dat een ieder, die aanwflzing om trent bepaalde feiten kan geven, dit ook in derdaad doet. Ten slotte riep prof. Scher merhorn het Nederlandsche volk op, tot medewerking, aan de reiniging der mensche- lljke samenleving door opgave te doen aan den burgemeester van de plaats van inwo ning, wanneer men qetuige geweest is van een. door een Duitscher gepleegde oorlogs misdaad. RADIOPROGRAMMA, ZZATERDAG 24 NOVEMBER 1945. HILVERSUM I 301 M. 16.45 Boekbespreking, Henri. A. btt, sterdam houdt een voordracht over mui conservator van het multatulismus te Am- Hierna had de beëediging en installatie plaats van de leden van dezen tijdelijken raad. In alfabetische volgorden legden alle leden de vereischte eed, resp. belofte af, t.w. Mevr. Van DantzigMelles en de heeren Begeer, v. d. Berge, Beunk, dr. Bik, Den Edel, Engelhard, Van Esscho- ten.Fennet, Hagedorn, Heerkens Imbens, Korff, Kwinkelenberg, Moeref, drs. Ne- derhorst, Nijhuis, v. Ooyen, Polet, Schut telaar, Sluyter, Snél, Spek, v. Straaten en v. Wijk. Na voorlezing van een tweetal inge komen stukken werd overgegaan tot de BENOEMING VAN DE WETHOUDERS. Na een stemming met briefjes werden gekozen: tot wethouder van Openbare Werken en G.L.F. de heer E. A. Polet; tot wethouder van Onderwijs: Mevr. J. N. van DantzigMelles; tot wethouder van Financiën: de heer C. H. Hagedorn. Deze drie wethouders behouden dus hunzelfde plaats in den raad. In de vacature C. H. Koemans werd tot Wethouder van Sociale Zaken, daartoe candidaat door zijn fractie gesteld, be noemd de heer A. Heerkens, met 24 van de 25 stemmen. De heer Heerkens werd door den Bur gemeester gelukgewbnscht en gelijktijdig uitgenoodigd, aan den tafel van B. en W. plaats te nemen. Geruimen tijd heeft de raad vervolgens moeten besteden aan de benoeming van raadscommissies, commissies van onder zoek en de benoeming van leden en be sturen van instellingen. Wij zullen de namen van alle gekozen ledep in ons eerstvolgend nummer publi- ceeren. Naar aanleiding van deze benoemingen heeft de heer J. Snel gevraagd of be treffende deze commissies ook overleg gepleegd was met de Eenheids Vak-Cen trale. De Burgemeester antwoordende, deelde mede, dat dit geschied was en dat deze kwestie nader in het college van B. en W. behandeld zal worden. Nadat de heer Snel nog even namens zijn fractie (de CP.N.) een verklaring had afgelegd, waarbij hij verklaarde, ieder middel te zullen aangrijpen, welke tot sociale voorziening zou leiden en na dat de heer Korff de medewerking van B. en W. had ingeroepen voor behoud van den spoorlijn GoudaAlphen, sloot de voorzitter om even voor elf uur deze historische vergadering. tatuli; 17 u. Louis Levy en zijn orkest spelen filmselecties;; 17.30 u. Swingpro gramma; 18 u. Gramofoonplaten. Fran- sche chansons van Jean Delettre; 18.30 u. Rijk overzee. Mr. W. J. van Balen, ad viseur voor Z. Amerika over „De boven- windsche Eilanden"; 18.45 u. Jan Cor- duwer non stop; 19 u. Nieuwsberichten; 19.15 u. Reportage. „De vijfde colonne" van Ernest Hemingway; 19.30 u. Radio flmshow; 20 u. Nederland Herrijst. Licht baken door Pater Henri Greeve; 20.15 u. Bonte avond; 21.30 u. Sportpraatje ver zorgd door Chris Geudeker; 21.15 u. Al- bert Dana, tenor en Hans Henkemans, piano; 22.10 u.' Mensch en Maatschappij. Mr. H. Wilemse. directur van Cornelder's Scheepvaartmij. N.V., te Rotterdam over: „Werkgever en werknemer"; 22.25 u. Componist van de week: Alphons Diepen- brock; 23 u. Nieuwsberichten; 32.15 u. Avonddwijding. Ds. F. Kooyman, Ned. Herv. Pred. Bussum 23.30 The Masque- raders and the Kentucky Minstrels; 24 u. Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II. 415 m. 18 u. Nieuwsberichten. Wij spreken met en persoverzicht; 18.30 u. Pro gramma van gevraagde platen; 19.30 u. Programma voor de Nederlandsche Strijd krachten; 20 u. Omroeporkest o.l.v. Ma- rinus van 't Woud; 20.30 u. „De avon turen van de schim". De nachtclub „De Gouden Uil".; 21 u. Rubriek van den op bouw, verzongd door het Depart, v. d. wederopbouw; 21.15 u. Eddy Walis speelt m.m.v Lisette Stevens, zang; 21.45 u. Avondwijding. Kap. J. A. Soeren v. d. Pa rochie vat# St. Vitus te Hilversum; 22 u. Nieuwsberichten; 22.20 Dansmuziek; 23 u. SluitingYn Wilhelmus. (ongecorrigeerd) BUITENLAND. OORLOGSSCHADE IN LUXEMBURG De herstelvergoedingen welke het Groothertogdom Luxemburg van Duitsoh- land eischt, bedragen 640 millioen dollar. De nijverheidsschade wordt geschat op 80 milloen. Schade aan de bosschen op 30 millioen. De monotaire maatregelen die door de Duitschers werden uitgevaar digd, hebben Luxemburg ongeveer 200 c exposeeren Oosthaven 15 schilderijen en )(- kunstnaaldwerk van 26 Nov. tot en met 4 December dagelijks van 2-5 uur millioen dollar gekost en de stoffelijke en lichamelijke schade beloopt ongeveer 3330 millioen dollar. Verhoudingsgewijs is het Groot-Hertogdom het land aat het meest door den oorlog geteisterd werd. MAATREGELEN IN ENGELAND DE NATIONALISATIE- In het Lagerhuis is van regeeringszijde medegedeeld, dat de regeering, behalve de nationalisatie van de mijnindustrie, ook voornemen is de electriciteitsfabrieken, de gasfabrieken, spoorwegen, kanalen en het vrachtvervoer over langen afstand langs den weg, tot Staatseigendom te maken of onder Staatscontrole te bren gen. De scheepvaart (Shipping-Industry) zal niet genationaliseerd worden. Belgisch-Amerikaan sch Handelsverkeer vergemakkelijkt De Secretaris van de Schatkist, Fred Vinson deelde Maandag j.l. mede, dat er een algemeene volmacht is gegeven, waar door practisch alle 'beperkingen voor de handel, het betalingsverkeer en andere transacties met België worden opgehev n. Teneinde de vrijgave van waarden, wel ke vijandelijk bezit zouden kunnen ziin. te voorkomen, zal bezit, dat thans geblok keerd is ten behoeve van personen in B«4- gië „bevroren" blijven tot dat de Belgi sche autoriteiten een onderzoek instellen naar den eigenaar en een verklaring af geven, dat het inderdaad Belgisch bezit is. DISTRIBUTIE-NIEUW S FRUITBON F 02 INLEVEREN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men, teneinde in het Noorden des lands gedurende de periode van 9 December t.e.m. 5 Januari a.s. fruit te kunnen betrekken, bon F 02 der fruitkast uiterlijk op Zaterdag l December a.s. bij een handelaar in fruit moet inleveren. Mededeelingen plaatselijke Di8tributiediensten Gouda. Schoenen. Wederom wordt op Maandag 26 Nov. a.s. de mogelijkheid geopend tot het indienen van een aanvraagformulier ter verkrijgu g van een bon voor een paar schoenen. De formulieren kunnen worden afgehaald bij den portier van den Distributiedien t, Westhaven 33. De ingevulde aanvraagformulieren diem n onder overlegging van de eerste en tweccie distributiestamkaart aan de afdeeling schen nen, Peperstraat, loket 24 te worden inge diend. Formulieren, welke per post en dergelijke worden ingezonden, worden niet aanvaaid en terzijde gelegd. Voor de indiening is voor de komende week het volgende schema opgesteld: Voor hen wier geslachtsnaam gelegen is tusschen één der namen (beide namen inbe grepen): NibberingOoyen op Maandag 26 Nov. Paap—Pijpkér Dinsdag 27 QualmRozier Woensdag 28 Rübensohnv d. Schouw Donderd.'22 Schrave de Souter op Vrijdag 30 Alle dagen van9.30—12 uur en van 2— 3.30 uur. Afwijking van het schema kan niet worden toegestaan. Ter voorkoming van onaangenaamheden is het noodzakelijk dat ook zij, die reeds een aanvraag inzooden, doch daarop nog geen antwoord ontvingen, toch een aanvraag in zenden. Met de noq onafgedane aanvragen wordt bij de komende verdeeling uiteraard rekening gehouden. Aangezien de dtstributiedienst Gouda bon nen voor schoenen ter verdeeling niet be schikbaar heeft, is het onnoodig hierover te correspondeeren, telefoneeren enz. Maandag moeten aanvragen voor schoenen worden ingediend door diegenen, wier naam ligt tusschen: NIBBERING - V. OYEN Claire Bonebakker en Hans Gré

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3