ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN I folUs ad astda We€*&eciM Èen zware slag NUMMER 88 MAANDAG 26 NQVEMBER 1945 Uw dankbaarheid toont gij het best in een gift aan De benoeming van de Raadscommissie PEE ASPERA Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Qouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda. Tel. 3fli8. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. tO ct. STADSNIEUWS. RECTIFICATIE. In ons gemeenteraadsverslag van Zaterdag j.l. is een storende fout ingeslopen. Naar aanleiding van derï vraag van den heer J. Snel aan den Eurgemeester betreffende het in overleg treden met de E.V.C. inzake de benoeming van leden van de gemeentecommissies, werd >.en bevestigend antwoord van den burgemeester afgedrukt. Dit moet zijn, dat de burgemeester GEEN overleg had gepleegd met de Een heidsvakcentrale. Districts-Voorzieningscommissie Gouda. Door bemiddeling van bovenstaan de Commissie zijn voor Gouda er, gimstreken 100 (honderd) zgn. üflam vergassers aangekomen. Voor oorlogsgetroffenen zijn deze vergassers te koop b>ij onderstaande winkeliers J. Cabout, Markt 57; H. Engel hard, Hoogstraat 13; Fa: Holthui- zen, Oosthaven; J. H. Kok, Zeu gestraat 92; J. H. Krom, Wijdstr. 29; Fa. P. Rond, Zeugestr. 96; Fa- v. Vliet, Kleiweg 57 te Gouda; Fa. de Jong, Lekdijk, Ammerstol; Fa. de Jong, Dorpsstraat 28, Nieu- werkerk; Fa. Glasbeek, Waddinx- veen. WEER PAARDENMARKT IN GOUDA. Op Vrijdag 7 December a.s. zal in Gouda weer de traditioneele paardenmarkt worden gehouden. TÓUDSCHE KINDEREN TERUG UIT ZWITSERLAND. Woensdagavond om 8.45 uur zul len de Goudsche kinderen per trein terugkeeren uit Zwitserland. On getwijfeld zullen zij er èen even heerlijk verblijf hebben gehad, als de kinderen, die voor aansterking naar Denemarken geweest zijn. De ouders zullen zeker met be langstelling de komst van hun spruiten tegemoet zien, die onge twijfeld veel te vertellen zullen hebben. SPEELGOED VOOR VENLO. In de opslagruimte aan de Wach telstraat waren wij in de gelegen heid een indruk te krijgen van de hoeveelheid speelgoed die door de Goudsche jeugd bijeen gebracht is ten behoeve van hun Venlosche kameraadjes. Zoodra de verkenners en de dames van de U-V.V. met het sorteeren gereed zijn, zal het mogelijk zijn om twee volle vrachtauto's naar Venlo te sturen. Er is van alles bijvan knikkers tot complete pakhuizen. Door de gulle wijze, waarop er in Gouda gegeven is, werd het mogelijk nog voor St. Nicolaas aan ieder Ven- lo's kind iets uit te reiken. Voorwaar een mooi succes. In de Vrijdag j.l. gehouden Raadsver gadering werden de leden benoemd van de volgende commissies: 1. Zeven leden der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs: F. J. J. Moerel, J. Bokhoven, G. J. van Burk, A. R. van de Putte, A. J. A. Vos, E. van Dantzig, Ds. G. Koenekoop. 2. Vijf leden van het College van Cu ratoren van het Gymnasium: Dr. B. J. Broekhuizen, H. J. den Uijl, Mr.*J. L. J. A. van Mechelen, Ds. F. W. G. Verheul, Dr. H. Vixseboxse. 3. Een lid van het College van Re genten van het Rusthuis „Huize Juliana": P. Nieuwveld. 4. Een lid van het College van Re genten van het Hoffman's Gesticht: P. van der Pol. 5. Een lid van de Commissie voor de Hoffman's Stichting „Volksgaarkeuken": A. J. A. Vos. 6. Een lid van het College van Re genten van het Vereenigd Wees- en Aele- moeseniershuis: S. Vingerling. 5. de commissie van bijstand in het beheer van het Gemeentelijk Woning bedrijf: J. Snel, W. F. Imbens, J. van Ooijen, G. J. Beunk, Dr. J. G. W. F. Bik. 6. de commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Financiën: G. J. Sluiter, F. J. J. Moerel, Drs. G. M. Neder- horst, A. van Wijk, K. Korf. 7. de commissie van bijstand voor het OnderWijs: J. van Straten, W. J. Fennet^ A. van den'Berge, J. Kwinkelenberg, A. van'Wijk. 8. de commissie van bijstand in het beheer van het Openbaar Slachthuis: J. K. Begeer, M. A. Engelhard, P. den Edel, J. J. Spek. 9. de commissie van bijstand in het beheer van het Marktwezen: J. K. Begeer, M. A. Engelhard, P. den Edel, J. J. Spek. Voorts een commissie voor de Gemeen te rekening: J. K. Begeer, G. J. Beunk, M. A. Engelhard, voor de Hoffman-stichtingen: voor de begrooting: C. H. Hagedorn, A. van den Berge, W. F. Imbens; Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tót morgenavond. Wordt verwacht Aanvankelijk buiig weer, met krach tige N. wind, later afnemende en naar Z. W. terugloopende wind. Matige temperatuur. Vorig jaar 26 November. Een heldere November-Zondagmiddag. De Fransche uitzending van de B.BC. is nog niet afgeloopen. De hoofdpunten van het nieuws worden nog even rap in het Fransch herhaald. Binnen enkele oogenblikken zal de uilzending van „De stem van Amerika" worden aangekondigd. Dan plotseling, door de koptelefoon heen, vliegtuiggeronk. Een blik uit het r jam. Typhoons in de lucht. Plotseling kanonvuur en een geweidigi slag. gevolgd door een tweede en onmiddellijk daarop een derdejHet huis schudt. Ronkend trekt het vliegtuig op. Op straat: een angstig gehol en geschreeuw. Stofwolken trekken langs mijn raam. Enkele seconden later wordt er reeds medegedeeld: „Het Paviljoen door drie raketten getroffen." In het gebouw zijn groote gaten ge- slagen. Drie stukken staan geheel los van de rest van het gebouw. En dan komen de details. De kapel waar nog eenige zusters waren, is getroffen, de Rector wordt vermist. Als het avond is, wordt het aantal vermisten en dooden op 18 geschat Een aantal slachtoffers is reeds geborgen. Twee zusters en de tuinman worden levend onder het puin vandaan gehaald en blijven in leven Rector v. d. Voort sterftwanneer hij onder de ruïne wordt vandaan gehaald. De ver slagenheid onder de Goudsche bevolking is groot. Aan het stations gebouw, dat tegen een uur of zes in lichte laaie sfaaf, wordt geen aandacht geschonken. Het Paviljoen is het onderwerp van het gesprek en getuige de enorme be.angstelling op de dagen van de begrafenis van de slachtoffers, leefde gansch Gouda mee. Honderden personen waren bij de slechtigheid aanwezig. Zoo verloor Gouda in een slag 17 van haar burgers, die in liefde volle toewijding hun leven in dienst hadden gesteld van de gemeen schap. Het was de zwaarste slag, die onze stad heeft geleden. Moge de steun van alle Gouwenaars bij de herstelwerkzaamheden van het getroffen ziekenhuis een bewijs zijn van hun medeleven en wil tot opbouw. 7. Een lid van het College van Re gentessen vart het Vereenigd Wees- en Aelemoeseniershuis: Mevr. L. C. M. Steensma-IJsselstijn. 8. Vier leden-raadslid van het Bestuur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon: G. J. Beunk, M. A. Engelhard, J. J. Spek, A. van Wijk. 9. Vier leden-niet-raadslid vap het Be stuur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon: Joh. de Jong, W. G. J. van der Linden, J. Sevenhoven, Mevr. A. A. HuismanVan Aalst - 10. Een lid van de Commissie van Toezicht voor de Musea, tevens Librye- meesters: G. J. van Willigen. Tevens werden door den Raad de vol gende Raadscommissies benoemd: 1. de commissie voor de strafverorde- ningen: J. Snel, Dr. J. G. W. F. Bik, W. F. Imbens, J. van Straten. 2. de commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken: Drs. G. M. Nederhorst, D. C. van Esschoten, N. I. Fennet, G. J. Beunk, J. Kwinkelen- 3^ de commissie van bijstand in het beheer der Gemeentewerken: J. K. Be geer, G. H. Schuttelaar, J. van Ooijen, H. J. Nijhuis, K. Korf. 4. de commissie van bijstand in het beheer van het Gemeente-Pensioenfonds: A. van den Berge, F. J. J. Moerel, Drs. G. M. Nederhorst. voor de rekening: C. H. Hagedorn, N. J. Nijhuis, G. H. Schuttelaar. voor de instellingen van weldadigheid: voor de begrooting: C. H. Hagedorn, J. van Ooyen, J. J. Spek; voor de rekening: C. H. Hagedorn, F. J. J. Moerel, J. Snel. Voor het college van regenten van het Van Iterson-Ziekenhuis zullen nog leden worden benoemd, terwijl er nog 4 leden voor de commissie van toezicht op de bad- en zweminrichtingen zullen worden aangewezen. Gouwenaar voor bet Bijz. Gerechtshof te den Haag L. H. Booaten uit Gouda stond terecht voor het Hof daar hij vrijwillig was toege treden tot de Wachabteilung des Chef-in tendanten bij den WehrmBchtsbefehlshaber in Nederland. Verdachte verklaarde eerst bij een Duit- schen particulieren nachtveiligheidsdienst in dienst te zijn getreden. Daarna werd hij aan de Wachabteilung „uitgeleend." Tegen deze verdachte werd 4 jaar gevan genisstraf geeischt, met levenslange ontzetting uit het kiesrecht. De advocaat-fiscaal nam hierbij in aanmerking dat verdachte in geld- moeilijheden verkeerde en de illegaliteit in Gouda, zooals een oud-illegaal werker als getuige verklaarde, niet verraden had. De verdediger pleitte uiterste clementie. De uitspraak is over 14 dagen. Wat is er in Gouda te doen 1 Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: „Tarzan en de Groene Godin". Thalia-Theater: Vrijdag t./m. Woensdag Het jbegon met Eva". Schouwburg-biosc.Vrijdag t/m Dinsdag: „Herinner je den dag". Maandag, 26 Nov. 8 uur. Concordiat De Logé. Woensdag 28 November 7 uur. Reünie, bovenzaal: Ds. J. Borger over „De zelf standigheid der Vrouw" in verband met „De mensch van morgen". WAT GEBEURDE ER? 25 November. 1944: Britsche troepen rukken Venlo binnen. Het eiland Oesel van Duitschers ge zuiverd. Joegoslavische troepen trek ken Oostenrijk binnen. Enorme schade in Tokio als gevolg van de aanvallen met Superforten. Gerbrandy met zes leden van de regeering naar bevrijd Nederland. De Palmkazerne te Bus- sum verwoest door bommenwerpers. 1941 Het Anti-Kominternpact te* Berlijn voor 5 jaar verlengd. Bulgarije, Dene marken, Finland, Kroatië, Nanking en Roemenië treden toe. 1940: Engeland geeft 9.000.000 p. sterling per dag uit. 26 November 1944: Ten noorden van Venlo de Maas bereikt. Broekhuizen en Bitterswijk bevrijd Steeds meer Duitschers laten zich in Zwitserland interneeren. Ge allieerde doorbraak bij Hürtgen. Dür- heim genomen. Typhoons bombar deeren het hoofdgebouw van de Sicherheitsdienst te Amsterdam. Het St. Jozef-Paviljoen te Gouda gebom bardeerd. 1939: Russisch ultimatum aan Finland: trekt troepen 25 K.M. Van de grens terug I Misbruik der omstandigheden. „Hebt U nog wat kaas en boter voor de ondergedokenen" vroeg de K. uit het Roozen- daal. De landbouwer M. uit Reeuwijk hielp hem daaraan. Het was in de maanden Mei tot en met September van het vorige jaar en de K. wist daar heel wat los te krijgen. „Het hoofd van de ondergrondsche zal mij de noódige cheques ter beschikking stellen" zei K. De kaas en boter respect, f 5.-en f 1 Si- per kilo, nam hij gerege d in ontvangst maar de „cheques hebben vertraging zei hij. Zoo zag M. tenslotte een cheque van f 500.- tegemoet en die bleef maar weg. Hij vertelde deze geschiedenis aan de politie, die kooper maar ook verkooper aandachtig aanhoorde G.S.V.-NIEUWS- Dinsdag 27 November wordt we derom de G.S.V. Revue „G-S.V. ONS IDEAAL" opgevoerd in de zaal „Kunstmin". Een kleine 100 kaarten zijn hiervoor nog verkrijg baar bij de volgende adressen: W. IJsselstein, Ridder v. Catsweg 164, Café „De Sport", Lange Tiende- weg 83 en J. Groeneweg, van Per- sijnstraat 3 en indien nog voorra dig des avonds aan de zaal. Burgerlijke Stand. GEBOREN 22 Nov. Annelore H. M. d. v. H. C. Versteeg en W. Elsholz. Geuzenstr. 60 - Cornelis. z.v. J. Kortland en C. Kleijnenburg, woonschip Gouwe 151 ONDERTROUWD22 Nov. R. Teitler en Ch. M. Rubensohn - C. Bienkman en J. M. Schouten - G. P. Kok en L. P. Baks GETROUWD22 Nov. J. P. Boer en M. A. Spnk. OVERLEDEN 21 Nov A. Versluijs, 30 j. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1