Dl tijdelijke noodgemeenteraad Tan WaddiniTein Nieuw reglement Tan orde roor den Baad Tan Ministers. De eerste vergadering. Donderdagavond kwam de Noodge meenteraad van Waddinxveen voor de eerste maal bijeen onder voorzitterschap van den heer A. P. F. A. J. Albarda, fun- geerend burgemeester dezer gemeente. Alle benoemde raadsleden waren aan wezig, waaronder Mevr. v. d. Torren Veendorp, als eerste vrouw, die in de ge schiedenis van Waddinxveen zitting heeft in den Raad. Na den nieuwen Raad te hebben verwel komd, hield de burgemeester een rede waaruit wij het volgende citeeren: Het is goed ons thans eerst eens te orienteeren. Wat ligt er achter ons, waar bevinden wij ons, waar voert onzen weg heen? Na hen die vielen herdacht te hebben, alsmede den oud-wethouder, wijlen den heer Jac. v. Tol, zette de burgemeester uiteen, dat deze Raad op eenigszins ge forceerde wijze tot stand was gekomen. Ook mijn positie is een uitzonderlijke, daar ik tenslotte ook slechs een waarne mend functionaris ben, aldus de Burge meester. Doch mede in gevolge mijn op dracht kan ik U de verzekering geven, dat ik mij geheel geef aan de taak die mij is gesteld. Ook thans geldt nog, wat het raadslid Mevr. van der Torren, en de heeren Noorlander en Jansen. Van de rondvraag maakte de heer Vis (C.H.) gebruik den voorzitter zijn dank te betuigen alsmede den gemeente-secre taris, en sprak den wensch uit, dat zij goed zouden kunnen samenwerken. In verband met, de samenstelling van het dagelijksch bestuur wachtte spr. hoopvol de toekomst af. De heer Buitelaar (N.H.) sprak na mens zijn fractie zijn verwondering uit over de samenstelling van het nieuwe dagelijksch bestuur. Onder deze omstan digheden zou zijn groep zelfs geen zetel wenschen, aldus spreker. Hoewel zulks niet de bedoeling van de rondvraag was, sneed spr. een partijprogramma aan waarin het „familieblad" en de „school kwestie" weer een belangrijke plaats in zullen nemen. BINNENLAND. Familieberichten naar Indië De Radio-Telegraafdienst met Neder- landsch-lndië is zoo overbelast, dat de stroom van familieberichten ónmogelijk geheel langs dezen weg kan worden ver werkt. Daarom zal een aantal van deze UOK xnans geiui ..uK, telegrammen met het vliegtuig, dat 28 van der Heerens zei: „Elke morgen nieuwe November a.s. vertrekt, worden meege- zorgen! "Wij zijn daar echter niet bang voor. Na een woord van hulde gebracht te hebben aan den nieuwen gemeentesecre taris, den heer H. Jenné, gaf spreker een qverzicht van de belangrijkste besluiten, welke door het college van B. en W. wa ren genomen. Sprekende over de financiëele positie van de gemeente, zei de Burgemeester, dat deze nog steeds gunstig is te noemen. De gemeenteschuld is te verwaarloozen. Hierna nam de heer Albarda het onder wijs onder de loupe. Het schoolverzuim is nog steeds onrustbarend. Per 1 Januari zal een Dienst van Sociale Zaken worden geopend, waartoe de burgemeester een ontwerpverordening aan het college zaj voorleggen. Het huisvestingprobleem is mijn dage- lijksche zorg, vervolgde de burgemeester. Er is behoefte aan een gemeentelijke ver ordening: aangifte woningruimte. Ook deze hoop ik U binnenkort voor te leggen. Ook het politievraagstuk werd bekeken. "Ten aanzien van den weg, die voor ons ligt", zei de burgemeester, wil ik U geen beschouwing geven, door de vele on gewisse factoren, welke dezen zullen be palen. Maar in gedachten wil ik U een artikel voorlezen uit het Waddinxveensch Dagblad van ,1995, geschreven ter gele genheid van de 50-jarige herdenking van onze bevrijding. In de daarna volgende geestige, en hier en daar wat ironische beschouwing moes ten vooral de plaattselijke bebouwing het ontgelden. In gedachten schetste de bur- meester een ,.Dobbelman"-dorp met riante arbeiderswoningen. Ook werden eenige vorbeelden gegeven, van de wijze waar op de Waddinxveeners van dien tijd over hun voorgangers zouden spreken. Spre ker hoopte, dat het met bewondering zou zijn over datgene, wat in de jaren na 1945 gepresteerd is. De Burgemeester eindigde met de bede. dat God ons moge leeren steeds het goede te doen en het verkeerde na te laten tot het welzijn van de gemeente en uiteindelijk alleen God tot eere. Hierna volgde de beëediging van de nieuwe Raadsleden en de verkiezing van de Wethouders. Als oudste wethouder tevens loco- Burgemeester werd met 12 stemmen gekozen de heer A. Oudijk (C.H.), tot tweede wethouder werd gekozen de heer M. Schouten (S.D.A.P.) met 7 stemmen tegen 5 stemmen. Na het vaststejjen der notulen der laat je Raadsvergadering werden eenige in- gekorpetf'Suïkken behandeld, waarbij o.a eep^'schrijven van de Nederl. Spoorwe gén, waarin deze te kennen geven niet voornemens te zijn de spoorlijn Gouda— Alphen a. d. Rijn op te heffen. Hierna werden gekozen: een Commis sie van Bijstand in het Beheer vap de Gemeentebedrijven: gekozen werden de heeren- Buitelaar, de Vos en Van Eg- dom; Financiëele Commissie: de heeren: Vis (voorzitter), Wormmeester en Pille; Bouwcommissie: de heeren: Pille (voor zitter) de Waardt en v. Tol, alsmede de commissie voor Strafverordeningen: spelers niet even rolvast waren, terwijl de souffleur soms hinderlijk was. De opvoering heeft den toe schouwers eenige genoegelijke uren gezorgd. Een gezellig bal besloot dezen gezelligen avond. zonden. Afzenders van familieberichten wordt met nadruk aangeraden hun ant woorden op de ontvangen F.b.-telegram- men uit Indië zoo spoedig mogelijk aan de P.T.-kantoren, resp. Telegraafkantoren aan te bieden, opdat deze berichten nog met het vliegtuig kunnen worden ver zonden. Op 1 December de eerste Kolentrein |voorJ de groote steden: goed lading en een bemanning van 43 koppen de haven van New York. Om koers te zetten naar Alexandrië. Ter hoogte vanAtlantic City trof een Duit- sche torpedo de boot, welke daarop zonk. Zes leden der bemanning lieten het leven. Aan boord bevonden zich vele vracht wagens en auto's, banden en twee diesel locomotieven ter waarde van enkefe mil- lioenen dollars. Daarenboven bestond de lading nog uit „waardevolle instrumen ten", welke niet nader aangeduid werden. De aankomst van de boot in Alexandrië zou misschien de overwinning*op het Afri- kakorps versneld kunnen hebben. Zeker is, dat een poging om het schip, dat op groote diepte ligt, te lichten veel- beteekenend is. Pijler van den Moerdijkbrug gereed Naar wij vernemen is de betimmering rond den zwaar gehavenden pijler van den Moerdijkbrug aan den Brabantschen kant, thans geheel gereed. Indien het niet gaat vriezen zal begonnen Worden met het storten van beton. RICHTLIJNEN VOOR DE LOONVORMING Inzake de loonvorming vervat de nota, die de Stichting van den Arbeid aan den Mnister van Sociale Zaken heeft aange boden, komt in feite neer op het volgende. Van geschoolde, geoefende en onge schoolde arbeiders worden de gemiddelde inkomens aangegeven, waarnaar het Col lege van Rijksbemiddelaars zich naar de meening van de Stichting bij het verlee- nen van goedkeuring op voorgelegde loonregelingen zou moeten richten. De voorgestelde gemiddelde inkomens voor de onderscheiden groepen, uitge drukt als weekinkomen en als uurinko- meir, zijn samengevat in onderstaande over de Spoorbrug te Buggenum Het bouwen van een nieuwe spoorbrug over de Maas te Buggenum is bijna vol tooid. Zaterdag 1 December zal met of ficieel vertoon de eerste kolentrein over de brug rijden en via Den Bosch en Nijmegen rechtstreeks naar het Noorden van ons land gaan. Van Maandag 3 De cember af zullen zoowel in de richting Roermond, als in de richting Eindhoven dagelijks 5 personentreinen worden in gelegd. Nederlandsche vrachtboot met waardevolle lading wordt geKeht Te Asbury Park, aan de kust van New Jersey, rs naar de ,New York Time" meldt, de eerste groote bergingsonderne ming na den oorlog begonnen, toen werk lieden van de Diamond Bergingsmaat schappij zich gereed maakten voor de berging van de in April 1942 getorpe deerde Nederlandsche vrachtboot „Arun- do". Het nieuwste duikersmateriaal en modernste bergingsbenoodigdhj^ien zul len worderl aangewend om het 5.163 ton metende schip te lichten. Er hangt een geheimzinnige waas over een deel van de lading van het schip. De Arunda was in dienst van het Brit- sche Ministerie voor oorlogsscheepvaart en verliet op 28 April 1942 met een stuk- 80 73 79 72 65 ct. ct. ct. ct. ct. W. Ink.- U. Ink Geschoolde arbeiders f 42,87,5 ct. Geoefende arbeiders 38,50 Ongeschoolde arbeiders 35,— Voor het platteland: Geschoolde arbeiders 38, Geoefende arbeiders 34,50 Ongeschoolde arbeiders 31, Met nadruk zij hierbij opgemerkt dat de in de staatjes opgegeven bedragen niet bedoeld zijn als minima, maar als gemid delden. De werkelijke joonen moeten zich daar omheen groepeeren, kunn^fft derhalve in concrete gevallen naar bovenlof bene den van de gemiddelden afwijken. Bij de ze afwijkingen moet rekening gehouden worden met de bijzondere omstandighe den en de historisch gegroeide verhou dingen in de onderscheiden bedrijfstakken De minimumloonen liggen dus beneden de genoemde bedragen. De Stichting heeft echter een grens voor de afwijkin gen naar beneden van de gemiddelde, weekloonen voorgesteld door het aange ven van minmumloonen. Daarbij heeft zij zich gebaseerd op de spelling, dat aan iederen arbeider ten minste een loon moet worden gewaarborgd,'dat voldoende is om het distributiepakket te kunnen koopen en de vaste lasten van het gezin te bekosti gen. Dit sociale minimumloon bedraagt voor de laagste loongroep op het platte land ƒ29,50. Nederlandsche lichting naar Indië Tijdens zijn bezoek aan de verschillende opleidingseenheden te Glasgow, Wolverhamp-, ton en Brentwood gevestigd, heeft de minister van oorlog, Mr. J. Meynen, medegedeeld dat, in verband met de Ontwikkeling van d<- omstandigheden in Indie, "besloten is, de in Engeland opgeleide mannen toch zoo spoe dig mogelijk naar Nederlandsch-Indie uit te zenden In den loop van Februari zal het kader zijn opleiding hebben beëindigd en naar Ne defland vertrekken. Dit kader zal dan de opleiding ter hand nemen van de lichting 1945, die omstreeks Mei onder de wapenen zal moeten komen. De eerste opleiding dezer lichting zal vijf zes maanden duren en de hieruit gevormde divisie zal in het najaar van 1946 naar Indië worden verscheept. Het is de bedoeling, dat deze mannen dan ongeveer een jaar in Indië zullen blijven. In September 1946 begint de opleiding eener tweede divisie, welke t.z.t. de eerste in Indië zal aflossen, tenzij intusschen het koninklijk Nederlandsch-Indische leger in staat zal zijn. zijn taak in onze overaeesche rijksgebieden over te nemen. Slaolie met Kerstmis. Omstreeks Kerstmis krijgen alle leeftijds groepen een rantsoen slaolie. De grootte van dit rantsoen is vastgesteld op 2 dl. (dat is circa 180 gram). Deze slaolie wordt boven het normale vetrantsoen verstrekt. In verband hiermede deelt het Centra e Distributiekantoor mede. dat men hiervo"r bon 328 of 422 der bonkaart 513 teg- n ontvangstbewijs moet inleveren bijeendetai - list, die eertijds gewoon was spijsolie >e verkoopen, en wel uiterlijk Zaterdag 1 I e- cember a.s. Te gelegener tijd zal beken i gemaakt worden, met ingang van welken datum men onder overlegging van het ont vangstbewijs, de olie zal kunnen betrekken. Aflevering voor dien datum is niet geoor loofd. Nader zal worden medegedeeld, of voor het koopen van de spijsolie nog e-~n afzonderlijke koopbon zal worden aangewezen Geen bootverbinding met Engeland op Kerstmis. De London North Eastern Rail way Company deelt mede, dat er op 24 December a.s. geen boot zal varen van Harwich naar Hoek van Holland. Ook op Eersten Kerstdag zal geen- boot van Hoek van Holland naar Harwich varen. Voorzitter draagt voortaan den titel van Minister-President Het reglement van orde voor den raad van Ministers, dat dateert uit 1905 en niet meer in overeenstemming was met de staatsrechtelijke ontwikkeling sedert dat jaar, is door een nieuw vervangen. De belangrijkste wijzigingen zijn de volgende: de voorzitter wordt voortaan niet meer door den raad uit zijn midden gekozen, maar door de Koningin benoemd, waardoor de Staatsrechtelijke Conventie, uit kracht waarvan steeds de1 Kabinets formateur tot voorzitter wordt gekozen, wordt gelegaliseerd. De voorzitter draagt den titel van Mi nister-President. In dezen titel Minister- President die ook de volksvertégen- woordiging reeds voor de bezetting vrij wel uitsluitend gebruikte in plaats van den omslachtigen titel voorzitter van den raad Ministers wordt tevens de bijzondere positie, welke de Minister-President te midden der overigfe Ministers inneemt, tot uitdrukking gebracht. De Minister-President vertegenwoor digt immers het Kabinet formeel en mate rieel naar buiten. Op hem rust de taak het algemeen regeeringsbeleid in de volks vertegenwoordiging te verdedigen en in zaken, bij welke het algemeen regeerings beleid in de volksvertegenwoordiging te yefdedigen en in zaken, bij welke'her al gemeen regeringsbeleid geqcht wOf- rt den betrokken te zijn en die niet behooren tot de zoodanige, welke in den raad van Ministers behandeld moeten worden, zijn de Ministers verplicht overleg met hem te plegen. Bo vendien is hij voorzitter van de uit den raad te benoemen- vaste colleges, belast met de behandeling van bepaalde aange legenheden, waardoor hij als coördinee- rend element optreedt. De hiervoor genoemde vaste colleges, die ingesteld worden om de coördinatie van de werkzaamheden der verschillende departementen te bevorderen en daartus- schen optredende wrijvingsverschijnselen zooveel mogelijk op te'heffen, werden in het regelement opgenomen. De instelling van deze colleges werd facultatief ge steld. De kabinetten behouden derhalve de vrijheid al of niet tot instelling ervan over te gaan. De taak van den raad van Ministers, welke mede geregeld werd door het K.B. van 18 September 1918, werd geheel in het nieuwe regelement omschreven. Herhaaldelijk werden bepaalde aange legenheden door vorige kabinetten ter voorbereiding of ter beraadslaging en be slissing aan- bijzondere commissies uit den raad toevertrouwd. De mogelijkheid tot het instellen van dergelijke commissies wordt nu in het regelement vastgelegd. Tenslotte werd nog de mogelijkheid ge pend een secretaris en plaatsvervangen de secretarissen te benoemen, die niet zijn leden van den raad. KORTE BERICHTEN. De bekende Nederlandsche cineast Joris Ivens heeft geweigerd de bevrijding van Indië te verfilmen. De vroegere minister-president van Hongarije, Bela Imredy is ter dood ver oordeeld. In Amsterdam is gearriveerd het schir> „Port Sydney" met 3820 ton bevrore" vleesch uit Argentinië. T«; Bergen op Zoom is Donderdag j.l. op het bekende „Kijk-in-de-Pot" een aitnr> (noodvliegveld) op eemgtzins offideele wijze geopend. VOOR DE HELFT ARGENTIJNSCHE KAAS IN HET WESTEN Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat de hoeveelheid van 200 gram kaas op bon 314 en 409 in het Westen des lands voor ongeveer 50% in Argen- tijnsche kaas zal worden geleverd en voor ongeveer 50 in Nederlandsche kaas. Deze Nederlandsche kaas zal voor de helft als'vette en voor de helft als 20 plus kaas verkrijgbaar zijn. In het overige deel des lands zal in het algemeen uitsluitend Nederlandsche kaas beschikbaar zijn eveneens in de verhouding half vette en half 20 plus kaas. In het geheele land kan, wanneer de voorraad der detaillisten hiertoe aanleiding geeft, in plaats van Nederlandsche vette of 40 plus kaas, ge heel of gedeeltelijk Amerikaansche kaas worden afgeleverd. DE NIÉUWE'TABAKSKAART IN WERKING. Deze week zijn voor het eerst bonnen aangewezen van de nieuwe tabakskaart- en tabaks/versnaperingenskaarten. Bon T. 01 van de tabakskaart geeft recht op 2 rantsoenen tabaksartikelen, d.w.z. 40 ci- garetten, 10 sigaren, 20 cigarillos, 12 knakjes of 40 gram tabak. De volgende week zal van deze kaart wederom een bon voor 2 rantsoenen worden aange wezen. Van de gemengde kaart is bon X 01 geldig verklaard voor 2 rantsoenen ta baksartikelen. De volgende week zal van deze kaart een bon voor versnaperingen geldig worden verklaard. Voor degenen, die alleen maar snoepen, is van de versnaperingen kaart bon V. 01 aangewezen voor 100 gram chocolade of suikerwerken. Van deze kaart zal de vplgende week eveneens weder een bon worden aangewezen. tii. -rnrirlori Af^onHore iron lomiliohtiriplitAn

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3