ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 8AADS1MPRESSIES. \)otkshustd Geen meubel te klein, Geen menbel te groot. kan ze nog wel gebruiken Koningin schenkt f250.000 aan comité „Nederland helpt Indië". WeetbedcM PER ASPERA AD ASTDA Redactie: L. J. A.,v. d. Steenhoven Mr. A.I A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda EENDRACHT MAAKT MACHT NUMMER 89 DINSDAG 27 NOVEMBER 1945 Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda. Tel. 3008. Abonn. p.w. 25 ct Losse numm. 70 ct. STADSNIEUWS. De raadszaal als van ouds, met haar prachtige kronen, het geheel makend tot een bijna indrukwekkende gelegenheid. Rondom de groene tafel de vijf en twin tig raadsleden, voorheen een en twintig, doch thans door den groei van onze ge meente, met vier leden uitgebreid. En daarvoor de tafel van B. en W. met in het midden den burgemeester, die de laatste maal op 29 Mei 1940 mocht pre- sideeren. En even met onze gedachten verdwa lend in deze oogenblikken, dat wij reeds onze persplaatsen bezetten, waar de ver gadering nog niet is begonnen, dringt het tot ons door: „Wat is er eigentijk ver anderd?". En duidelijk komt het antwoord tot ons: niet uiterlijk moet de verandering liggen, doch van binnen uit moet deze komen. Aan dezen raad van 25, al is het ook een noodgemeenteraad, worden weer de belangen van onze stad en haar burgerij voor een goed deel toevertrouwd. Zooals iedere zakenman, iedere huis moeder, ja wie niet, zijn zorgen kent, zoo is zich ook de burgemeester bewust van de groote moeilijkheden, waarin onze stad verkeert. Moge de eed, resp. de belofte, die de 25 hebben afgelegd, voor hen allen dat beteekenen, dat zij het dagelijksch bestuur onzer gemeente in zijn zorgen en lasten, naar beste weten en kunnen ter zijde staan! Het was geen optimistisch gehoor, de lange rede van den burgemeester, maar niemand onzer had ook iets anders ver wacht. „Ook al is het herstel in onze gemeente reeds in belangrijke mate voortgeschre den; zoo zeide hij," nog steeds overheer- schen de moeilijkheden en zorgen. In schier alle onderdeden van het ge meenteapparaat vinden wij de moeilijk- heden terug, die deze na-oorlogsche tijd met zich meebrengt. Hoe groot de modlijkheden in de werk gelegenheid wel zijn, bleek wel uit de rede van den burgemeester, die eenerzijds over een tekort aan arbeidskrachten naast tekorten aan materiaal sprak en even later ons deed hooren, dat Gouda nog 310 wachtgelders, 89 geheel werkeloozen en 650 personen telt, die overbruggings- geld ontvangen. Dit zal voor bestuur en leden een belangrijk punt van studie en bespreking moeten worden! Niet minder dan 800 woningen te wei nig, krapheid in brandstoffen, gebrek aan schoeisel en kleeren, het waren alle pun ten, waarover de burgemeester in deze historische avondzitting sprak. Zoo is de nieuwe raad gestart; onder leiding van burgemeester, wethoudster en wethouders, zulten de overige 21 leden in raad en in commissies hun krachten gaan geven aan de leiding van onze goede stad. Moge hun leiding zoowel persoonlijk als gezamelijk, tot heil van Gouda zijn. STOOFSTEEG IN OPSPRAAK. Verschillende eethuishouders uit de Stoofsteeg hadden iets klaar- gestoofd, waardoor ze op de vin gers werden getikt. Tegen S., van O. en L. werd proces verbaal op gemaakt. Van mej. de W. aan de Westhaven, kochten de geverbali- seerden gehakt a f 6.per Kg. 55 pond leverde mej. de W- in totaal af en bij de eethuishouders werd 't restant in beslag genomen. Behalve het verkoopen zonder bon, was het gehakt f 4.70 boven den prijs. Goudsch Conservatorium In Januari van het volgend jaar zal het Goudsch Conservatorium de reeds aangekondigde algeheele opleiding voor Vakmusici aanvan gen. Jonge, a.s. Misid, kunnen zich daartoe aanmelden, als vermeld in de annonce van dit blad. Voorts wordt er op attent ge maakt, dat, nu er hier in Gouda gelegenheid bestaat tot het wer kelijk goed leeren bespelen van blaasinstrumenten, zooals Clarinet, Fluit, Trombone, Trompet en Hoorn, tevens de gelegenheid wordt geschapen voor jonge Goud- sche musici, zich te bekwamen in Orkestspel, zoodat velen later een goede plaats in een der Neder- landsche Orkesten kunnen gaan bezetten. De leeraren zijn lid van de K.M.K. Dat de Directie van het Conservartorium er bovendien in geslaagd is een kunstenaar als Wil lem Noske te engageeren voor de Meesterklasse-viool, is ook vpor Gouda en omstreken gelegenheid gemaakt, zich in het vioolspel te bekwamen o.l.v. een violist, tevens paedagoog van groot formaat en wereldreputatie De verdere Cello- en Viool-les sen worden gegeven door voor aanstaande musici uit het Residen tie- en andere orkesten. G. S. V. NIEUWS. Kaarten voor ons St. Nicölaasbal zijn vanaf Donderdag 29 November verkrijgbaar in Café „De Sport", Lange Tiendeweg 83 cn wel van 8 tot 9 uur. Een geheel nieuw cabaret-programma zal dien avond van 8 tot 10 uur voorafgaan. Indien nog kaarten voorradig, zijn deze des avonds tijdens ons Zondagavondbal in Ons Huis, Turfmarkt, verkrijgbaar, en bij de bekende adressen. De leden en donateurs, die geschenken aan hun kennissen willen geven, worden verzocht deze des avonds voor den aanvang aan den ingang van de zaal af te geven. Kaarten voor den laatsten Revue avond zijn verkrijgbaar op Zondag 2 December in Café De Sport, Lange Tiendeweg enwel van 10 tot 11 uur voor leden en donateurs, in dien voorradig na 11 uur voor het publiek en aan de zaal. Deze laatste Revue-avond vindt plaats op Donderdag 13 December, aanvang 8 uur precies. Na afloop wederom bal onder leiding van H. J. Mul. Op Maandag 24 December vindt voor leden, donateurs en lntroducé's een Kerstbal plaats, vooraf gegaan door een cabaret- programma, in de zaal Kunstmin, welke dien avond geheel versierd zal zijn. Ook dit bal staat onder leiding van H. Mul en zal lot des nachts 3 uur duren. Kaarten zijn hiervoor verkrijgbaar vanaf 10 December. Voor het Nieuwjaarsbal volgen nadere gegevens, dit is ook het geval met het vast gestelde Carnaval dat op Dinsdag 12 Febr. plaats vindt, eveneens in de zaal Kunstmin. Leze avond zal het slot zijn van onze eerste G. S. V. Ontspanningsavonden, welke duurt van 8 uur 's avonds tot 3 uur 's mor gens. SPORTNIEUWS NHS—DONK 5—3 Ook de tweede competitiewedstrijd van D.O.N.K. eindigde in een nederlaag al hoewel de Gouwenaren driekwart van den tijd in de meerderheid waren. De midden linie hield den bal echter te lang bij zich en plaatste slecht terwijl de voorhoede veel te peuterig speelde om gevaarlijk te zijn. Na de toss trok D.O.N.K. direct ten aanval, enkele corners leverden geen re sultaat. Bij een uitval krijgt N.H.S. een vrije schop, dien de midvoor inknalt 10. Even later straft de D.O.N.K.-midvoor een fout van de keeper af 11. N.H.S. werkt zich langzamerhand los en bij een mooien aanval trapt keeper van Vliet over den bal heen en het is 21. Dat is D.O.N.K. te bar, verwoed wordt om den gelijkmaker gestreden, die eindelijk uit een scrimage onstaat 22. Even later breekt de rust aan. Direct na rust denken we D.O.N.K. te zien doelpunten maar het schot gaat juist naast. De strijd blijft op de N.H.S.-helft, maar gebrek aan doortastendheid doet succes uitblijven. N.H.S. doet het bij een van haar snelle aanvallen beter, als de linksbinnen hard inschiet 32. Terwijl even. later haar midvoor een prachtige kans om de voordrong te vergrooten mist. D.O.N.K. wijzigt de opstelling en zoowaar weet v. d. Bos gelijk te maken. Als iedereen met een gelijk spel genoe gen neemt, maakt de D.O.N.K.-keeper twee blunders, die evenveel doelpunten opleveren 5—3. Even later blaast de goed leidende scheidsrechter het einde. WATERPOLO. Hedenavond worden in bet Spaardersbad voor de winter-com- petitie van de kring Gouda der K.N.Z.R.B. de volgende wedstrij den gespeeld: Gouwe IB.Z. en P.C- I. S.Z. en P.C IBoskoop I. 5.Z- en P.C- II—Boskoop II. en de dameswedstrijd G.Z.C.Boskoop. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 24 Nov. Maria Th., dr. v. A. A- Koot en G. C. M. Nobel, N. v. Goorstr. 12; 25 Nov, Elisabeth M. A., dr. v- C. A. v- Treijen en W. M. de Jong, Wach- telstr. 50; Johanna E. A., dr, v. H. A. Verlee en J. E- A. Roldanus, v. Itersonlaan 4; Wilfriedus W-, zn. v. H. A. Vergeer en M. E- Oomens, St. Josephstr. 37; Ste- vina, dr. v. T. Homes en J. M. Slobbe, A. de Vischmarkt 72 bov. Overleden: 23 Nov. H. v. Vliet, oud 6 weken; G. J. van Willigen, oud 69 j.; Th. Verkaik, oud 11 dagen; 24 Nov. A. H. Houdijk, 9 mnd.; G. H. v. d. Beek oud 22 jar., geh. m. P- D. Boot. SPORT. 1 H.M. de Koningin, die tijdens haar verblijf in Engeland haar nationaal inkomen, voor zoover het niet strikt noodig was om in haar dagelijksch bestaan te voor zien, bestemd heeft om te helpen de nooden te lenigen van de zoo zwaar geteisterde bevolking van Nederland en Nederlandsch-Indië heeft een bedrag van f250.000 - beschikbaar gesteld voor het comité „Nederland helpt Indië". DISTRICTS-NIE U WS. REEUWIJK Wat de oorlog al niet teweegbracht Een niet alle dagen voorkomende over treding der Wettelijke voorschriften be treffende den Burgelijke stand heeft zich in de gemeente Reeuwijk voorgedaan, n.l. verduistering van Staat gepaard met op lichting van den distributiedienst. In het najaar van 1944, toen er alom voedselschaarste heerschte, werden mid delen verzonnen om daar het beste aan te komen. Een gehuwde vrouw, wonende aan de Weth. Venteweg, hield zich in staat van zwangerschap, daar voor jus. moeders extra bonnen ter beschikking: gesteld wer den. En inderdaad, deze aanleg om bon nen te verkrijgen gelukte totdat de zwan gerschap van de vrouw tot ongeveer elf maanden opliep. Toen moesten weer an- Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht Wisselende bewolking, enkele buien, vooral in de kuststrook. Iets kouder. Krachtige N.W. wind. Wat is er in Gouda te doen Reünie: Vrijdag t.'m. Woensdag: „Tarzan en de Groene Godin". Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag „Het begon met Eva". Schouwburg-biosc.Vrijdag t/m Dinsdag: „Herinner je den dag". Dinsdag 27 November 8 uur. Kunstmin „De G.S.V.-Revue". Woensdag 28 November 8 uur. Nieuwen Schouwburg: „Soc. Ons Genoegen", met Cor Ruys. Woensdag 28 November 7 uur. Reünie, bovenzaal: Ds. J. Borger over „De zelf standigheid der Vrouw" in verband met „De mensch van morgen". Donderdag 29 November 7.30 uur. Kazer negebouw Jiu-Jitsu demonstratie door de Goudsche Jiu-Jltsu school van Wingerden Donderdag 29 November n.m 8 uur, Con cordia Het Biechtgeheim. WAT GEBEURDE ER? 27 November. 1944 Groote veldslag ten O. van Aken. Generaal Giraud terug in Metz. Het 116-jarig bestaan van dé K.M.A. te Breda gevierd. De eenige cadet, die zich door onderduiking heeft weten te onttrekken aan deportatie was aan wezig. Bemoedigende woorden van de Koningin. 1943 Hitier: „Het volk, dat verliest, houdt op te bestaan!" 1942 De Duitschers bezetten, trots de over eenkomst. de vesting Toulon, na mijnen te hebben gelegd in de haven. De Fransche commandanten brengen hun schepen tot zinken. 1940 Alle niet-militaire uitgaven irc de U.S. beperkt. Thailand acht zich aange vallen door Indo-China en zal vergel ding uitoefenen Bloedbad in Roemenië door de IJzeren Garde De Volksvoor lichting ingesteld. Joodsche ambtenaren en professoren ontslagen. 48 uur staking te Leiden en Delft. Sluiting van deze Hoogescholen. dere middelen worden bedacht omdat de blijde verwachting wel wat al te lang op zich liet wachten. In een gezin te Gouda was een kind geboren, dat gewoon na de geboorte door den vader bij den Burgelijken Stand werd aangegeven en ingeschreven. Maar de familie uit Gouda stond hun kind af aan de familie aan de Weth. Ven- v teweg. De vrouw ging te bed liggen met de kleine bij haar. Een buurvrouw werd te hulp geroepen met het verzoek om van het heugelijk gebeuren aangifte te doen bij den Burgelijken Stand, omdat de heer des huizes niet op straat durfde vanwege de razzia's. En zoo geschiedde het, dat het kind dat niet voor de tweede maal was geboren tweemaal werd ingeschre ven onder verschillende namen. Dit is echter uitgelekt en de politie werd in het geval gemoeid. Procesverbaal werd opge maakt wegens verduistering van Staat en oplichting van den distributiedienst. Het einde zal zich dus afspelen in de recht zaal. Rijwieldiefstal opgehelderd De politie is er thans in geslaagd de hand te leggen op een tweetal rijwieldie- ven. In een café hier ter plaatse had een transactie plaats van onderdeelen van rij wielen, wat tot gevolg had, dat twee per sonen als verdacht van rijwieldiefstal, ge pleegd in den herfst van 1944, werden ge arresteerd en in verzekerde bewaring ge steld. Na verhoor en opgemaakt proces verbaal werden de verdachten weder op vrije voeten gesteld. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1