KET PROCES-NEURENBERG. INDIË Radio-programma van hedenavond* Hilversum I. 301 M. 18.00 Melodieën «van Ernesto de Curtis. 18*30 Piet Coomans en zijn orkest. 19.00 Nieuwsberichten en reportage. 19*30 Kamermuziek. 20.00 Departementen spreken. Causerie door A. Oosterlee. 20.15 Bravour en Charme. Filmorkest o.l.v. Ben Silberman. 21.00 Vragenkwartier door L. de Jong. 21.15 Orgelconcert door Bernard Drukker 21 40 Sonateur No. 1 voor viool en piano van Bela Bartok, Luctor Ponse piano, Arnold Prager, viool. 22.15 Mensch en Maatschappij. Causerie door Dr. W. Banning. 22.30 Eddy Wallis speelt. 23.00 Nieuwsberichten en Post Scriptum. 23 15 Avondwijding door Ds. P. Boender maker, Evang. Luth. Predikant. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. Hilversum II. 415 M. 18.00 Nieuwsberichten. Wij spreken met en persoverzicht 18.30 Jane Bron. 18.45 Robinson Cleaver en Patrice Ross- borough met orgel en piano. 18.50 Voor je slapen gaat... met Regina naar droomenland. 19.00 Cowboy liedjes. 19.30 Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 20.00 Theodora Versteegh, alt en Thea Diepenbrock, piano. 20.30 De Werkende Vrouw. De vriend schap van vrouwen onder elkaar door In Te. 20.45 Jan Corduwer, non stop. 21.05 Divertimento No. 17 in D. gr. I van Mozart. 21.45 Avondwijding. Ds. R. v. d. Mast, Ned. Herv. predikant te Blaricum. 22.00 Nieuwsberichten en parlementair overzicht. 22.20 Wil Walis met Sweet en Swing 23.00 Sluiting en Wilhelmus. VOOR DANSLIEFHEBBERS- Met ingang van gisteren wordt door de „Canadian Forces Radio Service" iederen avond over den zender Hilversum II (415 M.) een programma van dansmuziek uitge zonden van 23.45 tot 1-30 onder den titel „Nightcab". BUITENLAND WORDEN DE GEALL. TROEPEN UIT IRAN TERUGGETROKKEN? De Regeering der Vereenigde Staten heeft aan de Regeeringen van Engeland en de Sowjet voorgesteld de geallieerde troepen tegen 1 Januari uit Iran terug te trekken. Doortocht aan Iraansche troepen Uit officieele bron wordt gemeld, dat de troepen van Iran, na onderhandelingen met de Sowjet-autoriteite-n, verlof tot doortocht hebben gekregen naar het op standige gebied van Azerbeidsjan. Zij zijn Kazvin gepasseerd naar Zendjan. Wereldorganisatie van de Democratische Jeugd Zetel te Parijs. De aandacht ging heden in hoofdzaak uit naar de befaamde tien geheime nazi documenten, welke werden voorgelezen door Alderman, assistent van den Ameri- kaanschen openbaren aanklager. Alder man denkt nog 26 aanvullende documen ten aan het Hof te kunnen voorleggen als bewijsstukken in zake Duitschlands agres sie tegen Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en de Sowjet Unie. Goering knikte instemmend toen Alder man Hitlers verklaring voorlas, dat Duitschland uit den Volkenbond moest treden en het verdrag van Versailles ver breken. Het indrukwekkendst was de voorlezing van het protocol eener gehei me bijeenkomst in de Rijkskanselarij in November 1937, waarin Hitier onthulde, dat Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije met geweld moesten worden veroverd om*„Le- bensraum"- te verkrijgen. Goering, Rea der en Von Neurath waren hierbij aanwe zig, aldus Alderman. Hitler had gezegd, dat Duitschlands positie alleen met de kracht der wapenen kon worden geregeld. Gemeld wordt, dat het Hof het verzoek van Hess om Goering als getuige voor hem te dagvaarden heeft toegestaan. Goering zal derhalve getuigenis afleggen over het gedrag van Hess voor zijn vlucht naar Engeland. Ook stond het Hof het verzoek van Hess toe in zake voorlezing van een „brief aan Hitier", dien hij ach terliet toen hij naar Engeland vloog en van een verslag van Eden in het Lager huis over den toch van Hess. De verdediger van Von Ribbentrop vroeg heden het Tribunaal, of Ribbentrop zijn secretaresse ter beschikking kon krij gen voor het opstellen van zijn verdedi ging. Hij vroeg ook om een aantal zijner vroegere medewerkers als getuigen te hooren, zonder wier toelichting het niet mogelijk zou zijn de volledige historische waarheid vast te stellen, temeer, daar Ribbentrops geheugen ernstig geleden zou hebben door een sterk gebruik van ver- doovende middelen. De president zegde toe, dat de verzoeken door het Tribunaal zullen worden overwogen. De Nederlandsche delegatie, afgevaar digd door de Nederlandsche Jeugd Ge meenschap naar de wereldjeugdconferen- tie, is dezer dagen in ons land terugge keerd. In de laatste zitting van de confe rentie werd besloten tot de opnching van een wereldorganisaie van democratische jeugd, die haar zetel in Parijs zal hebben. In de „council" van deze organisatie die de loopende zaken in de Penode tus- schen twee conferenties zal behartigen {de wereldconferenties zullen minstens eenmaal in de drie jaar worden ge oai- den) zijn drie plaatsen Nederland gereserveerd, die voorloopig d^zet den door de delegatie, in ^wachting van definitieve besluiten omtrent aa"sJudl"* en veregenwoordiging, d^-door het Ned. Jeugdwerk zullen moeten wordei g Verwacht mag worden, dat deze_orSa nisatie zal bijdragen tot betere .^riwpri( atie en voorliching omtrent heJ<e S in de verschillende landen, dat het zijds contact en uitwisselng bev wordt en mede hierdoor kan de weg baand worden voor de vriendschap de grenzen heen, die de wereld meer dan ooit behoeft. öiederland had in verhouding tot an dere naties een goede vertegenwoordiging op het congres en heeft actief dee g men aan het werk in plenaire zitting ■commissie-zittingen. De delegatie za werk vnl. ais haar taak, voorwaarden te scheppen tot concreet werk ten bate van de geheele jeugd. Bovendien werd telkens tot uitdrukking gebracht, dat het zich ver eenigen tegen fascisme en nat. socialiS' me een onvoldoende basis is voor een der gelijke organisaie en dat men zoeken moet naar een gemeenschappelijke basis voor deze wereldorganisatie, die prastisch werk ten bate van de jeugd mogelijk zal maken. HET EINDE VAN HET KRUPPCONCERN Alle bedrijven en filialen van Krupp in Essen zijn thans door het geallieerde mi litaire bestuur overgenomen en de naam van Krupp zal alleen nog maar blijven bestaan, in verband met de familie van dien naam. Het concern van dien naam, dat een der belangrijkste instrumenten is geweest voor de uitbreiding van de Duit- sche bewapening, heeft opgehouden te bestaan. Naar de Engelsche bladen mel den, is de leiding over het geheele bedrijf thans overgegaan in handen van een 49- iarigen Engelschen accountant, Mr U. i Douglas Fowles, die voor den oorlog 12 jaren in Duitschland voor een Engelsche firma heeft gewerkt. Over het lot van elk bedrijf; dat deel uitmaakt van het con cern zal worden beslist op gropd van het belanv dat van geallieerde zijde aan een eventueel voortbestaan van het be treffende bedrijf wordt gehecht. De tot dusverre bestaande leiding van het con cern doet de bevelen afwachten van Mr. Fowles, in afwachting van nader te nemen beDoorde R.A.F. is groote schade toege bracht aan het Kruppbednjf in Essen waar thans nog slechts enkele fabrieken zich bezighouden mèt het repareeren van beschadigde locomotieven enwagons. De betrekkelijk onbeschadigd gebleven staal fabriek in Rheinhausen, bij Duisburg, zal in werking worden gesteld voor de ver vaardiging van bouwmateriaal. Het einde van het Kruppconcern als het machtige wapenconcern, beteekent even als het liquideeren van de 1. G. Farbenm dustrie, een belangrijke maatregel zoo als dit door de overeenkomst van Pots dam werd vereischt. Verklaringen van Sjarifoedin Dr. A. Sjarifoedin, de Minister van Voorlichting van het nieuwe Kabinet, ver klaarde heden: De Indonesische regeering zal een beroep doen op internationale bemiddeling, indien onze besprekingen met de Britten en Nederlanders misluk ken. Op de conventie van de Nationalis tische leiders te Batavia becritiseerden verscheidene der 125 leden het z.g. werk- ccomité en doodverfden dit lichaam als te zijn samengesteld uit „intellectueels: aristocraten". Zij drongen erop aan, dat vertegenwoordigers van andere klassen, in het bijzonder van de „vechtende jeugd", in het comité zouden worden opgenomen. De militaire situatie op Java bleef heden onplezierig. In het commu niqué van het geallieerde hoofdkwartier werden botsingen gemeld in een plaatsje nabij Batavia en ten Oosten van Amba- rawa, terwijl nieuwe gevechten dreigden te Semarang aan de Noordkust van mid- den-Java. Een sterke geallieerde tank strijdmacht is opgetrokken om een onder zoek in te stellen naar de gevechten nabij Batavia. Een Encycliek over de Wereldvrede Volgens een bericht van den Romen- schen*correspondent van de News Cro- nicle zou de Paus het plan hebben, in het begin van het a.s. jaar eenJf"cy over de vereischten voor een blijvenden Wereldvrede uit te vaardigen. In deze encycliek zou worden aangedrongen op onderling begrip tusschende volkeren, respect voor de kleine naties en vaardigheid voor allen. Het Amerikaansche Bevolkingsregister Volgens officieele mededeeling heeft het bevolkingscijfer der Ver. Staten thans de 140 millioen gepasseerd, 1hetgeen een be volkingsaanwas van 8.330.725 sedert 1940 beteekent. De toename wordt verklaard door de stijging van het gehoortecijfer in oorlogstijd. In 1940 bedroeg de bevol king de? Ver. Staten 131.660.275 zielen^ en in 1930 122.775.046. De grootste stij ging van het geboortecijfer vond plaats •n 1943 toen er in Amerika 3.000.000 kin deren geboren werden. De immigratie be droeg sedert 1940 100.000 personen per jaar. KRACHTIGER BRITSCHE HOUDING OP JAVA. Uit Batavia wordt gemeld: de belang rijke feiten van dit week-end vormden een bewijs van een krachtiger Britsche houding ten opzichte van de op gevaar lijke wijze toenemende ordeloosheid. Dit verlevendigde een hoop op de spoedige aankomst op Java van versterkingen van Land en Luchtstrijdkrachten. Er is'eenige verlichting in de spanning nu blijkbaar het Britsche geduld/met- het georganiseerde extremitische bandietisme ten einde is. Maar er moet echter op gen- wezen worden, dat alle officieele kringen het diepste stilzwijgen bewaren over eem- ge eventueele wijziging in de politiek. Christison, Dr. van Mook, Admiraal Helf- van Lt. Generaal Dempsey gedurende zijn recente bezoek aan Batavia met Generaal Nochttans zijn er i.v.m. de besprekingen rich en andere prominente figuren eemge tendenzen aan het licht getreden. De gebeurtenissen dezer dagen, de wreedheden, slechts bedreven tegen weer- looze nederlandsche vrouwen en kinde ren te Ambarawa, doch ook tegen de overlevenden van het vliegongeval nauwe lijks 5 mijl buiten Batavia, konden er slechts toe bijdragen bij Generaal Demp sey den indruk te versterken van de nood zaak van een meer drastisch optreden Intusschen wint in gezaghebbende krin gen de algemeene overtuiging aan kracht, dat een totale ontwapening van alle onge regelde Indonesische benden met inbegrip van het z.g. Indonesisch leger van 70.000 man, thans een zaak van de allereerste orde is. De Ghurka-troéperi hebben nu den toestand te Bandoeng volkomen in de hand. De laatste haarden van onrust wor den opgeruimd. Een wagenconvooi werd tusschen Bandoeng en*Tjimati door een versperring opgehouden maar kon zich vechtende een weg banen. Een Indone sische aanval ten Westen van Banjoebi- roe werd afgeslagen na de komst van Br. versterkingen. Ook werden van Oengaran meer versterkingen gezonden, ten einde den weg van Semarang naar Amlbarawa open te houden. In Semarang zelf zijn nog steeds sluipschutters en plunderaars aan 'het werk. De landingsgroep, die van de kruiser „Sussex" te Semarang aan wal is gezet, bestond uit 50 mariniers. het voedselbureau van Seac 250.000 ton rijst gevraagd ten behoeve van geheel Nedëtlandsch-Indië. Dit jaar is slechts 60.000 ton voorhanden, waarvan 40.000 voor |ava. Distributie van deze 40.000 ton van Tandjong-Priok uit naar Buitenzorg, Soekaboemi, Tjiandjoer, Bandoeng, Djoc- ja, Solo en Semarang is'uitsluitend mo gelijk, indien de Indonesiërs bereid zijn tot samenwerking eri beschikbaarstelling van ahavenkoelies om de schepen te lossen, en b. transport per spoor van de „vijan delijk^ rijst voorzoover zulks noodig is, aangezien de Indonesiërs zeggen, dat zij hun eigen zaken'kunnen opknappen. Dat dit niet geheel het gevaj is blijkt uit een verzoek om hulp van de Batavia- sche Republiekeinsche gemeentelijke auto riteiten aan het Britsche hoofdkwartiei om tweehonderd ton rijst per dag ten behoeve van de inlandsche bevolking (precies de hoeveelheid, die door de Ja panners ter beschikking van de Batavia- sche bevolking werd gesteld). De Neder- landsch-lndische regeering is in staat deze dagelijksche behoefte te dekken, in dien er om gevraagd wordt, maar zulks is tot dusver niet geschied. Volgens Mr. Crevels zijn tijdens de Ja- pansche bezetting 5 millioen menschen op Java van honger gestorven. KORTE BERICHTEN. In de Vereenigde Staten is de rant- soeneering van vleesch, visch in bljk, vetten en olie afgeschaft. Slechts suiker blijft in distributie. De Grieksche regeering stelt volgens Reuter pogingen in het werk om diploi. a- tieke betrekkingen met Sowjet-Rusland a«n te knoopen. OFFICIEELE PUBLICATIE. Speciale Schadeformulieren. Bij het Bureau van den A. N.W.P. Parkstraat 18-20, Den Haag zijn specia e schadeformulieren verkrijgbaar, bestemd voor gedupeerden, wier motorrijtuig door Duitse he instanties zonder vorderlngsbewijs en zonckr betaling werd medegenomen. De termijn vo». r DE Rijstsituatie op Java Het Hoofd van de Afdeeling Voedsel voorziening van het Departement van Economische Zakep Mr. H. Crevels, heeft over de critieke voedselsituatie op Java verklaard, dat de rijstvoorraad van dit iaar 500.000 ton lager wordt geschat, dan in 1941 terwijl de voorraad van het vol gend iaar ook een tekort zal vertoonen vanwege het feit, dat de boeren niet meer dan voor eigen gebruik plantten uit vrees voor plundering. De gevolgen hiervan zul len nog in 1947 worden gevoeld. De Ne- derlandsch-Indische regeering heeft aan aangifteTs-^erlengd tot 1 Jan. 10-16. Geen (zecfcïlek voor menschelijke consumptie Het bedrijfschap voor visscherijproducten deelt mede, dat zeebliek niet langer voor menschelijke consumptie geschikt wordt ge acht, op deze vischsoort zal in het vervo g de Puf- en Nest verordening van toepassir y zijn. Zeebliek; een product, dat tijdens den oorlog bij gebrek aan andere visch goede diensten heeft bewezen, mag voortaan alle» u aan vervoerders voor vischmeelfabrieken ot aan handelaren in Puf en Nest word.n verkocht. Geen bepaalde rijwielhandelaar voor uw toewijzing. De vakgroep rijwielbedrijf deelt mede, dat het publiek bij het ontvangen van een toe wijzing voor het koopen van een rijwiel dient toe te zien, dat door den ambtena r van den distributiedienst op geenerlei wijze bepaalde rijwielhandelaren worden aange wezen. Het publiek is in deze geheel viij. Ieder kan de aan hem of haar te verstrekk» n toewijzing, bi) eiken bonafidfn rijwielband- - laar inleveren tot het verkrijgen van een rijwiel. Toewijzing zout voor huisslachting Het Centraal Distributiekantoor maakr bekend, dat de plaatselijke distributiediensten aan zelfverzorgers voor vleesch er gelegen heid van huisslachting van een varken, een toewijzing voor 10 kg. zout zullen uitreiken Bij huisslachting van een zeug zal een toewijzing voor 15 kg. zout en bi) huis slachting van een schaap of lam een toewij zing voor 5 kg. zout worden uitgereikt. De diensten zullen voor deze huisslachtingen toewijzingen no. 480 uitreiken. Op de toewijzingen 480 is in afwijking van de overige zouttoewijzingen 500 gr. zout per rantsoen verkrijgbaar. Zij blijven tot nader aankondiging geldig. Inventarisatie. Belanghebbende worden erop gewezen, dat in'de periode van 29 Nov. t/m 12 Dec. 1945 wederom een telling wordt gehouden van rundvee, varkens, paaarden, schapen, kippen en eenden. Verder worde o.a. opgave gevraagd yan de aanwezige spuiten en-'pul- verisateurs ter bestrijding van plantenziekten en coloradokever! De verplichting tot aan gifte van pulverisateurs e d. bestaat ook voor hen die niet bij het Bureau van den Voed- selcommissaris zijn geregistreerd. Formulieren voor aangifte zijn te verkrijgen op de kan toren van de plaatselijke bureauhouders. Inlevering dient te geschieden binnen een week na ontvangst van het formulier. Dit geldt ook voor de bij het Bureau van den Voedselcammissaris geregistreerden voor zoover de tellers het inventaritatieformulier bij hen achterlieten.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3