Vrouwen op Jan doen beroepoprinWereld. INDIË Hoe het was en hoe het is in dc „Honger provincies Radio-programma 1 van hedenavond. HILVERSUM I, 301 M. 1800 André Kostelanetz en zijn orkési 18 15 Cabaret „Zes en een kwart", Frans Nienhuis en Joop de Lèur. 18 30 Het Rijk Overzee: Mevr. C. I Jon- gejan-van Uphuijsen over: De In- heemsche vrouwenbeweging in Indië. 18 45 Vijftien minuten Wicjcey Stap. 1900 Nieuwsberichten en reportage. 19 30 Het „Pro Arte-Kwartet" met het Kwartet in F. gr. t. van Raval. 2000 Nederland herrijst: Het Nationaal Instituut: De eendracht van ons land. 20.15 Brieven van onzen Londenschen correspondent J. H. Huizinga. 20.30 Sterren van het Fransche chanson. 21.00 Voordracht door Else Mauhs: „De menschelijke stem". 21.45 Svlvestre-trio. 2215 Mensch en Maatschappij: Dr. P. J. Waardenburg: „Erfelijkheid en ver antwoordelijkheid." 22.30 Componist van de week: Hector Berlioz. 23.00 Nieuwsberichten en post scriptum. 23.15 Avondwijding door Pater H. H. Schlüten van de O. L. Vrouwe Pa rochie te Bussum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM 11, 415 M. 18.00 Nieuwsberichten, Wij spreken met ,ien persoverzicht. 18.30 Marsch en Tango (gram.). 19.00 Dolf van der Linden en zijn „Me- tropole" orkest met zang van Tony van Hulst.- 19.30 Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 20.00 Het omroeporkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 21.00. Commentaar op beleid en bewind door den Patriot. 21.15 Musette romantiek (gram.). 21.45 Avondwijding door Ds. W. Willem- se, Ned. Herv. Pred. te Hilversum. 22.00 Nieuwsberichten en parlementair overzicht. 22.20 Op den drempel van den nacht. 23.00 Sluiting en Wilhemus. eeniging uitkeering krijgen en buiten staat zijn in hun levensonderhou te voor zien, op grond van een beschikking van 12 April 1945 een uitkeering ontvangen.* Genoemde beschikking is ook van toe passing op arbeiders, die weigerden naar Duitschland te gaan, hier ondergedoken zijn, gedurgnde dien tijd of door een on geval getroffen werden en daardoor niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien. BUITENLAND. GEREPATRIEERDE ARBEIDERS Ziekte- en Ongevalsuitkeeringen Krachte'ns het onlangs afgekondigde buitengewoon besluit Arbeidsverhoudin gen 1945 zijn werkgevers verplicht om arbeiders, wier arbeidsverhouding na 9 Mei 1940 door toedoen van den bezetter is geëindigd, weer in dienst te nemen, als die arbeiders daar ten minste negentig dagen zonder wezenlijke onderbreking zijn werkzaam geweest. De herplaatsing geschiedt uiterlijk op den tweeden dag na dien, waarop de ar beider zich aanmeldt. Een herplaatste arbeider, die door ziek te ongeschikt is om te werken, heeft .recht op ziekengeld. De Raad van Arbeid of de Bedrijfsvereeniging, waarbij zijn werk gever is aangesloten, betaalt dit. Het zie kengeld wordt uitgekeerd met ingang van den dag der herplaatsing. Op grond van deze regeling zullen vele gerepatrieerde arbeiders, dre ongeschikt waren om te werken en die ook nu nog ongeschikt daartoe zijn, in het genot van ziekengeld kunnen worden gesteld. Voorts kunnen gerepatrieerde arbei ders, terwijl zij door een in Duitschland opgeloopen ziekte of ongeval niet tot werken in staat zijn, als oorlogsslacht offer worden beschouwd. Deze arbeiders kunnen, wanneer zij met van een Raad van Arbeid of Bedrijfsver- Radictelegraafverkeer met schepen De Directeur-Generaal der P.T.T. maakt bekend, dat sinds eenigen tijd. het radio- telegraafverkeer het schepen hervat is, zij! het dan ook aanvankelijk in beperkte mate. Met alle Nederlandsche schepen is thans weer radiotelefrafisch verkeer, op alle we- reldzeëen mogelijk. De telegrammen kun nen worden aangeboden bij de P.T.T.- kantoren, die alle nadere inlichtingen ver strekken. GIRALE OVERSCHRIJVINGEN BIJ BOERENLEENBANKEN Het Ministerie van Financiën deelt mede: Landbouwcredietinstellingen, aan gesloten bij de Centrale Banken te Eind hoven en Utrecht zullen voorloopig voor bedragen van 100,— en minder geen overschrijvingen uitvoeren, voor zoover deze geschieden ten laste Van girale en vrije rekeningen. Overschrijvingen ten laste Van geblokkeerde rekeningen, die op grond van deblokkeeringsbeschikkingen of deblokkeeringsvergunningen zijn toe gelaten, zijn niet aan genoemde grens gebonden. Dc zesde dag te Neurenberg Duitsche stroom voor België en Nederland Een door de Duitschers ontworpen plan om in België opgewekte electriciteit voor Duitsche huishouding en industrie te gebruiken, zal nu ten voordeele van Nederland en België komen. Binnenkort zal het mogelijk zijn, dat door contact met de Brauweiler electriciteitscentrale bij Keulen Duitsche electriciteit beschik baar zal zijn voor België en Nederland. In het ontwerp van de Duitschers waren verder hoogspanningsleidingen opgeno men van Brauweiler, via een centrale in Jupille naar de Belgische centrale. De oorlog te land en in de lucht hebben echter het gereedkomen van den aanleg verhinderd. Na toesteming van de Britsche mili taire bezettingsautoriteiten heeft een Bel gische fabriek een grootste gedeelte van de ontbrekende schakel aangelegd, tusschen de Belgische zijde van de grens en de Rijns-Westfaalsche electnciteits- werken aan den Duitschen kant. De zoo juist gereed gekomen leiding is ongeveer 96 km. lang. Duitschers drinken bier uit gestolen Nederlandsche glazen Dat de bescherming der DuitSeher«> zich tijdens de bezetting zelfs tot de buf-., fetten van den Rotterdamschen Lloyd heef uitgestrekt, mocht een dezer dagen een medewerker van het A.N.P. ervaren, toen hij in een stad in West-Duitschland de drinkglazen van deze maatschappij in de tapkast van een café keurig op een rij aantrof. DE POLITIEKE CRISIS IN FRANKRIIK De politiek crisis in Frankrijk en de op lossing daarvan door de vorming van een nieuw kabinet heeft nog eens de kracht en vastbeslotenheid Van Generaal De Gaulle onderstreept, aldus de Washing ton Post in een hoofdartikel. Op het eerste gezicht heeft het kabinet van de Nationale Unie, dat zoojuist in Frankrijk gevormd is, het aanzien van een compro mis tusschen de oorspronkelijke opvat tingen van de Communisten en Generaal De Gaulle. In feite echter is De Gaulle sterker dan ooit uit de crisis te voorschijn gekomen, want het compromis was voor het meerendeel te zijnen gunste. Presi dent De Gaulle is duidelijker dan' oou Frankrijk's eerste politieke figuur ge worden. NOV. 1945 PEULVRUCHTEN 500 gr. SUIKER PEULVRUCHTEN 4000 gr. SUIKER 3200 gr. KAAS 1400 gr. i' Op een persconferentie hebben de voorzitter van het Bataviasche Roode Kruis, de heer A. Gutwirth (vertegen woordiger van de Zwitsersche regeering), de heer A. H. Hg en mevrouw G. H. J. Fokkema (vertegenwoordigster van de vrouwen uit Uttemeeringskampen) een dramatisch beroep gedaan op de geheeje wereld omJWjstand te verleenen in de evacuatie van de 200.000 menschen op Java, wier levens constant gevaar loopen. Op deze conferentie werd ook de tekst van de petitie, die aan Van Mook is aan geboden aan de pers verstrekt. De heer Öutwlrth onderstreepte, dat de aanbieders van deze petitie geen enkele regeertng willen becritiseeren, maar slechts feiten noemen. Hij deed in het bijzonder een beroep op Amerika, om zoo spoedig mogelijk te heipen. „Wat wij noodig heb ben zijn schepen, om de vrouwen, tan deren en andere bedreigden naar veiliger - 'pn te brengen. De meest en van hen wilden niet weggaan, omdat zij dit land als hun vaderland beschouwen, maar nu kunnen zij niet langer wachten". De heer Gutwirth richtte zich tot den vertegen woordiger van het Indonesische Roode Kruis, toen hij zeide: „we hebben de Indonesiërs Roode Kruis-voorraden en een deel van onze fondsen aangeboden, maar het aanbod is afgeslagen. Misschien wenschen zij onze hulp met, uit vrees voor critiek der extremisten Hierop ver klaarde de Indonesische vertegenwoordi ger glimlachend, dat het Indonesische Roode Kruis hulp van de Rapwi k™jgt. Gutwirth antwoordde: „dat verheugt me". Altijd als uw Roode Kruis steun noodig heeft willen wij U helpen. Na uit eenzettingen ven den heer lig en mevr. Fokkema* zei de vertegenwoorchge*van het Indonesische Roode Knus tenslotte, „op verschillende plaatsen zijn I™onesi- scche Roode Kruis-werkers door Bntsche soldaten beschoten". Noorsche procureur-fiscaal vermoord. Zullen de Kosmische stralen dc Atoomkracht nabij komen? Brood zonder bon in Noorwegen Wel Iraansch-Sojet-Russissche besprekingen 1 Vierduizend Indonesiërs dakloos Toestand te Bandoeng zeer gespannen. Luchtaanvallen ,i„, op Ambarawa en Djokjakarta Luchtaanval op Ambarawa Sidney Alderman, de waarnemend Am. aanklager, opende den zesden dag van het proces met aan het hof een kaart van de nazi-agressie voor te leggen, Hierop werd afgebeeld, hoe Duitschland eerst Oostenrijk, daarna het Sudetenland en de rest van Tsjecho-Slowakije opslokte en ten slotte Polen overviel. Alderman zeide „Wij zullen d'e voorbereiding tot de agressie aantoonen en dan de aanvallen op Oosten rijk, Tsjechs-Slowakije en Polen behandelen, om vervolgens te komen tot de uitbreiding van den oorlog in den algemeenen agressie, t.w. tegen de Scandinavische- en lage landen aan de zee. de Balkan, de Sowjet-unle en ten slotte de satAenwerking met Italië en (Japan alsmede agressie tegen de Ver. Staten" De aanklachten betreffende Scandi navië, de lage landen en den Balkan zullen worden ingediend door den Britschen open baren aanklager. Alderman overhandigde het hof het z g.- boek der verdragen, o.a het verdrag van Versailles en zeide hiermede te voorschijn te komen om het Hof in staat te stellen zijn verklaringen te volgen over hetqeen in Duitschland tusschen 1931 en 1936 is ge beurd. Versailles was een hinderphal voor die Duitschers die oorlog wilde maken Derhalve was het onontbeerlijk, dat Ver sailles uit den weg werd geruimd, de drie eerste Duitsche stappen daartoe waren: 1. De terugtrekking uit de ontwapenings conferentie en uit den volkenbond. 2. De militaire dienstplicht. 3. De herbezetting van Rijnland. Deze stappen werden gevolgdt door de volledige herbewaperiing. Daarna las Alderman een stuk voor uit een rede van Jodl, gehouden te Munchen in November 1943, waarin deze o.a. zeide: Alle lafaards trachten een uitweg te vinden. Zij zeggen dat wij moeten onderhandelen, maar er kan alleen sprake zijn van strijd tot het einde. Alle soldaten dienen de rol te beseffen, gespeeld door het Nat. Socialisme bij het wederopwekken van den wil om te vechten". Hiermede, zoo ^vervolgde Alder man heeft Jodl zich volkumen met de nazis vereenzelviad. In de laatste weken zijn in Westfalen o m ruim 1.3 millioen. k g. aardappelen bij zwarthandelaren in beslag genomen. APRIL 1945 Qr WEKELIJKS RANTSOEN VOOB A VOLWASSEN PERS - fil rijf lunrl Op den Noorschen procureur-fiscaal-gene raal Arntzen, die in het proces tegen Quis ling als openbaar aanklager is opgetreden, is evenals op eenige zijner naaste medewer kers gisternacht doorNoorsche nationaal- socialisten een aanslag gepleegd. Een aantal Sowjet-onderzoekers is de mening toegedaan dat de ontwikkeling van de mogelijkheden der Kosmische stralen de Atoomkracht in belangrijkheid naar de kroon zal steken, zoo wordt in Sowjetkringen alhier verklaard. Uit deze bron wordt bericht dat de Sowjet-onderzoekers op het punt staart interessante ontdekkingen te doen met betrek king tot 'de Kosmische stralen. Intensieve onderzoekingen hebben tot resultaten van verstrekkende betekenis geleid. Ten behoeve daarvan zijn door de Sowjet-Unie millioenen roebels uitgegeven. Er is een aantal stations voor het doen van onderzoekingen opgericht. Het grootste is gelegen op den berg Alagoz in Armenië. Sub-stratosfeerballons stijgen regelmatig op om gegevens te verzamelen. Bijzonder belangrijke onderzoekingen wor den gedaan in de Pamirs (het gebied van het hoogplateau, dat degWestelijke Himalaya s en de Tian-Shan bergen vereenigt). Al deze onderzoekingen staan onder leiding van het Instituut voor Natuurkunde van de Sowjet- accademie van Wetenschaapen. Vooraan- staande geleerden nemen aan het onderzoek deel, zooals professor Peter Kapitza. direc teur van het Instituut voor Natuurkundige Wetenschappen en deskundigen ten aanzien van de 'Atoomkracht, professor Dimitri Skobeltsyn, die de leiding I eeft van het Instituut van de Natuurkundige Afdeeling en belast is met het onderzoek naar de Kosmische stralen en proffessor Alexei Zhadanof. een Natuurkundige uit Leningrad en een pionier op dit gebied. z.g. nationale autonomie is door de Is vest in onder een 3-kotomskop gepubliceerd en nam in dit blad meer plaats in dan het verslag van het proces te Neurenberg. Van 1 December af zal het brood m Noorwegen zonder bon verkocht mogm worden, evenals verschillende soorten gebak. Op denzelfden dag zullen de restauran .s voor het eerst geen bonnen meer behoevi r> in te nemen voor brood en boter, die bij ct maaltijden worden gereserveerd. In een geheime zitting van de Iraansche Kamer heeft Minister-president Hakimi ver klaard, dat „de besprekingen met de Sowjet- Unie werden voortgezet". Hij verzocht de Kamer geen vragen hieromtrent te stellen, voordat definitief resultaat bereikt zou zijn. Voorts deelde hij mede, dat de regeerfng zou aftreden, indien zij er niet in zou Ikunnen slagen de kwestie te regelen. Naar verluidt zou de Sowjet-Russische Vo'kscommissaris van Buitenlandsche Zaken de Iraansche Regeering te verstaan hebben gegeven, dat Moskou in aanmerkelijke mate sympathiek staat tegenover de eischen, welke in de verklaring van de z.g. Algemeene Volksvertegenwoordiging van Iran, Averbeit- jan, naar voren zijn gebracht. Deze verklaring, waarin gedreigd werd met de strijd voor de De Bandjir van Zondag j.l. heeft vier duizend Indonesiërs dakloos gemaakt en twte kampongs vernield. Naar wij vernemen is de toestand te Ban doeng nog steeds zeer gespannen. Al het werk van de Rapwi en het roode kruis is volkomen lamgelegd. Het is zelfs voor de werkers van deze organisaties zeer gevaarlijk om zich op straat te begeven, daar er uit huizen geschoten wordt, maar het onveiligst schijnt nog te zijn het rijden met een Rapwi- auto door de stad. Vier Thunderbolts hebben aanvallen gedaan op doelen ten Zuidwesten van Ambarawa. Twee auto's werden in brand geschoten. Vier Mosquito's, waarvan twee met raket- bommen waren uitgerust, hebben voor de tweede maal Djokjakarta aangevallen. De twee andere Mosquito's wierpen vijfhonderd- ponds bommen. Semarang is door Britsche torpedojagers beschoten. Honderd soldaten van den kruisser Sussezdoen daar wachtdiensten.Een patrouille werd uitgezonden naar Oengaran, welke plaats in handen der Indonesiërs bleek. Zonder verliezen kon de patrouille zich op Semafang terugtrekken. In Bandoeng treden eveneens patrouilles tegen benden op. Volgens de berichten zijn groote aantallen Extremisten te Tjimahl aangekomen. De weg tusschen Bandoeng en Tjimahi is nog steeds versperd, waardoor het zenden van voorraden van Batavia naaj^BarndöënajJiitgesteld is moeten worden^f^fqdto-vliegrajoen hebben, de stratqj^en huizen van Ambarawa aangevallen en voorraden voor de geinteNKerden neer geworpen.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3