ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Votkskustel MARKT 67. Het einde van een tragedie. li bill list mijn Nsderlnnd, I' dit zoo, dan moet ook D tt'r harte gaan I U/eecbeuM Scheerzeep voor kappers. NUMMER 91 DONDERDAG 29 NOVEMBER 1945 EENDRACHT MAAKT MACHT Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. I. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda. Tel. 3098. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct. VJMfOAG 30 November is het kantoor van ons blad gevestigd op Deswege zal het gedurende enkele dagen niet mogelijk zijn ons bureau per telefoon te bereiken. Zoodra de aansluiting tot stand is gebracht' volgt hiervan mede- deeling. Als eenzame beklaagde, veraf schuwd door geheel Nederland, stond hij terecht. Hij, eens de Leider van het Neder- landsche volk. Dot txms het slotaccoord van een noodlotssymphonie, een symphonie, waarin slechts valsche accoorden ge klonken hadden. t Zielig was het en eigenlijk meelij wekkend. Hier stond een man, die als idealist begonnen was. In den aanvang meende hij werkelijk Neder land uit de crisis te kunnen helpen. Was het een wonder, dat zijn be weging in die periode een grooten aanhang kreeg? Wilden niet velen hetzelfde Er leek geen uitweg uit de moeilijkhedenZoo kon zijn slem gehoor vinden in bretde lagen van de maatschappij. Maar de tijden veranderden. Al spoedig daalde de N.S.B. af tot een laag peil. Het werd een scheldpartij op politieke tegenstanders en vele vooraanstaande Nederlanders keer den zich teleurgesteld af. Toen kwam de oorlog I En zoo de N.S.B. ooit een waarlijk Nederlandsch beginsel had uitge dragen, dit werd nu geheel over boord gegooid. Samenwerking met Duitsch- land werd het parool. Mussert, de zwakke figuur, heeft misschien nog lang het idee gehad, dat Duitschland hem zou steunen in zijn pogen om een vrij en zelf standig Nederland in te stellent Het is werkelijk aan te nemen, dat deze idealist niet voldoenden practischen kijk op de dingen heeft bezeten om te zien, wat er te gebeuren stond Nederland als Duitsche vazalstaat. Het is een tragische vergissing ge weest, die hem nu noodlottig is geworden. Ter terechtzitting heeft Mussert niet gepoogd om iets te ontkennen of te verdraaien. Dat hadden wij trouwens ook van hem verwacht. Vastgeroest in zijn volgens hem heilige principes, houdt hij daaraan vast tot het bittere einde. En dat einde is nu gekorrfen. Roemloos en eerloos. STADSNIEUWS. LAADT DE BARK! Zieken en gewonden, die m Duitschland wachten op terugkeer ïaar het Vaderland, militairen, die als bezettingstroepen naar Duitsch land gaan of straks in Indonesië zullen zijn, oud-illegalen, die in Kareol en dergelijke inrichtingen verpleegd worden, zij allen ver langen naar lectuur. U heeft ook nog wel een paar boeken, die U wel wilt afstaan Of anders dam- en schaakspelen, legpuzzles of gezelschapspelen. Geeft die aan het Roode Kruis! De Boeken Actie Roode Kruis kortweg B.A.R.K., komt Zaterdag a-s. by' U langs, U I ml door de Goudsche Padvinders, om boeken op te halen voor de bovengenoem de doelen en voor de mannen en vrouwen in Indonesië. Laat hen niet voorbij gaan, maar benut ook deze gelegenheid Om iets te doen voor uw landgenooten hier en in den vreemde. Het zij zoo! Aan Nederlandsch rechtsgevoel is voldaaneen donkere episode uit de geschiedenis is afgesloten, al is het ook niet mogelijk om met dit proces de zwarte bladzijde uit te scheuten. Maar het recht had zijn loop. NOODLOTTIG ONGEVAL. Dinsdagochtend te circa kwart over zes, wilde Mevr. H- uit de Coornhertstr. zich met haar doch ter, via de Noothoven v. Goorstr., naar 't station begeven, ten einde naar Den Haag te gaan. 'De trein, komende uit Utrecht «passeerde reeds en dus, maakten beide dames ïaast om op tijd te komen. Mevr. H. geraakte daarbij in de modder sloot, achter den Schouwburg, ter plaatse waar voorheen een kleine brug was van het Schoonhovensche spoortje. Op het hulpgeroep van haar dochter, die geheel overstuur raakte, kwam van de spoorbaan een zekere heer de Gr. toesnellen, die spoedig het .slachtoffer uit de sloot kon trekken. Ofschoon onmiddel lijk hulp geboden werd, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Onbekendheid met de situatie ter plaatse, de haast en de duisternis waren de oorzaken van dit onge val. f INSPECTEUR WORDT WETHOUDER. De inspecteur van het L.O. in dë inspectie Gouda, Mr. H. L. Smidt, is benoemd tot wethouder van Onderwijs te 's Gravenhage De hoofdinspecteur van het "L.O. in Zuid-Holland, de heer P. van Nes Czn., zal tijdelijk de functie van inspecteur in de Inspectie Gouda waarnemen. STAKINGEN GEDEELTELIJK OPGEHEVEN. Zooals reeds is medegedeeld, heeft de Min. van Binn. Zaken aan de Commissarissen van de Koningin verzocht te overwegen, de door het Militair Gezag opgelegde sta kingen met ingang vanj 1 Dec. op te heffen. Blijkens een mededee- ling, welke wij van officieele zijde 'ontvingen, wordt hiermede reeds een aanvang gemaakt en zijn reeds eenige stakingen te Gouda, b.v. jij de P.T.T. opgeheven. Dergelijke opheffingen geschieden door den Commissaris van de Koningin, na tuurlijk in nauw overleg met de autoriteiten ter plaatse. Zoo zullen wij dus binnenkort in Gouda ge- J staakte ambtsnaren hun plaats weer zien innemen. Dit wil echter niet zeggen, dat de strafvorderingen te gen deze ambtenaren ook is opge heven. Terugzetting in rang, in houden van periodieke verhooging, berisping etc. kunnen zeker nog worden opgelegd. „HOE LAAT GAAT DE TBEIN?" „Je moet nou eenmaal nooit tegen jou ingaan", zegt Michel An celot in het stuk: „Hoe laat gaat de trein". En hij weet daarmede te bereiken, dathij zijn vrouw weer voor zich weet terug te win nen. Weeriverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht Matige wind, tusschen W. en Z. Meest nevelig of zwaar bewolkt. Droog weer. Iets kouder. Alleen gelaten als zij zich voelt besluit zij haar man te verlaten en een gelukkiger leven te leiden met den beeldhouwer Etienne de Bois- robert. Maar het plan mislukt door het plotselinge terugkeeren van Michel, haar man, die met vee strategie te werk gaat. Hij weet de vriendschap van Etienne te win nen en hem, door op zijn ijdel- heid te werken aan zich te bin den. Zoo kan het gebeuren, dat Etienne den trein mist, die hem en Caroline naar Venetië had zullen brengen en ook dat van verdere ontvluchtingsplannen niets terecht komt. Het einde brengt een hereeniging van Michel en Caroline, die be sluiten samen naar Venetië af te reizen. „En ik zal de trein niet missen", schrijft Michel in zijn af scheidsbriefje aan Etienne. Qua tekst kon het stuk niet ge heel bevredigen.- Daarvoor is het hier en daar iets te langdradig. Doch een uitstekend spelende Cor Ruijs vindt daar geen bezwaar in. Meesterlijk is zijn Michel getypeerd; in gebaar en ma nier van loopen toont hij zich de ras-acteur. Natuurlijk ontbreekt een telefoongesprek niet in het stuk. En hoe ,hij dat weet uit te jeelden, behoeft wel niet nader vermeld te worden. Francoise Flore vervulde de rol van Caroline. Maakte zij in de oorlogsjaren naam als chanson- niere, than§ heeft zij het „groote tooneel" betreden. En met succes Geheel aansluitend aan het spel van Cor Ruijs is zij een waardige tegenspeelster. Duidelijk spreekt lier de regie mede, die het geheel zoo juist in stijl wist te houden. Matthieu 'v. Eijsden had de wei nig dankbare rol van Etienne te vervullen, doch wist er, ondanks iet feit, dat dergelijke rollen min der geschikt voor hem zijn, toch een aannemelijk, verwaand menscb van te maken. Anton Ruijs was - als van ouds - de overdreven vader, behept met weinig tact. Willy Ruijs moest den bediende uitbeelden, hetgeen niet makkelijk was, doordat zijn tekst hem een wel wat al te familairen toon laat aanslaan tegenover zijn heer. De Sociëteit „Ons Genoegen" moest vele leden teleurstellen, daar de zaal overvol was. Een hartelijk en langdurig applaus beloonde de spelers voor hun spel. Wat is er in Gouda te doen Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: „Luna park"., Schouwburg-Bioscoop Vrijdag tot en met Woensdag„No, No, Nanetta'*. Thalia- TheaterVrijdag t./m. Woensdag „Meisjes achter tralies'*. Zaterdag 1 December 2.30 uur: Nieuwe Schouwburg„Roodkapje en de Wolf". St. Nicolaas en Zwarte Piet zijn aanwezig. Donderdag 29 November 730 uur. JCazer- negebouw: Jiu-Jitsu demonstratie door de Goudsche ]iu-)itsu school vaa Wingerden Donderdag 29 November n.m. 8 uur, Con cordia Het Biechtgeheim. Donderdag 29 November. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Het Goudsche Tooneeigezel- schap Tot ons Genoegen: „Een, die niet geteld wordt." WAT GEBEURDE ER! 29 November 1944 Min. Pierlot heeft in België een wet bij de Kamer er door gekregen, welke de regeering bijzondere volmachten verschaft. Uit Twenie worden dage lijks duizenden mannen weggevoerd naar Emmerik en Gronau. 1943 Columbia verklaart den oorlog aaa de As-mogendheden. 1942 Sovjet-opmarsch in de Kaukasus. Churchill i „Ik hoop, dat er voor de problemen van Europa aan het einde van dezen oorlog betere oplossingen gevonden zullen worden dan 25 jaar geleden. 1941 Het Duitsche opperbevel maakt be kend: „De bezetting van Rostov ontruimt op bevel het nauwere stads gedeelte om de noodzakelijke vergel dingsmaatregelen tegen de bevolking thans onmeedoogenloos te ondernemen, welke bevolking in strijd met het volkenrecht in den rug van de Duit sche troepen aan den strijd heeft deel genomen Het Russische winter offensief ingezet. „DE JONGE BOUWERS". De Centrale leiding van dezen jeugdbond verzpekt ons mede te deelen, dat alle jongens- en meis jesleden van de groep 9—14 jaar a.s. Zaterdag 2 uur in „Ons Huis", Turfmarkt 59, worden verwacht Voor jongelui van 14-18 jaar vangt de bijeenkomst te 4 uur aan. In verband met het op 22 December te houden Kerstfeest, zullen na a.s. Zaterdag tot en met Kerstmis geen nieuwe leden meer worden ingeschreven.-Zaterdag 1 Dec. zijn nieuwelingen nog welkom. WIE VOLGT? Door de buurtvereeniging „Door Eendracht Sterk", werd aan Ned. Volksherstel-Hark een bedrag ge schonken van f 32.59'/2 ten bate van Venlo. Dit bedrag werd bij een gehouden collecte in besloten kring bijeengebracht. Ter verkrijging Van rantsoenbon nen voor scheerzeep, dienen hee renkappers zich onder overlegging van het bewijs van lidmaatschap /oor het jaar 1945 van de vakgroep kappersbedrijven en de loonlijst te vervoegen aan loket 1 van den distributiedienst, Westhaven, op Vrijdag 30 November a.s. GROOT GOUDA 93

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1