Hnssert's zelfverdediging De tragiek van zijn figuur belicht GROOT GOUDA ABONNEERT U OP BRANDSPUITOEFENING Maandag 3 December a.s. des avonds 7.15. uur zal door het brandweerperso neel van de motorbrandspuit, met motor spuit een oefening houden. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden is een meisjesmuts. Terug te bekomen bij J. Plak, Laixdijk F 115. Verloren een want, ferug te bezorgen bij J. Plak, adres als boven. N.V.H.-NIEUWS De door. de plaatselijke afdeeling van Volksherstel gevoerde veeactie om de veehouders in de getroffen gemeente Am- merzoden aan het hoogst noodige vee te helpen, is een succes geworden. 144 veehouders hebben hieraan mede gedaan en een bedrag van 20.750, werd bijeen gebracht Reeds spoedig werd door de veeaankoopcommissie be staande uit vertegenwoordigers van de drie landbouworganisaties ter plaatse, vee aangekocht en wel 10 runderen op dfe markt in Gorinchem en 37 stuks vee in Leeuwarden. In den Bosch kon geen ge schikt vee worden gekocht. Het laat zich aanzien dat in totaal 65 runderen aan Ammerzoden, als eén geschenk van de veehouders» uit Reeuwijk, zullen worden aangeboden. Voor dit succes een woord van dank aan de veehouders uit Reeu wijk die in het kader van „Boer helpt Boer" het juiste voorbeeld Rebben ge geven. WADDINXVEEN Lezing Dr. P. H. Ritter Onder voorzitterschap van burgemee ster Albarda heeft zich te Waddinxveen een comité gevormd, bestaande uit de dames' Van Dort KroonVeendorp en Hespels-Bijl en de heeren Dr. v. d. Berg, Notaris van der Most en den Gemeente secretaris Jenné. De bedoeling zit voor, nog in dezen winter een aantal lezingen te houden. Woensdagavond had de première hier van plaats en voor dezen avond had men denbekenden radio-spreker Dr. P. H. Ritter bereid gevonden te komen spre ken. De titel van zijn lezing luidde: „De kunst in ons leven". Burgemeester Albarda heeft een wel komstwoord gesproken en prees Wad dinxveen gelukkig, dat men Dr. Ritter dezen avond in zijn midden mocht heb ben. Voor een zeer aandachtig en talrijk ge hoor, begon Dr. Ritter hierna zijn lezing, die in de zeer prettige sfeer van de fraaie raadszaal werd gehouden. Dr. Ritter, zich afvragende, wat de be- teekenis van dezen avond was, kwam tot de conclusie, dat er na vijf jaren oorlog een moedeloosheid, een gevoel van teleur stelling is ontstaan. Terwijl onze gedach ten Vertoeven bij het proces te Neuren berg, bij Bergen-Belsen, bij de Atoom bom enz., is daarnaast toch ook nog de kunst, die ons helpt onszelf te verhoo- gen, als een afglans van het Goddelijke. Spreker ging vervolgens de verschil lende uitingen van Kunst na. Kunst is overal te vinden, aan den maaltijd van een harmonisch gezin, een moeder met haar kindje. Overal ontmoeten wij schoon heid, in proza, in poëzie. Dr. Ritter besprak vervolgens uitvoe rig de Kunst van het interieur van ons huis, de architectuur, het meubel, de tee- ken- en de schilderkunst. Het zal den aandachtigen bezoekers wel zijn gegaan als den schrijver dezer regelen: nu en dan staan wij verwonderd, welke een visie deze man met zijn benij denswaardig proza op de meest eenvou dige dingen heeft. Voorts kwamen nog onder de loupe de muziek, het lied, en de literatuur! Op merkelijk was het gezegde: „Eén dicht regel kan soms ons geheele leven beheer- schen". En wij voor ons hebben op dat oogenblik gedacht aan den tekst^ dien wij eens in rustige letters voor ons zagen „Liefde tot het schoone in alles". En in dit licht gezien hebben wij dezen avond beschouwd. Na de pauze heeft Dr. Ritter een frag ment voorgedragen uit zijn dagboek, ge schreven in Buchenwalde. Ook dit deel van den avond heeft ons diep getroffen en was „een stukje schoonheid", dus Kunst, op zichzelve. Burgemeester Albarda was zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij aan het einde van' dezen prachtigen avond Dr. Ritter dank bracht voor' het gebodene. Moge de opzet van het comité, dat de zen avond organiseerde, slagen en mogen meerdere zulke avonden van wijding en kunst tezamen, hiervan het gevolg zijn. Officiëele Publicaties* BETREKKEN GRINT/ZEMELEN. Het Bedrijfschap voor Veevoeder maakt bekend, dat het met ingang van 21 November 1945 tot wederopzegging is toegestaan, dat veehouders op hun toe wijzingen grint/zemelen betrekken. In den middag kreeg Mussert gelegen heid een eigen verdediging te voeren. Mussert geeft eerst een historisch beeld van het verloop van de gebeurtenissen en zegt: Het was in 1940 mogelijk, 'dat Hitier den oorlog zou winnen. Het was mijn taak te voorkomen, dat Nederland zou worden ingelijfd en dat heb ik ge tracht te bereiken met mijn voorstel tot een Germaansche Statenbond. Wil me; een Statenbond vormen, dan moet m iets van zijn souvereiniteit afstaan. Ma doet men dit ook niet op het oogenbli zegt Mussert. Mijn standpunt, zooals dat altijd verdedigd heb, is. dit; dat de slechtste Nederlandsche regeering in Den Haag mijn liever was dan welke andere ook. Ik heb dat nooit kunnen bereiken, doch welke macht, had ik achter mij: en kele 100.000 goedwillenden was alles. En als ik een ijdeltuit genoemd wordt, dan wil ik slechts opmerken, dat ik in 1940 slechts één opmerking had behoeven te maken, om als stadhouder van Himmler aan de macht te kunnen komen. Mijn po gingen, om als regent op te 'treden, moet U zien, als mijn pogingen om die Duit- sche kliek, die het, volkomen begrijpelijk overigens, heel wat plezieriger vond in Den Haag dan in Polen, te doen inkrim pen en hun de macht te ontnemen. Het is juist, dat ik actieve deelneming in dei Duitsche oorlogvoering heb bevorderd, maar dat deed ,ik om de Himmler-kliek1 in Nederdand den wind uit de zeilen te nemen en ons te beveiligen voor het Aziatische gevaar. Het doel van onzen strijd was te voór-j komen, dat Nederland zou vallen onder de willekeur van Himmler en de offers,; die daartoe noodig waren, heb ik laten brengen door eigen menschen. Ik heb mij verzet tegen de invoering van den alge- meenen dienstplicht. Het Duitsche Natio- naal-Socialisme heeft een eigenschap ge had en dat was, zich gehaat te maken op een talentvolle wijze. Duitschland heeft dan ook volkomen gefaald in de j poging om van Europa een eenheid te maken. Ik hoop, dat het Engeland zal lukken. I Eén ding Wil ik nog zeggen. Hitlèf wilde dit Imperialisme, dat Duitschland's optreden kenmerkt, niet. Het was zijn om geving, die haar wil doorzette. Ik heb de Nederlandsche koloniale belangen steeds voorgestaan. Het was de N.S.B. die steeds gevochten heeft voor een versterking van de ver dediging van Indië. En daarom kan ik U ook nu zeggen dat het geld, waarvan de N.S.B. propaganda .maakte en waar over zooveel is gezegd, uit Indië kwam, omdat men daar voelde, dat wij, .de N.S.B., het waren, die bereid was Indië altijd te steunen. Toen Indië bezet was, was Japan voor ons daar de vijand en niet Engeland. „Volk en Vaderland heeft altijd volgehouden, dat er geen kolonie beter bestuurd was dan Insulinde door de Nederlanders. Dan geeft Mussert 'een uiteenzetting over de doelstellingen der N.S.B. Het is bitter hard geweest voor ons, dat aan ons getwijfeld is en wij gewan trouwd werden omdat wij geloofden in het Duitsche Nationaal-Socialisme en het Fascisme. Wij hebben ons vergist in het Duitsche Nationaal-Socialisme, zooals wij dit hebben leeren kennen van den Duit- schen bezetter. Een groot verschil tus- schen het Duitsche en het Nederlandsche Nationaal-Socialisme was, dat wij Ne- derlandrs geen Staatsabsólutisme wilden. Ik heb nooit Nederlandsch kunnen .zijn tijdens de bezetting. Maar ik heb altijd getracht Nederlander te zijn en ik ge loof, dat men mij in het algemeen beter begrepen had als ik geen Nationaal- Socialistische maar bijvoorbeeld een Ne derlandsch of Volks-Socialistische bewe ging had gevormd. Ik heb eerbied voor de ondergrondsche „strijders", niet voor de ondergrondsche „schuilerS". Ik heb gedaan, wat mogelijk was om de gijzelaars te beschermen, omdat ik dit gijzelaarssysteem onredelijk vond. De plicht der goede vaderlander was ons land en volk zoo goed mogelijk door de bezetting heen te brengen. Dat hebben wij getracht te doen. Het was steeds weer hetzelfde. Wij kozen de zijde van Italië in zijn strijd tegen Abessinië, omdat-een nederlaag van een Europeesch volk ook voor ons als Koloniale mogendheid van belang was. DE „GEKRUISTE ARMEN" Dan spreekt Mussert over het feit, dat leden der N.S.B. geen ambtenaar en geen officier konden zijn. Dit is ook de oor sprong van de befaamde „gekruiste ar men" fabel. Omdat wij uit het leger zijn gezet, moeten wij met gekruiste armen toezien, heb ik verklaard voor een jour nalist, die dit echter een beetje veranderd heeft. Sedet 1937 mocht ik geen afdeelingen van de N.S.B. meer in het buitenland hebben en dus kan men mij niet verant- prdelijk stellen voor hetgeen door Ne landers in het buitenland is gedaan, er Nederlanders, die in Duitschland „jonden, met de Duitsche Weermacht lê.bben gevo'chten, is buiten mijn verant woording omgegaan. JrDan bespreekt Mussert zijn plan, voor gelegd aan Hitier, om de joden naar Guyana te zenden, hetgeen hem den naam van „jodenknecht" bezorgde. Het feit, dat Hitier een onafhankelijk Nederland voorstond, naar ik meende, is de reden, dat ik doorgezet heb. Het is voor mij een lijdensweg geworden, welke ik thans mijn ergsten vijand niet zou toewenschen. DRIE SOORTEN DUITSCHE POLITIEK - Er bestonden drie soorten Duitsche politiek: annexatie, uitbuiting en vriend schap. Ik stond voor de moeilijkheid met de enkelen die den vriendschapspolitiek voorstonden, de,beide anderen de uitbui- tingspolitiek van Goering en Fischbeck en de annexatie-politiek van Himmler en Rauter te bevechten. Hitier vertegenwoor digd hier door Schmidt, wilde vriend schap. Schmidt heeft den moed gehad' den strijd aan te binden en is er voor gesneuveld, vermoord door de S.S. Na September 1944 is het pas heelemaal duidelijk geworden dat Himmler »in Duitschland den strijd won en ton was voor mij het gevecht afgeloopen. Hèt is dan ook heel pijnlijk te hooren, dat ik Nederland onder vreemde heerschappij heb trachten te brengen.- Ik heb getracht er voor te zorgen, dat er voor Nederland eenjplaatsje aan de conferentietafel was, indien Duitschland won, dat was een Nedeflandsche daad. Wat betreft njijn besprekingen met Adolf Hitler, welke ik viermaal heb ge had, kan ik U zeggen, dat ik nooit voor mijn plezier of ijdelheid naar hem ben toegegaan. Ik was de pleitbezorger en als de Rijkscommissaris het beVel van Hitier „steun de politiek) der N.S.B. en niet de annexatiepolitiek" niet opvolgt, is dat niet mijn schuld. Dat ik mij heb laten noemen „leider van het Nederlandsche volk" is gebeurd, omdat ik daarmede de officieele erkenning van Hitier kreeg, dat er een Nederlandsch volk bestond en nier een weggeloopen Duitsche stam, zooals de annexionisten dat zoo graag noemden. Na den dood van Schmidt was het mij niet meer mogelijk in direct contact met Hitier te komen. Himmler heeft toen ge zegd: met Mussert reken ik wel af na den oorlog. Wat ik heb kunnen bereiken is niet veel geweest, maar alles, wat ik heb kun nen bereiken, is winst geweest, riep Mus sert uit. De Landwacht is fatsoenlijk bedoeld geweest, zegt Mussert daarna, maar men heeft er iets heel anders van gemaakt tegen mijn wil in. Ik heb de actieve deelneming in den strijd tegen Rusland bevorderd terwille van het Vaderland. Vijf jaar lang heb ik moeten zwijgen, eenmaal luide protesten. Ik had het graag gedaan, maar ik kon niet. Dit is mijn tragiek geweest. Ik heb als idealist gehandeld. Ik heb gedaan, wat mijn plichtsgevoel mij voor schreef. Ik weet, dat mijn leven in han den is van het Hof. Ik blijf den Vader- j land getrouwe tot in den dood. De President bepaalde de uitspraak van het Hof op yandaag over* 14 dagen, dus op 12 December a.sL Met bijzonder aardig masker, onbreekbaar, 35 cM. lang KLEIWEG 25 - GOUDA BINNENLAND. F1NANCIEELE POSITIE OVERHEIDS PERSONEEL. De onlangs door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken ingestelde commissie, die tot taak heeft van voorlichting te die nen omtrent de vraag, welke verdergaan de, voorloopige maaregelen, in afwach ting van een algeheele herziening van het rijksbezoldigingsbesluit 1934, zouden die nen te worden genomen ter verbetering van de financiëele positie van het burger lijk rijkspersoneel,heeft onlangs haar eerste advies uitgebracht. In dit eenstem mig advies wordt naar wij vernemen het treffen van de volgende maatregelen aan bevolen. 1. Invoering, te rekenen van 1 Septem ber 1945, van een tijdelijke overbruggings toelage ten bedrage van 240,per jaar of 4,80 per week voor gehuwden en ongehuwde eenige kostwinner en van 120,per jaar of 2,40 per week voor de overige ongehuwden, voorzoover zij den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt, geadviseerd wordt de toelage niet toe te kennenaan hen, wier basisbezoldiging f 12000,— per jaar of meer bedraagt. Omtrent de zoogenaamde jeugdbezol- diging zal den Minister van Binnenland- sche Zaken nog een afzonderlijk advies van de commissie bereiken. 2. Invoering, te rekenen van 1 Septem ber 1945, van een gegarandeerde bezol diging voor hen, die den 21-jarigen leef tijd hebben bereikt, welke zou moeten be dragen voor: Gehuwden n ongehuwde eenige kost winners; in een standplaats der ld klasse; 1800,pr jaar of 34,56 per week. In een standplaats der 2e klasse: f 1675,per jaar of 32,16 per week. In de overige standplaatsen: 1550, per jaar of 29,76 per week. De overige ongehuwden: In een standplaats der le klasse: 1400,per jaar of f 26,88 per week. In een standplaats der 2e klasée: f 1325,— per jaar of 25,44 per week. In de overige standplaatsen: 1250,— per jaar of 24,per week. In verband met de uitvoering dezer garantie wordt voorgesteld de bepaling, krachtens welke aan huwende ambtenaren een uitkeering van 360,ineens wordt verleend, be houdens een overgangsbepaling, in te trekken. 3. een soepeler regeling met ingang van 1 Januari 1946 voor een overgang van de oude bepalingen omtrent de minimum kindertoelage, welke voor 1 Mei 1945 200,— per kind per jaar bedroeg, naar de nieuwe bepalingen, waarbij het mini mum op 150,werd gebracht, waarop het herziene rijksbezoldiging^besluit in werking zal treden. Zijn wij wel ingelicht dan bestaat er gegronde reden voor de verwachting, dat dit advies door de regeering zal worden aanvaard. Charlotte Kohier heeft Auto-ongeluk De bekende actrice Charlotte Kohier, die Zondag 25 November in den grooten schouwburg te Enschede „Judith's Hoog lied" zou voordragen, heeft Zaterdag al daar een auto-ongeval gehad, tengevolge waarvan zij een hersenschudding opliep- Daar zij voorloopig nog niet vervoerd mag worden, wordt zij thans verpleegd in huize „Ravenhorst" te Enschedé. Ge durende de maand December zal Char lotte Kohier niet kunnen optreden. /Mondeling examen paedagogiek getuigschrift De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend, dat de mondelinge examens voor de getuig- schriften, bedoeld in artikel 38, eerste lid, van de Nijverheidsonderwijswet (z-£- paedagogisch getuigscrift), behoorende bij de akten N.K.; N.U.; N 4, en N 5, dit jaa^zullen worden afgenomen op Donderdof 13 en Vrijdag 14 Decem ber a^SjJirhet gebouw van de R-K. Am- bachSchool „St. Joseph", Lamgroen 14; 's-Gravenhage. r».i' - KT Jvi*<

Groot Gouda | 1945 | | pagina 4