H.M. DE KONINGIN TE GRONINGEN Heenln gsrersehil In loor- beriidende commissie. IN Dit? FINANC.IEELE RUBRIEK Radio-programma van hedenavond. Hilversum I. 18.00 Graag gehoorde Italiaansche me lodieën. 18.40 Sem Nijveen's Swing kwartet. 19.00 Nieuwsberichten en reportage. 19.30 Eddy Walis speelt. 20.00 Politiek weekoverzicht door L. de Jong. 20.15 Disca-Assortiment. 21.00 „Op de Brug", Min. van Schajk over de „Kolenvoorziening". 21.15 Liederen van Gabril Fauré. 21.30 Radio Philharmönisch Orkest o.l.v. Albert van Kaalte m.m.v. Herman Kuyt, piano. In de pauze (plm. 22.15 uur) Mensch en Maatschappij, Max J. M. van Poll, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal over: „Wat is politiek?" (2). 23.00 Nieuwsberichten en Post Scriptum. 23.15 Avondwijding door Kap. J. M. Chr. Kwanten van de Parochie van O. L. Vrouw te Bussum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. Hilversum II. 18.00 18.30 18.50 19.00 19.30 20.00 21.00 21.15 21.45 22.00 22.20 23.00 Nieuwsberichten, wij spreken met en persoverzicht. Vioolspel door Albert Sandler (gram.). Voor je slapen gaat met Re- gina naar Droomenland. Oude muziek op gram.platen. Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. Omroeporkest o.l.v. Willem Lo- hoff, m.m.v. José Candell, sopraan en Frans Vroons, tenor. „Op de Brug", Min. van Schaick over de „Kolenvoorziening". Lichte orkest muziek (gram.). Avondwijding door Ds. F. Kooy- man, Ned. Herv. Pred te Bussum. Nieuwsberichten en parlementair overzicht. Op den drempel van den nacht. Sluiting en Wilhelmus. Handhaving van voorschriften en maatregelen Het is de plicht van de boeren en vee houders om de bepalingen en maatrege len, voorgeschreven door de overheid te handhaven en zoo stipt mogelijk na te kómen, aldus Ir. J. A. P. Franke in een causerie op Donderdag 22 November j.l. in de rubriek ten behoeve van den land bouw. Opheffing van maatregelen. Hoewel na de' bevrijding van ons land overal een groote drang is ontstaan naar bedrijfsvrijheid, is het toch noodzakelijk, dat de maatregelen en voorschriften ge handhaafd worden. Deze maatregelen zijn niet genomen om de landbouwers te hin deren, integendeel, zij zijn van algemeen belang en voor het belang van den land bouwer zelf. Zoodra een regeling niet meer nood zakelijk is, wordt zij opgeheven, zooals bijvoorbeeld kortgeleden de verplichte taxatiemarken voor paarden werden af geschaft. Op deze wijze dient men eveneens de taxatie-markten voor gebruiksvee te be schouwen door de getroffen gebieden met een zware onderbezetting van rundvee via de taxatie-markten, eerst aan gebruiksvee schouwen. Door de getroffen gebieden met van het vee te hoog opliepen. Nadat hierin eenigszins voorzien was, kon ook de taxa tie-regeling voor gebruiksvee worden op geheven. Afschaffing van^de verplichte veelevering, is nog niet mogelijk, daar het vleeschrantsoen in Nederland in verband met de komende wintermaanden niet ver laagd mag worden. Zoolang de aanvoer van vleesch uit het buitenland niet beter wordt en de varkensproductie niet vol doende levert, zoolang zal de verplichte veelevering gehandhaafd blijven. Noodzaak van export. Het zelf karnen, slachten e.d. .buiten de voorschriften om, is ten strengste verbo den. Men dient hiertegen zoo ernstig mo gelijk op te treden. Door onttrekking van producten aan de distributie, wordt een eventueele /rantsoenverhooging tegenge houden. Door dergelijke handelingen brengen de landbouwers meermalen hun eigen positie en die van Nederland als landbouwers in gevaar. Als voorbeeld noemde Ir. Franke de aardappelvoorzie ning. Wij moeten aardappelen exportee ren ter verkrijging van een tegenwicht voor den import van andere artikelen en grondstoffen. 4n dit verband moet Neder land door het beste product te brengen reeds nu een plaats veroveren op de bui- tenlandsche markt. Er werd opgemerkt, dat van de nieuwe oogst pootaardappelen momenteel 140.000 ton voornamelijk naar Frankrijk, België, Italië wordt geëxpor teerd. Indien men aardappelen voor consump tie gaat onttrekken, wordt de voorziening voor de consumenten in gevaar gebracht. Een rantsoenverlaging tengevolge- hier van brengt met zich mede, dat een gedeel te van de pootaardappelen voor consump tie wordt gebruikt, wat moeilijkheden ver oorzaakt voor den export en bij de poter voorziening in het binnenland. De'pluimveehouder moet eieren inleve ren, in verband met een eventueelen ex port, waardoor spoedig weer een toonen- de exploitatie -van de plunmveebedrijven mogelijk zal zijn. Ir. Franke eindigde zijn causerie met de landbouwers en veehouders er nog maals op te wijzen, om zich aan de be staande voorschriften en maatregelen te houden. Dit helpt de overheid in haar streven naar den wederopbouw van een gezonden boerenstand, die in staat is op de buitenlandsche markt een afzetgebied te veroveren. H. M. de Koningin is Woensdag 'niet per vliegtuig zooals te voren was gemeld, maar per auto uit Den Haag te Gronin gen gearriveerd., Aan de grens der ge meente werd zij verwelkomd door den Commissaris der Koningin, den heer E. H. Ebels en door den burgemeester, den heer Mr. P. W. J. H. Cort van der Lin den. De Vorstin reed door de met vlaggen getooide stad naar het centrum, waar zij de dóór den oorlog aangerichte verwoes tingen in oogenschouw nam. Voor de Synagoge in de Folkingestraat werden bloemen aangeboden, terwijl H. M. zich eenige- oogenblikken onder hield rpet enkele leden van den kerkeraad der Nederlandsch Israëlietische gemeente. BINNENLAND. Bent U voor Lijfstraffen? In het kader van een opinie-peiling om trent de behandeling van N.S.B.-ers en collaborateurs, welke door de Nederland sche Stichting voor Statistiek is ingesteld, werd aan een representatief deel van het Nederlandsche volk ook gevraagd: „Mo gen misdragingén in de kampen der ver oordeelden gestraft worden met lijfstraf fen?" Dit onderzaek wees uit, dat de groote meerderheid (72%) van ons volk tegen stander is van de toepassing van lijfstraf fen, ook in het hier bedoelde geval. Te genover deze groep staat een minderheid van 25% der bevolking, die er onder deze omstandigheden voorstander van is, ter wijl 3% der bevolking zich van .het uit spreken van een oordeel onthoudt. De Radio geeft Engelsche les James Brotherhood gaat den luisteraars weer Engelsch leeren. Op Dinsdag 4 De cember a.s., des avonds 18.30 uur over Hilversum I, geeft hij zijn eerste les voor beginners. De volgende lessen zullen steeds op denzelfden tijd, Dinsdags, wor den uitgezonden. De lessen voor gevor derden komen op Zaterdag aan de beurt. Zaterdag 8 December, om 15.30 uur, opent „Herrijzend Nederland" voor hen de cursus Engelsch. TOEN WAS U BLIJ, TOEN U IETS KREES. NOV. 1945 NU KUNT U ZELFS KEUS MAKEN. De Wederopbonw van den Handel Een van de meest effectieve maatre gelen ter saneering van de monetaire en financiëele positie van ons land bestaat ongetwijfeld uit den wederopbouw van onzen internationalen handel. Zeer sum- mier gezegd, liggen de verhoudingen im mers zoo, dat de beste middelen tegen zwartenhandel en tevens ter vermijding «van inflatie gevonden kunnen worden in 'n spoedige en voldoende voorziening met goederen. De hiervoor noodige importen zullen wij met onzen export moeten beta len. Het tot leven komen van onze indu strie is niet alleen in dit opzicht zoo, be langrijk: wij zullen voor een deel onze importen kunnen beperken, indien de Ne derlandsche industrie weer op volle toe ren draait. In dit verband zijn de opmerkingen van een man als Dr. A. F. Philips, leading man van een wereldconcern als Philips Gloeilampen; bij zijn terugkeer na een vijfjarigen afwezigheid, belangwekkend genoeg om er een oogenblik bij stil te staan. Dr. Philips zag de toekomst op timistisch in en was van oordeel, dat het bedrijf, mits voorzien van de noodige ko len en energie volledig in bedrijf gesteld zou kunnen worden. De Regeering draagt overigens het hare er toe bij, de fabrie ken te Eindhoven zoo spoedig mogelijk «n te schakelen in de productie. Een Re- gegringscrediet werd bereids verleend de leiding van de Philips' fabrieken is al genoodzaakt, Belgische arbeiders aan te nemen om de vraag naar werkkrachten tegemoet te komen. Er zijn thans 14.000 man personeel te werk gesteld, terwijl dil aantal opgevoerd zal worden tot 20.000 en tot slot worden de in het buitenland zoo goed bekend staande producten reeds weer uitgevoerd. Op deze wijze, door export zelfs naar landen als Perzië en laatstelijk Ierland, om een paar voor beelden te noemen, hervatten de Eindho- vensche fabrieken haar taak als deviezen- bron en dragen daarmede het hare bij tot de mogelijkheid, door importen onzen goederenhonger te stillen.- (uit- Finan- cieele inlichtingen van de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V.) Jan Musch 70 jaar. Op 22 December zal de bekeade acteur Jan Musch zijn 70«ten verjaardag vieren. In de overtuiging, dat duizenden land- genooten gaarne in dé gelegenheid zouden worden gesteld, den jubilaris dien dag een bewijs van hun waardeering te geven, heeft zich te Laren (N H.) waar Jan Musch woont een comité gevormd met het doel geld in te zamelen Dit comité bestaat uit de heeren Jhr. H. L' M. van Nispen tot Sevc- naer, Burg. van Laren, voorzitter, Mr. F. W. C. H. Oldewelt, adv. en proc., A. Roland Holst, literator, Bram Mendes musicus, Han Wezelaar, beeldhouwer en Adriaan Lubbers, kunstschilder, als secretaris-penningmeester. In de middaguren ontving de Koningin verschillende personen, zoowel uit de stad als uit de provincie, die haar inlichtingen gaven omtrent den toestand op verschil lend gebied voor en na de bezetting. Ook Donderdag zette H. M. de bespre kingen voort, waarna zij 's middags, na een rijtoer door de stad, weer naar Den Haag terugkeerde. Gedeeltelijke buitenwerking- stelling overbruggingsuitkeering De Minister van Sociale Zaken heeft besloten, de regeling der overbruggingsuit keering voor timmerlieden, metselaars, straat - makers en loodgieters onmiddellijk voor het geheele land buiten werking te stellen. BUITENLAND. St. Nicolaas' verjaardag in den Aether „Herrijzend Nederland" heeft voor Woensdag 5 December een uitgebreid St. Nicolaas-programma samengesteld, yvaar men op Hilversum 1 naar zal kunnen luis teren. Tusschen 15.15 uur en 23.00 uur is St. Nicolaas druk met de radio. De kleintjes, de rijpere jeugd, de ouderen, allen komen aan de beurt. Zoo is er om 15.15 uur de uitzending van een hoorspel voor de kleinen, getiteld „St. Nicolaas krijgt hulp". Om 16.30 uur is het groote moment daar, dat de goede Bisschop persoonlijk in de studio verschijnt en de Hilversum- sche jeugd om zich heen verzamelt. vOm 19.15 uur is er nog eens een jeugduitzen ding onder het motto „Wij vroegen het aan den echten Sint". Tusschen 2Q.25 en 23.00 uur, maar zoó, dat de viering in het gezin als/het ware in het radioprogramma mpe is" verdiscon teerd, passeeren korte/fadiospelen, aan St. Nicolaas gewijd^de revue. O.a. gaat een hoorspel van S. de Vries Jr.: Sinterklaas in moeilijkheden", om 21.00 uur. De stemmen-„goochelaar" Koos Koen, gaat „op zoek naar Sinterklaas", om 21.40 uur. Een cabaret-programma, verzorgd door Benny Vreden, begint om 22.00 uur. De post met Kerstmis. De P.T. T. maakt bekend dat op de beide kerstdagen de dienst als op Zondag zal worden uitgévoerd. Het eerste teeken van een belangrijk meeningsverschil in de voorbereidende commissie der Vereenigde Naties kwam hedenochtend aan het licht in het Tech nische comité voor het Trusteeship. Gromyko, de afgevaardigde van de Sov jetunie, zette het bezwaar van zijn land uiteen tegen het voorsel vervat in het ran- port van het uitvoerend comité voor oprichting van een orgaan der Vereeni - de Naties ter behandeling der kwestie van het Trusteeship.-Gromyko vermeldde de volgende punten: 1.* De Sowjetregeering kan het voorstel voor eenig tijdelijk orgaan voor Trus- schip niet aanvaarden, en wel omdat voor de oprichting daarvan geen voorziening is getroffen in het Hand vest der Vereenigde Volken. Zulk een lichaam zou derhalve onconstitutio neel zijn. 2. De Sowjetunie erkent, dat de alge- meene vergadering, wanneer zij bij eenkomt, hulporgaan voor de hoofd lichamen van de Vereenigde Naties kan oprichten, maar is van meeing, dat het voorgestelde Trusteeshipco- mité in geen enkel opzicht een hulp orgaan is, doch een vervanging voo- het Hoofdorgaan, den Trusteeship- raad. 3. Een tijdelijk Trusteeship-comité, zou niets te doen hebben, ddar er nog geen gebieden onder het Trusteeship van de Vereenigde Naties zijn ge plaatst. De door Gromyka geuite bezwaren had men algemeen verwacht. Voorbereidende Commissie der Vereênigde Naties Voorstel der Nederlandsche Delegatie In de zitting van de Voorbereidende Commissie der Vereenigde Naties, heen de Nederlandsche Delegatie een voorstel ingediend voor de oprichting van ee:i Permanent Comité voor Vrede en Veilig heid uit de al^emeene vergadering va.i de Organisatie der Vereenigde Naties. De „Bismarck" was het grootste slagschip der Wereld Door middel van documenten, betrek king hebbend op de Duitsche marine, welke ter sprake kwamen in de ziting van Dinsdag te Neurenberg, is het my- tieke waas, waarin het Duitsche slagschip „Bismarck" was gehuld, weggevaagd De Duitschers beweerden indertijd, dat het slagschip 35.000 ton mat. Nu is voor het eerst gebleken, dat de „Bismarck" 56.000 ton mat en daardoor het grootste oorlogsschip ter wereld was. Soerabaja bezet door Geallieerden Het Geallieerde Hoofdkwartier te Ba tavia deelt mede dat Soerabaja, de derde stad van Java, nu volledig door de ge allieerde troepen bezet is. Vanuit de lucht heeft men gisteren een evacuatie op groo te schaal van Indonesiërs uit de stad waargenomen. De Indonesische artillerie heeft het gisteren zwaar e verduren gehad. Reeds Geallieerd Bestuur in Soerabaja In Soerabaja is reeds een Plaatselijk Geallieerd Bestuur gevestigd. T^n Zuiden van de stad hebben de militaire operaties nog steeds voortgang. De Indonesiërs trekken zich terug en nemen vrachtauto's met burgers met zich mede. Het gebied om Darmo is onder water gezet. WEEKRANTS0EN VOOR M VOLWASSEN PERS. MELK MAR6AR. BOTER VET 8000, r 500gr. 2S0, r 200y. AUTEURSRECHTE» M«u»petao«E»v

Groot Gouda | 1945 | | pagina 5