BiotcoftCH OP DE BRUG. Binnenland I/oh de week. SPORTNIEUWS DIST RICTS-NIEU W S Wat de brengen Ontdaan van liefde en van haat ontbloot, Verlept en kletirloos als een regen van gistend vuil,, Midden in dat kamp las hij op een avond in kleinen kring een aantal van zijn gedichten. Door het lied voelde men zich soms weer sterk. Hier volgen twee korte gedichten, waarvan de één het kamp voor zich ziet •als een geheimzinnig aangroeiende macht van'luizen en leed, terwij het andere spreekt van de geur, die het lied te midden daarvan wist te verspreiden en de inwendige kracht die het opriep. EEN LIED KAMP Voor Ernest Dit lied ging mij voorbij t voor Theun de Vriesals rozen en violen: nu zal zich rondom mij - De luizen en het leed: - zijn vreugde samenscholen, zij treden aan en worden wet s in wat hier leven heet 't Lied, met zijn muiterij, Wie hen den snellen groei belet behoedt ons onverholen is dood vóór hij het weet! tegen \de dwinglandij van stok en duitsche zolen! Leo Boekraad: Valse triste De Spellingkwestie Gisterenmiddag hêeft de heer Buisseret, Belgisch Minister van Openbaar Onder wijs, te Brussel de gemeenschappelijke Belgisch-Ned. spellingscommissie geïn stalleerd. De, Minister heeft in het bij-, zonder de Nederlarjdsche leden begroet er. den wensch uitgedrukt, dat de com missie spoedig tot algemeen Nederland- sche oplossing zal kohieq in deze uiterst kiesche aangelegenheid. De Nederland- sche afvaardiging staat onder leiding van Dr. G. Bólkestein, oud-Minister van Kun sten en Wetenschappen! HOCKEY Het wedstrijdprogramma voor Zondag vermeldt de vo gende wedstrijden Heeren Leonidas III - G. M. H. C I. te Rotterdam, aanvang 12.30 uur. Dames: M. R. H. C. V. - G. M. H. C. I. te Rotterdam, aanvang 1 uur. De trein met deelnemers en supporteurs vertrekt om 11.29 van Gouda. Kievit-Stroopers De plassenpolitie te Reeuwijk is er thans in geslaagd een drietal personen de gebr. V. en S. v. d'. S allen wonende te sluipwijk, op heeterdaad te betrappen bij het vangen van. kieviten door middel van slag- pf treknetten op de eiland jes in den plas Nieuwebroek. Eenige levende kieviten en lokkieviten, benevens een tweetal slag- of treknetten werden in beslag genomen en de over treders bekeurd. De kievit is een bij de Vogelwet be schermde vogel als nuttig voor den land bouw enz. Maar door Sluipwijkers wordt al sedert jaren getracht om kieviten te vangen voor de consumptie. Naar men beweert is het een fijne smakelijke vo gelbout. Er zijn in Nederland maar een paar plaatsen bekend waar de kievit wordt ge vangen voor consumptiebout, n.l. op de eilandjes in de Reeuwijksche en Sluipwijk- sche plassen en de Nieuwkoopsche plas sen, zoodat alleen berechting van deze delicten voorkomen bij de Kantongerech ten te Gouda en te Alphen a. d. Rijn. Soms worden en werden reeds aan over treders hooge geldboeten opgelegd. PREDIKBEURTEN ZONDAG 2 DEC. Ned. Herv. Kerk Reeuwijk-Dorp Voorra. §.30 uur Cand. E. J. C. Verbeek ait lent. Namiddag 2.30 uur Ds. L. Vroegindeweij uit Waddinxveen. Nei. Herv. Kerk Sluipwijk \oorm. 10 en nam. 4 uur Ds. E. S. de Lint. Ie Advent. •tref. KERK a. d. Brug Vooral. 10 en nam. 5 uur Ds. P. Warmen- koven. Deblokkeering van Geldkaarten Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat .voortaan voor levensonderhoud, huwelijk,- geboorte of overlijden van de- blokkerring van tegoed op de geldkaart kan worden verkregen, mits de aanvrager over geen enkele andere beblokkeerings- mogelijkheid beschikt. De terugbetaling door de inlever- kantoren geschiedt volgens de regelen der algemeene vergunningen nrs. 5b en 30 van de Nederlandsche Bank, niet dién verstande evenwel dat bij voldoen aan de gestelde voorwaarden het geheele nog op de geldkaart beschikbare hjedrag in eenmaal mag worden uitberaald. De geldkaart wordt in dat geval ingetrokken. Bij de toepassing der algemeene ver gunning nr. 5b (levensonderhoud moet aan de volgende voorwaarden worden voldaan a. dat de houder van de geldkaart geen vrij, giraal of geblokkeerd tegoed heeft; b. dat de houder van de geldkaart de verklaring aflegt die volgens de alge meene vergunning no 5b is% vereischt. Voor de toepassing van de algemeene vergunning no. 30 (huwelijk, geboorte of overlijden) is vereischt: a. dat de houder van de geldkaart geen giraal of geblokkeerd tegoed heeft; b, dat het huwelijk, de geboorte of het overlijden wordt aangetoond, zooals in deze algemeene vergunning is be paald. Een regeling, waarbij het tegoed van de geldkaart onder bepaalde voorwaar- waarden zou kunnen worden gebruikt voor aanvulling van de linnenkast e.d., is in overweging. Min. Vos over zijn bezoek aan Londen Minister Vos heeft te Londen verklaard, dat zijn bezoek aan Londen een tweeledig doel heeft, n.l. een begin te maken met de geleidelijke liquidatie van het regee- ringsinkoopbureau en een gedachten wis seling over den, handel en over financieele vraagstukken met Br. Ministers. De behoeften aan aankoopen door of- ficieele instanties zal minder dringend wor'den naar mate de omstandigheden gunstiger worden voor een hervatting van den particulieren handel. DE ZAAK VAN GENECHTEN. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de behandeling van de zaak tégen Mr. van Genechten, die door het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag ter dood ver oordeeld is, bepaald op Maandag 24 De cember des ochtends te tien uur. LEVENSMIDDELENCONVOOI De pogingen van Sjarir om de vijande lijkheden op Java te matigen, hebben tot nog toe zeer weinig effect gehad in het gebied van Batavia. Een groot levens- mi ddelenconvooi, dat uit Batavia ver trokken is naar de 50.000 geinterneerden in Bandoeng, werd buiten Batavia be schoten. Zes leden van de Stakka Escorte werden' gedood. Min. Van Schaik over de Kolenvoorziening In zijn radiorede „Op de Brug" heeft de Min. van Verkeer en Energie, Th. F. J. M. van Schaik sprekende over de ko lenvoorziening er gisterenavond opgewe- zen, dat eén bereiken van een dagpro ductie van 26.000 ton in de Limburgsche mijnen een mijlpaal in onze kolen pro ductie beteekent. Immers dit cijfer werd na de bevrijding als basis voor onze gemiddelde dagpro ductie aangenomen. Dat dit cijfer is be reikt, stemt tot vreugde, maar van het passeeren van een eindstreep is zeker nog lang geen sprake. Wij verwachten nog veel meer van onze mijnwerkers, aldbs de Minister, die vervolgens wees op de moeilijkheden van materieelen en geeste lijken aard, welke de productie remmen De mijnwerkers kunnen th'ans vele ar tikelen koopen, die voor anderen" niet, te krijgen zijn. Maar binnenkort worden de ze artikelen ook voor alle andere Neder landers weer verkrijgbaar. Wat de "zuive ring van het mijnbedrijf betreft, deelde de Minister mede, dat kort geleden de commissie voor de top-zuivering tot stanc is gekomen. Spreker verklaarde zich tegenstander van het tewerkstellen van krijgsgevange nen of andere vreemdelingen in de mij nen. Over de brandstoffen voor huishou delijke doeleinden zeide de Minister o.m. het volgende: zooals bekend is het altijd de bedoeling geweest dezen wnter 7 een heden ervoor aan te wijzen. Langen tijd is het twijfelachtig geweest of dit voor nemen wel zou kunnen worden uitge voerd. Toch kan nu wel, zonder al te groot risico gezegd worden, dat 7 een heden zeker, een achtste eenheid hoogst waarschijnlijk, ter beschikking gesteld kunnen worden. Er zijn nu reedfcS/t bon nen aangewezen. De bedoeling ïs dat voor het einde van dit jaar nog 2 bonnen zullen worden aangewezen, waarmee men dan tot eind Februari moet toekomen. Voor Maart en April zullen dan nog 2 bonnen worden aangewezen. Ik weet dat deze hoeveelheden slechts het 1k bedra gen van wat normaal werd gebruikt, al dus besloot hij en dat men zter zuinig zal moeten stoken om er eenige mate mee tpe te komen. Maar als men weet dat voor een enkele bon bijna een volle weekproductie van de mijnen noodig is, zal men begrijpen, dat wij niet meer kun nen toewijzen, zonder de kolenpositie van onze electrische centrales, gasfabrieken en vooral de industrieele bedrijven in ge vaar te brengen. I. „NO, Nó, NANETTE" Zwak is het verhaal van den oom met de vele vriendinnen, die door zijn lieftal lige nichtje uit de mboeilijkheden gehol pen moet worden. Ondanks de bekendheid van dep titel van deze film, die in den Schouwburg Bioscoop draait, welke titel hooge ver wachtingen opwekt, komt het geheel niet boven de middelmaat uit. Het geheel doet wat gewrongen aan en buitengewoon goed spel is er al evenpiin. Anna Neagle tracht met veel vlugheid en een enkel be kend liedje er iets van te maken. Maar haar taak is weinig dankbaar. In het uitgebreide voorprogramma is haast het Hollandsche Nieuws een zeer interessante opname te zien van het af schieten van de V2. Een aardige teeken- flim van Donald Duck en een film over het arbeidsvaardig maken van invalide, mijnwerkers'completeeren het programma. LUNAPARK De titel van de film in de Réunie- Bioscoop zegt het al, dat wij hier te doen kan genieten van de diverse attracties, maar nog meer van den bedrijfsleider. De eigenares v.an de vermakelijkheden geeft aan Eddy Cantor, die door het lezen van een brochure zijn verlegenheid en angst is kwijt geraakt, de betrekking van bedrijfsleider. Deze baan heeft hij te danken aan het feit, dat hij haar zoon door een eindexamen heeft heeagesleept, al is het dan op een wijze, die niet direct gebruikelijk, maar zeer origineel is. In het begin is alles voor hem nogal vreemd, maar door zijn pasverworven kennis weet hij op een komische matjjer zich uit alle situaties te redden. Vooral wanneer hij óp de kermis terecht komt, kan men om de idiootste verwikkelingen lachen. Vanzelfsprekend is het, dat hij bijgestaan wordt door een lieftallige se cretaresse, die hem met alles helpt, ook natuurlijk in het „Happy Ending". MEISJES ACHTER TRALIES Om een kunstwerk te scheppen, moet men kunstenaar zijn en naar analogie hiervan is men soms geneigd om te zeg gen: om een goede film te maken, moet men Franschman zijn. Zonder aan de filmqualiteiten van andere volken tekort te doen, staat het vast, dat het meeren- deel van de Fransche films, welke in ons land in omloop worden gebracht, de toe schouwers volledig pakt. Zoo is het ook met de film: „Meisjes achter tralies Ja, ik kom daar zoo in eens maar in de kraut binnenvallen. Van mijn vak ben ik heelemaal geen schrijver en ik weet niet hoe dat bij de krant de gewoonte is. Maar een rnensch' denkt wel 's wat en hij zegt wel 's wat, en als ie. dat zou neerschrij ven," dacht ik zoo, wordt het een artikel en kan het in de krant. Nu dacht ik dat het maar het beste was dat ik, (ik zal dan maar zeggen als schrijver) net zoo deed als in het gewone leven en me eerst eens voorstelde. Ik ben Bram Brantze, brandstoffenhandelaar. Dat wil zeggen ik doe er niet zooveel meer aan, maar ik heb nog kapitaal in de zaak en mijn zoon Olivier drijft ,mr-den handel. Al zeg ik hetzelf, in den brJhdstwaf handel doe je heel was levensegvarini Ik weet bijv. precies hoe de mensch|rv/fn de afgeloopen jaren op allerlei mameren ban brandstof probeerden te komen. Odj, en je hielp ze wel een handje, mèar je vond ook wel: nou dat had ik niet ge dacht, dat die dat hou met zoo'n achter om zou probeeren. Maar daar schrijf ik niet over in de krant. Ik zeg altijd tegen Olivier: „er komt weer 'n andere tijd; je clientèle moet je netjes behandelen". Als brandstoffenhandelaar heb ik ook mijn ambtsgeheimen. Ik ga ook piet schrijven over „Individu en gemeenschap" en „De plaats van de illegaliteit in de Tweede Kamer". Dat is allemaal "heel mooi, maar ik wou bij de werkelijkheid blijven. Het gaat dus over Gouda en de buurt er omheen; en alleen wat ik daarvan meemaak. Het is goed om dat eens neer te schrij ven, want soms kan ik er met me zelf geen wijs meer uit worden. En als je d'r over denkt kan een ander er misschien ook wat aan hebben. Zoo kom ik er toe om in de krant te schrijven. Mijn vrouw zegt: „Bram wat ga je nou beginnen? Het is veel te gevaarlijk. Het kan ze niks schelen wat jij denkt en als het ze wel kan schelen, weten ze meteen ook al hoe ze het willen en djwrVeten ze het immers toch altijd af blqer. Hoe lees je zélf de krant nou?" Ik zeg: „Ik dacht 's wat Ite schrijven zoo over het dansen tegenwoordig en..." Voor ik meer kon zeggen, legdë ze de sok van me die ze aan 't stoppen was stond op, en kwam naar me toe: „Wil je dan direct heelemaal ruzie heb ben met iedereen? Als je d'r vóór schrijft heb je zoo de Christelijke Voetbalbond en verleden Zondag tegen, en als je d'r té- de burgemeester en de dominee van eer gen schrijft, krijg je te doen met al die menschen die dure dansles nemen en het geld in het water hebben gegooid als jij meehelpt dat ze toch haast niet kunnen gaan dansen!" Ze ging weer zitten en zette de bril weer op, maar was te veel «verstuur om rustig de draad door mijn kapotte sok ken te bljjven halen. „Ik zal er nog eens over denken"; zeg ik „misschien schrijf ik dan eerst een6 over een makkelijker onderwerp bijv. „De zuiveNng te Gouda". Mijn vrouw liet de sok uit kaar hand vallen en keek me over haar kril diep- verwijtend aan. hebben met een film, die ons in een ker-'êwaarin het probleem van- men wordt niet missfeer brengt, waar men niet alleen als misdadiger geboren, doch familie en milieu zijn hier voor een groot deel ver antwoordelijk voor, het thema is. Het gaat in deze film om den strijd tusschen een oude directrice van een meisjestucht school, die het principe van verbeteren door ijzeren 'ucht huldigt en een jongere directrice, die door liefde, mildheid vreug de, de meisjes tot betere gedachten wil brengen. Het temperamentvolle spel, den Franschen zoo eigen, geeft aan deze rolprent een speciale bekoring. Corine Luchaire geeft een prachtige uitbeelding van het weerbarstige tuchtschoolmeisje, terwijl de bekende filmster Annie Du- caux met haar tegenspeler Duchesne borg «taan voor een goecj, spel. Doch zij zijn "niet de eenigen, die dJeze film tot een film van goede kwaliteiten maakt. De talrijke spelers vervullen op verdienste lijke wijze hun rol. Ongetwijfeld zullen de vele toeschouwers, die deze film gaan zien, geboeid zijn door haar inhoud. Rest ons nog te vermelden, dat deze film in Thalia Theater is te zien. Zoo teekent Leo Boekraad de gevangenen die in den' loop van weken en maanden in het concentratiekamp van Amersfoort door de tyrannie en ^ellende vaak tot in de diepte van hun geest waren verminkt. Verzet tegen het kamp leidde spoedig tot den dood.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2