flet herstel ran den landbouw DISTRICTS-NIEU W S BINNENLAND Tusschen 600 en 800 mlliioen flld. schade aan den landbouw Waterpol». De indeeling van de wintercompetitie Heeren van de N.Z.R.B. is als volgt: Afd. A A. Z. I D. K. R. 1 H. P. C. I Meeuwen I Merwede I S. V. H. 1 Z. I. A. N. I Afd. B D. W. R. I G. Z. C. I H. Z. P. C Nereus 1 R. Z. C. I U. Z. S. Z. I Y. I In elke afdeeling zal een halve competitie worden gespeeld dus ieder zevental speelt 6 wedstrijden. Men ziet dat G. Z. C. in een zeer sterke afdeeling ingedeeld is, met eerste klassers die tot de sterkste van het land gerekend moeten worden. Wij zijn dan ook benieuwd naar de resultaten van deze ongetwij eld interes sante competitie DE WATERPOLO-COMPETITIE Hedenavond worden'in het Spaar - dersbad de volgende wedstrijden gespeeld in de winter-competitie waterpolo van de kring Gouda van de k.N.Z. en R-B. B.Z.C.—A.'Z.C.-Comb. B.Z.C.—AZ.C. Dames B.Z. en P.C. I—G.Z.C. II. REE U WIJK BURGEMEESTER LUCASSE TERUG Burgemeester L. J. Lucasse, die sedert de bevrijding in zijn functies van Bur gemeester en Secretaris der gemeente Reeuwijk was gestaakt, is thans weer door den Commissaris der Koningin in deze functies hersteld. Op het vernemen van dit nieuws, werd van huis tot huis aan de Reeuwtikbrug de vlag uitgestoken, een bewijs, OctfrRf ingezetenen de terugkeer van hun vroe- geren Burgemeester zeer op prijs stellen. TIJDELIJKE BENOEMING Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school A te Reeuwijk-dorp is thans benqemd mej. Verkaik u>it uouda. Slachtingen Over de laatste week werden ter secre tarieels huisslachtingen aangegeven: 10 varkens, en 3 schapen. Bij den keurings dienst van vee en vleesch werden de na volgende gestorven dieren ter vernieti ging .aangegeven: door T. Reijneveld een pink, M. Streng een big, N. M. Boere een big en een schaap, P. van Buren een kalf, C. Mourits een big. Raadsvergadering De Burgemeester heeft tegen Donder dag 6 December des avonds 7 uur een openbare raadsvergadering uitgeschreven. De te behandelen punten zullen zijn: In stallatie raadsleden; Benoeming van Wethouders; benoeming van Raadscom missies; voorkomende zaken en rond vraag. Afscheid Volksherstel Woensdag 12 December a;S. zal de af-j deeling Reeuwijk van Volksherstel af scheid nemen ter liquidatie van haar be moeiingen met de geadopteerde gemeente Amimerzoden. Een en ander zal plaats hebben te Am- merzoden. Ammerzoden is nu van alles voorzien: huisraad, kleeding, keukenge rei, koeien en kalveren, landbouwgereed schappen- en werktuigen, landbouwma chines tot zelfs katten, kortom alles waar om gevraagd is. Woningen zijn zoodanig hersteld, dat de mensch'en niet meer weg hoeven. Er zijn 80 noodwoningen gebouwd voor de genen die totaal dakloos waren. De gemeente Reeuwijk telt 5000 inwo ners. Globaal berekend is per persoon gerekend ruim 7,— ten koste gelegd in de noodvoorzieningen van Ammerzoden. de ouders der kinderen weer gelegenheid gehad om de goede Sint, die infniddels ook vijf jaar ouder is geworden; weer te doen verschijnen. Spreker bracht dank aan de heeren N. Hoogenelst en W. Mas- top, welke uit het St. Nicolaascomité zijn getreden, voor het vele werk, dat zij in het comité hebben gedaan. Voorts werd dank gebracht aan allen, die op eenigerlei wijze hebben medege werkt tot het welslagen van dit feest. Het viel ons op, dat in de leiding van feesviering eenige verbetering was aan gebracht! De kinderen zongen thans met begeleiding van muziek op de piano, wat op uitstekende wijze werkte. Het spreek vanzelf, dat de kinderen werden getracteerd op koekjes en choco lademelk. Een en ander is weer een waar feest geweest voor de kinderen, welke ook nog een cadeautje van de Sint mee kregen naar huis. JUBILEUM-UITVOERING Ter gelegenheid van het 12V2-iar'ë bestaan van de Zangvereeniging Z.V.O. van de Reeuwijkschebrug, gaf deze ver- eeniging een jubileum-uitvoering onder leiding van haar directeur, den heer J. P Oskam. Na een toepasselijk openingswoord door den voorzitter, den heer J. van Wensveen, werden allereerst een aantal zangnummers ten gehoore gebracht, welke zeer goed werden uitgevoerd. Na de pauze werd een tooneelstuk op evoerd getiteld: „In de mist" van J. H. anley, vertaald door H. W. van Rijswijk Zooals we dit van Z.V.O. gewend zijn, werd ook ditmaal goed spel te zien ge geven. De tooneelvereeniging V.l.O.S. bood de jubileerende vereeniging bloemen aan. De zaal was goed bezet. Na afloop van het sp.el volgde een gezellig bal. Z.V.O. kan weer met genoegen terugzien op ha-ar uitvoering. SIGARETTEN GEKOCHT BUITEN DE BON De heer Van 't H. alhier, die te Gouda 400 sigaretten kocht voor eigen gebruik, werd door de politie ingesloten en na opgemaakt procesverbaal op vrije voeten gesteld. Verloren voorwerpen Gevonden is een portemonnaie met inhoud. Terug te bekomen bij W. van Dam. Raadhuisweg E 87. Als verloren werd aangegeven: een hengselmandje door L. C. Boon F 6; een wandelstok zonder knop door Lievegoed F 16b. LOOP DER BEVOLKING Vertrokken: L. H. A. van Ierlaftd uit E 121 naar Rotterdam; L. J. Demmeme uit E 34 naar Oegstgeest; J. M. Overdam uit D 127 naar Arnhem; L. Koorevaar uit E 27 naar Resteren; A. Vergeer uit K 55 naar Haastrecht; Sj. van Hees uit E 142 naar Leiden; W. J. Matthijse uit H 181 naar Arnhem; J. J. de Wit uit C 49 naar Woubrugge; W. J. van den Hoek uit K 11 naar Hoenkoop. Ingekomen: L. D. Schipper in E 66 uit Rotterdam; F. Middelkoop in D 133 uit Zwammerdam; J. C. Verlaan in D 101 uit Hazerswoude. Burgerlijke Stand Oveléden: Johannes Middelweerd oud 80 j.jwedn. van Cath. Weerdenburg. Geboren: Leonardus Quirinus Maria, z. van A. W. van den Berg en J. Berg. St. Nicolaas op school Zondag bracht St. Nicolaas en zwarten Piet, op uitnoodiging van het St. Nico laas comité, een bezoek aan de R.K. schoolkinderen in hft gymnastieklokaa te Reeuwijk-dorp. Een groot aantal kinderen was in het gymnastieklokaal verzameld, toen de Sint met een uitbundig gejuich en met het zingen van toepasselijke liederen, op zijn hoogen zetel plaats nam. De voorzitter van het comité, de heer S. J. van Tol, heette St. Nicolaas en zwarten Piet hartelijk .welkom en zeide, dat de goede Sint in vijf jaar niet is gefeest, omdat de bezetters het gymnastieklokaal in gebruik hadden genomen. Maar nu Ne derland weer vrij is jen de lokalen weer ter beschikking staaft, heeft het comité, dank zij de spontane medewerking van Het herstel van landbouwgronden maakt in de huidige periode een der be langrijkste taken van de overheid uit. Op 30 Augustus 1945 is daarom opgericht de Rijksdienst voor Landbouwherstel. Sinds Februari 1944 werd echter reeds aan het landbouwherstel begonnen, dus op het tijdstip, dat de inundaties duidelijk werden. In een persconferentie ten Departe- mente van Landbouw en Visscherij heb ben Ir. J. Sevenster en Ir. J. W. Hudig, Directeuren van de Rijksdienst een en an der medegedeeld omtrent hetgeen reeds is in hetgeen nog gebeuren moet. In het algemeen zal het grasland reeds in 't voorjaar ingezaaid kunnen worden, een gedeelte is dan nog niet voldoende ontzilt. Extra kunstmest zal worden be schikbaar gesteld voor de bedrijven, die door groote verliezen van vee over te weinig stalmest beschikken. Verder voor geinundéerd grasland op de slechtere gronden en ten slotte voor de onkruid bestrijding op de mijnenvelden enz. De overheid heeft van de ongeveer 75.000 stuks rundvee, welke verloren zijn ge gaan, tot dusver méér dan 15.000 stuks door anderen vervangen. Een klein deel is dppr, de boeren zelf weer aangeschaft, Het is de bedoeling voor den volgeridert zomer tot 75% van het verlies te vervan gen, het overige zal door, de veehouders zelf worden gefokt of aangekocht. Voor zoover de verloren gegane paarden niet door tractoren zijn vervangen, zal in het volgend voorjaar de aanvulling zoover zjjn gevorderd, dat wegens paardenge- brek geen grond braak behoeft te blijven Aan oorlogsslachtoffers werden tot 'dus verre 950 tractoren en 9000 landbouw werktuigen en machines aan gedupeerden geleverd. De schadevergoedingen zullen moeten worden aangevuld met een uitgebreid stelsel van credietverleening, er zal daar door öp den boerenstanden de getroffen gebieden een zware financieele last ko men te drukken, vooral ook omdat in den landbouw het kapitaal zoo langzaam rouleert. Tot zoover de mededeelingen van den heer Sevenster, die er ten slotte ook op weèsr, dat dé rijksbijdrage bij lange na niet alle schade, aan bedrijven toege bracht, kan dekken. Die schade zal wel drie a vier maal zoo hoog zijn. Daarom zal daarnaast nog een ruim stelsel van credietverleening noodig zijn, waarbij de herstelbank een rol zal kunnen spelen. Op een desbetreffende vraag antwoord de de heer Sevenster, dat de totale schade, aan onzen landbouw toegebracht geëchat wördt op een bedrag tusschen de zes- en acht honderd millioen gulden naar den prijsbasis van 1940. Op een vraag omtrent den kippenstapel antwoordde hij, dat het nog omstreeks 2 jaren zal duren ëèri'dede weder op een ruim peil zal zijn'gekortteti. Ir. nj. W. Budig vertelde eerst een en ander over den bouw van boerderijen. De boerderij- enbouw was tot 10 September 1945 on dergebracht bij het Ministerie van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorziening, na dien datum bij het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw. Er waren toen ongeveer 1.700 noodstallen gebouwd en 1.100 noodwoningen, terwijl ongeveer de dubbele aantallen in aan bouw waren. Dezen zomer waren alle geinundeerde xilders droog behalve de Wieringermeer- polder en Walcheren. Deze zullen echter omstreeks de jaarwisseling, eveneens droog zijn. De afwikkeling van de schaden aan den grond geschiedt zooveel mogelijk door herstel, waarbij waar dit kan de 3oer met zijn eigen arbeiders wordt in geschakeld. Daarnaast geschiedt de uit voering door den Rijksdienst voor Land bouwherstel met inschakeling van aanne mers. De Ned. Heide Mij., de N.V. Grontmy. en anderen. Ruim 25.000 arbeiders zijn thans bezig met het herstel bij deze wijze van uit voering. De vliegvelden vormen nog een strui kelblok, daar de grenzen van de toekom stige, blijvende vliegvelden nog niet vast- gëstéld kün'neH 'Wotderi'. Het herstel van het grasland eischt veel arbeid doordat ten deele tijdens de inundatie hier een wilde plantengroei is ontstaan, die eerst verwijderd dient te worden voordat tot inzaai kan worden overgegaan. Deze vaak dichte viltmassa kan alleen in handkracht verwijderc worden. Op de mijnenvelden en de terreinen, die in de inundatie-gebieden droog zijn gebleven, is veel extra bewerking noodig door den sterken onkruidgroei. De met zout water geinundeerde gron den zullen, voor zoover het kleigronden zijn, ongeveer 6 jaar noodig hebben voor een volledig herstel. Na den eersten win ter is niet zoozeer het zoutgehalte van den grond hier de belemmerende factor, doch het structuurverval, dat optreedt doordat het natrium uit het zout het calcium uit den gond heeft verdrongen. Hierdoor wordt de grond bij tjat weer modderig ep droogt de grond bij 'droogteHoteen"harde korst op. In totaal is ongeveer 300.000— 400.000 ton gips noodig, om den grond weer op peil te brengen. Daarnaast is het noodig den grond zoo min mogelijk te bewerken. Bij de keuze yan de gewassen moet hiermee tevens relrening worden ge houden. De eerste resultaten van den inzaai op zoute gronden, en'wel op het eiland Tho- len, zijn vrij gunstig. De gerst heeft ge middeld op de voor inzaai vrijgegeven geinundeerde gronden 60% opgebracht van de opbrengst op de omliggende gronden, die niet geïnundeerd waren. De verwachting is dat on enkele duizenden hectaren na alle'land in 1946 weer in cultuur zal komen. Verkeerde uitleg aan Logemann's woorden Politiek blijft gericht op vreedzame oplossingen De Regeeringsvoorlichtirtgsdienst deelt het volgende mede: Teneinde misverstanden te voorkomen, welke schijnen te zijn gerezen, ten ge volge van de radiouitzending, betreffende Nederlandsch-Indië door den heer Chester Wilmot voor de B.B.C. op 28 November gehouden, stelt de Nederlandsche Regee ring er prijs op ciuidelijk te maken, dat er geen verklaring over het regeerings- beleid is afgelegd tegenover den heer Chester Wilmot door den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen. Deze uitzen ding, die de persoonlijke weergave was van een gesprek, zes dagen tevoren gehouden, trok zekere onjuiste conclu sies, waarvoor Prof. Logemartn geen verantwoordelijkheid kan aanvaarden. De politiek van de Nederlandsche Re geering blijft zooals zij is uiteengezet in de verklaring van 6 Ivlovembe< en is ge richt op een vreedzame oplossing van het probleem. Tienduizenden fietsen voor de getroffen gebieden Naar wij vernemen, zijn de 50.000 tweedehandsch fietsen, die, in Engeland zijn aangekocht, voor het grootste ge deelte bestemd voor de getroffen gebie den. Zoo zullen er 30.000 ter beschikking komen van het leeggeroofde gebied tus schen Arnhem en Susteren. 49 Amerikaansche Professoren brengen een bezoek aan ons land Dank zij het initiatief en het organisa tietalent van dr. M. R. J. Brinkgreve uit Amersfoort, die bij de verwezenlijking van zijn plannen door den hem door Z.K.H. Prins Bernhard toegewezen assis tent kapitein A. Dikkers, is bijgestaan, arengen deze week bijna 50 hoogleeraren van' verschillende universiteiten uit de Vereenigde Staten een bezoek aan ons ar.d en in het bijzonder aan de Neder- andsche hoogescholen. Uiteraard vormt een uitwisseling van wetenschappelijke ideeën en van tijdens den oorlpg opge dane ervaringen en uitvindingen tusschen deze Amerikaansche hoogleeraren en onze professoren de hoofdschotel van den tocht. De geleerden rijn- gistermiddag in Am sterdam gearriveerd. Tijdens de officieele ontvangst in de Aula van de Amsterdamsche Universiteit, werden zij door den rector magnificus, prof. dr. M. Woerdeman, verwelkomd. Onder de genootligden bevonden zich, behalve een "root aantal hoogleeraren, ook de wnd. Burgemeester van Amster dam, de heer F. de Boer. De Ambassadeur van de Vereenigde Staten te Den Haag, de heer S. K. Horn- beck, die vergezeld was van zijn eent- genoote en zijn attaché, de heer Ph. Hiss, begeleidde de in wapenrok' gestoken Amerikaansche hoogleeraren. Sir Emest Oppenheimer bezoekt Diamantfabriek Gisterochtend bezocht Sir Ernest Op penheimer de diamantfabriek van de Gebr. Asscher te Amsterdam. Hij was in gezel schap van zijn zoon Sir Henry Oppen heimer en eenige directieleden van de Amsterdamsche Bank. Rondgeleid doo/ de fabrieksdvrectie, bezichtigde Sir Ernest de fabriek en lie zich voorlichten over den wederopbouw en de capaciteit der Amsterdamsche dia mantindustrie. Gistermiddag voor de lunch had Pnn Bernhard een onderhoud met den beken den Amerikaanschen diamantmagnaa Sir Ernest Oppenheimer, in het Victoria- hotel te Amsterdam. In het gezelschap bevonden zich vera de wnd. Burgemeester van Amsterdam, de heer F. de Boer, de heer l. L. Themans, onderdirecteur van de Amsterdamsen Bank, met nog enkele leden der 4ir f»j wier gast hij is, benevens een aan? andere persoonlijkheden uit financieel kringen. Verklaring van Dr. Van Mook Noël Buckly, Reuters speciale co]"res" pondent meldt, dat dr. H. van Mo tegenover de pers heeft verklaard, er eenige geringe aanwijzingen w^,r. voor iets minder gespannen verhouü gen, welke wellicht de vereischte voo - waarden zouden kgnnen scheppen vo een hervatting van de besprekingen m de Indonesiërs, doch hij kon niet zeg^. wanneer de besprekingen vermoede ij hervat zouden worden. .-V."

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2