Het proces te Neurenberg. De speciale schadeformulieren.! Radio-programma DE WEDEROPBOUW YAN NEDERLAND BUITENLAND van hedenavond. HILVERSUM I 310 M. 18.00 Jan Corduwner "Non-stop. 18.30 Engelsche les. 19.00 Nieuwsberchten en reportage. 19.30 Jo Meeuwse, viool en Cor van Bo ven, piano. 20.00 Departementen spreken. Ir. G. G. T. Bakker: „Electriciteit". 20.15 Omroeporkest o.l.v. Ben Silberman, m.m.v. Laurens Bogtman, bas. •21.00 Vragenkwartier door L. de Jong. 21.15 Jan Corduwener, orgel en Nel Brink, zang. 21.45 Alfredo Campoli en zijn orkest. 22.15 Mensch en Maatschappij: Dr. W. Banning: „Mensch en Menigte". 22.30 De componist van de week: Franz Schubert. 23.00 Nieuwsberichten en post scriptum 23.15 Avondwijding: Ds. L. H. Blauwen- draad, Ned. Herv. Pred. te Baarn. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 18.00 Nieuwsberichten, Wij spreken met ......Persoverzicht. 18.30 Jane Bron zingt oude en nieuwe songs. 18.50 Voor je slapen gaat. 19.00 Internationaal cabaret op gram. pi. met conférence. 19.30 Programma voor de Nederlnadsche Strijdkrachten. 20.00 Kamermuziek programma. 20.45 De werkendV" vrouw. Mej. Joop Reijntjes over: „Oorlogsgedichten van en over vrouwen". 21.00 Fransche en Russische melodieën. 21.45 Avondwijding. Kap. J. A. Snoeren van de St. Vitus Par. te Hilversum. 22.00 Nieuwsberichten. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Sluiting en Wilhelmus. Aanvragen voor klompen kunnen worden ingediend Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat mét ingang van 1 December de mogelijkheid geopend wordt, op plaatse lijk door de distributiediensten nader te bepalen dagen, aanvragen voor klompen in te dienen. De uitreiking der bonnen op deze aanvragen zal, voor zoover betrok kenen in verband met den beperkten voor raad reeds direct voor klompen in aan merking komen van 1 Januari a.s. af ge schieden. Er zullen afzonderlijke- bonnen in ge bruik worden genomen voor hooge en )age mans- en vrouwenklompen, hooge en lage halven, hooge en lage drielingen en hooge en lage dopjes. Wanneer niet on middellijk bij de eerste uitreiking een bon is verstrekt, zal deze bij een der volgende uitreikingen worden uitgereikt. Het is der halve ni^t noodig telkens een nieuwe aan vraag in te dienen. Een aanvraag kunnen alleen indienen zij, die bij het verrichten van hun arbeid hoofdzakelijk op het dragen van klompen zijn- aangewezen. Hiertoe behooren o.m. abattoirpersoneel, dekknechten binnen vaart; granietschuurders, houtarbeiders (creosoteerbedrijven), kuipers, landbou wers, landarbeiders, reinigingsdiensten, scheepstimmerlieden, schippers (binnen vaart, vervoer van mest en groente), schippersvrouwen, smeden (geen goud of zilversmeden of gereedschapmakers), steenfabrieken (bourierijders), terrazzo- werkers, tuinbouw en tuiniersbedrijven, veedrijvers, veeteeltbedrijven, voorslagers, voorsmeden, wasscherij, bedienend perso neel van waschmachines, zuivelbedrijven. Dit geldt zoowel voor mannen als voor vrouwen, indien deze laatste daadwerke lijk zoodanige arbeid verrichten. De aard van de verrichte werkzaamheden moet uit het aanvraag-formulier blijken. Aanvragen om klompen, ten behoeve van kinderen moeten vergezeld gaan van een advies van den dienst vati Sociale Zaken der gemeente of van het school hoofd. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders kunnen wanneer de arbeiders arbeid ver richten, zooals bovenomschreven, t.e.m. 10 December a.s. een collectieve aanvrage indienen. Deze aanvraag kan door den bedrijfsleider op een formulier M.D. 333-23 geschieden, onder bijvoeging van een lijst met namen, adres en woonplaats der betrokken arbeiders alsmede een om schrijving van de verrichte werkzaam heden. f Het publiek moet zich met de van den aistributiedierist ontvangen klompenbon nen wenden tot een detaillist, die den bon in ontvangst zal nemen tegen afgifte van een ontvangstbewijs, vermeldende naam en adres van detaillist en klant, maat en soort der klompep, datum van afgifte, zoodra de handelaar klompen heeft ont vangen, kan hij tot aflevering daarvan overgaan. Betreffende de bevoorrading van den handel wordt verwezen-naar de officieele publicatie terzake. MEN VERWACHT IN DECEMBER: In aansluiting op het bericht van de vorige week nog het volgende. De termijn voor aangif'e bij de Schade Enquête Commissies van schade, ontstaan door Duitsche vorde ringen, is verlengd tot 1 januari 1946. Dit feit, gevoegd bij de overweging, dat de door de-Schade Enquête Commissies uitgegeven schadeformulieren volkomen ongeschikt zijn tót het vermelden van gegevens betreffende motorvoertuigen, is voor de A.N-W.B., de K.N.A C„ de K.N.M.V., de E.V.O. en de Vakgroep Goederenvervoer langs den Weg, aanleiding geweest, in gezamenlijke overleg een apart formulier hiervoor te ontwerpen. Het plan en het ontwerp werden goed- gekeurd door het Commissariaat voor Oorlogsschade. Krachtens een instructie van het Ministerie van Financiën zal echter bij de Schade En quête Commissies slechts aangifte -'mogen worden gedaan van schade, ontstaan dpor- dat bedoelde motorvoertuigen door voor malige Duitsche instanties zonder vorderlngs- bewijs en zonder betaling werden medege nomen. Als vorderingsbewijs gelden alle als zoo danig door Duitschers geteekende papieren, ook al is hierop geen waarde vermeld en zijn doze niet afkomstig van officieele Duitsche instanties als Wehrmachtskommandantur. G.B.K. of B.D.K. Zoogenaamde Leistungs- bescheinigungen of Sicherheidsstellungsbe- wijzen, welke meestal aan vordering vooraf gingen, gelden niet als vorderingsbewijs. Schade, ontstaan door op regelmatige wijze tot stand gekomen vorderingen, welke door de gewijzigde omstandigheden niet zijn be taald, behoort niet bij de Schade Enquête Commissies te worden aangegeven. Voor registratie hiervan zullen de gemeentebesturen dienen te zorgen. Schade Enquête Commissies zijn gevestigd te: Winschoten, Groningen,Harlingen, Em- men, Meppel, Assen, Almelo. Zutphen, Arnhem, Nijmegen, Wageningen, Harderwijk, Tiel, Amersfoort, Zeist, Amsterdam, Den Helder, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Hellevoetsluis, Dordrecht, Middelburg,Goes, Oostburg. Temeuzen, Zevenbergen, Roosen daal. Bred* Tilburg. Helmond, 's-Hertogen "bosch, Maastricht en Rofermond. Indien een bepaalde plaats in deze lijst ontbreekt, moet de schade worden aange geven bij de dichtstbijzijnde Schade Enquête Commissie. De speciale formulieren voor motorvoer tuigen zijn uitsluitend voor leden verkrijgbaar Aangifte Radiotoestellen Om tegemoet te komen aan hen, die in November niet in staat waren hu radio-ontvangstinrichting op de daarvoo vastgestelde dagen aan te .geven, is a mogelijkheid opengesteld zulks alsnog te doen. Deze aangifte moet op de dag geschieden, welke daarvoor in Decem ber zijn aangegeven. OPROEP In 1946 zal worden opgericht een schoolbataljon genietroepen, waar achter eenvolgens de verschillende lichtingen voor de genietroepen zullen worden op- gelied Noodig zijn nog een aantal onder officieren, korporaals en manschappen als vaste instructeurs voor dit schoolbataljon. Deze opleiding, welke 1 Januari 1946 aanvangt, geschiedt voor de functie van instructeur in een der drie navolgende af deelingen: 1. Bruggenafdeehng 2e Mi- neurafdeeling. 3. Chauffeursafdeehng. Voorts is nog een klein aantal gegadig den noodig voor opleiding tot bull-dozer. In de eerste plaats zal in aanmerking komen het personeel van het 1ste en 3e reg. genietroepen en het conps pontonr niers en forpedisten, dat, zich meldt. Voorts de na 1 Januari 1918 geboren dienstplichtige onderofficieren, korpo raals, alsmede oorlogsvrijwilligers voor zoover zij voldoen aan de navolgende voorwaarden: Gegadigden voor de bruggen- en mi- neursafdeeling: beschikken over een tech nische opleiding, tenminste overeenkomen de met het diploma van een ambacht ^Gegadigden voor de chauffeursafdee hng: beschikken over een Ultgfbr^e chauffeurservaring, ook - °P/rahcpht^uA^' alsmede een grondige practische motor gegadigden voor Bull-dozer instruc teur: als voor chauffeurs afdeehng en te vens eenige ervaring als machinist va e6Zijf dieTn aanmerking wenschen te ko men voor instructeur in het schoolbataljon geniétroepen, worden uitgenoodigd een eigen handig geschreven sollicitatiebrief te richten tot het hoofd van het Cenraal Bureau Militaire Opleiding, Sectie ^Deze sollicitatiebrief moet zoo spoedig mogelij*, doch uiterlijk 10 December wordëti ingezonden en moet de volgende gegevens bevaten. 1. Naam en voornamen, voluit. 2. Ue boortedatum, jaar en plaats. 3> Eve"t"^ wapen of dienstvak en; rang. 4 Eventu eel onderdeel en functie vpor Mei 1940 5 Eventueel huidig onderdeel, functie en rang. 6. Keuringsklasse. 1. Uitvoerige ge gevens over genoten opleiding, cursussen, behaalde diploma's en technischebe kwaamheden. 8. Eventueel burgerbetrek kingen en werkgevers. 9. Burger adres. lO.Voor welke opleiding (en) men in aanmerking wenscht te komen (dus bij voorbeeld: Liefst mineurschool, anders bruggenschool). Indien men in aanmerking komt, volgt spoedig een oproep om voör een selectie- comrtiissie te verschijnen. De Spellingscom^jfcsie aan het werk Volgens de „Nieuwe Standaard", aldus meldt A.N.P. uit Brussel, is de Neder- landsch-Belgische Spellingscommissie te Brussel in vergadering bijeengekomen Zij heeft in groote trékken de beginselen vastgesteld van het verslag, dat aan de Belgische en Nederlandsche Regeering zal overgemaakt worden. De commissie hoopt den definitieven tekst van dit ver slag te kunnen opstellen bij haar ver gadering, die in Januari 1946 te Den Haag zal gehouden worden. De besprekingen eindigden in een vriendschappelijke sfeer en de werkzaamheden van de commissie vorderen in gunstige ,zin. Prinses Juliana krijgt een Gramofoonplaat Maandag 26 November werd aan H.K.H. Prinses Juliana, op het hoofdbe stuur van het Nederlandsche- Roode Kruis een gramofoonplaat aangeboden namens de gemeente Voorschoten. Eveneens werd o.a. aan Z.K.H. Prins Carel van Zweden een dergelijke plaat verzonden, met een vertaling van den tekst in het Zweedsch Aan de eene zijde van de plaat werd opgenomen een danklied voor het Zweed- sche Roode Kruis, gezongen door een 60-tal schoolkinderen, op den adderen kant brengt een massakoor 2 coupletten van het Zweedsche Volkslied, gevolgd door het Wilhelmus, ten gehoore. Engelsche soldaten worden nog niet uit Italië teruggetrokken Duff Cooper, de Engelsche Ambassa deur in Parijs, heeft den Franschen Mini ster van Buitenlandsche Zaken, Bidaült, medegedeeld, dat de Engelsche Regee ring, op Fransch verzoek, het terugtrek ken van Engelsche troepen uit gebieden in Italië-, die door Frankrijk worden op- geëischt, zal uitstellen. Volgens gezaghebbende kringen heeft Generaal de Gaulle gemeend, dat indien de evacuatie vfras uitgevoerd en de ge bieden weer door de Italianen waren be zet, de Fransche eischen, wanneer de grenzen worden vastgesteld, ernstig be nadeeld zouden zijn. Bevin aan het woord In een Zaterdagavond te Londen, ge houden fede heeft - Engeland's Minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, ge zegd, dat de taak.van de algemeene ver gadering der Vereenigde Naties, die Over enkele weken te Londen voor het eerst bijeenkomt, niet gemakkelijk zal zi;n. Haar eerste doel, zoo zeide hij, is het .vinden van wegen-en middelen, niet om de geleerden te harnassen, maar om alle vernielende elementen te harnassen, die de wetenschap kan voortbrengen, en nooit toe te staan, dat die tegen eerng menschelijk wezen ter wereld gebruikt worden. Ik geloof, dat een weg gevon- den kan worden. Ik zal trachten mijn bij-/ drage te leveren tot de oplossing van d*f probleem, teneinde den toekomstigen vrede te verzekeren. Na de regeling van de eerste moeilijkheden ligt er een nieuwe taak Voor het menschdom in het ver schiet, n.l. de bevordering van het recht der volken om hun eigen vertegenwoor digers te kiezen en die naar een Wereld- parlement te zenden. De gewone iïia-i zal niet ten oorlog trékken, indien h de kans krijgt zijn eigen lot te bepaler,. Leden der „Blauwe Divisie" gearresteerd De politie heeft te Berlijn het overschot ondergrondsche bende gearresteerd, meldt het News Cronicle. De bende bestond uit leden van de Spaansche Blauwe Divisie, die maanden lang een terreur uitoefenden. Uitgifte van een leening ten laste van Curacao Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van een door den Gouverneur van Curacao genomen beschikking inzake uitgifte van een leening ten laste van Curacao van 2 millioen gulden. Het Mysterie van Hess' vlucht „The News of The World" citeert een verklaring van Hess, welke deze Zater dag in zijn cel te Neurenberg heeft ge daan. Hiermede is het raadsel van zijn vlucht naar Engeland in 1941, dat veel stof heeft opgewaaid, opgelost. Hess ver klaarde: Ik vloog naar Engeland om Ko ning George uit te noodigen voor een vredesconferentie in Duitschland. Ik wilde de wereld van het Bolsjewisme bevrijden. 11: dacht, dat de Hertog van Hamilton, dien ik goed ken, mij bij den Koning zou brengen. Goering heeft Zaterdag verklaard: toen Hitlef den brief, dien Hess voor zijn ver trek voor hem achterliet, had gelezen, bleef hij enkele oogenblikken roerloos zit ten Daarna werd hij woedenl en beval de arrestatie van allen, die van de vlucht van Hess op de hoogte waren. Hess had slechts zijn secretaris en zijn adjudant m vertrouwen genomen. Volgens een bijzpnderen correspondent vén de News Cronicle te Neurenberg zul- ITHK H3» V- 'H t len als gevolg van documenten, gevonden in het Ministerie van Buitenlandsche Za ken van Duitschland, wellicht vervolgin gen worden ingesteld tegen een aantal Duitsche Nazi sympathiseeren in En- land en andere landen. Vele belang rijke stukken zijn onlangs voor onderzoek naar Londen overgebracht, o.a. tot Hitier en Van Ribbentrop gerichte brieven. De onderzoekers, die tot geheimhouding ver plicht zijn, zeggerf; zich verbaasd te heb ben over hetgeen aan het licht gekomen is en over de personen, die hierbij be trokken zijn. v De Amerikaansche Opénbare aanklager behandelde gisteren den Duitschen over val op Tsjecho-Slowakije. Het onderwerp zal op één dag niet kunnen worden af gemaakt. Het zal worden hervat wanneer de Britsche Openbare aanklager het hoofdstuk zal hebben ingediend, betref fende den oorlog tegen Polen. Vervolgens zullen worden behandeld, de agressies tegen Noorwegen, Nederland en Luxem burg. 1 SCNEVENINCEN VAN MUNEN GEZUIVERD DR00GMAIUNG VAN WALCHEREN EN STRAND WEER VOOR RUiUEK TOEGANKEl'JK DE WIERINGERMEER VOLTOOID WEDER IN (GEBRUIK NAME VAN DE SPOORBRUG BU ARNHEM

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3