ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Sint Nicolaas na vijf jaar weer in een VRIJ Nederland WutUtiM NUMMER 96 WOENSDAG 5 DECEMBER 1945 STADSNIEUWS Vergeet U niet.... SPORT NIEUWS EENDRACHT MAAKT MACHT Redactie: L. J. A. v. d. Sfeenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij, Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct. DE OPENBARE LEESZAAL IN DEN WINTER 1944—1945 De Leeszaal te Gouda Onder den titel ,„ln nacht en ijs" ver- scheen hierover een brochure van de hand van Dr. Greve, de leidende figuur in de leeszaalweréid in Nederland; Inspecteur van de Leeszalen en Directeur van de Opnbare Leeszaal te 's-Gravenhage. Aan de algemeene opmerkingen ontlee- nen wij: „De leeszalen zijn gedurende de bezet tingsjaren de eenige openbare instellin- gén geweest, waar het publiek ontspan ning, vertroosting, opwekking, afleiding, tijdpasseering, studiegelegenheid kon zoe ken en vinden. Door de omstandigheden beperkt, maar de leeszaal en alleen de leeszaal gaf ze! Geen leeszaal, of ze heeft duizen den nieuwe gezichten in het gebouw ge zien, nieuwe leden en lezers getrokken en geholpen aan geestelijke voedsel. De boe kend rculatie steeg overal, verdubbelde soms, en de totale uitleening gedutende de oorlogsjaren is te schatten op 10 a 12 millioen per jaar. Het veel omvangrijker geworden lees- zaalwerk is gedaan zonder uitbreiding van personeel en met boekenvoorraden, die niet uitbreidden maar slonken door allerlei oorzaken: sterke slijtage en g'een reparatie; geert vervanging en weinig aankoop; brand, nonchalance, diefstal en verbodsbepalingen. Onze leeszalen zijn alle in geschonden staat uit den oorlog gekomen; sommige totaal vernietigd; andere zijn gedeeltelijk vernield en geplunderd; maar alle zijn geschonden en behoeven zorg en geld om zich tot het oude peil te herstellen. Zij behoeven geld om bij te koopen wat in hét buitenland verscheen en wat. op binifenlandsche persen zal worden ge legd; te vervangen wat tot op den draad versleten in de uitleening bleef rond gaan". Een kort woord wijdend aan enkele bizonderheden betreffende ieder van de ruinh 80 leeszalen in Nederland, wordt over de Leeszaal alhier gezegd: „Gouda, waar 't gebouw in het „Sperrgebiet" was komen te liggen, heeft ettelijke malen van huisvesting moeten wisselen, doch op uiterst primitieve wijze kunnen blijven doordraaien. Met een kleinen voorraad boeken werd de uitdeeling in een winkel voortgezet. Nu en dan ging het personeel naar het oude gebouw om wat nieuwe boeken onder den arm weg te halen. Ge administreerd werd in de huiskaifier der directrice. De eerste vier maanden .van J945 vormden slechts een climv van moeilijkheden: nog meer koude, nog meer drukte in de uitleening, nog meer per- soneelsmoeilijkheden, nog meer wrijvin gen met den „Ortskommandant". Daarte genover nog meer stijgende waardeering van de zijde van het publiek, vooral van de onderduikers via hunne familiebetrek kingen. Bij de heropening begin Mei opende men met een tentoonstelling van „verboden boeken". Onder de leden wordt een actie gevoerd om de circa 200 (van de 1600 uit de ciculatie genomen) niet terecht gekomen verboden boeken te vervangen door een exemplaar uit eigen bezit aan de Leeszaal af te staan". Mededeclingen Distributiedienst Gouda. Met ingang van 1 December 1945 heeft de heee G. Punt den dienst der distributie vorlaten. Met de waarneming van de leiding van het Distributiekantoor Gouda is de heer A G. Berman belast/ dat U morgen Uw nieuwe dis tributiekaart moet halen, als Uw naam ligt tusschen GROOD tot HOYNG. LI.,, behoeft alleen Uw tweede distributie stamkaart en het inlegvel m'de te nemen. U kunt aan de loketten 7, 9 en 11 van het Gymnastieklokaal in de Peperstraat terecht tuaschen 9.30 en 12.— uur en tuss.chen 2.— en 3.30 uur Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht: Overwegend matige wind tusschen W en N.W. Wisselende bewolking met plaatselijke buiën vooral in de kuststrook. Iets koeler. Heden wordt het St. Nicolaasfeest weer gevierd in een vrij Nederland. Het oude feest dat jong en oud nu weer kan vieren met een opgewekt gezicht. Onze bezetters trachtten ons steeds de vreugde van dit feest op een of andere manier te vergallen. Hoe anders dan verleden jaar kunnen wij het nu vieren. Vorig jaar geen brandstof geen gebak, koek. suikergoed, of andere lekkernijen, die onze kinderen met vreugde en glimlachende gezichten: konden genieten. Er was geen Sinterklaas, alleen maar de groote Zwarte Piet, in den vorm van den bezetter met zijn uniform en groote laarzen, die ons bedreigde. Nu kan men tenminste weer van alles krijgen, nog wel niet vrij, volop en even mooi, dochvieren kan men het Sint Nicolaas feest. In de winkels heerschte weer db echte, oude bedrijvigheid, een roezemoezige drukte, die weldadig aandeed. De kinderen kon men weer zien staan, die met verlangende blikken de etalages bekeken en elkaar hun wenschen vertelden. St. Nicolaas. het feest van vroegere jaren is weer herleefd in vollen luister en men kan constateeren, dat ondanks vijf jaar knechting het gelóóf en het vertrouwen van opgroeiend Nederland in St. Nicolaas en Zwarte Piet ongeschokt is gebleven. Dr. J. P. DE JONG HEDEN NAAR INDIË VERTROKKEN. Hedenmorgen is de bekende Goud- sche chirurg," Dr.' J. P. de Jong, met het Regeeringsvliegtuig naar Indië vertrokken. Dr. de Jong is benoemd tot leider van eenRoode Kruisteam. Hij heeft tot taak de keuring van repatrieeranden. Zijn verblijf in het Verre Oosten zal voor den duur van drie maanden zijn- Moge onze beste wenschen hem op zijn reis en bij zijn werk hem vergezellen. DE VERLOREN MIJTER. Het was een, goed idee van de Tooneelgroep van Volksonderwijs „De Goudsbloem", om gisteren liefst 4 voorstellingen van het St. Nicolaas verhaal met bovenstaan- den titel voor de kinderen van alle Openbare scholen te geven. Wat hebben ze intens meegeleefd met den flinken jongen Klaas, zij zon gen dapper en ethousiast de diverse St. Nicolaas-liedjes mee, die Klaas voor de schoorsteen zong. Ook Vanneer Nelis, het stoute buur jongetje den mijter steelt, kan het jeugdige publiek hun bewijzen van afkeuring niet verbergen. Het spel werd door de tooneel groep vlot opgevoerd, waarbij voor al de jeugdige Klaas, Bart Blok land, zijn rol goed ingestudeerd had. Deze opvoering zal er zeker toe bijdragen, dat het St. Nicolaasfeest, dat tijdens de bezetting niet ten volle beleefd kon worden, weer als van ouds in den huiselijken kring wordt gevierd. Opbrengst Spoorwegcollecte De Zaterdag j.l. gehouden collecte ten bate van de R.K. Herstellingsoordvereeni- ging voor Spoor- en Tramwegpersoneel Mgr. Mutsaers bracht het mooie bedrag van 2237.— op. VERMIST. De politie te Gouda verzoekt na mens de ouders inlichtingen om trent: Marinus Hendrikus van der Kroef, geboren te Gouda 25 April 1916, van beroep boekhouder, wonende te Gouda aan de Gouwe 196. Signalement: Lang 1.85 me ter, donker haar, scheiding links, bruine oogen, gaaf gebit, operatie litteeken achter linker oor, is iets hardhoorend. Hij draagt een bril met hoornen montuur en heefteen étoote neus. Hij is gekleed in een donkerblauwe winterjas zonder Wil schrijver van den Bosch weg van den brief, met roode inkt geschreven, zijn naam en adres aan ons bureau opgeven, daar op een schrijven met onleesbare handteekenlng niet kan worden ingegaan Wat is er In Gouda te doen? Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: „Luna- park". Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en met Woensdag„No, No, Nanetta". Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag Meisjes achter tralies WAT GEBEURDE ER? 5 December 1944 Voor de vierde maal in een week Tokio gebombardeerd. Onrustbarende toename van de diph- terie in bezet gebied. Een partij zilver ter waarde van 5'/3 millioen gulden uit de Rijksmunt weggevoerd naar Duitsehland. 1942 De Dultschers veroveren Tebourba. Jouhaux, Borotra en Herriot door Laval weer gearresteerd. ceintuur. Lichtgrijs costuüm, visch- graat-motief, lage zwarte linnen schoenen m. lederen neus (Duitsch fabrikaat), blauwe hoed. Onder rijn jas draagt hij een wijnroode shawl, met wit en blauw afgeteekend. Zijn ondergoed is gemerkt met de let ters A.K. Hij verliet in den avond van Maandag 3 December 1945 te om streeks kwart voor negen de ouder lijke woning op weg naar de Thalia Bioscoop, waarvan hij niet is thuis gekomen. Een ongeluk wordt gevreesd. Uitslag der Competitie van de Goudsche Klaverjasclubs - na 4 weken spelen. Zaterdagavond wist D.E.S. aan „Sport" een zware nederlaag toe te brengen en zoodoende een groot stuk van zijn achterstand in te halen. Wanneer D.E-S- de laatste 2 wedstrijden dezen vorm kan be houden, voorspellen we ze een mooie kans op het kampioenschap. Zondagavond speelde „van 't Hoffs- Vrienden" tegen „De Vroolijke Vrienden" een felle strijd, die „van 't Hoff's Vrienden" op den 2en plaats bracht. De stand is echter nu zoo, dat de kansen voor allen gelijk zijn, wat de spanning ten goede kómt. Allen hebben nu nog 2 wedstrij den te spelen. Hieronder volgt de stand: De Sport 59021 van 't Hoff's Vrienden 58234 De Vroolijke Vrienden 58063 D.E.S. 58054 Damclub „Gouda". Voor de onderlinge competitie werden Dinsdagavond de volgende partijen gespeeld H. ten Wolde P. Bouter 2-0 D. Stuurman G. v. Ardenne 1-1 T. Bak J. van Buren 2-0 L. v. d. Linde H. ten Wolde 0-2 P. v. d. Linde A. v. Setten 0-2 D. v. d. Linde Goudriaan 1-1 J. van Buren C. Bouter 0-2 A. van Leeuwen D. Rijnsburger 1-1 H. Luidens T. v. d. Veer afg. P. v. d. Pouw J. Hoogendoorn 0-2 «««ft— c i

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1