Spoorwegen steeds vooruit. Thans wfeer 2839 K M. rails berijdbaar. Juweelen-diefstal tijdens de bezetting Een lichte straf en Een aanklacht tegen de omgeving BINNENLAND Een oogenschijnlijk onbelangrijke zaak was het, die gisteren door de Arrondissements rechtbank te Rotterdam werd behandeld. De achtergrond was echter wel zoo belang rijk envotn die reden, verdient dit geval bijzondere aandacht. Mevr. W. G. J.. echtgenoote van den heer H./J. K. was tijdens de bezetting uit Den Haag geëvacueerd en had zich te Gouda gevestigd aan de Burgem. Martens- straat. Hier woonde zij met haar dochter en haar ,twee pleegkinderen, terwijl haar man in het buitenland vertoefde. Ofschoon zij geen deel nam aan het ondergrondsche werk, had zij toch een nauw contact met een illegale groep hier ter stede, met name de B.S- Zoo kon het gebeuren", dat zij met den heer de K. in overleg trad, toen zij vernam, dat ten huize van de Fam. T. aan den Tiende- weg, een aantal gouden voorwerpen in bewaring was afgegeven door den heer H., daar een Dultschen inval bij hem gevreesd werd. De opzet was, deze sieraden ten goede te laten komen aan een ondergrondsche beweging. De heer de K. opperde het plan. de sieraden in beslag te laten nemen door eenige „goede" agenten. Ook de inmiddels gestaakte commissaris H. was van een en ander op de hoogte. Voor het echter zoover kwam. had Mevr. zich ten huize van T. de collectie nogmaals laten toonen en daarbij een belangrijk aantal van deze artikelen in haar tasch gestoken. Later zelfs nog op 5 Mei had zij deze sieraden gedeeltelijk aan haar dochter, de beide pleeg kinderen en twee Joodsche onderduikers gegeven. Diefstal van deze goederen was hetgeen haar thans ten laste gelegd werd. Mr. Brongers. president van het gerecht, Stelde de vraag of bet onderhoud met dea heer de K. vóór het mepnemen vkn de sie raden had plaats gehad of daarna. Mevr. J. kon zich dat echter niet meer herinneren. Uit de verklaringen, welke zij bij het voor onderzoek aflegde, bleek echter, dat dit onderhoud voor de bewuste daad plaats heeft gevonden. „Ik heb er toen niet bij nagedacht", ver klaart Mevr. j. thans. Dan worden de sieraden getoond, waarbij verscheidene voor werpen worden herkend als te behooren tot het weggegeven gedeelte. Uit het requisitoir van den officier van justitie, Mr. Grasso, blijkt dan. dat de heer van R., die onderge doken was bij de Fam. T. het plan heeft geopperd, de sieraden aan een ondergroodsche beweging te schenken. „Wat moeten de pleegkinderen doen met sieraden, die hen in bruikleen werden gegeven?" vraagt Mr. Grosso. „Zij waren toen 8 en 10 jaar oud. Bovendien waren de ondergedokenen niet geholpen met sieraden, die zij niet konden verkoopen, omdat zij ze eveneens in bruik leen ontvingen. Dit alles is zeer onlogisch" „Wij zien hier een verdachte, die tegen de omstandigheden te pletter is geloopen". zoo vervolgde Mr. Grasso. „Wel is zij toerekeningsvatbaar, maar deze daad kan haar slechts ten deele worden aangerekend. Het was maar een „slip of the hands". Na geconstateerd te hebben, dat Mevr. J. in de eerste plaats huisvrouw is en erop gewezen te hebben, dat iemand uit het milieu van verdachte, die weet wat zij doet, extra ge straft zou moeten worden eenerzijds, ander zijds echter reeds zwaar getroffen is door het voorarrest, eischt Mr. Grasso een gevan genisstraf van 4 maanden met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorge bracht. Mr. Drost, als verdediger hierna het woord verkrijgende, geeft toe, dat Mevr. J. niet had mogen beschikken over het eigendom van anderen. Zij heeft het echter niet ten eigen bate aangewend. Na in-gegaan te zijn op de juridische juistheid van de ten laste leg ging, zegt Mr. Drost, dat de verdachte handelde in een toestand van zenuwover spanning. „Met alle eerbied en lof voor het werk, dat door de ondergrondsche is gedaan, kan ik de omgeving van Mevr. j. toch niet anders qualificeeren dan vergiftigd en moreel verrot. Wij zien hier het verschijnsel, dat verschillende ondergrondsche werkers haar beïnvloed hebben. Zl) toch dachten na de bevrijding een betere positie te kunnen ver werven door den invloed van den echtge noot van verdachte, die inmiddels in het buitenland in een hoogst belangrijke functie was benoemd. Op den duur is zij hier niet tegen opgewassen geweest, waar nog bij komen de algeh'eele dagelijksche zorgen, die haar huishouden en de bij haar onderge brachte onderduikers met zich brachten. Het valt niet te ontkennen, dat Mevr. J- en défaut geweest is, maar toch zou ik willen verzoeken op juridische gronden vrij spraak ie verleenen. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan zag ik gaarne, dat de eisch ge wijzigd werd in 120 dagen in plaats van 4 maanden, zulks in verband met het feit, dat Mevr. J. zich reeds sedert 7 Augustus in voorarrest bevindt, sub. een voorwaarde lijke straf, zonder toepassing van onder toe- zlchtstelling. Indien dit mogelijk, zag Mr. Drost gaarne dat de rechtbank onmiddellijk uitspraak deed. Nadat de Rechtbank zich in de Raad kamer heeft teruggetrokken, wordt Mevr. I. onmiddellijk in vrijheid gesteld, terwijl de uitspraak over 14 dagen zal plaats hebben. HANDBAL H e e r e n Snelwiek 1Krachtsport 1 09 Krachtsport 2D.W.S. 5 410 Dames: Krachtsport 1Vires 2 20 Beide eerste elftallen van Krachtsport boekten Zondag weer een overwinning. Vooral bij de heeren was de voorhoede zeer productief. Het 2e elftal moest met •tien man de meerdere erkenen in D.W.S. 5. Demonstratie van nienwe lasch- methoden. Vrijdagmiddag heeft in het gebouw van de rijksautomobielcentrale te Den Haag een demonstratie plaats gehad van nieuwe lasch- methoden. In Engeland is na den oorlog de vereenlglng European Central Inland Trans port Organisation opgericht, kortweg Ecito geheeten. die wegens het gebrek aan nieuw autoronderdeelen, een manier heeft gezocht om oude oaderdeelen, die gebroken, gescheurd of op een andere manier onbruikbaar ge worden zijn, te herstellen. En men is er in geslaagd nieuwe laschraethoden te vinden. Er werden zes demonstratiewagens met vak kundig personeel over het geheele land uit gezonden om de lasschers deze nieuwe methoden te leeren. Ook in andere landen richtte men filialen op Het filiaal in Den Haag stelde zich in verbinding met het ministerie van verkeer en energie, dat aan den bond van automobielhandelaren en garagehouders. Hovag, verzocht, deze metho den ook in Nederland bekend te maken. Men zond hiervoor een Engelsche instruc teur, Shewafd, .naar Nederland, die lasschers uit groote bedrijven, welke belang hebben bij deze vinding, gedurende twee dagen onderricht geeft, zoodat ook zij deze métho den zullen kunnen toepassen. Moeten N.S.B.-vrouwen terug Wat vindt het Nederlandsche volk dat er gebeuren moet met vrouwen, die alleen lid zijn geweest van de'N.S.B. en moeder zijn van jonge kinderen? Dit is een actueel vraagstuk, waarnaar de Nederlandsche Stichting voor Statistiek een opinie-on derzoek heeft ingesteld. De ondervraagde personen, die over alle lagen der bevol king en alle deelen van het land waren verspreid, hadden voor hun antwoord keus uit drie mogelijkheden. De meerderheid der bevolking, namelijk 60%, blijkt deze vrouwen zoo spoedig mogelijk onder zeker toezicht wederom in vrijheid te willen stellen, teneinde haar ge- lege/heid te geven zich weer aan de op- vpefling van haar kinderen te gaan wij dén. Merkwaardig is, dat zowel bij de mannen als bij de vrouwen een zelfe Der- centage deze opvatting is toegedaan. Een minderheid, namelijk 14% meent, dat deze vrouwen als ongeschikt voor de opvoedingstaak ook na het einde van haar straftijd uit de ouderlijke macht moeten worden onzet en even lang als andere N.S.B.-ers moeten worden vastgehouden. Zoowat een vierde gedeelte (24%) ver kiest tenslotte de mogelijkheid, dat deze vrouwen haar kinderen later wel mogen opvoeden, echter eerst nadat zij evenlang zijn vast gehouden als andere N.S.B.-ers. Slechts 2% der bevolking blijkt te dezer zake geen meening uit te spreken. Wat betreft de onderbrenging der N.S.B.-kinderen blijkt 57% der bevolking voor opvoeding in gezinnen te zijn. Ongeveer 36% spreekt zich uit voor onderbrenging in opvoedingstehuizen ter wijl 7% geen oordeel te kennen geeft. Nederlanders en Australiërs koopeh Amerikaansche legervoorraden op Radio Melbourne heeft medegedeeld, dat de legervoorraden van de Amerikaan sche basis te Finchhaven op Nieuw-Gui- nea, die op' 12.500.000 dollar geschat worden, zullen worden aangekocht door Nederlandsche en Australische koopers. Volgens speciale instructie uit Washing ton is de verkoop van vuurwapenen en munitie verboden, maar voor meerdere millioenen dollars aan voedsel, medica menten en kleeding is door de Neder landers aangekocht ten behoeve vart Ned.-Indië. N ederlan dsch-Z wi tscrlandsch h ande ls verdrag Na onderhandelingen te Bern tusschen een Nederlandsche delegatie onder leiding van Mr. S. Th. J. Teppema, Directeur van de Buitenlandsche Economische betrekkingen en een Zwltsersche delegatie onder leiding van Prof. P. Keiler van het Zwitseische Ministerie van Buitenlandsche zaken, is op 2b Novem ber j.l. een handelsovereenkomst tusschen Nederland en Zwitserland geparafeerd, welke voorloopig in werking is gesteld. Volgens de bepalingen van dit handel»- verdrag. dat de periode tot het, einde van 1946 omvat, zullen de weder zijdsche leve ringen, we'ke voorzien zijn, een totale waarde bedragen van ca. 215 millloen Zw. frs.» waarvan ca. 140 millioen Zw. frs .voor Invoer uit Zwitserland en ongeveer 75 mil lioen Zw. frs. voor uitvoer naar dat land Directeur postcheque en giro ontslagen. De directeur van den Postchèque en Giro dienst, de heer W. Dogterom, is op advies van de desbetreffende zuiveringscommissie ontslagen. Tot zijn opvolger zou worden benoemd, de heer H. van der Linden, adjunct directeur van het postkantoor te Rotterdam, die reeds sedert de schorsing van den heer Dogterom diens werkzaamheden waarneemt. Massagraf ontdekt. In de Appelbergen, een boschrijke streek onder de gemeente Haren (Gr.), is dezer dagen een massagraf ontdekt. Men is nog bezig met identificatie der slachtoffers! Het betreft hier waarschijn lijk een graf van ongeveer 20 personen, die door de Duitschers op wreedaardige wijze om het leven zijn gebracht. industriefinanciering Met ingang van Maandag 3 December 1945 is het adres van de Maatschappij voor Industriefinanciering N.V. gewijzigd in Kneuterdijk 6, 's-Gravenhagé, telefoon 183036. Geen electriciteit voor étalage of reclame Het is vaak nog moeilijk te beseffen» dat met het einde van, den oorlog niet onmiddellijk de normale omstandigheden van vroeger zijn teruggekeerd. Menig energiek winkelier of ander zakenman wil graag weer als vanouds zijn étalage in helder licht zetten of de lichtreclames aansteken. De kolenpositie laat echter een dergelijk electriciteitsverbruik nog njet toe. Bovendien moet alle electriciteit, welke maar eenigszins gemist kan wor den, voor de industrie ter beschikking komen. Daarom wijst het Rijksbureau er nog eens met nadruk op, dat het ver bruik voor étalage- of reclameverlichiing verboden is en tevens, dat niet toegg- staan kan worden, dat" in winkets of an dere bedrijven lampen branden, terwijl er niemand aanwezig is, zooals nog her^ haaldelijk voorkomt. Post Marine-personeel De Marine-Voorlichtingsdienst maakt bekend, dat alle post, bestemd voor ma rine-personeel in Indië, of gezinsleden van het personeel, alsmede post, bestemd voor marine-personeel, dat in krijgsge vangenschap is geweest e,p wacht op transport, welke per vliegtuig Amster damBatavia zal worden gezonden, ge adresseerd moet worden met de aanwij zing: „per adres marine-postkantoor Ba tavia centrum". Deze post moet dus niet meer gezon den worden naar het marine-commando te Colombo. Poststukken, bestemd voor de mari niers der mariniersbrigade in Neder- landsch-lndië, moeten dusvoorzien zijn van onderstaande aanduidingen: a. een voornaam (voluit), daarna vér dere voorletters, naam geadresseerde. Zoo mogelijk hét stamboeknummer. b. Mariniersbrigade in Nederl.-Indië. c. Per adres Marine Postkantoor te Ba tavia Centrum. De Razzia in Den Haag Tijdens de op 3 December gehouden razzia op den gifhandel in de Hemster- huisstraat te 's-Gravenhage, werd het volgende in beslag 'genomen: ongeveer 200 kg. koffiesurrogaat, 500 wandborden, ongeveer 1000 sigaretten, eenige bedragen aan geld, tezamen pl.m. 6000.—150 kg. uien, éenige zakken aardappelen, een aantal blikjes melk; een hoeveelheid gesmolten vet, pakjes vet, koffie, 8 melkpoeder, wol, 250 flesschen eau de cologne, lappen costuum- stpf, 'gouden hangers met diamanten, gouden sieraden, 1 stofzuiger, 1 naaima chine, een hoeveelheid militaire kleeding, 1 pistool met patronen, 50 kg. lood en een aantal hakenkruisarmbanden. 12 personen werden aangehouden, waarvan er'l in verzekerde bewaring is gesteld en 2 overgegeven aan de recher che, aangezien zij gesignaleerd sfonden voor rijwieldiefstal en diefstal met^ braak. De P.T.T. op Nieuwjaarsdag Op den len Januari zal bij de P.T.T. den dienst als op Zondag worden gedaan echter met dien verstande, dat overal in den lande één briefpost-bestelling zal worden uitgevoerd. In de groote steden zelfs twee, terwijl eveneens buslichtingen zullen plaats vin den. Fusiebesprekingen NVVEVC Het N.V.V.-bestuur heeft fusiebespre- kringen met de E.V.C. voorloopig ge schorst. De heer Blokzijl, voorzitter van_ dc E.V.C.heeft, volkomen in strijd met de gemaakte afspraken- en, volgens de pers verslagen, bovendien op onjuiste wijze, mededeelingen gedaan over de fusiebe sprekingen in een openbare vergadering te Roterdam. Het bestuur van het N.V.V. heeft van het E.V.C.-bestuur opheldering hierom trent geëischt. Van de 3000 K.M. rails der Ned. Spoorwegen is thans weer 2839 K.M. be rijdbaar, waarvan 2336 K.M. in gebruik is voor reizigersvervoer. En ook de eerste Internationale verbinding is tot stand ge komen, nu de Pullmantrein weer heen en terug van Amstredam naar Brussel rijdt, waar aansluiting bestaat op de trein Brussel^Parijs. Men is thans bezig YmuidenHaarlem te her electrificeeren en dan is Amstrdam Amersfoort aan de beurt. Voor verdere electricificatie heeft men wel bovenleiding, maar geen ondersta tions. Heel moeilijk is ook de reparatie van de locomotieven. De werkplaatsen in Haarlem b.v. bevatten slechts 10 procent van hun machines van voor den oorlog. België helpt thans met de reparatie der locomotieven, welker aantal gestadig toe neemt. Er zijn een honderdtal Engelsche en zeven van de 50 bestelde Zweedsche in bedrijf. Maar toch hebben d</spoorwegen slechts de helft van hun locomotievenpark van voor den oorlog. Ze missen 76 procent van de personenrijtuigen en van de 30.000 goederenwagens zijn er, thans slechts 14.000 met inbegrip van de buitenland sche, die toevallig in. Nederland aanwe zig waren. Uitwisseling van deze buiten landsche met Nederlandsche, die in Duitschland rijden, gaat uiterst moeilijk omdat men de Nederlandsche in Duitsch land niet graag missen wil..:ze zijn zooveel beter dan de buitenlandsche. Totaal 800 bruggen waren vernield, alleen al tusschen Den Bosch en Geer- truidenberg 80. Aan gestolen machines, zooals draaibanken, krijgt mn uit Duitsch land alleen dan terug, wat men daar mis sen wil en dat is niet bepaald het beste... De door de spoorwegen geleden schade schatte Ir. Hupkes op 250 millioen gul den, ongeacht de bedrijfsschade. He spoorwegen zouden in 1940 zichzelf heb ben kunnen bedruipen was de oorlog niet uitgebroken. 1943 was zelfs een topjaar door het geweldige reizigersverkeer. Al leen al in Augustus werd toen 19 millioen ontvangen. Ook thans stijgen weer de inkomsten en ze zijn al hooger dan m 1939, dank zij vooral de reizigers, die met weinig comfort tevreden zijn. Met wat dc; spoorwegen over hebben en provisorisch kunnen herstellen wil men een tijdelijk bedrijf inrichten. Het ideaal is snelle frequente, electrische verbindin gen op de lange afstanden en busverkeer voor de korte. Met de K.L.M. is ook overleg gepleegd. Er dienen stations bij de vliegvelden komen en voorts is Ir. Hupkes een v°°r" stander van een goed wegverkeer. All vervoermiddelen dienen gecoödineerd te worden. Maar dat alles is' toekomstmu ziek voor vijf, zes jaar. Want door de op voering van de snelheid moeten alle over wegen bewaakt worden, de rijbanen ve - verzwaard, kleine .stations gesloten nog tal van andere maatregelen mg voerd. We mogen voorloopig al blij zij dat met Januari de dagretours weer ve - krijgbaar zijrj (geen buurtverkeer meejj: dat volgende week Dinsdag de brug Westervoort klaar komt zoodat er w beperkt reizigersvervoer Nijmegen hemApeldoorn zal kunnen ontstaan dat tegen midden Januari de brug Zwolle gereed zal zijn. i

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2