President Truman beett vertrouwen in de toekomst. Genezing van kanker? Financieele Rubriek. Radio-programma BUITENLAND van hedenavond. HILVERSUM I 310 M. 18.00 Jean Faissade en zijn orkest 18.15 Cabaret „Zes en een kwart". Zwar te Pieten-programma. 18.30 Het Rijk overzee. O. L. Tichelman: „Bali h?t laatste paradijs". 1#8.45 Negro Spirituals. 19.00 Nieuwsberichten. 19.15 Sinterklaas verrassingen voor de kinderen. 20.00 Eddy Walis speelt. 20.20 Een Sinterklaas-intermezzo. 20.35 Vaudeville-orkest o.l.v. Qor v. d. Linden. 21.00 Sinterklaas 1945. Deel I St. Nicolaas in moeilijkheden Deel II Op zoek naar Sinterklaas door Koos Koen. Deel lil Sinterklaas in de studio. Deel IV Het tehuis van ouden van dagen ontvangt bezoek van Sin terklaas. 22.45 Op den drempel van den nacht. 23.00 Nieuwsberichten en post scriptum. 23.15 Avondwijding. Pater L. Verhagen O.E.S.A. van het klooster der pa ters Augustijnen te Endhoven. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. *18.00 Nieuwsberichten, wij spreken met... Persoverzicht. 18.30 Ben. Silberman en zijn Novelty Serenaders, m.m.v. the Novelty- Sisters. 19.00 Hans Brandts Buys, (jpivelcybel. 19.30 Programma voor de Nederland- sche Strijdkrachten. 20.00 Het Omroeporkest o.l.v. Marinu van 't Woud, m.m.v. Jan SeveUj sterren, fluit. 21.00 Commentaar óp beleid en bewin door den patriot. 21.15 Uit het land vq,n Sinterkl. (Gfam.) 21.45 Avondwijding. Ds. P. O. van dgr Hoof Pred. van de Ger. Kerk in Hersteld verband te Hilversum. 22.00 Nieuwsberichten. 22.15 Dansmuziek (Gram.) 23.00 Sluiting en Wilhelmus. Engeland, Amerika en de ïvauunaiiMiues t-Britt^ie en iiude Vef. Staten le „Institutes orPublic Opinon" De vooruitgang der techniek in Amerika. De Int. Tel. Cy. in New.-York heeft onlang» een nieuw systeem van radio-tele- fonie gedemonstreerd. Een enkele zend- en ontvangstinstallatie kan 24'of meer telefoon gesprekken tegelijk verwerken. Op de radio toegepast maakt dit systeem het mogelijk 12 verschillend^ programma's van 12 ver schillende studio's over een zendstation uit te zenden. Uitvindingen op fotogebied. De Eastman Kodak Company kondigde een nieuw procédé aan voor het afdrukken van kleurenfoto's, waardoor de tijd die daar anders voor noodig is volgens het snelste systeem nog met tweederden tot driekwart wordt gereduceerd. Het procédé voor het overbrengen der kleuren -zal begin volgend jaar beschikbaar komen voor amateurs zoo wel als beroepsfotografen. Het Amerikaansche leger heeft onlangs onthuld dat het Over een camera beschikt, Waar nee de eerste de beste amateur onbe rispelijke foto's van stilstaande voorwerpen in kleuren of zwart en wit kan maken. Van snel bewegende dingen kunnen opnamen gemaakt worden op afstanden varieerend van 15 c.M. tot 4 Meter. Het geheim van de camera bestaat uit een ingebouwde licht bron, een kwartsdamplamp die een lichtflits van 1 /250.000ste seconde geeft met een licht sterkte g rooter dan die van het zonlicht. De camera werd ontworpen door den photo- dienst van het leger voor de leger-'chirurgen. Reeds zijn er vier zulke camera's gemaakt en andere worden geconstrueerd. Reuzen locomotief. De General Electric Company deelde onlangs mede dat volgend jaar de krachtigste electrische locomotief in Amerika voltooid znl worden. Het is de „Super Giant", de super-reus, die 1500 ton weegt en 143 voet lang is. Deze reusachtige machine is er een van een viertal dat door de Virginian Rail way Company besteld is. Zij kan 50 ton lad'ng meer trekken dan de zwaarste loco motief van thans. Haaien verschrikker.' De Amerikaansche marine heefteen nieuwe chemische „haaienverschrikkèr" in gebruik Qenomen, die In reddingsvesten wordt toe gepast. De eerste proeven door zeevisschers genomen bleken een succes. Het chemische preparaat werd rondom een net vol makreel tijdens het visschen gestrooid. Talrijke haaien die op de gevangen viscb afkwamen om zich le goed te doen, werden afgeschrikt. Door dit middel kunnen groote schade aan de netten en verlies aan vlsch door hardnekkige "vallen van haaien voorkomen worden. Nationalisaties In Groot zijn door de enqueêtes gehouden over de nationalisatie van sleutelbedrijven. Het bleek, dat het Engelsche volk er in groote getalen voor is, terwijl men in de Ver. Staten voor het meerendeel af wijzend tegenover een der gelijke natio nalisatie staat. Dit waren de uitslagen: Nationalisatie van: Engeland Ver. Staten voor tegen voor tegen Spoorwegen 70% 30% 23%... 77% Kolenmijnen 80% 20% „B. of Engl." 66% 34% Gr. grondbezit 63% 37% Banken 31% 69% Energ. bedr. 37% 63% (Gegevens beschikbaar gesteld door het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie). De „New York Herald Tribune" over Zuid-Oost Azië De „New York Herald Tribune"' van gisteren geeft in een hoofdartikel twee mogelijkheden voor de oplossing der moeilijkheden in Z.O.-Azië:„Het herstel van de Eur. souvereiniteit met daaruit- voortvloëienden inslag", Het is natuurlijk gemakkelijk te zeggen, dat de Nederlan ders, Britten en Franschen imperialisten zijn, die niets anders gedaan hebben dan de Aziaten uitbuiten en dat zij onmiddel lijk hun troepen en burgerlijke- ambtena ren zouden moeten terugtrekken, teneinde de problemen van "aanvoer aan de in- heemschen over te laten. Een dergelijke oplossing is evenwel even kortzichtig als het handhaven van het Europeesche gezag met geweld. Het resultaat zou kunnen zijn, dat er een aan tal Oostersche dictators zou ontstaan, die van fascistischen of half fascistischen aard zou zijn en die in de moderne wereld niet meer vertrouwd kunnen wotden dan de vooroorlogsche regeering van Japan. Deze ontwikkeling zou zeer waarschijnlijk zijn, daar het meerendeel der Aziatische vol keren geen politieke ervaringen heeft. Zij zijn nog niet aan hun democratische han delwijze toe. Zij zouden even erg uit gebuit worden door de reactionnaire ele menten van hun eigen ras als zij dat vroeger werden door de Europeanen. Geen Monarchie meer in Bulgarije? Volgens radio Belgrado heeft de Bul- gaarsche Communistische Minister Geor gië Dimmitrof zich uitgesproken voor de afschaffing van de Monarchie in Bulga rije. Dimmitrof heeft n.l. ve,rklaard, dat de Bulgaarsche kiezers met overweldigende meerderheid bij .de jongste algemeene verkiezingen hun goedkeuring hebben gehecht aan de politiek van het vader- landsche front. President Truman heeft in een brief aan den redacteur van de Army and Navy Journal uitdrukking gegeven aan zijn vertrouwen, dat het gebruik maken van 'oorlog als instrument voor de poli tiek tot het verleden gaat behooren even als de barbarij, wanneer de Organisatie der Vereenigde Naties meer en meer het middel wordt voor vreedzame oplossin gen. De President zeide verder: de we reldoorlog werd gewonnen door de een heid der Geallieerden. Wij zijn vastbe sloten deze eenheid te doen voortbestaan teneinde een blijvenden vrede te verze keren. Het is gelukkig dat nu wij het tijdperk binnengaan van de meer doo- delijke atoom- en electronische wapens, er niet alleen tusschen de Vereenigde Volkeren de wil bestaat tot den vrede, maar dat zij ook een procedure en een methode hebben ontworpen om dezen te bevorderen en te beschermen. Deze wordt gevonden in de Organisatie der Vereenigde Volkeren, welker charter ik heb mogen verwelkomen en dat door den Synaat geratificeerd is. Wij hebben hierin een instelling, die belast is met het tegengaan van agressie bij de bron en die tusschenbeide moet komen door middel van een Internatio nale Politiemacht bij geschillen, die tot oorlog zouden kunnen leiden. Door mid del van den Socialen en Economischen Raad zullen de producten dezer aarde een wijdere verspreiding vinden en op deze wijze het lot der menschheid verbeteren. Hoewel een en ander nog in staat van wording is, belooft het toch van groot nut te worden voor de oplossing van pro blemen, die, unilateraal aangevat de ver schillen zouden verscherpen en aldus de internationale .betrekkingen zouden kun nen prikkelen. President Truman besloot zijn schrij ven met de volgende zinsnede: Wanneer ik terug zie op de periode van zelfop offering, die voor ons begon in Pearl Harbour en eindigde met de overgave van La Guardia als Radio-Commentator Burgemeester La Guardia kondigde gisteren aan, dat hij vanaf 6 Januari we kelijks radiopraatjes van 15 minuten zal houden voor het geheele systeem van de American Broadcasting Company. De praatjes zullen economische, sociale en politieke onderwerpen van den dag be handelen. La Guardia treedt op 1 Januari als burgemeester af. Aanslagen op Engelsche soldaten in Duitschland De Britsche troepen zijn heden ge waarschuwd om op hun hoede te zijn tegen aanvallen van Duitschers. Deze waarschuwing die volgde op den moord op twee Britsche soldaten in de Britsche zone, waarbij een derde werd gewond, luidde: „het is waarschijnlijk, dat de toe stand voor de Duitschers gedurende den winter erger zal worden door het tekort aan voedsel eu brandstoffen. Kwartieren en hoofdkwartier zullen wel niet door een groot aantal Duitschers worden aan gevallen. Het grootste gevaar bestaat in een aanval op militairen, die alleen loo- pen of rijden tijdens de uitoefening van hun dienst, vooral in het donker. Duitschland en daarna van Japan, dan zie ik daarin de bedoeling der Voorzienigheid om de slavernij der menschheid te voor komen en den weg te openen„naar een tijdperk van vrede, waarbij de vrijheids lievende volkeren der aarde het oog op elkander zullen richten om den levens standaard te verhoogen, sociale recht vaardigheid te "bevorderen en kunsten en wetenschappen tot grooter hoogten op te voeren. Het Cyclotron-instrument, dat voor het eerst Plutonium produceerde voor de atoombom, biedt ook mogelijkheden voor niet-militaire doeleinden, wellicht zelfs de genezing van kanker, aldus verklaarde Professor Ernest O. Lawrence van de Universiteit van Californië. Voor den oorlog reageerden kwaadaardige ziekten niet bijzonder op radio-actieve behande ling. In één geval werden 226 patiënten op deze wijze behandeld. Slechts 2 tot 3% gaven een vertraging van de kwaad aardige gezwellen te zien. Thans zal men bij het medisch onderzoek grootere hoe veelheden radi'o-actieve stoffen beschik baar krijgen om mee te werken en bo vendien een grootere kennis van het on derwérp. Wij staan op het punt, zeide Professor Lawrence, om den weg te wij zen naar de genezing van bepaalcle soor ten kanker. Dat wil niet zeggen, dat wij in staat zullen zijn alle typen van kwaad aardige ziekten te genezen, doch wij ho pen binnen enkele jaren belangrijke per centages van succes bij de behandeling van eenige soorten ervan te kunnen boeken. GROOTE VOORUITGANG VAN DE TELEVISIE. Zaterdag passeerde de televisie een nieuwe belangrijke mijlpaal, toen de N.B.C. (National Broadcasting Com pany) een televisie-uitzending gaf van den Army-Navy-voetbalwedstrijd in het ste delijk stadion van Philadelphia naar twee van de verst gelegen televisiestations in New York en Schenectady, alsmede naar een station in Philadelphia zelf. Een ge zelschap van 200 personen sloeg het schouwspel gade in het ontvangststation in New York. De beelden op de schermen van de tien ontvangsttoestellen waren zoo realistisch, dat de aanwezigen juichten en in de handen klapten bij verschillende spannende gedeelten. Slechts een enkefe keer ging er iets verkeerd bij de uitzen ding of bij de ontvangst. Voor het opne men van den wedstrijd werden drie came ra's gebruikt, de Orthicon-beeld- en twee gewone Orthicon camera's. Amerika's rol in China De afgetreden Amerikaansche Ambas sadeur in China, generaal Hurley, zal a.s. Woensdag voor de Senaatscommissie van Buitenlandsche Aangelegenheden verslag uitbrengen. Aan de hand van documenten zal hij zijn aanklacht staven, dat sommige Amerikaansche diplomaten in het Verre Oosten pro-communistisch zijn en de Amerikaansche politiek in China hebben ondermijnd, aldus meldt de Times. Luchtlijn WashingtonParijs De eerste verbinding door de lucht tus schen Washington en Parijs is tot stand gebracht. De „Paris Sky Chief" van de „Transcontinentale Luchtvaartmaatschap pij" is gistermorgen op het vliegveld Orly aangekomen. Vele hooggeplaatste personen waren bij de aankomst tegen woordig. Truman voor het Congres over de stakingen In de uiteenzetting, welke President Truman Maandag voor het congres ge geven heeft over de huidige stakingen in de automobielindustrie en over de drei gende staking in de staalindustrie, waar schuwde de president tenslotte het con gres ervoor, dat de stakingsgolf de over schakeling in de industrie dreigt te ver lammen en hij vroeg de uitvaardiging van een'stakingsverbod. De verdeeling van de Duitsche Industrie Van de 41 door de Sowjet-Unie op-, geëischte Duitsche fabrieken bevinden zich 30 in de Britsche, 9 in de Amerikaan sche en 2 in de Fransche bezettingszone. Bij gemeenschappelijk accoord werd door de geallieerden besloten om 15 fabrieken direct aan de Sowjet-Unie over te dra gen. Geen één daarvan staat echter on de oorspronkelijke Sowjet-Russische lijst. Tien van deze fabrieken liggen in de Brit sche zone. De komende Effectenregistratic In de financieele inlichtingen van d Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. In- zen wij o.m.: De lang verwachte wijziging van het Koninklijk besluit E 100 inzake Herst:! -Rechtsverkeer is thans afgekondigd in een nieuw K.B. No. 272. Hiermede is de basis gelegd voor de komende effecten- registratie, welke wellicht de grootste en meest omvattende adminisrtatieve maat regel is, welka. ooit in ons land werd genomen. Naar schatting zullen ongeveer 45 mil- lioen stuks verschillende effecten onder de registratie vallen. Naar wij evenwel uit betrouwbare bron vernemen, zal in de allereerste plaats worden overgegaan tot het aanleggen van de z.g. „zwarte lijst", waarop alle effec ten worden opgenomen, welke tegen den wil van de eigenaren door diefstal of door den bezetter verloren zijn gegaan. De zwarte lijst van effecten, waartegen door vroegere bezitters wordt „geoppn neerd" is de toetsteen voor de afdeelin r Effectenregistratie van den Raad voor het Rechtsherstel bij de erkenning van den eigendom van de tegenwoordige bezitter De bezitters van effecten, welke niet co de zwarte lijst voorkomen, zullen zond' r meer'in hun eigendom kunnen worden erkend, doch ingeval een effect wel on de lijst voorkomt, zal de „kortsluiting" ontstaan en moeten worden uigemaakt, wie als de werkelijke eigenaar moet wor den beschouwd. Slechts indien de tegen woordige bezitter een vijand is of een N.S.B.'er, zal de vroegere bezitter prac- tisch altijd in zijn eigendom worden her steld. In de overige gevallen zal d' „goede trouw" een overheerschende rol spelen. Er is in den boezem der vergade ring van deskundigen, die de thans gepu bliceerde regeling hebben ontworpen, nogal wat te doen geweest over deze goede trouw, doch het resultaat is ge weest, dat een ieder, die na 9 Mei 1940 effecten in regelmatig beursverkeer vol gens de geldende reglementen en usances door bemiddeling van een commissionnair of bankinstelling heeft gekocht, geacht zal worden te goeder trouw te zijn. Tegen dit rechtsvermoeden is echter te. allen tijde tegenbewijs toegelaten. De registratie van Nederlandsche effec ten zal voor sommigen niet aangenaam zijn. Naar hier te lande bekend is gewor den, vindt er in Parijs een uitgebreide handel in „zwarte" effecten uit NederT landsch bezit plaats, voornamelijk in aan deden Kon. Olie. Naar het schijnt, houdt een Duitsche groep zich mede met dezen handel bezig. De registratie van de effec ten zal in deze gevallen wel to^ gevolg hebben, dat vroegere Nederlandsche be zitters tot opgave van uit hun bezit ge raakte stukken voor de samenstelling van de zwarte lijst overgaan en dat de stuk ken zelf niet worden ingeleverd. In der gelijke gevallen zal waarschijnlijk erken ning van den eigendom van de vroegere bezitters volgen en zullen wel duplicaat stukken worden afgegeven, terwijl de niet-ingeleverde stukken waardeloos wor den. Effecten, welke jiiet ter .registratie-wor den ingeleverd, zullen in handen van den Staat der Nederlanden overgaan.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3