INDIË WinkaljuifroDW De Wederopbouw maoael. of vrouwelijk personeel flinke winkeljuffrouw en jongen Arno- Nationale Bouwkas N.V. Bakkerij v. Aalst Z tl één van deze woningen Uw eigendom zijn Net meisje gevraagd Juffrouw gevraagd ASSISTENTEN volwasten en aankomende v schilders en schilderessen Strijksters gevraagd Huishoudster Sharir wil overeenstemming Sjarir heeft de eerse van een serie we- kelijksche persconferenties gegeven. De belangrijkste verklaring, die hij daarbij heeft afgelegd in de volgende. Hij ver klaarde dat hij nog steeds een mogelijk heid zag om met de Nederlanders tot overeenstemming te komen, hoewel de minste etsch, die van Indonesische zijde gesteld zal worden de volledige onafhan kelijkheid was. „Veel zou bereikt kunnen worden" zoo zei hij „door onderhande lingen, die op de volledige erkenning zouden moeten volgen". Hij deelde mede,' dat hij bereid was met Nederland Eco nomische verdragen te sluiten, waarbij Nederland als de „meest begunstigde" natie zou worden beschouwd. (.Most fa voured nation" is een term, die vaak. in Engelche verdragen wordt opgenomen om aan te geven, dat het betrokken land zekere voorrechten zal genieten. Red. A.N.P. Aneta). Sjarir verklaarde verder, dat vooropgesteld zoru moeten worden, dat de Nederlanders geen politieke con trole zouden uitoefenen. Zelfs een Domi- nionstatus zou niet in aanmerking komen. Op de persconverentie van Sjarir heeft hij, sprekende als „Premier" en ook als particulier verklaard te gelooven, dat de Indonesische Republiek bereid zou zijn zich te houden aan elk besluit, dat de vereenigde volkeren zouden nemen aan gaande den toekomstigen Status van In donesië of dit besluit gunstig zóu zijn of niet. Volgens Sjarir zouden de Neder landers ook een'zoodanig besluit willen aanvaarden. Tot nog toe zijn er geen te'e- kenen geweest, die er op zouden wijzen, dat de vereenigde volkeren in de tegen woordige moeilijkheden intervenieeren, aldus Sjarir. „Wij moeten open oog heb ben voor de werkelijkheid, het is duidelijk, dat, zooals de zaken er nu vóór staan, wij in alle zaken de Nederlanders moeten raadplegen". Op een vraag van een Amerikaanschen correspondent over de houding der Brit ten in Indië verklaarde Sjarir, dat hij noch het kabinet den indruk had, dat de Brit ten iets anders deden dan de geïnterneer den te helpen en de Japanners te ontwa penen. Toen een andere correspondent vroeg of de Republiek dacht, dat Oroot Brittannie er aan medé hielp de Nederl. Souvereiniteit in Indië te herstellen, ant woordde Sjarir: „Neen mijnheer, er is In Den Haag Is echter op dit oogenblik niets, dat in deze richting wijst". nog geen enkel bericht omtrent het tijd stip van de komst van den Luitenant- Inlichtingen over op Sumatra's Gouverneur-Oeneraal ontvangen. Ver- Oostkust geïnterneerden MUM Mejuffrouw A. Barüch, op 21 Novem-.een belangrijke rol. v ber Nederlandsch-lndië terugge- Morgen zullen in Singapore twee be keerd, zal van Donderdag 6 Decemberlangrijke conferenties worden gehouden, af, eiken Donderdag van 10 tot 12 uur 2ij zullen worden bijgewoond door veld- zitting houden in het gebouw van het j maarschalk Lord Allan Brooke, Adm. Roode Kruis, de Lairessestraat 105, Am-I Mountbrtten en lt-Generaal Sir Dempsey. sterdam, teneinde .inlichtingen te geven j over op Sumatra's Oostkust geintemeerde Concentratie van Japanners op Java Nederlanders. maakt weinig vorderingen Volgens een officieelen zegsman maakt de conceutratie van de Japansche sol daten in drie hoofdkwartiereh nog wei nig vorderingen. Vooral in Oost- en Mid- den-Java is de toestand verward. Japan ners hebben geen contact met hun eigen troepen en het geallieerde hoofdkwartier heeft aan de „republikeinsche regeering" verzocht, mede te werken aap een ver dere concentratie van het Japansche leger en de marine. De „republikenische regee ring" heeft beloofd, de zaak ter hand te zullen nemen, maar zij kon> geen enkele practische maatregel- garandeeren. Communistische propaganda Eerr Nederlandsche onderzeëer hield onlangs een Indonesisch schip aan in de Straat Soenda, tusschen Java en Sumatra. Het schip was geladen met propaganda materiaal, dat geconfisceerd werd. Een tasch bevatte republikeinsche posters, kranten, pamfletten van de Pemoeda- Jeugdorganisatie, en een groot aantal nieuwsbladen van de Indonesische Com munistische Partij. Oogenschijnlijk is er een regelmatige stroom van propaganda van Java naar de andere eilanden. Spe ciaal naar Sumatra, waartegen de Hol landers niet bij machte zijn veel te doen. Zij zijn gemachtigd propaganda-mate- riaal te confisceeren, maar niet om de vervoerders te arresteeren, die landen waar ze willen om onrust "te verspreiden onder de bevolking. Een sprekend voor beeld van de kracht van deze propaganda leverde het eiland Soembawa, waar op 15 Octobeij de Nederl. troepen welkom wa ren gelieeten door de bevolking. De Hol landers werden echter gevolgd door de, propagandisten en binnen 14 dagen was de heefê bevolking van Soembawa geïn fecteerd. Er was een opmerkenswaardige verandering in de houding van de bevol king, die buitengewoon onvriendelijk was geworden tegen de Hollanders. Tijdstip vau Dr. Van Mook's komst nog onbekend Naar aanleiding van het bericht, dat gistermorgen in de Times verschenen is over een bezoek, dat Dr. H. J. van Mook binnenkort aan Nederland zal brengen, verneemt de Ind. redacteur van A.N.P.- Aneta uit gezaghebbende bron, dat de mogelijkheid hiertoe inderdaad in over weging is. Oude rantsoenen Terpentijn niet meer geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de oude rantsoenbonnen voor terpentijn niet meer geldig zijn. Op deze bonnen wordt geen terpentijn meer af- g^fëverd. Strijd in Bandoeng In een ofticieel communiqué wordt medegedeeld, dat in het Noordelijk deel van Bandoeng georganiseerde groepen Indonesiërs met petroleumbommen naar huizen gooien. Zij sloten in een huis 154 menschen op, die allen levend verbran den. Aanvallen op het Br. hoofdkwartier werden na den komst van versterkingen afgeslagen. De Nederlandsche delegatie welke zal deelnemen aan de conferenties met Ad miraal Mount Batten te Singapore op Donderdag a.s., vertrekt Donderdagmor gen uit Batavia naar Singapore en wordt Vrijdag of uiterlijk Zaterdagmorgen in Batavia terugverwacht. De Nederlandsche delegatie zal bestaan uit de volgende Iedeh: Dr. van Mook Admiraal Helfrich, Mr. van Oyen, Graaf van Bijlandt en de secretaresse van Dr. van Mook, Mevr. Stokdijk. Cautie vóór Veehandelaren vervallen In verband met de opheffing der taxatiemarkten voor riindvee per 15 No vember j.l. is de ten behoeve van het bedrijfschap voor vee en vleesch gestelde zekerheid van 5.000,komen te ver vallen.'Omtrent de formaliteiten, welke vervuld moeten worden ter beëindiging van de gestelde cauties, wordt verwezen naar een in de vakpers op te nemen4 publicatie. Inlevering Visch in blik Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, die nog conserven in blik, welke op de vleeschbonnen verkocht kunnen worden, in hun. bezit hebben, deze vischconserven voor 9 December a.s* bij hun leverancier (d.i. de combinatieleider der gecombi neerde distributie van visch- en vleesch- waren) tegen ontvangstbewijs moeten in leveren. Slagers dienen in hun bezit zijnde vischconserven in te leveren bij hun eigen combinatieleiders. Het bovenstaande geldt niet voor vischconserven, die vrij ver kocht mogen worden. MORGEN moeten aanvragen voor schoenen worden ingediend door diegenen, wier naam ligt tusschen VERMAAK - VLIETSTRA De boerderij van den Jodenhater Strei- cher bij Neurenberg zal worden ingericht tot een landbouwschool voor Joden. Het Britsche Ministerie van Lucht vaart deelt mede, dat de volgende week 2000 duiven aan Naderland zullen worden geschonken, teneinde het herstel van de duivensport in Nederland te bevoi deren. Uit Salontki wordt gemeld, dat Mihai- lowits) voor een geheimen zender het Joego slavische volk tot opstand heeft aangespoord Buitengewone Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders der N,V. Gondsche Water leiding Maatschappij te houden op Vrijdag den 2laten December 1945, om 11 uur v.m. ten kantore der Vennootschap, Turfmarkt no. 36 te Gouda. In deze vergadering zal een voor- steltot statutenwijziging worden behandeld. De agenda der vergadering en het voorstel tot statutenwijziging liggen ten kantore der Vennootschap voor aandeelhouders ter inzage. De Directie. Waar blijft W1B RUILT I een gemeentewoning (Kort'-Haar- lem* voor woning (beneden- of bovenwoning) in 't Centrum Huurpr. f 5.50-f 6.50. Br. onder no. 2224, buredti van dit blad. vraagt eenig nette jongelui om een amateursorkest te beginnen (Geen beroeps) Adres Kon. Wilhelminaweg 160 Kraamverzorgster of verpleegster gevraagd (begin Mei) Br onder no. 2205, bur. v. d. bl. vraagt een flinke niet beneden de 18 jaar Zij, die eenige administratieve kennis hebben, genieten de voorkeur. Accountant vraagt actieve Jonge is begonnen en over enkele jaren zullen er overal in Nederland nieuwe woningen staan, modern ingericht naar alle eischen van den tijd Het kan, wanneer U den weg weet, den weg, die leidt naar de TE 's-GRAVENHAGE Laan v. Meerdervoort 7b( Telefoon 394270 de onderneming die U in eenige jaren in het bezit stelt van een Rent.elooze Hypotheek. Zoodra Uw huis gereed is. betaalt U ons met een bedrag gelijk aan de maandelijksche huur af en U kunt zelf uit rekenen, dat dit dan binnen afzienbaren tijd Uw eigendom is. Inlichtingen Inspecteur Vraagt gratis prospectus VH. DIJK MANS, Bcllevoysstr. 54, Rotterdam. BANKINSTELLING vraagt geschoold met diploma boekh. voor zelfstandig werk in haar Giro- ea Rekening-Courant afdeeling. Leeftijd 20-—30 jaar. Bij gebleken geschiktheid promotiekansen. Brieven (handschrift) met uitvoerige inlichtingen en opgave van verlangd salaris, onder no. 2243, bureau van dit blad van ongeveer 18 jaar SCHUTTELAAR - Zoutmanstraat Er kunnen worden geplaatst in de Schilders- en Decoratie-ateliers van de N.V. Koninklijke Plateelbakkerij „Zuid-HollandT te Gouda alsmede jeugdige personen ter opl. in het vak Aanmelding ten kantore, eiken werkdag van 9-12 uur en van 1.30 tot 5.30 uur en op Zaterdag tusschen 8.30 en 12 uur. BETER BRIEFONDERWIJS Journalistiek en Publiciteit, leergangen o.l.v. dagblad directeur Dr. WURMSER en F. DE SINCLAIR Engclsch. Fransch, Duitsch, Ned. en Corresp., middenst. diploma, steno, boekhouden, opl. Practijkexamens. van 8—5 u., met kost. Verdere hulp aanwezig. MEVR. MOEREL, Crabethstraat 46 op rustig, klein kantoor te Gouda, voor lichtekantoorwerkzaamheden Gelegenheid tot studeeren of der gelijke in vrijen tijd. Brieven met verlangd salaris, onder no. 2255, bureau 'van dit blad DB PBLIKAAN" - Amerika 2 Tread in connectie met Humorist-Conferencier JAC. DE GROOT Nette Wed. 50 j. P.G. b.z.a. al* huiselijk en jjoed kunnende koke» Liefst bij klein gezin, goede stand. Br. onder no. 2241, bur. v.d. blad Tc koop mooi kacheltje merk „Godin" Sterke trap, 12 treden, z.g.a D Tweede Kade 57 Te koop aangeboden^ ftoerdompstraat lM Pianist Klarinettist vraagt alsmede prima 2e Assistent Vaste prettige werkkring voor accurate werkers Brieven onder no. 2105, Advertentie-Bureau Jac. Duits, Dordrecht t I ACADEMIEVOOR INDIVIDUEEL SCHR. ONDERWIJS SECRETARIAAT: LUSThOrSTRAAT 6, ROTTERDAM Coupon no. 354. Gratis proefles leervak t Naam Adres Regisseur - Grimmeur - Opmaken van gelegenheidsliederen. Carreapondeatie-adrce JAC. DE GROOT, pa. C. Verbruggea. Willam Tombergatiaat 6E. Gouda 4 fauteuils met kloostertafel 2 fauteuils 1 kachel (model Triton) DIVERSEN: Ea gel ach Weaacht U b« leereer nr. Eag.. vlot Eagaiach te leerea onder no. 3060, bureau vaa dit blad.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 4