Wat zullen ie verkiezingen brengen Misdadige grofheid Radio-programma BUITENLAND Voor een proefstemming en een voor spelling van den uitslag der a.s. verkie zingen is de tijd allerminst gekomen, daar het nog geheel onzeker is in welke groepeeringen onze kiezers straks ter stembus zullen trekken. Het is echter wel de moeite waard, dat in het kader van het overleg der partijleiders ook de stem van het kiezersvolk wordt vernomen. Derhalve heeft de afdeeling Opinie-On derzoek van de Nederlandsche Stichting voor Statistiek in November 1945 een opinie-onderzoek ingesteld naar de poli tieke stroomingen, welke zich onder het kiezerscorps (25-jarigen en ouder) open baren. Aan een aantal personen, tezamen representatief voor' het geheele kiezers corps, werden de volgende vragen ge steld. ,,Zoudt U bij de eerstvolgende verkie zingen Uw stem willen geven «aan: 1. één van de voor den oorlog be staande partijen; 2. een combinatie van deze partijen, of aan 3. een nieuwe partij. Het resultaat was dat 53% den wensch uitsprak op één der oude. partijen te stemmen; 17% voelde voor een combi natie van partijen. Een nieuwe partij, waarbij ook aan een radicale hervorming van een der bestaande partijen mag wor den gedacht, werd door 16% der onder vraagden gewenscht, terwijl 14% zich r.o" geen oordeel had gevorm'd.. De meest uitgesproken voorkeur voor één der oude partijen treedt op bij de volgende groepen: communisten 75%, S.D.A.P,-ers 67% en stemmers op de R.K. Staatspartij 67%. De grootste onzeker heid en ook het sterkste verlangen naar een nieuwe partij openbaarde zich in de gelederen van de Liberale Staatspartij, de Vrijzinnig-Democraten en bij de ad- spirant-kiezers, n.l. resp. 22%, 24% en 22% van deze groepen zijn voor een nieuwe partij; resp. 23%, 20% en 22% van déze heeft zich nog geen meening gevormd. Het combinatietferlangen komt relatief het krachtigst naar voren bij 30% van de Anti-Revolutionnairen en 26% van de Christelijk-Historischen (Christelijk Natio- naje Volkspartij) en voorts bij 25% van de Vrijzinnig-Democraten. Van de arbeiders en boeren blijkt on geveer 60% aan de oude groepeeringen vast te houden. Bij de intellectueelen en hen die leidende functies vervullen is er een uitgesproken voorkeur voor verande ring: 30% verlangt naar een nieuwe par-, tij; 23% voelt voor een combinatie van partijen. - van hedenavond. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 Jan Corduwener Non-Stop, m.m.v. Jane Bron. 18.30 Kwartier van den Arbeid. J. v. d. Akker: ^„Geestelijke en cultureele heropbouw". 18.45 Oude bekenden door Tony Schif- ferstein, piano. 19.00 Nieuwsberichten en reportage. 19.30 Ensemble George Frank. 20.00 Nederland Herrijst. Mr. Dr. W. v. d. Grinten: „Vijanden en landver raders". 20.15 Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Albert van Raalte, m.m.v. Maria Curcio/ piano. In de pauze 21.00 uur): Cultu reele agenda J. W.Acda. 22.15 Mensch en maatschappij. J. Be rends over: „Ontvankelijkheid voor het Cultureele". 22.30 Op den drempel van den nacht. 23.00 Nieuwsberichten en post scriptum. 23.15 Avondwijding. Ds. J, J. Thomson, Ned. Herv. Pred. te Baarn.. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM 1-415 M. 18.00 Nieuwsberichten. Wij spreken met Persoverzicht. 18.30 Ensemble Nina Dolcê. 19.00 Jaap Stotijn, hobo en Cor. van Bo ven, piano. 19.30 Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 20.00 Cantabilé Septet. 20.30 De orkesten van het Paramount Theater en Louis Levy. 21.00 De Regeeringsvoorlichtingsdienst antwoordt. 21.15 Sylvestre-Trio. 21.45 Avondwijding. Pater H. Paalvast, Priester v. h. H. Hart te Den Haag. 22.00 Nieuwsberichten. 22.15 Het orkest van de week:. Harry James. 22.45 Vioolspel (gram.). 23.00 Sluiting eri Wilhelmus. Twee millioen voor Buitenlandsche boeken Twee millioen gulden per jaar heeft de regeering beschikbaar gesteld voor den import van boeken, tijdschr.iften etc. Dat is nog niet het tweederde deel van onze vooroorlogsche behoefte. Het op gang gekomen goederen en be talingsverkeer maakt de boekeninvoer mogelijk. Om nu de voor dit doel beschikbaar gestelde deviezen zoo efficient mogelijk te besteden, om voor minder deviezen meer boeken te krijgen, is het wenschelijk, dat men den boekhandel inschakelt en is het noodzakelijk, dat de boekhandel ter verkrijging van de noodige invoer- en be talingsvergunningen zich wendt tot de stichting „Boeken Import Bureau". Dit B.I.B. werd voor eenige weken tot dit doel geconstitueerd, en is gevestigd in het gebouw: Het Boekhuis, aan de Heerengracht 124128 te Amsterdam. Als aigemeene richtlijn heeft dit bureau reeds vastgesteld dat 80 procent weten schappelijke tegen 20 procent andere uit gaven mogen worden geïmporteerd. Valuta's kwamen beschikbaar voor aankooppen in U.S.A., Engeland, Zweden en meer dan voor deze drie landen in Belgie. Met Zweden is een handelaccoord tot stand gekomen, waarin een half millioen Zweedsche kronen werd opgenomen voor boeken. Voor Frankrijk en Zwiteserland worde,n spoedig toewijzingen verwacht, contingen ten voor andere landen kunnen niet wor den verstrekt. In het algemeen wordt hierbij uitgegaan van den regel dat eerst in de dringendste behoeften wordt voorzien. Een 100-tal de belangrijkste boekhandelaren en importeurs kan bin nenkort bericht verwachten, welke bedra gen (contigenten) voor de verschillende landen hun zijn toegewezen. Zij kunnen dan op voorwaarden van technischen aard (als clearingsmogelijkheden e.a.) rechtstreeks in het buitenland bestellen, geen invoervergunning behoeft door hen te worden aangevraagd. Hun reke ningen betalen zij in guldens aan het B.I.B. De overige handelaren en (eventueel in bijzondere gevallen particulieren) moeten vooraf eén invoervergunning aan vragen, overigens wordt door deze cata- gorie dezelfde werkwijze toegepast. Op den boekhandel rust de verantwoor delijkheid voor de juiste besteding van de weinige deviezen die slechts beschik baar kwamen voor de reikhalzende tege- moetgeziene en nu voor de wetenschap, industrie en handel weldra beschikbare buitenlandschè publicaties. Openstelling gedeelte Rijksweg Rotterdam—MaassluisDen Haag De K.N.A.C. bericht dat het gedeelte van den Rijksweg No. 20, d.w.z. van den weg RotterdamMaassluisDen Haag, van den Broekweg in de gemeente Vlaar- dingen tot aan den Maasdijk in de ge meente Maasland voor het verkeer is opengesteld. Dit gedeelte is aangewezen als hoófdverkeersweg, en is gesloten ver klaard voor het verkeer in beide richtin gen met rijwielen, bespannen goertuigen, handwagens en voor rij- en trekdieren en vee. De kwesties gerezen naar aanleiding van het besluit Politieke Delinquenten Onder leiding van den Minister van Justitie had dezer dagen te zijnen Depar- temente een bijeenkomst plaats, waaraan o.a. deelnamen de Directeur-Generaal voor bijzondere berechting, de hooge autoriteit in het Zuiden des lands, belast met de fiatteering van Tribunaaluitspra ken de Pres. en de Procureur Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogen- boscb benevens Presidenten en Voorzit ters van Tribunalen in Noord Brabant en Limburg. De bijeenkomst had ten doel een bespreking over kwesties, die gerezen waren naar aanleiding van de inwerking treding van het besluit Poliieke DeliquenL ten 1945. Bij deze gelegenheid werd ook van de zijde der aanwezige Tribunaal Presidenten betreurd, dat, terwijl de ge rezen bezwaren nog niet in een door deze Presidenten gewenschte samenkomst kon den worden besproken en de Minister zijnerzijds een standpunt niet kon hebben bepaald, in de dagbladen de brief werd openbaar gemaakt, waarin de Presidente, ten meenden bij voorbaat hun aftreden te moeten aankondigen, indien met hun be zwaren geen rekening zou worden ge houden. Tijdens de besprekingen trad opnieuw aan den dag, dat in de Zuidelijke provin cies de ontwikkeling op het gebied Üer bijzondere berechting nagenoeg tegenge steld is geweest aan die benoorden de ri vieren. In het Zuiden zijn eerst de Tribu nalen ingesteld, die daar nu ook meeren- deels een klein jaar functioneeren, terwijl •het Noorden na de bevrijding eerst de Bijzondere Gerechtshoven in het leven zijn geroepen. Uiteraard echter moet er in het geheele land eenheid van wetgeving zijn, zoodat de Minister van Justitie dan ook .niet kon toezeggen op korten termijn een wijziging in het nieuwe besluit te be vorderen. Wel werd er de nadruk op ge legd dat het besluit -Politieke Delinquen ten 1945 is een overgangswetgeving als hoedanig het ook reeds van den aanvang af door de Regeering is beschouwd. In het Zuiden bestaat een uitnemende samenwerking* tusschen den Proc.-Fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof en de Tribuna len. Deze feitelijke toets werd als grond slag genomen voor binnenkort aan de andere Procureurs Fiscaal door den Mi nister van Justitie te zenden aanwijzin gen, meer bijzonder betrekking hebbend op de erkenning en eerbiediging van de zelfstandige bevoegdheid der Tribunalen om ter openbare zitting van het Tribunaal te besluiten delinquenten Ln vrijheid te stejlen.. Het bezwaar derhalve, van de zijde der Tribunalaalpresidenten geuit, dat de Tri bunalen niet zelfstandig een delinquent in vrijheid kunnen stellen, doch van hun besluit tot in vrijheidstelling den Procu reur Fiscaal in kennis moeten stellen, achtte de vergadering door deze-toezeg ging van den Minister prdctisch te zijn ondervangen. De Zetel der Vereenigde Volken Een der technische commissies van de voorbereidende commissie der Vereenigde Volken heeft Dinsdagmiddag besproken, waar het hoofdkwartier der Vereenigde Volken gevestigd zal worden. Men kwam overeen, dat de politieke situatie van het gastland en het karakter van zijn pers en de polieke opinie in overeenstemming moeten zijn met den geest van het hand vest. - Het hoofdkwartier moet van de geheele wereld uit gemakkelijk toegankelijk zijn De onmenschelijkheid van de maatre gelen die de Duitschers, in het verloop ■van den oorlog hoe langer hoe meer trof fen, heeft het verzet in Nederland pas algemeen en diep-overtuigend gemaakt. Het griefde diep dat willekeurige men- schen op straat werden neergeschoten, al hadden ze niets te maken met een sabotage waarvoor dat heette te gebeu ren, en dat velen als slaven en vee wer den weggesleurd en naar Duitschland ge bracht. Nog grondiger misschien was de afschuw toen de gruwelen van de con centratiekampen, die tijdens den oorlog zooveel mogelijk stil waren gehouden, in hun vuile verdierlijking aan den dag kwa men. Zoolang het scheen te gaan over an dere staatkundige opvattingen waren ve len in beginsel tegenstanders, maar de weerzin die de bezetting als vuil wilde afschudden, rees pas algemeen door de practische schending van de menschelijk- heid. Daarom is het zoo bitter erg, dat on- menschwaardige behandeling ook bin nensluipt in de maatregelen, die juist ten doel moeten hebben het barbarisme te bestrijden. Daarom zou het geval, waar van wij uit goede bron hoorden niet mo- gem voorkomen. Een man van bijna zeventig jaren, wel een overtuigend N.S.B.-er, maar een in tellectueel die practisch geen kwaad heeft gedaan, werd geïnterneerd. Daarin is na tuurlijk niets onrechtvaardigs. Hij ging in zijn zomerkleeren. Na eenige maanden kreeg hij in het kamp dikke handen en voeten: honger oedeem! Dit zou niet mogen voorkomen. - Erger nog is dat hij van week tot week zoo moest blijven doorzeulen en dat hij pas in de ziekenafdeeling kwam door en een radiostation en een vliegveld be zitten. De taal van het land moet een van de voertalen (Fransch en Engelsch) der organisatie 'zijn. r De groei van de Sovjetrbevolking. De Russische bevolking nenmt thans zoo snel toe, dat bij dezelfde voortgang de Sovjet-Unie in 1970 250 millioen zielen zal tellen. De laatste telling voor den oorlog leverde een getal van 174 millioen op. Sindien was het aantal reeds naet 20 millioen toegenomen. Dit jaar wordt het aantal Russische geboorten op het drievoudige van vorig jaar geschat. Abortus is nu verboden in Rusland, ter wijl voorbehoedmiddelen ontraden -worden. Bovendien zijn strengere voorwaarden voor echtscheidingsprocessen afgekondigd, terwijl het gezinsleven meer en meer bevorderd wordt. Moskou weigert doortocht - aan Iraansche troepen De Ambassade der Sowjet-Unie heeft de regeering Vaniran een nota doen toe komen, bevattende de categorische wei gering van de Sowjet-Unie om aan de Iraansche troepen die te Sjarifabad wor den opgehouden, doortocht te verleenen naar Azerbeidsjan. De Ambassade her haalt, dat zij haar definitieve antwoord heeft gegeven in de nota van 26 Nov. j.l. De vrouw van Himmler zal worden onedrvraagd in Neurenberg De vrouw van Himmler wordt in d.' gevangenis te Neurenberg vastgehouden. Zii zal worden ondervraagd en als ge tuige optreden, indien de ondervraging belangrijke mededeelingen over haar m en zij de activiteit van haar man en zip medeplichtigen onthult. Ze heeft mede gedeeld dat Himmler haar weinig over zijn leven heeft gezegd en dikwijls voor lange perioden verdween. Wanneer h thuis was, leed hij aan een periodie! e ziekte, die hem voor dagen aan bed kluis terde. Zij verzorgde hem dan „als ieder- goede vrouw", zoo vertelde Himmler s echtgenoote. Credietovereenkomst met Canada De Canadeesche Minister van Finan ciën lisley, hééft bij het Canadeesche parlement een wet aanhangig gemaakt tot het verleenen van expört-credieten aan Nederland' en Nederlandsch-lndië tot een bedrag van 150.000.000 dollars. Het crediet aan Nederland bedraagt 25 mil lioen dollar en zal later verhoogd worden tot 85 millioen dollar. De 25 millioen dol lar zullen loopen over een periode van twee tot vijf jaar, en het geheele bedrag zal worden terugbetaald in tien halfjaar- lijksche termijnen tegen 2J4%. Aan de Nederlandsch'-lndische Bank wordt als agente van de Nederlandsch-Indische ri- geering een crediet verstrekt van 50 mil lioen dollar boven de 15,, millioen, die reeds beschikbaar zijn gesteld, aandrang die van buiten het kamp, door familie en vrienden (die „goed" zijn) werd geoefend. Van zoo iets schrok een Nederlander toen hij het voor het eerst hoorde over de kampen van Ommen en Amersfoort onder leiding van Duitsch geboefte. Nu is het winter en nog loopt deze ge- interneerde in zijn dunne zomerdraeh. De noodige warme kleeren zijn in zijn huis, dat met meubelen en al door an deren wordt bewoond. Een voorbarige maatregel; de man wordt hierdoor als veroordeelde behandeld, hoewel de be rechting maar steeds op zich laat wach ten - maar we laten dat punt maar rus ten. In elk geval zijn de kleeren nog zijn eigendom. Maar wat een instanties zijn er noodig om er bij te komen! Over zijn zaken is een beheerder aangesteld die meewerkt, ook de kampcommandant geeft tenslotte zijn toestemming, maar nog een derde instantie, blijkbaar het bu reau roerende goederen, geeft nog altijd zijn medewerking niet. Zoo duurt het nu al twee maanden lang! Is dat noodig? Is het misschien de stompe ongevoeligheid van een bureau dat registreert en niet afgeeft, of dat zelf geen weg meer weet in zijn corrés pondentie en registratie? De natuur is vlotter en stipter en geeft de dieren bij de naderende kou tijdig hun winterdracht. Zeker: het zijn maar N.S.B.-ers. Maar ook zij mogen door slofheid en onver schilligheid geen honger en kou lijden. Wie verantwoordelijk is en dat niet erg vindt, lijdt aan dezelfde misdadige grofheid als de S.S.-man die vond, dat „het maar Joden waren". Opnieuw bekruipt weerzin den mensch die het hart op de rechte plaats draagt.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3