Uitspraken Bijzonder Gei NEKIUNÜ HlLfT INOIE". Os juwealendiifstal tijdens di bustling. BINNENLAND den door den heer P. J. van Bemmel over Ned. Oost-Indfë, ons gebiedsdeel, dat thans in het middelpunt der wereldbelang stelling staat. En Dinsdag 4 December heeft de ver- eeniging het St. Nicolaasfeest gevierd. Des middags voor de 75 kleintjes van den Straatweg, waarbij de Goede Sint zich ook hier als de goede gever ont popte. En 's avonds hebben de grooten zich uitstekend vermaakt op den gevarieerden A feestavond, waaraan de heer F. C. van Dorp, declamator te Rotterdam, en het Krontjong-orkest „De Patokanen" uit Gouda o.l.v. den heer M. J. van Eeuwen hun medewerking verleenden. Belangrijk is het prettige contact dat den laatsen tijd tusschen de bewoners en hun gemeentebestuur ontstaan is. Ook voor dezen avond waren de autoriteiten uit het dorpscentrum naar het meest oos telijk deel hunner gemeente gekomen. Bur gemeester Aibarda, Wethouders en me vrouw Ouwijk, gemeentesecretaris én me vrouw Jenné hebben allen door hun aan wezigheid blijk gegeven, dat ook de Bo degraverstraatweg van hun Gemeente is, een straat, die zich gaarne een deel der gemeente weet. REEUW1JK St. Nicolaasbal. Dinsdagavond vond in hotel „Zomerzorg" aan de Brug een St. Nicolaasbal plaats van de daar ge vestigde .dansclub, onder leiding van den heer D. Kool utt Waddinxveen. De avond kan als zeer geslaagd geken merkt worden en 'vooral het bezoek van de Sint met zijn Piet bracht een ware storm van enthousiame teweeg. Ieder der leden kreeg een aardige verrassing en deze varieerde van zuigflesch tot vrijster. De heer Van den Berg uit Waddinxveen gaf nog een paar extra nummers in tap-dance en oogstte veel lof voor de perfecte uitvoering. Al met al voor de Reeuwijksche dansers een prettigen en genoegelijken avond. St. Nicolaas op School. Woensdagmiddag te half twee arriveerde St. Nicolass weder op de openbare school A te Reeuwijk-dorp, na een afwezigheid van vier jaar. De Sint en Zwarten Plet waren gezeten zooals vroeger in een auto. De school kinderen waren dé auto al tegemoet gegaan. Bij de school werd de Sint met zwarten Plet door twee kinderen naar zijn zetel geleid en nadat de Sint had plaats genomen werden door de kinderen toepasselijke liedjes gezongen. Het groote boek werd weder geopend en daar stond heel wat in opgeteekend na vier Jaar afwezigheid van de Sint. De kinderen werden daarop getracteerd. welke tractatie, de tijdsomstandigheden in aanmerking nemende, goed genoemd mag worden, terwijl ieder kind nog een cadeautje van den Sint mee. naar huis kreeg. Hoe zit het met het gedistilleerd? De ondervakgroep Detailhandel in Ge distilleerd deelt in een rondschrijv- ven het volgende mede,* waarop de afd. Gouda van, deze ondervakgroep ons ver zoekt de aandacht te willen vestigen. Door verschillende mededeelingen in pers en door de rSdio zijn bij het publiek vaak veel te optimistische verwachtingen gewekt omtrent de rantsoeneering van binnenlandsche gedistilleerd. Sommigen hebben hieruit den onjuis- ten. indruk gekregen, dat iedereen nu ge distilleerd kan bestellen, anderen meen den dat ieder recht op één Liter gedistil leerd per maand zou hebben. Hier en daar heeft de meening post gevat dat er van een distributie sprake is, waardoor dus zelfs een bepaald recht zou ontstaan zijn om "een zekere hoeveel heid gedistilleerd op te eischen. Dit alles is niet juist. In de eerste plaats moet vastgeseld worden dat niemand „recht" heeft om een bepaalden slijter te vorderen dat hij hem - gedistilleerd levert. De beschikbare hoeveelheid is dermate gering, dat hij een, verdeeling volgens een zeker distributie-systeem, men per per soon boven de 21 jaar slechts 3 deciliter per jaar zou ontvangen, een hoeveelheid, te gering om te gaan verdeelen. De slijter krijgt slechts een géring kwantum en kan daaruit dus maar een zeer beperkt aantal personen bedienen en dan nog maar met geringe hoeveel heden. Hoe is nu de nieuwe regeling? 1 Sinds 6 October 1945 heeft de slijter de bevoegdheid 'het hem toegewezen kwantum gedistilleerd te verkoopen aan het publiek. Vele slijters waren nog niet bevoorraad, zoodat een aantal slijters eerst veel later met den verkoop begon nen is. 2. De bedrijven zijn met verplicht om iemand, die in 1939 klant was te blijven bedienen. Dit sluit natuurlijk allerminst in dat de slijter zijn oude vaste cliëntèle niet meer zal blijven bedienen; integen deel, in bijna alle gevallen zal hij zijn oude relaties zeker voorkeur geven voor de inschrijving. 3. Inschrijving van nieuwe klanten kan wel geschieden, doch heeft voorloopig al leen practisch effect voor zoover de slij ter hen kan bedienen. De slijter krijgt niet meer toewijzing omdat hij' een grooter aantal klanten inschrijft. 4. Aan eiken afnemer mag per maand maximaal één Liter afgeleverd worden om te voorkomen dat bij de geringe be schikbare hoeveelheid de écn vrij veel zou ontvangen en de ander niets. Er zullen slechts zeer weinigen zijn, die aan het rantsoen van één Liter per maand toe komen. Voor bruiloften, verjaardagen of an dere partijen is niet voldoende voorraad in het land aanwezig om buiten dit toch al schrale rantsoeneeringssysteem iets extra's te kunnen geven. De slijter heeft het eenvoudig niet en hij mag het niet aan het bovenbeschreven systeem onttrekken. Ook brieven aan Rijksbureaux over dit thema zijn volkomen doelloos. Uit deze bepalingen volgt, dat de ge ringe hoeveelheden, welke er zijn, zoo eerlijk mogelijk onder het publiek worden verdeeld, doch dat het niet mogelijk is eenvoudig omdat er te weinig is een ieder gedistilleerd te leveren, hoe gaarne de slijters dit ook zouden wenschen. Restanten Rijstpudding in blik, zonder bon Bij de detaillisten is nog een geringe voorraad rijstpudding in blik aanwezig. Het is thans toegestaan, deze rijstpud ding, voor zoover bij detaillisten voor radig, zonder bon te verkoopen. Nederlandsche telefoontoestellen uit Duitschland terug Een speciale verslaggever van het A.N.P. seint: Nederlandsche P.T.T.-ambtenaren heb ben gisteren te Neurenberg beslag ge legd op een aanzienlijk aantal telefoon toestellen, welke door de Duitschers uit ons land waren weggesleept. De toestel len met bijbehoorend materiaal bevinden zich thans op weg naar Nederland, waar zij in een dringende behoefte zullen voor zien. Verklaring Partijbestuur S.D.A.P. Het Partijbestuur der S.D.A.P. heeft een verklaring gepubliceerd naar aanlei ding van de uitlating van Prof. Lasky, Voorzitter der Britsche Labour Party, waarin deze zijn afkeuring er over uit spreekt, dat Britsche troepen gebruikt worden om de tyrannie in Azië te her stellen en aldus de financiers in Amster dam in staat te stellen om het volk van Java weer uit te buiten. Het Partijbestuur verklaart aan geen enkele tyrannie mede werking te zullen verleenen. Evenmin mag van het Partijbestuur, dat steeds den strijd heeft aangebonden tegen de macht der financiers, worden te 's Gravenhage Bijzender Gerechtshof te 's-Gravenhage Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage, gepresideerd door Mr. Ommen, behandelde gisteren de volgende zaken: W. Rontberg, uit Delft, had zich te ver antwoorden voor het feit, dat hij een stad genoot, een zekere De Wit, die joden in huis had gehad en naar aanleiding daar van moest onderduiken, 15.000 had wil len afpersen. De Wit zou 30.000 aan het verbergen van joden verdiend hebben en verdachte had 15.000 noociig als zooge naamd zwijggeld voor twee personen van den Sicherheitsdienst. Verdachte wist zich voor het Hof niets meer van het gebeurde te herinneren. De advocaat-fiscaal hield er bij zijn eisch re kening mede dat verdachte reeds eenigen tijd in een krankzinnigengesticht was ver pleegd. Hij requireerde 1 jaar gevangenis straf mét ontzetting uit beide kiesrechten voor het leven. De verdediger verzocht deze zaak aan te houden en eerst een psychiatrisch on derzoek te laten instellen. Het Hof zal hedenmiddag om kwart over twee uitspraak doen in deze zaak. Dqarna kwam de zaak contra A. D. Rikxèord, ^ensioenhoudster te 's-Graven- hage, die haar man, zekeren Lauwaarts, zou hebben aangebracht bij den Sicher heitsdienst. Verdachte zou volgens enkele P.O.D.- ambtenaren verklaard hebben dat ze mis handeld werd door haar man en hem eerst bij de Nederlandsche politie had verwacht, dat het aan uitbuiting door deze van de Javanen medeplichtig zal worden. Dat het Partijbestuur in de Indonesi sche kwestie in hoofdlijnen achter de hui dige, vooruitstrevende en democratische Nederlandscché Regeering staat is dan ook, omdat deze ten duidelijkste stelling heeft genomen tegen de reactie, die in sommige persorganen en universitaire kringen tot uiting komt, waarbij zij niet geaarzeld heeft het ontslag van den G.G. te aanvaarden, omdat hij niet dezelfden vooruitstrevenden koers vertegenwoor digde, die zij voor de toekomst noodza kelijk acht. Het Partijbestuur heeft be sloten deze verklaring ter kennis te bren- Bureau roerende goederen van vijanden en landverraders In overeenstemming met het Neder landsche Beheersinstituut, bureau 's-Gra venhage, zullen alle kantoren, ook de Kwartierbureaux, van het bureau roeren de goederen van vijanden en landverra-- ders voor 's-Gravenhage e.o., mét ingang van 6 December a.s. tot nader order gesloten zijn voor het publiek, zulks ter uitvoering van de dqor den Raad van Rechtsherstel bepaalde overdracht aan het Nederlandsche Beheersinstituut, van de bewaring en het beheer van roerende goederen door de bureaux roerende goe deren van vijanden en landverraders in den lande. Winterexamen Hoofdacte Schriftelijk - examen: Vrijdag 21 Dec. Aanvang mondeling examen: Donder dag 27 December. Examen mogen doen: a. Voor het geheele examen en ge deelte A, allen die in 1943 of eerder de onderwijzersakte hebben verkregen. b. Voor gedeelte B, allen die in 1944 of eerder de onderwijzersakte hebben verkregen. In te zenden stukken: onderwijzersakte geboorteakte en reeds verkregen verkla ringen voor gedeelte A of gedeelte B, lite ratuurlijsten voor taal en opvoedkunde, speciale onderwerpen voor geschiedenis en aardrijkskunde. Alle vanaf 1940 tot 1944 voor gedeelte A. of gedeelte B afgegeven verklaringen zijn voor dit examen geldig. Aanmelding uiterlijk Donderdag 13 De cember bij den voorzitter der commissie, waar men examen wenscht af te leggen. De keuze der commissie is vrij. Voorzitters zijn o.m.: Commissie te Amsterdam: P. Tazelaar, insp. L.O., Oosterpark 53, Amsterdam; Commissie te Rotterdam: S. Brandsma, insp. L.O., N. Ruyschstr. 14, Rotterdam; Commissie te Utrecht: R. V. Gaasbeek, insp. L.O., Maliesingel 46bis, Utrecht. Gratie gevraagd voor Max Blokzijl De verdediger van Max Blokzijl heeft op de Griffie van het Haagsche Bijzonder Gerechtshof een verzoek om gratie in gediend. Over dit verzoek zullen zoowel het Hof als de. Bijzondere Raad van Cassatie advies aan H.M. de Koningin moeten uit brengen." aangegeven, maar toen hulp te langt uit-» blééf, haar echtgenoot bij deh S.D. had aangegeven omdat hij zwarthandelaar was en tevens in het bezit van vuurwa pens. Lauwaarts werd in het begin van 1945 gearresteerd en is vermoedelijk in het kamp Amersfoort gestorven. De getuigen a decharge verklaarden dat de gewezen echtgenoot van verdachte in derdaad een bruut was en het huwelijk heel ongelukkig. Verdachte had echter toch nog van haar man gehouden, zelfs na de officieele echtscheiding. Lauwaarts was reeds vier maal gehuwd geweest en een der voorgangsters van verdachte, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat zij haar vroegeren man in een gevecht met een persoon in Duitsche uniform had aangetroffen in de Heerenstraat alhier. Deze had na het gevecht gezegd: „die vent krijg ik nog wel". Verdachte ontkende voor het Hof het haar te laste gelegde. De eisch tegen ver dachte luidde 5 jaar gevangenisstraf met levenslange ontzetting uit actief en pas sief kiesrecht. De verdediger, Mr. Huygens, bracht ïrt een uitvoerig pleidooi naar voren dat ver dachte vermoedelijk zooals zij zelf ver klaarde, bij den P.O.D. schuld" had be kend, omdat zij vreesde dat haar moeder de geheimzinnige figuur in deze zaak, Lauwqarts had aangebracht, |n, verdachte haar moeder verdere moeilijkheden wilde besparen. Hij schilderde verder het vreeslijke hu welijksleven van deze vrouw, achtte het ten laste gelegde geenszins bewezen en verzocht het Hof in deze zaak vrijspraak. Het artikel in ons blad van Woens dag j.l. over den juweelendiefstal tijdens de bezetting heeft nog al wat stof doen opwaaien. Gaarne geven wij plaats aan de volgende inge zonden stukken welke buiten ver antwoordelijkheid van dé redactie worden geplaatst. INGEZONDEN. (Skiten verantwoordelijkheid vaH de redactie.) Geachte Redactie, Met dank voor de plaatsruimte, zend ik U het volgende stukje. Mijn oog viel op den juweelendiefstal in Uw blad van 5 dezer en nu wilde ik eens vragen of het er iets toe doet in wat voor millieu men is opgevoed, om recht vaardig te worden veroordeeld. Of neemt men het tegenwoordig maar niet zoo nauw in her rijzend Nederland Want ik vind deze straf hier misplaatst tegenover vele anderen, die betrekkelijk veel minder op hun kerfstok hebben Ik i kan mij. als arbeidersvrouw nitt voorstellen,» dat er nu werkelijk niemand is, die dat uie't inziet of inzien wil. Ik ken vele menschen, die enkel maar N.S.B.-er waren of voor de Organisation Todt werkten en nu tien en meer jaren gevangenisstraf krijgen. En vele menschen, zitten al maanden in de gevangenis, betrekkelijk voor oiets en daar wordt niets voor gedaan. Een juweelendiefstal noemt men onbelangrijk, omdet dat een vrouw is, uit den illegalen tijd.j Dan kan ik wel vrouwen, die niet in de illegaliteit zaten, maar waar U veel meer respect voor zöu hebben, dan voor zoo n dame. Nu denkt U misschien- met een vjerkante N S B'.-ster te 4°*° te hebben, maar dat laat mij koud. A En ik Vraag nu aan alle Gouwenaren „Wat is recht in Nederland". Mej. van Dijk-Koster, Snoystraat 19. Geachte Redactie, Met zeer groote belangstelling nam ik kennis van een verslag in Uw veel gelezen blad van Woensdag 5 Dec. J.l. en wel over de behandeling door de Arrondissements Rechtbank te Rotterdam van den luweelen- diefstal tijdens de bezetting door Mevr. K. Het .laatste gedeelte van dit verslag luidt aldus: Nadat de Rechtbank zich "in de Raad kamer heeft terug getrokken, wordt Mevr. K. onmiddellijk in vrijheid gesteld, terwijl de uitspraak over 14 dagen zal plaats vinden. Het is juist dit gedeelte wat de bijzondere aandacht trekt. Ais men even indenkt hoe veel duizenden menschen met oneindig minder schuld als deze Mevrouw nu reeds maanden vast zitten, velen zelfs als wezenloozen, als zenuw-zieken rondloopen in kampen, en zonder eenige verwarming in .barakken en glaslooze woningen de lange avonden moeten doorbrengen, dan vraag ik mil af: waarom dit, verschil? Is het niet ten hocgste tijd dat ook deze menschen onmiddellijk in vrijheid worden gesteld en thuis in eigen gezin de uitspraak afwachten. Zou de Nederlandsche Stichting voor Opinie-onder;oek ook hiervoor een opinie onderzoek willen instellen? Met hartelijken dank voor plaatsing van bovenstaande regels. C. Noordegraaf, Wijdstraat 22. HET BEZOEK DER AMER1K. PROFESSOREN Het gezelschap der 36 Amerikaansche Professoren, dat momenteel ons land be zoekt, heeft gisteren onder auspiciën van den Regeerings-Voorlichtingsdienst een viertal excursies door Nederland gemaakt. In groepen werden bezoeken gebracht aan de Wieringermeer, Arnhem en Nij megen, alsmede aan de plaats waar Ge neraal Von Blasjfowjtp. in begin Mei ca pituleerde. Voorts werden bezocht Rotter dam en omgeving, het Vredespaleis te 's-Gravenhage en Amsterdam, Leiden en Delft. Het bezoek der Amerikaansche Ptofessoren werd gisteravond besloten met een diner in hotel Des Indes te Den t Haag op uitnoodiging van de Nederland- sche Regeering. De commissie van Mini ster van Onderwijs, Kunsten eji Weten schappen, Prof. Dr. G. van der Leeuw presideerde de tafel. Ook Z.K.H. "r- Bernhard nam aan den maaltijd deel, evenals de Amerikaansche Ambassadeur. Dr. Stanley Hornbeck en de lieer Phu'P Hiss, Directeurvan den Amenkaansojp Voorlichtingsdienst.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2