Het proces te Neurenberg Een belangrijke uitspraak INDIE van den Bijzonderen Rmd van Cassatie Radio-programma BUITENLAND van hedenavond. HILVERSUM I 310 M. 18.00 Pianospel (gram.). 18.30 De Schoolmeester presenteert (gram.). 19.00 Nieuwsberchten en reportage. 19.30 Ted.-Powder en zijn orkest! 20.00 Buitenlandsch weekoverzicht door L. de Jong. 20.15 Eddy Walis spelt. Intermenzo: Suzy Solidor zingt. 21.00 Op de Brug: Dr. G. v. d. Leeuw, Min. van Ond., Kunsten en Weten skappen. 21.15 Concert op het orgel van de Kathe draal te Utrecht door Hendrik An- driessen. 21.45 Werken van Edvard Grieg. 22.15 Mensch en Maatschappij. Max. J. M. v. Poll over: „Wat is politiek?". 22.30 Op den drempel van den nacht. 23.00 Nieuwsberichten en post scriptum. 23.15 Avondwijding. Dr. W. Lodder, Ned. Herv. Pred. te Bussum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 18.00 Nieuwsberichten, Wij spreken met Persoverzicht. 18.30 Hawaiian Medley. 18.50 Voor je slapen gaat. '19.00 Piet Böhn, Bariton, Lily v. Spen- gen, piano. 19.30 Programma voor de Necierlandsche Strijdkrachten. 20.00 Omroepporkest o.I.v. Marnius van 't Woud, m.m.v. Toon van Dongen, hobo. 21.00 Op de Brug. Zie Hilversum I. 21.15 Zigeuner orkest van Magyar Imre. 21.45 Avondwijding. Ds. J. de Groot, Ned. Herv. Pred. te Driebergen. 22.00 Nieuwsberichten. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Sluiting en Wilhelms. Doodstraf geëischt tegen Jamasjita Tegen Jamasjita, den voormaligen commandant op de Philippijnen, is gis teren de doodstraf geëischt. Aanbevolen werd de dood door ophanging. Het von nis zal heden worden uitgesproken. Aanval op Engelsche binnenlandsche politiek- Het Engelsche Lager Huis is sinds gis teren het tooneel van felle debatten als gevolg van een door de conservatieve partij ondernomen eersten grootscheep- schen aahval op de binnenlandsche poli tiek van de Labour Regeering. Oud-Mini ster Littelton heeft gisteren een motie van afkeuring ingediend, waarin hij de Regeering ervan beschuldigt, dat zij de voor de hand liggende vraagstukken, zooals de demobilisatie, de huisvesting en de financiering ten achter stelt bij de plannen der Nationalisatie, die niet op een onmiddellijke uitvoering wachten. Gis teren werd net woord gevoerd door Win ston Churchill, als leider van de Opposi tie, en voorts door den Premier Attlee en door Herbert Morrisson den Lord Presi dent of the Council. Treedt Hirohito af? Na uit gezaghebbende bron te Tokio verluidt, wordt de Kroonafstand van Hi rohito in het voorjaar verwacht. Reeds zouden in het paleis strikt geheime voor bereidingen getroffen worden- voor dit .groote gebeuren. Hirohito zal opgevolgc worden door zijn 13-jarigen zoon, voor wien een regentsch^ipsraad zou moeten worden ingesteld. Generaal Mae Arthur heeft gisteren de arrestatie bevolen van Prins Konoje en van een aantal vooraanstaande Japannee- zen. Onder hen bevindt zich o.a. de Ja- pansche Ambassadeur te Berlijn. De wettigheid van het doodvonnis van Max Blokzijl De kwestie van de doodstraf voor po litieke misdadigers heeft reeds vele pen nen in beweging gebracht en reeds veel is daarover, vooral in de kringen der ju risten, gediscussieerd. In verband hier mede is Dinsdagmorgen- door den Bij zondere Raad van Cassatie gedane uit spraak inzake Max Blokzijl van groot belang. In zijn antwoord op het verweer zegt de raad: overwegende, dat de regeering in den noodtoestand, geschapen door de bezet ting van het Rijk van Europa, die het grondwettelijk voorgeschreven overleg tusschen de Kroon en de Staten Generaal volsrtekt verhinderde, bevoegd wat de door de bijzondere omstandigheden ge boden maatregelen van wetgevenden aard bij K.B. te treffen; dat deze noodtoestand het ter hand nemen van het onderwerp van het be sluit buitengewoon strafrecht door de re geering rechtvaardigt en zij bij het uit- vaardigenvan de artikelen haar bevoegd heid niet heeft misbruikt; noch uit den tekst van artikel 100 Wet boek van Strafrecht, noch uit zijp wor dingsgeschiedenis blijkt, dat aan dit arti kel een strekking moet worden toege kend, welke in zou houden dat ook voor den noodtoestand, die door de volledige bezetting van het Rijk in Europa is ont staan, de bevoegdheid van de regeering tot het uitvaardigen van voorschrift op strafrechtelijk gebied binnen enge gren- zou moeten blijven. Ook in het arrest tegen Jacobus Breed veld, dat eveneens gistermorgen gewe zen, heeft de raad zich in dien zin uit gesproken. In dit ^arrest wordt n.l. o.m. gezegd: overwegende, dat de taak des rech ters bestaat in toepassing van het recht 'n concrete gevallen; dat de rechter alzoo de gelding als recht der toe te passen normen heeft te onderzoeken en hij dus ook de verhou ding der normen onderling heeft vast te «tellen, tenzij hem deze bevoegdheid wordt ontzegd, gelijk in enkele artikelen der gemeentewet is geschied; dat de in 1943 in Londen uitgevaardig de Kon. Besluiten bepalingen- inhouden, welker vas,telling in normale omstandig heden behoort tot de bevoegdheid van den gewonen wetgever; dat echter in omstandigheden, waarin de regelmatige werkzaamheden der wet gevende macht onmogelijk is geworden, de noodzakelijkheid kan blijven bestaan* dat voor den Nederlandschen Staat of en zijner deelen, maatregelen van wet gevenden aard worden vastgesteld: dat, wanneer in dergelijke omstandig heden de wettige regeering in staat is deze normen vast te stellen, zij daartoe bevoegd moet worden geacht; dat tijdens de vaststelling der boven genoemde Kon. Besluiten alk gevolg van de bezetting van het Rijk van Europa en de verplaatsing van den zetel der regee ring, de feitelijke onmogelijkheid bestond van gemeen overleg tusschen Koning en Staten-Generaa! en dientengevolge een noodtoestand was ontstaan, die uitoefe ning van de wetgevende macht door den Koning alleen rechtvaardigde, nu ook de Staten-Generaal niet bijeen koqden ko men dat met betrekking tot de uitoefening van deze regelende macht door de regee ring in noodtoestand de rechter niet heeft te treden in de beoordeeling van de doelmatigheid der tot stand ge brachte regelingen, maar hij zich heeft te bepalen tot het onderzoek van de vraag, of de noodtoestand het tgr hand nemen van de materie door de regeering rechtvaardigt, en zij alzoo geen misbruik van haar gezag heeft gemaakt; dat de raad van oordeel is, dat de re geering bij het tot stand brengen der bovengenoemde K.B.'s haar bevoegdheid niet is te buiten gegaan; dat toch in verband met de door den gewonen wetgever niet voorzienbare ge beurtenissen en gedragingen bij en ge durende de bezetting en de daardoor bij de bevolking gé\yekte verbittering, in verband ook met den bijzonderen aard en het groote aantal der toen gepleegde strafwaardige handelingen, in het belang der openbare orde, rust en veiligheid moest worden voorzien in een snelle en goede berechting, waarvan de materie der eventueele uitbreiding en verscher ping der strafmaatregelen een onderdeel vormt; dat artikel 1 van het Wetboek van Strafrecht en de algemeene bepalingen der wetgeving van het Koninkrijk wel iswaar een waarborg vormen voor de vrijheid der Staatsburgers in de regeling van hun gedrag binnen de grenzen van het recht, maar geen vrijbrief kunnen scheppen voor het in abnormale tijden plegen van handeligen, die ieder normaal burger kan begrijpen als ongeoorloofd en misdadig, daar zij de veiligheid, zelfs hef bestaan van den Staat aantasten of het recht, de veiligheid, zelfs het leven van medeburgers in gevaar brengen; 5 dat om deze reden ook de omstandig heid, dat de afkondiging van de^ beslui ten niet op de normale wijze heeT plaats gehad, geen onoverkomelijk bezwaar op levert voor de rechtsgeldigheid van een norm; dat toch als gevolg van den noodtoe stand de gewone afkondiging onmogelijk was en het te beoordeeling der regeenng staat telkens de meest doelmatige wijze van bekendmaking te kiezen..?,, Een speciale verslaggever van het A.N.P. seint: Professoren, die hier aanwezig zijn om psychologische studies te maken, hebben opnieuw een uitvoerig rapport uitge bracht over den toestand van Hess na zijn opzienbarende mededeeling, dat zijn geheugen hem weer ter beschikking staalt. Zij achten het aannemelijk, dat het samenzijn van Hess met zijn oude kame raden hem ertoe gebracht heeft zijn zorg vuldig opgebouwde verdediging in elkaar te gooien. voordat hij zijn verkla ring aflegde, hadden waarnemers zijn grootere belangstelling voor het proces opgemerkt. Hess nam zelfs af en toe de koptelefoon en las aanzienlijk minder.' De professoren wijzen echter op het gebrek aan stabiliteit in Hess' gedrag sedert zijn vlucht naar Engeland. Zijn geestelijke af wijking heeft zich op velerlei manieren geuit en zij verwachten daarom in ver loop van het proces nog nieuwe moeilijk heden met Hess. Hess heeft den gevange nisprediker gezegd, dat hij de kerkdien sten niet wil bijwonen om niet te laten schijnen of hij door angst tot religie komt. Frick en Jodl bezoeken ook geen dien sten en Goering is slechts de eerste maal geweest. De katholieke diensten wo/den regelmatig bijgewoond door Seyss In quart, Frank, Kaltenbrunner en Von Pa pen. Streicher, die ook katholiek van af- Oneenigheid over de bezetting van Dtiitschland Volgens Radio New York zijn tusschen Engeland, de Sovjet-Unie, Frankrijk en de Ver. Staten besprekingen begonnen, welke een vermindering beoogen van het aantal der bezettingstroepen in Oosten rijk. Naar verder wordt gemeld, heeft de Sovjet-Unie voorgesteld, dat de bezet tingtroepen van elk der vier bezettende fnofendheden tot denzelfden omvang zullen worden beperkt. Op een Woensdag gehouden perscon ferentie heeft Generaal J. Mc. Norney, de opvolger van generaal Eisenhower, als bevelhebber der Amerikaansche bezet tingstroepen in Duitschland erop ge wezen, dat tenzij er een centraal bestuur in Duitschland komt, hij vreesde, dat zijn arbeid zeer moeilijk zou zijn. Hij doelde hiermede op den Franschen tegenstand tegen de voorstellen inzake het invoeren van een centraal bestuur in Duitschland en de rjaar aanleiding hiervan afgelegde Amerikaansche verklaring, dat de Ameri kanen wellicht genoodzaakt zouden zijn, de bezetting van Duitschland te beëindi gen, indien geen overeenstemming met de Franschen zou worden bereikt. Mac Norney wees erop, dat hij hoopte, dat een .dergelijke stap vermeden zou wor den,* terwijl hij van meening was, dat het bezoek van een Fransche missie aan de Ver. Staten tot gevolg zal hebben, dat Frankrijk waarschijnlijk deze aangelegen heid opnieuw zal óverwegen. Een globale schatting van Rusland's verliezen aan menschenlevens De „Observer" maakt eenige cijfers van het Parijsche Instituut voor onder zoek van de Sowjet-economie over de oorlogsverliezen der Sowjet-Unie bekend. De Sowjet-regeering heeft tot dusver geen totale cijfers gepubliceerd. Het Parijsche Instituut schar het aanta dooden alleen al op 17 millioen. Van dezen zijn 7 millioen militairen, die op het slagveld of tengevolge van verwon dingen overleden zijn. De overige 10 millioen behooren tot de niet-militairen. 5 millioen burgers zijn gesneuveld en 5 millioen tengevolge van honger, uitput ting of deportatie door de Duitschers omgekomen. Het aantal'gewonde soldaten wordt op 11 Va millioen geschat. Volgens deze bron zou de Sowjet- Unie dus ongeveer 10% van haar voor- oorlogsche bevolking verloren hebben. 'Op welke gegevens het Parijsche Insti tuut zijn cijfers baseert is niet bekend, maar de „Observer" vermoedt, dat ze niet ver bezijden de waarheid zijn. Atoomenergie voor industriëele doeleinden De Standard Oil Company van New Jersey zal onderzoekingen naar de moge lijkheid van het gebruik van atoomenergie voor industrieele doeleinden doen uitvoe ren door een groep geleerden op het ge bied van de theoretische physica onder leiding van Dr. -Karl Cohen, een van de bekende atoombomgeleerden. Het centrum voor deze wetenschappelijke onderzoekin gen zal gevestigd worden in een nieuw 'laboratorium, dat de Standard Oil zal bouwen in Linden (New Jersey). Dr. Co- hen is 32 jaar en een specialist op het ge bied van de theoretische physica. komst is, wenscht den kapelaan niet te spreken. De vroegere Neurenberger Gau leiter schijnt wel de meest eenzame figuur van het gezelschap geworden te zijn. Hij heeft zelfs de gunst van zijn vroegere kameraden verspeeld en niemand kijlct tijdens de gezamenlijke wandelingen op het binnenplein der gevangenis naar hem om. Funk moet zich' erover beklaagd hebben, dat hij het zwaarst gestraft wordt van allemaal, omdat hij in den be klaagdenbank naast Streicher moet zitten. 12 dagen pauze in Neurenberg Een speciale verslaggever van het A.N.P; seint: Officieel werd gisteren medegedeeld, dat het Hof van 21 December tot 2 lan geen zittingen zal houden. Dr Van Mook's vertrek naar Nederland In gezaghebbende kringen is men van meening, dat de resultaten van de con ferentie te Singapore een der beslissende factoren zullen zijn voor 't al of nie. vervroegd vertrek van dr. Van Mook na:;r Nederland. In elk geval staat vast, da; daarvoor nog geen datum is bepaald. L,e Regeeringvoorlichtingsdiens t heeft ee bericht uitgegeven, dat als volgt luid'.: Ofschoon de mogelijkheid natuurlijk i staat, dat het noodzakelijk zal zijn vc dr. Van Mook om met de Nederlandscl j Regeering over den toestand te conferee - ren, is er toch voor dat bezoek nog gec .i datum vastgesteld. Welk karakter zulk n conferentie zal dragen, kan niet tevoren worden gezegd, omdat de politieke toe stand op dit oogenblik nog te verwai J is om er een duidelijk beeld van te ku nen vormen. Een zekere mate van vc.- ligheid wordt beschouwd als aoodzakehj:: teneinde een gunstige atmosfeer te scheppen voor beter begrip en om tot overeenstemming te kunnen geraken. Dr. Van Mook naar Singapore vertrokken Dr. Van Mook is gisteren om 10.45 uur uit Batavia naar Singapore vertrok ken in het York-vliegtuig van Admiraal Mountbatten, dat voor die gelegenheid speciaal naar Batavia werd gezonden. De toestand te Batavia nog steeds niet rustig Officieel wordt bericht, dat in toene mende mate op militairen en burgers Batavia wordt geschoten. Minstens'zés van zulke gevallen worden gemeld g- durende de laatste 24 uur. o Gistermorgen is een patrouille van de Nederlandsche militaire politie bij het be treden van de Kampong Ketapang aar- gevallen, waarop de Nederlanders het vuur beantwoordden. Van Nederlandsche zijde zijn geen verliezen te betreuren, terwijl niet bekend is, hoe groot die de.' Indonesiërs zijn. OFFICIEELE PUBLICATIE. Verf aangewezen als distributiegoed De Staatscouraht van gisteren bevat een beschikking van den Minister van Handel en Nijverheid betreffende verf en verfgrondstoffen, waarin o.m. het vol gende wordt bepaald: verf en verfgrond stoffen worden aangewezen als distribu tiegoederen in den zin van artikel 4 der distributiewet 1939, voor zoover zij nog niet als zoodanig zijn aangewezen. Iedere onderneming is verplicht zich voor een door den directeur te bepalen en bekend te maken datum als zoodanig schriftelijk bij het Rijksbureau voor Che mische Producten aan te melden. Het is verboden, zonder schriftelijke vergunning van den directeur of van het daartoe door dezen aangewezen orgaan, verf of verfgrondstoffen te bereiden, té koopen, te verkoopen, te verbruiken of te vervoeren. De Minister kan richtlijnen vaststellen voor het verleenen dezer ver gunning. Alle ondernemingen, die op het tijd stip van inwerkingtreding van deze be schikking bij de sectie verf en verfgrond stoffen van het Rijksbureau voor Chemi sche Producten jijn ingeschreven, wor den geacht bij het Rijksbureau te zijn in geschreven. Deze beschikking verstaat onder on derneming: den fabrikant „of den impor teur van en den handelaar in verf of verfgrondstoffen, alsmede den verwerker van verfgrondstoffen en den schilders patroon.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3