QedUht mieüSn tiet van dl week. OP DE BRUG. Wat de bioscopen brengen OCvt) BINNENLAND Albert Verwey was in de jaren voor den oorlog sterk onder den indruk van de langzamerhand veld winnende chaos. Menige dichter en schrijver was zelf in die chaos opgenomen en gaf daaraan uiting in een stemming van bitterheid en een gevoel van ondergang. Bij Albert Verwey riep de verwildering een onwillekeurigen weerstand op, die wij nu wellicht beter begrijpen dan toen ze in 1937 werd uitgesproken. De regels, die wij hier aanhalen zijn vreemd aan overspanning of groote woorden; in den bescheiden eenvoud spreekt innerlijke kracht. Wie is zo sterk dat hij de chaos temt? Wie kan het leed zien zonder schreiende oogen? Niet wij maar daarom juist voelen we ons voorbestemd Tot rustloos pogen. Gij en wij saam, wij moeten doen, Niet over-wijs, niet over-koen, Naar ons vermogen. Wie waarlijk leeft heeft in zijn hart tEne onvernietigbare veer, Eén stille kracht die iedre weerstand tart. Uit Albert Verwey: Oorspronkelijk Dichtwerk II, Tijdgedichten Zuivering en Rechtsherstel De Mininster van Binnenlandsche Za ken, heeft ingevolge het advies van de commissie van advies, bedoeld in het Zuiveringsbesluit 1945, gerekend met in gang van 9 Mei 1945, ontslag uit zijn functie verleend aan C. J. W. H. Staken borg als burgemeester van Waddinxveen „THE DRUM" ln een grootsch opgezette kleurenfilm, welke in de Réunie draait, heeft de re gisseur Raymone Massey een gegeven verwerkt, waarin massaregie en inhoud, de aandacht geen oogenblik doet ver slappen. Sabu, het bekende Indische filmspeler tje, heeft hierin de hoofdrol als Prins Azim, zoon van een vorst van een der onafhankelijke staten, die aan de grens liggen van Britsch-lndië, met als hoofd stad Tokot. Zijn vader heeft een vriend schapsverdrag met de Britten geteekend, die op hun beurt zorg zullen dragen, dat geen vijandelijke stammen hem zullen be- dfeigen. Dit is echter tegen den zin van zijn broer, een eerzuchtig en wreedaar dig personage. Deze weet, door zijn broer te dooden, de macht in handen te in zijn geheel zijn beste krachten zal ge ven tot wederopbouw van de gemeente en onder1 Gods zegen in de beste harmonie moge samenwerken. Hierop werd overgegaan tot installatie en beëedigin" van de leden. Bij stemming werden tot Wethouder benoemd de heeren: J. Ballering (R.K en W. Boom (S.D.A.P.). In de commissie van het G.E.B. wer den benoemd de heeren: J. van Roon en C. van den Heuvel. In de commissie van het Bouwbedrijf werden benoemd de heeren: W. Schouten en Vergouw. In de commissie Waterleidingsbedrijf werden benoemd de heeren: J. van Vliet en J. van Wensveen. Ingekomen was een schrijven van de Vakcentrale Reeuwijk, inhoudende het verzoek, meer rijwielbanden, klompen en schoenen ter beschikking te stellen. Dit verzoek werd terug verwezen naar B. en W. om advies. Een wijziging concept begrooting werd goedgekeurd. Op een reeds eerder gedaan verzoek aan Ged. Staten om het aantal vergun ningen te verhoogen tot 14, was een schrijven ingekomen, om dit aantal niet op 14, maar op 11 te stellen. Op de vraag van den voorzitter of de Raad hiermede accoord kon gaan, sprak de heer Van Roon zich uit om geen ver hooging toe te passen uit overweging, dat de verwildering onder het menschdom steeds uitbreid en de drank daarin geen grens biedt. Ook de heer Schouten verklaarde zich tegen verhooging en achtte het thans gel dende maximum voldoende uit overwe ging, dat de thans bestaande inrichtingen het al kwaad genoeg te verantwoorden hadden en er geen concurrentie op dat gebied noodig is. Ook de heer Boom verklaarde zich te gen verhooging. M*et drie stemmen tegen en 6 voor werd verhooging tot lf vergunningen goedge keurd. De heer Ballering bracht dank aan de leden voor zijn benoeming tot Wethouder en hoopte het voetspoor van zijn voor ganger te volgen, hoewel dit voor hem een zware taak zal zijn. Ook Wethouder Boom bracht dank voor zijn benoeming en hoopte in het wel zijn en vooral pok voor de arbeidende be volking veel té kunnen doen. De heer Schouten vroeg inlichtingen over de verhooging van den lichtprijs en vroeg ook om wat meer straatverliching. B. en W. zullen dit bezien, maar gebrek aan materiaal en rantsoeneeriog is aan een en ander niet vreemd. nemen en probeert de Engelschen uit zijn land te verdrijven. Aanhangers van het vermoorde stamhoofd hebben Prins Azim (Sabu) in veiligheid weten te brengen Sabu is echter bezorgd, dat de Engel schen, waarmede hij zeer bevriend is ge raakt, leed zal worden aangedaan en houdt contact met zijn blanken vriendje, die als trommelslager in het leger dienst doet. Van hem heeft hij ook het trom melslaan geleerd, wat goede diensten bewijst, wanneer hij zonder dat hij het zelf weet groot alarm slaat. Inmiddels is er versterking verschenen van het Britsche en Britsch-Indische leger, die een einde aan de macht van den wreeden vorst maakt. De film eindigt met het af nemen van een parade door den Prins en de Engelschen, van een Schötsch Re giment, dat in deze film een belangrijk aandeel heeft, waarbij vooral hun kleur rijke uniformen opvallen en een Britsch- Indisch Regiment. Vooraf gaat het Nederdandsch nieuws en een leuke Mickey Mouse-teekenfilm. „MIJN ZUSTER EILEEN" Een verhaal met veel verwikkelingen en vroolijke situaties, doch zonder veel inhoud. Daarmede zouden wij de film in het Thalia-Theater van deze week het best kunnen aanduiden. Twee zusjes irit de provincie, waarvan de eene schijfster en de andere actrice is, gaan hun geluk beproeven in New-York. Zij komen in een sousterrain tereent, waar de meest zonderlinge personen in en uit loopen. Daar komt nog bij, dat onder het huis een ondergrondsche spoorweg wordt aangelegd, wat met ex plosies gepaard gaat, zoodat de meisjes niet bepaald in een rustige omgeving te recht komen. Eileen weet echter door haar charme de noodige relaties te kweeken, zoodat tenslotte haar zuster Ruth niet alleen een betrekking, maar ook een echtgenoot vindt. Wat er allemaal gebeurt voor het zoo ver is, het zou ons te ver voeren het allemaal op te sommen. Rest ons nog te vermelden, dat in het voorprogramma, behalve het gebruikelijke Hollandsche nieuws een aardige teeken film van Scrappy te zien is. HET SCHUIM DER ZEE Deze week zien wij in den Schouwburg Bioscoop den bekenden Franschen acteur Jean Gabin, die wij reeds tallooze malen in Fransche films mochten bewonderen, in het Amerikaansche filmwerk „Het Schuim der Zee". Met genoegen kunnen wij vaststellen, dat ook in deze omgeving een all-round artist als Jean Gabin van een film „iets" weet te maken. Als tegenspeelster zien we Ida Lupino, het meisje dat aanvankelijk zelfmoord wilde plegen, door „Bobo" (Jean Gabin) gered wordt en na vele moeilijkheden, die het paar in den weg gelegd worden, tenslotte zijn vrouw worden. Het grootste deel van deze moeilijk heden is te danken aan „Klein Duimpje", in- welke rol we Thomas Mitchell terug vinden, die als minderwaardige chanteur teert op de arbeidskracht van Bobo en er'alle belang bij heeft, dat hij voor hem blijft werken en niet zal trouwen. Als wij U er dan nog bij mededeelen, dat deze film zich onder zeelui in een haven kwartier afspeelt, dan begrijpt U tevens de vele sensationeele verwikkelingen waartoe dit alles aanleiding kan geven. Toch hopen wij spoedig Jean Gabin weer in een Fransche rolprent te zien, want daarin komt hij toch ongetwijfeld beter tot zijn recht. Minister van der Leeuw over de toekomst van onze Beschaving In zijn radiorede „Op de Brug", sprak sprak Minister van der Leeuw gister avond over de toekomst van de Neder landsche beschaving. Hij constateerde, dat ons vaderland, niet enkel in ma terieel en financieel opzicht geschon den uit den oorlog was gekomen, maar ook in cultureel opzicht. Sprekende over de aangekondigde vernieuwing van het onderwijs, verzekerde spreker, dat hierin hard wordt gewerkt. De Minister wees erop, dat geen wettelijke regeling, hoe voortreffelijk ook, de vernieuwing van het onderwijs tot stand kan brengen. Zij moet tot stand komen in de geesten van hen dit het onderwijs geven en van hen, wier kinderen het wordt gegeven. Daarom is elk experiment op ondewijsgebied, mits wel overwogen, waardevol. Hoe meer dus de scholen vernieuwing practisch ter hanc nemen, hoe spoediger zij tot stand kan komen. Prinses Juliana spreekt voor Nederland helpt Indië In verband met een grootscheepsche actie tot hulpverleening aan Ned.-Indië heeft H.K.H. Prinses Juliana gisteravonc een radiorede uitgesproken, waarin zij allereerst memoreerde, de spontane wijze waarop Ned.-Indië na den overval op Nederland als een nian opstond en een bedrag van bijna 3 milioen gulden ter be schikking stelde voor de oorlogvoering en de slachtoffers in Nederland. Thans za Nederland in de hoogste eensgezindheid datgene tot stand moeten brengen, waar op de land- en rijksgenooten in Indie re kenen. Weliswaar neemt de overheid een belangrijk deel van de zorg voor hen, die naar Nederland komen of in Indië blijven op zich, maar daarnaast blijft er veel dat toch even noodzakelijk is en dat alleen door particulier initiatief geschieden kan Ten einde de vele nooden te lenigen heb ben het comité „Nederland helpt Indië", Nederlandsche Roode Kruis", De Vereen. „Oost en West", „SIMAVI" en „Nederlanasch Volksherstel", de handen ineen geslagen. Na de Prinses spraken oud-Minister Weiter en de Directeur Generaal van het Ned. Roode Kruis en de heer van Kett- wich Verschuur. Het ligt in hej, voorne men van het Prinselijk paar binnenkort een belangrijke bijdrage voor het boven genoemde doel beschikbaar te stellen. S.S. O rest es" De grootste zeeboot van Europa, het S S. „Orestes" van de K.N.S.M. is Woensdagavond uit Dublin vertrokken met een lading van 624 lersche runde ren en 24 paarden. Aan boord van het schip bevindt zich de heer Weenink, Con sul-Generaal van Nederland in Dublin Weer Spaarbankboekjes In September j.l. hebben de P.T.T.- kantoren als kwitantie voor stortingen op de Rijksspaarbank de z.g. modellen A af gegeven. Thans wordt medegedeeld, dat deze modellen A voor 1 Januari a.s. door boekjes moeten zijn vervangen. Men dient zich daartoe met het model A te vervoegen aan het P.T.T.-kantoor, waar dit werd afgegeven. Tribunaal Tilburg Het Tribunaal te Tilburg heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den ver tegenwoordiger Albertus J. H. C. Jansen aldaar, die lid was van de N.S.B. en als vrijwilliger van het Legioen Nederland aan het Oostfront heeft gevochten. Hij werd veroordeeld tot tien jaar internee- ring, ontzetting uit het recht om ambten, te bekleeden, bij de gewapende macht te dienen, en het kiesrecht uit te oefenen. WANDELSPORT Actie Vierdaagsche Afstandsmarsch Woensdag is te Nijmegen een groote actie begonnen voor het bijeenbrengen van een Waarborgfonds voor de Vier daagsche. Alle vyandelclubs van Nijme gen, tezamen dertig, werken daaraan mede. Toen ik Zondagmorgen naar de kerk ging, kwam mijn overbuurman Nieuw- steeg juist ook de deur uit en zei: „Zo« Bram, ik dacht dat je 's Zondags in je boezeroen zou loopen"-. En zoo ging het de heele week maar door. Allemaal om dat ik niet met een boord om en een jas aan in de krant sta. Ook Gezina (da's mijn vrouw) vond het een schande: of je geen boorden hebt" zei ze Zater dagavond meteen toen ze de krant open sloeg en er liggen nog vijf schoone van Daalmiïns in de kast!" Ik zeg maar, hier in de krant schrijf ik net, zooals ik ben en me het makke lijkst voel. Dan moet ik er ook niet bij zitten met een stijve boord om en het Zondagsche pak aan. Het is mijn bedoeling hier in het bi zonder te wijzen op hei goede in dezen tijd. En dan zeg ik dat de burgemeester bij het installeeren van den nieuwen Raad het toch maar goed heeft opgemerkt dat de raadsleden niks mogen vóór hebben bij een ander als het aankomt op^het ha len van voordeelen. Niet omdat het de edelachtbare heer burgemeester is, die het zei. Ik hoef geen mensch naar den mond te praten. Maar laten ze dat ook maar eens bedenken van het Militair Ge zag of al die anderen, die maar auto's van den handel vorderen, die ze noodig heeft, en er zelf maar fijn in. rondrijden al hebben ze het heel niet noodig. Die in het ambt staat moet niet op gemak of voordeel uit zijn, maar de gemeenschap dienen. Ze n\oeten zorgen dat het Neder landsche volk vrij kan leven en de handel weer bloeit. Daarom is het ook zoo goed dat de secretaris van de Kamer van Koop handel nu wethouder is, en bij de gemeen tebedrijven ook een verstandige zakenman aan het hoofd staat. Van hen kunnen wij begrip voor de moeilijkheden van den handel verwachten. De zakenman moet natuurlijk wel op zijn voordeel uit wezen. Anders kan hij ook geen belasting betalen. Hij moet daarom ook met zijn tijd meegaan., Het is wel eens moeilijk tot hoever je als goede zakenman moet meedoen. Wij heb ben natuurlijk nooit wat aan de Duit- schers willen verdienen, maar soms móést je wel aan ze leveren en dan zorgden wij dat we er niet aan verloren. Daarmee hebben we ook nog een en ander aan de zaak kunnen verbouwen en modernisee- ren. Maar Olivier heeft dat goed beke ken. Direct na dollen Dinsdag zei hij te gen me: „Ik wou bij de B.S. gaan". Ik zeg: „Hm..., is dat wel voorzichtig? „Va der", zegt hij ..je kunt ook te voorzichtig zijn, ik heb niet bij een. Victoriabiliet ge staan en ben in geen gevangenis of kamp geweest. Het eenige dat wij als goede vaderlanders hebben gedaan was ons ko per, radio's en auto's verbergen. Is dat wel genoeg, als de Koningin straks terug komt?" Ik zeg: „Jongen, jij bent een echte Nederlander. Ga bij de B S." Daar heeft-ie om te beginnen met de voedsel voorziening in den afgeloopen winter goed van geprofiteerd voor zich en zijn jonge gezin. Want het Nederlandsche volle gaf vlot voor de ondergrondsche. Dat blijft zijn eer uit den tijd van druk. En ook later als oud-illegaal heeft hij er voor den handel heel wat plezier van ge had. Waarmee ik maar wil zeggen, dat een zakenman ér best voordeel van mag heb ben, dat hij als man voor zijn beginsel staat. Weg met Duitsche verkeers borden. De K.N.A.C. heeft zich tot de overheid gewend met een verzoek om te bevorderen, dat de borden met de opschriften in de Duitsche taal, welke thans nog op of langs de wegen en straten, zoowel buiten als in de bebouwde kom, zijn geplaatst, zoo spoedig mogelijk worden verwijderd. Gorinchem-Sleewijk. De K.N.A.C. bericht, dat de veerdienst Oorlnchem-Sleewijk van Dinsdag 11 Decem ber a s. tot'" «ider order vermoedelijk voor een week wegens de reparatte van de groote pont, zal worden onderhouden door een kleinere boot. De maximum lengte van motor en andere voertuigen, welke kunnen worden overgezet is in verband daarmede, terugge bracht tot 8,5 M.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2